Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 січня 2016 р. Справа № 805/4970/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голошивця І.О., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення №0001051700.
Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» (далі - позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області (яка є правонаступником Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області) (далі Мангуська ОДПІ, відповідач) про скасування рішення від 09 квітня 2014 року №0001051700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені у розмірі 50 567, 12 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено, що позивач є юридичною особою, та відповідно до відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску» зобовязаний сплачувати єдиний соціальний внесок. Через несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску відповідачем застосовано штрафні санкції до підприємства, а саме штраф у розмірі 10% та пеня у розмірі 0,1%. Позивач зазначає, що спірне рішення винесено відповідачем з порушенням Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», оскільки при застосуванні штрафів, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період.
Представник позивача надіслав до суду клопотання про розгляду справи без участі позивача у письмовому провадженні.
Представник відповідача надіслав до суду клопотання про розгляд справи без участі представника інспекції.
Представником відповідача через канцелярію суду надані заперечення проти адміністративного позову, відповідно до яких зазначено, що органи доходів і зборів почали адміністрування єдиного внеску з 01 жовтня 2013 року, програмне забезпечення, за допомогою якого формується рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (інформаційна система «Податковий блок») було недопрацьоване та не формувало рішення станом на дати повної сплати за кожний період, а саме 15 листопада 2013 року (за липень 2013 року) та 04 лютого 2014 року (за серпень 2013 року). Проте, штрафні санкції та пеню за зазначені періоди згідно рішення від 09 квітня 2014 року №0001051700 розраховано вірно, крім того, позивачем 03 вересня 2015 року сума штрафних санкцій та пені була сплачена в повному обсязі відповідно до платіжних доручень №№881, 883, 884, 888, 889, що також відображено у картці особового рахунку.
Відповідно до ч. 1 ст. 41, ч. 4 ст. 122, ч. 6 ст. 128 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження, та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод», отримавши рішення Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного Управління Міндоходів у Донецькій області № НОМЕР_1 від 09 квітня 2014 року, звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із відповідною позовною заявою.
Позивачем разом із даним адміністративним позовом надано ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 20 червня 2014 року про відкриття провадження в адміністративній справі № 805/6503/14 за позовною заявою ПрАТ «АМЗ» до Мангуської ОДПІ про скасування рішення від 09 квітня 2014 року №0001051700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені у розмірі 50 567, 12 грн.
Однак, внаслідок захоплення 16 вересня 2014 року невідомими озброєними угрупуваннями двох корпусів Донецького окружного адміністративного суду, розташованих за адресою: м. Донецьк, вул. 50-ї Гвардійської дивізії, 17, адміністративна справа № 805/6503/14 втрачена.
В розумінні ст. 277 Кодексу адміністративного судочинства України заявник по справі де судове провадження втрачене до закінчення судового розгляду, може пред'явити новий позов.
З урахуванням наведеного, Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» звернулось із даним адміністративним позовом до суду.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» є юридичною особою, зареєстрованою в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за кодом 32954671, юридична адреса: 87400, Донецька обл., Першотравневий район., АДРЕСА_1, та перебуває на обліку в Мангуській обєднаній державній податковій інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області як платник податків.
Як вбачається з картки особового рахунку Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод», сума недоїмки, на яку нараховано штраф та пеню становила 265 368 грн.
Мангуська обєднана державна податкова інспекція Головного Управління Міндоходів у Донецькій області сформувала рішення № НОМЕР_1 від 09 квітня 2014 року про застосування штрафу у розмірі 26 536,81 грн. та пені у розмірі 24030,31 грн. разом 50 567,12 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (а.с.11).
З розрахунку штрафних санкцій вбачається, що пеня нараховувалась за період з 21 серпня 2013 року по 04 лютого 2014 року (а.с.12-14).
Згідно картки особового рахунку, позивачем 04 лютого 2014 року у повному обсязі сплачена недоїмка на яку нараховувалась вказана штрафна санкція та пеня.
Як зазначено відповідачем, Приватне акціонерне товариство «Азовський машинобудівний завод» 03 вересня 2015 року сплатило всю суму вказаних штрафних санкцій та пені.
Вирішуючи спір по суті, суд керується наступним.
Згідно п.1 та п.12 ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
За приписами абзацу першого ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Пунктом 6 ч.1 ст.1 вказаного Закону визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Таким чином, у зв'язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску у позивача виникла недоїмка, що підтверджується позивачем у позовній заяві.
Згідно ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», встановлено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
В редакції ч.11 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», передбачено, що орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
У відповідності до ч.10 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно ч.13 ст.25 вказаного Закону, нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Відповідно до пп.2 п.7.2 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка затверджена Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. № 455, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013р. за № 1622/24154, визначено, що відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, - календарний рік, для платників, зазначених у підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, - календарний квартал відповідно.
Суд зазначає, що спірним рішення правомірно застосовано штраф у розмірі 10 відсотків за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування в сумі 265 358 грн.
Згідно п.7.5 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу.
Пунктом 7.9 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення вищим органом доходів і зборів або судом рішення у справі.
Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки.
Згідно розрахунку штрафної санкції до спірного рішення відповідач нарахував пеню починаючи з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу.
За змістом абзацу першого ч.13 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та абзацу другого п.7.5 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідач повинен нарахувати пеню до дня фактичної сплати (перерахування) включно.
За приписами абзацу другого ч.13 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду. Проте, якщо за наслідками оскарження відповідна скарга або позовна заява залишені без задоволення платник єдиного внеску не звільняється від відповідальності у вигляді пені за несвоєчасне перерахування єдиного внеску за період такого оскарження.
Отже, 04 лютого 2014 року позивачем сплачено недоїмку, у звязку з чим нарахування пені Мангуською ОДПІ припинено.
За наявності чітких правил нарахування пені, які наведені у ч.10 та ч.13 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та які враховані відповідачем, суд вважає, що відповідачем правомірно нараховано пеню.
Крім цього суд зазначає наступне.
Законом України №1669-VII від 02 вересня 2014 року «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності з 15.10.2014р., у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту: "9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Відповідно до ст.2 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Розпорядженням від 02 грудня 2015 року № 1275-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Підпунктом 13 пункту 2 додатку до вказаного розпорядження смт. Мангуш віднесено до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція.
Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не звільнює зазначених у вказаному пункті платників єдиного внеску від відповідальності, штрафних та фінансових санкцій за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період до 14 квітня 2014 року.
Оскільки штраф за несвоєчасну сплату єдиного внеску та відповідна пеня пов'язані з невиконанням позивачем обов'язку зі сплати єдиного внеску, який позивач не виконав до 14 квітня 2014 року, суд вважає правомірним як застосування штрафу у розмірі 10 відсотків від недоїмки так і нарахування пені до дня фактичної сплати (перерахування) недоїмки включно незалежно від належності позивача до платників єдиного внеску, що визначені в п.9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції Закону чинній на момент розгляду справи).
Слід зазначити, що за змістом Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» сплата фінансових санкцій за допущені порушення є обов'язком платника єдиного внеску, проте, такий обов'язок передбачений ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а не ч.2 ст.6 вказаного Закону, та є заходом впливу на порушників саме за невиконання передбачених ч.2 ст.6 вказаного Закону обов'язків.
Таким чином, законодавець не звільнює вказаних платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання, визначених ч.2 ст.6 вказаного Закону обов'язків, які виникли до 14 квітня 2014 року.
Крім того, суд звертає увагу, що вчинені контролюючим органом процедурні порушення при прийнятті спірного рішення від 09 квітня 2014 року №0001051700, винесеного за липень та серпень 2013 року, підлягають оцінці з огляду на те, наскільки відповідні порушення вплинули на можливість платника податків захистити свої права у відносинах з фіскальною службою, чи призвели порушення процедури складання даного рішення замість винесення кожного окремого рішення станом на дати повної сплати за кожний період, а саме 15 листопада 2013 року (за липень 2013 року) та 04 лютого 2014 року (за серпень 2013 року), у звязку з недоопрацюванням інформаційної системи «Податковий блок», до порушення прав та охоронюваних законом інтересів платника податків. Оцінка правомірності рішення повинна надаватись із урахуванням достатності документів для висновків про необхідність платника єдиного внеску своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Окремі дефекти в роботі фіскальної служби які стосуються суто діловодства не повинні розглядатись як достатня підстава для визнання усього рішення протиправним, якщо таке рішення є правильним по суті та відповідає фактичним обставинам справи.
Таким чином, оскільки спірне рішення відповідача є правильним по суті та відповідає фактичним обставинам справи та крім того, штрафні санкції та пеня, які застосовані до позивача підлягають сплаті, суд не може з цієї підстави визнати незаконним оскаржуване рішення відповідача.
На підставі наведеного суд вважає, що відповідач правомірно застосував рішенням від 09 квітня 2014 року №0001051700 штрафні санкції у виді штрафу у розмірі 26 536,81 грн. та пеню у розмірі 24 030,31 грн.
Відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню.
З огляду на наведене, на підставі Податкового кодексу України, Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, керуючись вимогами ст.ст. 4-15, 51, 69-72, 86, 94, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Азовський машинобудівний завод» до Мангуської обєднаної державної податкової інспекції Головного Управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення №0001051700 залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Голошивець І.О.