Ухвала суду № 55420599, 02.02.2016, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2016
Номер справи
499/1037/15-а
Номер документу
55420599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2016 р. Справа № 499/1037/15-а

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Погорєлов І.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області на постанову Іванівського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И Л А :

ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до УПФ України в Іванівському районі Одеської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку призначеної пенсії із врахуванням у розрахунок пенсії складових заробітної плати (з яких були сплачені страхові внески) як індексація та матеріальна допомога; зобов'язання здійснити вірний розрахунок призначеної пенсії згідно Закону України "Про державну службу" з моменту призначення пенсії 19 червня 2013 року, включивши при цьому до заробітку для обчислення пенсії індексацію грошових доходів та виплати на матеріальну допомогу; зобов'язання виплатити суму різниці між сумами виплаченої пенсії та перерахованої з урахуванням відповідних складових за період починаючи з 19 червня 2013 року та у подальшому виплачувати вже перераховану пенсію з урахуванням включення до заробітку для обчислення пенсії індексації грошових доходів та виплат на матеріальну допомогу.

Постановою Іванівського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2015 року позовну заяву ОСОБА_2 задоволено. Визнано дії УПФ України в Іванівському районі Одеської області у включенні до складу заробітку для обчислення пенсії матеріальної допомоги та індексації грошових доходів населення протиправними. Зобов'язано УПФ України в Іванівському районі Одеської області здійснити обчислення пенсії ОСОБА_2 з 19 червня 2013 року з урахуванням фактичного отримання сум індексації грошових доходів населення та матеріальної допомоги у розрахунку 80% від нарахування зазначених сум та виплатити різницю між сумами виплаченої пенсії та перерахованої з урахуванням зазначених вище складових за період починаючи з 19 червня 2013 року; у подальшому виплачувати вже перераховану пенсію з урахуванням включення до заробітку для обчислення пенсії індексації грошових доходів та виплат на матеріальну допомогу.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач в період з 13 лютого 2002 року по 18 червня 2013 року працювала у Березівській МДПІ Одеської області на посаді головного державного податкового інспектора, що підтверджується копією трудової книжки серії БТ-ІІ №3251253.

Відповідач у відповіді на звернення зазначив, що для розрахунку пенсії позивача було взято оклад, ранг, вислуга років, інтенсивність і премія за 24 місяці, що передували звільненню з посади. Проте, до розрахунку обчисленої з 19 червня 2013 року не включено суми виплати матеріальної допомоги та індексації.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції зазначив, що дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують та обмежують права позивачки, передбачені чинним законодавством.

Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Закон України "Про оплату праці" зазначає, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно Закону України "Про державну службу" загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Статтею 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Між тим, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У частині 2 ст. 2 Закону України "Про оплату праці" вказується, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги та приходить до висновків, що судом першої інстанції вірно встановлено фактичні обставини справи, досліджено наявні докази, надано їм належну оцінку та прийнято законне рішення стосовно неправомірної дії управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці відповідно до Закону України "Про державну службу".

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Іванівському районі Одеської області залишити без задоволення, постанову Іванівського районного суду Одеської області від 12 жовтня 2015 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний