ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
щодо вирішення питання про закриття провадження у справі
20 січня 2016 року м. Київ № 826/17812/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Шулежка В.П.,
за участю секретаря судового засідання Пасічнюк С.В.,
за участю сторін:
представник позивача 1 - ОСОБА_1,
позивач 2 - ОСОБА_2,
представники відповідача - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
представник третьої особи 2 - ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_6, ОСОБА_2 до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, за участю третіх осіб - публічного акціонерного товариства «Київенерго», товариства з обмеженою відповідальністю «Євро-Реконструкція» про визнання протиправними дій, визнання незаконною і нечинною з моменту прийняття постанови,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Окружного адміністративного суду міста Києва знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_6 (далі - позивач 1), ОСОБА_2 (далі - позивач 2) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач), за участю третіх осіб - публічного акціонерного товариства «Київенерго», товариства з обмеженою відповідальністю «Євро-Реконструкція», про визнання незаконною і нечинною з моменту прийняття постанови відповідача від 31.03.2015 №1171 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та послуги з централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню суб'єктами господарювання, які є виконавцями цих послуг».
В судовому засіданні представник позивача 1 заявив клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України. В обґрунтування заявленого клопотання представник позивача зазначив, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг не є органом державної влади, а тому даний спір не підсудний Окружному адміністративному суду міста Києва.
Позивач 2 підтримав клопотання представника позивача 1.
Представники відповідача та третьої особи 2 проти клопотання про закриття провадження у справі заперечували, просили відмовити у його задоволенні.
Розглянувши подане клопотання, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За вимогами частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно положень статті 11 Закону України «Про природні монополії» національні комісії регулювання природних монополій (далі - комісії) є державними колегіальними органами, які утворюються та ліквідуються Президентом України. Комісії підпорядковуються Президенту України, підзвітні ОСОБА_7 України. Комісії діють на підставі положень, що затверджуються Президентом України.
Указом Президента України від 27.08.2014 №694/2014 утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Указом Президента України № 715/2014 від 10.09.2014 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Положення).
Пунктом 1 Положення Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним ОСОБА_7 України. НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до п. 3 Положення, основними завданнями НКРЕКП є: державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, на ринках природного газу, нафтового (попутного) газу, газу (метану) вугільних родовищ та газу сланцевих товщ (далі - природний газ), нафти та нафтопродуктів, а також перероблення та захоронення побутових відходів; збалансування інтересів суб'єктів господарювання, споживачів і держави; забезпечення прозорості і відкритості діяльності на ринках природних монополій та на суміжних ринках у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення; сприяння розвитку конкуренції у сферах виробництва і постачання електричної та теплової енергії, на ринку природного газу, а також перероблення побутових відходів; забезпечення проведення цінової і тарифної політики у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, у нафтогазовому комплексі, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін; сприяння ефективному функціонуванню товарних ринків на основі збалансування інтересів держави, суб'єктів природних монополій та споживачів товарів (послуг), що виробляються (надаються) суб'єктами природних монополій; забезпечення самоокупності діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках; захист прав споживачів товарів (послуг) на ринку, що перебуває у стані природної монополії, та на суміжних ринках у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, у нафтогазовому комплексі; забезпечення рівних можливостей для доступу споживачів до товарів (послуг) на ринках, які перебувають у стані природної монополії; обмеження впливу суб'єктів природних монополій на державну політику та сприяння конкуренції на суміжних ринках з метою забезпечення ефективного функціонування відповідних галузей.
Проаналізувавши зазначене, суд вважає, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг виконує владні управлінські функції та є суб'єктом владних повноважень в розумінні статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи вищевикладене, спір, який виник між позивачем та відповідачем є публічно-правовим спором та підсудний адміністративному суду.
За таких обставин, суд вважає за необхідне відмовити представнику позивача 1 у задоволенні клопотання про закриття провадження у зв'язку з його необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст.157, 160, 165 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника ОСОБА_6 про закриття провадження у справі відмовити.
Копію ухвали надіслати особам, що беруть участь у справі.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання ухвали.
Повний текст ухвали складений та підписаний 26.01.2016 року.
Суддя В.П. Шулежко