Ухвала суду № 55432262, 03.02.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.02.2016
Номер справи
381/5075/15-а
Номер документу
55432262
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 381/5075/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Чернишова Є.Ю. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

У Х В А Л А

Іменем України

03 лютого 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Аліменка В.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області на постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 22 грудня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

07.12.2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду першої інстанції з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області (далі по тексту - Управління) про визнання протиправним рішення № 58 від 03.12.2015 року про відмову в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку та зобов'язання Управління вчинити дії, призначити ОСОБА_2 пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ЗУ Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" починаючи з 11.12.2015 року.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 22 грудня 2015 р. позовні вимоги задоволено повністю: визнано протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області №58 від 03.12.2015 року про відмову у призначені ОСОБА_2 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Фастові та Фастівському районі Київської області призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 11.12.2015 року.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 22 грудня 2015 р., як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що у позивача відсутні первинні документи, що підтверджують дні виїзду в зону відчуження в періоди участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що є підставою для відмови в призначенні пенсії відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_2. має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (арк. спр.8).

При зверненні до відповідача щодо призначення пенсії за віком, йому було роз'яснено про необхідність подання довідки про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, затвердженої постановою Держкомпраці 09.03.1988 року № 122.

Проте судом першої інстанції встановлено, ОСОБА_2 з 30.04 1986 року по 11.05.1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, про що свідчать відмітки у військовому квитку серії НОМЕР_2, внаслідок чого має право на пільгову пенсію по списку №16.

Водночас, з довідки Галузевого державного архіву МОУ Кіровоградської області м. Новомиргород від 18.01ю2000 року №51/1/615 вбачається, що в наказах командира в/ч 39289 періоду травень-червень 1986 року відображено вибуття 2 травня 1986 року, а також прибуття 11 червня 1986 року з району заходів м. Чорнобиль. Також в цій довідці зазначено, що в книгах особового складу значиться тільки ОСОБА_2.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені і знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Згідно зі ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено зниження пенсійного віку на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1.07.1986 по 31.12.1986 - не менше 5 календарних днів.

Постановою правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 22-1).

Пунктом 7 Порядку визначений перелік документів, які долучаються до заяви про призначення пенсії, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З урахуванням норм закону, наданих документів колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач надав документи в яких зазначено періоди роботи і населений пункт, де позивач брав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як вбачається з посвідчення позивача, він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС у 1986 році, ОСОБА_2 встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії за участь в роботах в зоні відчуження, а згідно вимог ст. 12 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" такий статус встановлюється лише учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості днів, а з 01.07.1986 року до 31.12.1986 року не менше 5 календарних днів пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на 10 років.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має право на отримання пенсії відповідно до ст.55 Закону № 796, як особа яка працювала у зоні відчуження з 30.04.1986 року до 11.05.1986 року більше ніж п'ять календарних днів, оскільки позивачем були надані документи на підтвердження свого права відповідно до яких він знаходився в зоні відчуження 12 днів, а саме: з 30.04.1986р. до 11.05.1986 р.

Крім того, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, про що видано посвідчення від 21.02.2000 р., і вказаного статусу він не позбавлений.

Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позивач має право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зниженням пенсійного віку до 10 років, тому дії Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області щодо відмови у призначені ОСОБА_2 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є протиправними.

Аналогічна правова позиція була висловлена також Вищим адміністративним Судом України в ухвалі від 11.07.14 року у справі К/800/21812/14.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.1832, ст.195, ст. 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області на постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 22 грудня 2015 р. - залишити без задоволення.

Постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 22 грудня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без змін.

Стягнути судові витрати з Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області у розмірі 535,92 грн. (п'ятсот тридцять п'ять грн., 92 коп.) на розрахунковий рахунок - 31211206781007, код ЄДРПОУ - 38004897, МФО банку - 820019, отримувач - УДКСУ у Печерському районі, банк - ГУДКСУ у м. Києві, призначення платежу - судовий збір, Код 22030001.

Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає

Колегія суддів: О.В. Карпушова

О.В. Епель

В.О. Аліменко

.

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Епель О.В.

Аліменко В.О.