ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2016 р. Справа № 815/2619/15
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Марин П. П.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Крусяна А.В.
- Милосердного М.М.
при секретарі - Павлюк К.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "ТРК ОНЮА "Академія" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ТРК ОНЮА "Академія" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРК ОНЮА "Академія" звернулось до суду з адміністративним позовом до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання неправомірними дій відповідача щодо складання довідки №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" (код ЄДРПОУ - 31765102) щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ "Інтертелеком" (код ЄДРПОУ - 30109015) та ТОВ "Таір Груп" (код ЄДРПОУ - 39280511), їх реальності та повноти відображення в обліку за період жовтень-листопад 2014 року"; визнання неправомірними дії відповідача щодо внесення до діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформації на підставі довідки №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року; зобов'язання відповідача вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі довідки ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року у задоволенні адміністративного позову ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" до ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено повністю.
В апеляційній скарзі товариства з обмеженою відповідальністю "ТРК ОНЮА "Академія" ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги товариства з обмеженою відповідальністю "ТРК ОНЮА "Академія", перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі довідки №2037/7/15-53-04-25 від 20 лютого 2015 року відповідно до п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" з питань підтвердження господарських відносин з ТОВ "Інтертелеком" (код ЄДРПОУ - 30109015) та ТОВ "Таір Груп" (код ЄДРПОУ - 39280511) за період жовтень-листопад 2014 року.
За результатами вказаної звірки відповідачем було складено довідку №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року, у висновку якої зазначено, що звіркою ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" документально не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з ТОВ "Таір Груп" (код ЄДРПОУ - 39280511) у жовтні 2014 року по придбанню рекламних послуг на суму 1 001 283, 35 грн., в т.ч. ПДВ - 202 256, 67 грн., в листопаді 2014 року на суму 769 675 грн., в т.ч. ПДВ - 153 935 грн. та відповідно реалізації послуг ТОВ "Інтертелеком" у жовтні 2014 року на суму 403 000 грн., в т.ч. ПДВ - 67 000 грн. та в листопаді на суму ПДВ 67 166, 66 грн. та формування податкового кредиту від ТОВ "Таір Груп" в жовтні 2014 року на суму ПДВ 200 256, 67 грн., у листопаді 2014 року на суму ПДВ 70 601 грн., їх вид, обсяг та розрахунки.
На підставі висновків оскаржуваної довідки ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області до АС Податковий блок внесено дані по податковому зобов'язанню та податковому кредиту ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" у жовтні-листопаді 2014 року.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки судовим розглядом встановлено, що коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту декларації з податку на додану вартість TOB "ТРК ОНЮА "Академія" в електронній автоматизованій системі співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів на підставі довідки №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року не підтверджено належним чином документально, позовні вимоги є не обґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до пп.62.1.3 п.6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
За змістом п.73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Згідно п.2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 27 грудня 2010 року, зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
За змістом пункту 4 названого Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Згідно п.6 Порядку, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ Міндоходів були надіслані запити на проведення зустрічної звірки ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" з питань підтвердження господарських відносин з ТОВ "Інтертелеком" та ТОВ "Таір Груп" за період жовтень-листопад 2014 року, а саме №184/7/28-08-42/2 від 14 січня 2015 року та №6518/7/28-08-42/2 від 29 січня 2015 року (а.с.70-71).
Також, на адресу ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" були надіслані запити для проведення зустрічної звірки СДПІ з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального ГУ Міндоходів №501/10/15-53-15-02 від 13 січня 2015 року та №3199/10/15-53-15-02 від 30 січня 2015 року щодо надання документального підтвердження по взаємовідносинам з контрагентами ТОВ "Таір Груп", ПП "Де-Бірс" та ПП "Таргет-Плюс" протягом жовтня-листопада 2014 року та запит №5732/10/15-53-22-05/04 від 17 березня 2015 року щодо надання документального підтвердження по господарським відносинам з ТОВ "Інтертелеком" у жовтні-листопаді 2014 року, на які були надані відповіді.
Отже, при складанні довідки №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ "Інтертелеком" та ТОВ "Таір Груп", їх реальності та повноти відображення в обліку за період жовтень-листопад 2014 року", ДПІ у Приморському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області діяла правомірно, оскільки податковий орган наділений правом проводити такі перевірки.
Проте, п.п.62.1.3 п.6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України передбачено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
За правилами п.86.1 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Згідно з п.58.1 ст. 58 та п.86.8 ст. 86 Податкового кодексу України на підставі акта перевірки податковим органом приймається податкове повідомлення-рішення.
З метою удосконалення процесу адміністрування податків було створено інформаційну систему "Податковий блок", що включає чотири підсистеми-сегменти операційної діяльності органів податкової служби, таких як: реєстрація платників податків; обробка податкової звітності та платежів; облік платежів; податковий аудит.
Ця система призначена для виконання основних завдань органів ДПС, як-от: інформування платників податків про їх податкові зобов'язання та надання роз'яснень податкового законодавства; податковий облік та реєстрація платників податків; прийом та обробка документів податкової звітності та облік платежів; перевірка податкової звітності на відповідність вимогам та нормам, встановленим законодавчими та нормативними актами України; застосування заходів із погашення податкового боргу у випадках порушення податкової дисципліни з боку платників податків; вирішення спірних питань щодо сум податкових донарахувань та податкового боргу тощо.
Оскільки зустрічна звірка не є податковою перевіркою, то висновки податкового органу, зроблені за наслідками проведення такої звірки, не підлягають відображенню в інформаційних базах податкового органу. Натомість, коригування показників податкової звітності може здійснюватись виключно на підставі узгоджених податкових зобов'язаннях.
Автоматизована система "Детальна інформація по платнику ПДВ щодо результатів автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" повинна відображати фактично задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, а її коригування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту. Органи ДФС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.
Аналізуючи наведене, колегія суддів вважає, що за результатами перевірки податковий орган може визначати суму грошового зобов'язання виключно шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення, а внесення коригування самостійно (без прийняття відповідного рішення) податковим органом в податкову звітність платника податку не передбачено діючим законодавством, а тому такі дії податкового органу були помилково визнані судом першої інстанції правомірними.
Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги, що вимоги стосовно визнання неправомірними дії податкового органу щодо внесення до діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформації на підставі довідки №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року та зобов'язання вилучити відповідну інформацію є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, колегія судів вважає, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини справи, які мають значення для її правильного вирішення, у зв'язку з чим, судове рішення відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 202 КАС України, підлягає скасуванню з прийняттям по справі нової постанови про часткове задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "ТРК ОНЮА "Академія" задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2015 року скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "ТРК ОНЮА "Академія" до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо внесення до діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту (Податковий блок аналітична система співставлення податкового кредиту та податкових зобов'язань) в розрізі контрагентів інформації на підставі довідки №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області вилучити з діючих електронних автоматизованих систем співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів інформацію, внесену на підставі довідки Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року.
У задоволенні адміністративного позову в частині визнання неправомірними дій Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області щодо складання довідки №2837/15-53-22-05/31765102 від 27 квітня 2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "ТРК ОНЮА "Академія" (код ЄДРПОУ - 31765102) щодо документального підтвердження господарських відносин з ТОВ "Інтертелеком" (код ЄДРПОУ - 30109015) та ТОВ "Таір Груп" (код ЄДРПОУ - 39280511), їх реальності та повноти відображення в обліку за період жовтень-листопад 2014 року" - відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 02 лютого 2016 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.В. Крусян
М.М. Милосердний