ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.
Суддя-доповідач:Шевчук С.М.
УХВАЛА
іменем України
"02" лютого 2016 р. Справа № 806/4934/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шевчук С.М.
суддів: Майора Г.І.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Витрикузі В.П. ,
за участю сторін: ОСОБА_3
представників: від позивача-ОСОБА_4; від відповідача-Бучковська В.А.; від третьої особи-Ільчик О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Командира в/ч В 2731 (А0409) на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" грудня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Командира в/ч В 2731 (А0409) третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність військової частини В2731 ( А 0409). Зобов'язано військову частину В2731 надати ОСОБА_3 документи, передбачені пунктом 4 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, відповідач звернувся до Житомирського апеляційного адміністративного суду із апеляційною скаргою, в якій просить назване рішення суду скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
На підтвердження доводів апеляційної скарги відповідач зазначив, що у спірний період відповідач не мав змоги виконати зазначені в п. 6 Порядку №413 вимоги через те, що відповідач відповідно до наказу керівника сектору "А" від 03.09.2014 року №39 вважався таким, що самовільно залишив район виконання завдань та з 03.09.2014 року у військовій частині - польова пошта В2731 був облікований як такий, що самовільно залишив військову частині та ухилявся від виконання обов'язків військової служби.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що 20.06.2014 року позивач був призваний на військову службу на виконання Указу Президента України від 06 травня 2014 року № 454/2014 «Про проведення мобілізації» (а.с.9) та проходив службу у військовій частині В2731, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_1 (а.с.8-13).
Відповідно до довідки № 5935, виданої 18.09.2014 тимчасово виконуючим обов'язки командира військової частини польова пошта В2731, ОСОБА_3 проходив військову службу у військовій частині В2731, яка входить до складу сил, що були залучені та брали участь в антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей в період з 17.07.2014 по 09.09.2014 (а.с.8).
Згідно витягу з наказу керівника сектору "Д" (по стройовій частині) № 4, солдат ОСОБА_3, стрілець-санітар 1 механізованого відділення 2 механізованого взводу 2 механізованої роти 1 механізованого батальйону військової частини - польова пошта В2731, прибув 23.07.2014 до складу сил та засобів сектора "Д", які залучаються та беруть участь у антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей з метою виконання службових (бойових) завдань (а.с.66-68).
З 31.07.2015 наказом командира військової частини польова пошта В2731 № 183 (по стройовій частині) позивача, звільненого наказом командира 30 окремої гвардійської механізованої бригади від 31.07.2015 № 120-рс з військової служби за призовом по мобілізації у запас через службову невідповідність, виключено зі списків особового складу частини, всіх видів забезпечення, і направлено для зарахування на військовий облік до Шевченківського РВК у м.Київ (а.с.39).
Процедура надання статусу учасника бойових дій особам даної категорії визначена Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
Пунктом 6 Порядку ( у редакції, що діяла в період проведення АТО на території Луганської та Донецької областей силами в/ч В2731 згідно довідки № 5935) передбачено, що для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісії, утвореної міністерством, центральним органом виконавчої влади чи іншим державним органом, у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, у складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи із зазначених у пункті 4 цього Порядку, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.
Надалі, Міжвідомча комісія розглядає документи, надіслані комісіями, та у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких вони подані (надсилає необхідні запити тощо), заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів та у місячний строк з дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій, про що інформує комісії.
Як вбачається з вказаної норми, обов'язок командира військової частини подати документи для встановлення статусу учасника бойових дій виникає у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Надання особам статусу учасника бойових дій пов'язується саме з безпосереднім залученням такого військовослужбовця до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, що випливає із п.2 Порядку, а не із завершенням такого завдання. Застосована законодавцем в пункті 6 Порядку нормативна зв'язка "завершення особами виконання завдань антитерористичної операції" в даному випадку є дисциплінуючим чинником для суб'єктів, зобов'язаних подати документи на встановлення статусу учасника бойових дій та з метою дотримання останніми процесуального місячного строку на встановлення такого статусу, попередження зволікання даної процедури та недопущення порушень прав осіб, які брали участь в АТО та захищали суверенітет України.
З наказу керівника сектору "Д" (по стройовій частині) № 4, чітко вбачається, що солдат ОСОБА_3 прибув до складу сил та засобів сектора "Д", які залучаються та беруть участь у антитерористичній операції на території Луганської та Донецької областей з метою виконання службових (бойових) завдань 23.07.2014, отже був залучений з вказаної дати до виконання бойових завдань в зоні АТО (а.с.66-68).
Посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що 03.09.2014 позивач самовільно залишив район виконання завдань (а.с.69-71), а тому не може вважатись таким, що брав безпосередню участь в АТО є необґрунтованим, оскільки підставою отримання статусу учасника бойових дій є безпосередня участь такого військовослужбовця у виконанні завдань антитерористичної операції в районах її проведення.
Щодо доводів апеляційної скарги з приводу пропущення строку звернення до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності, то як вбачається з матеріалів справи позивач 27.07.2015року та Шевченківський районний у м. Києві військовий комісаріат 27.08.2015року зверталися до військової частини В2731 з проханням надати комплект документів для подання комісії щодо встановлення статусу учасника бойових дій на ОСОБА_3 про що свідчать наявні у справі докази (а.с.15,82), проте жодної дії відповідач не вчинив, чим допустив протиправну бездіяльність. З огляду на зазначені обставини, колегія суддів приходить до висновку про те, що позивачем не було пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності відповідача.
Згідно абз.1 п.4 Порядку, підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).
Пунктом 8 Порядку передбачено, що у разі неподання командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) або іншим керівником установи, закладу до комісії документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій, особи, зазначені в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку, можуть самостійно звернутися до відповідної комісії.
Що ж до доводів представників відповідача та третьої особи про відсутність у відповідача необхідних документів для подання комісії щодо встановлення статусу учасника бойових дій для позивача, то з листа Обєднаного штабу ЦУ СБУ в районі проведення АТО від 07.12.2015року за №50/3655 (а.с. 77) вбачається, що документи стосовно позивача зберігаються за місцем дислокації в/ч п/п В 2731.
З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що бездіяльність військової частини В2731 ( А 0409) щодо неподання документів відповідно до п.6 Порядку, є протиправною та такою, що суперечить Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і приймали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні їх проведення, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.
На підставі викладеного, колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду приходить до висновку, що порушень або неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Командира в/ч В 2731 (А0409) залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "09" грудня 2015 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя С.М. Шевчук
судді: Г.І. Майор
Є.В.Одемчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,04112
3- відповідачу/відповідачам: Командир в/ч В 2731 (А0409) вул.Леваневського,2,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11703
4-третій особі: Міністерство оборони України - проспект Повітрофлотський , 6,м.Київ,03168,