Постанова № 55415938, 26.01.2016, Деснянський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
754/15241/15-а
Номер документу
55415938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Номер провадження 2-а/754/22/16

Справа №754/15241/15-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 січня 2016 року

Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді - Таран Н.Г.

за участі секретаря судового засідання - Чернишовій А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах,

в с т а н о в и в:

26.10.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва,про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах. Заявлені вимоги мотивує тим, що 11.06.2015 року управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва відмовило йому у призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 виробництв, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, на підставі без наявності у позивача пільгового стажу, що становить шість років і сім з половиною місяців на посадах і підприємствах, що включені до Списку № 2 виробництв, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Оскільки, відповідач листом від 11.06.2015 року відмовив позивачу у призначені пенсії на пільгових умовах, він вимушений звернутись до суду із вказаним позовом.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва - Мних-Котляр Н.М. в судовому засіданні позов не визнала, посилаючись на не обґрунтованість вимог адміністративного позову та просила суд відмовити в його задоволенні. Суду пояснила, що згідно наданої довідки з ВАТ «ТрестМіськбуд-4» пільговий стаж становить 1 рік 4 місяці 26днів, що не є достатнім для призначення пенсії за віком за Списком №2.

Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно із записами в трудовій книжці позивач ОСОБА_1 працював в Будівельному управлінні № 42 тресту «Київміськбуд-7» за професією майстра будівельного об'єкту з 16.10.1979 року - Наказ № 131-К від 16.10.1979 року (а.с.10, 24-26) по 14.11.1984 року - Наказ № 94 -К від 11.11.1984 року (а.с.10, 27).

Зазначена посада входять до Списку №2 виробництва, робіт, професій, посад, затверджених постановою КМУ від 16.01.2003 року №36, яка є чинною на даний час.

Відповідно до довідки ПАТ «Холдингова компанія « Київміськбуд» від 11.03.2015 року ОСОБА_1 дійсно працював у Будівельному управлінні № 42 тресту «Київміськбуд -7» з 16.10.1979 року по 14.11.1984 року на посаді майстра будівельних об'єктів (а.с.14).

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 05.03.2015 року № 2 виданої ВАТ «ТрестМіськбуд-4» ОСОБА_1 дійсно працював повний робочий день в БМУ-34 тресту «Київміськбуд-7» за період з 15.11.1984 року - Наказ № 93-К від 15.11.1984 року по 10.04.1986 року - Наказ № 25-К від 09.04.1986 року, виконував роботи по організації та керівництву будівництвом, забезпеченню виконання будівельно-монтажних робіт, постійно, на новому будівництві за професією виконавець робіт, що передбачено Списком №2 розділ ХХІХ п. «б» затвердженим Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 року № 1173. Пільговий стаж складає 01 рік 04 місяців 25 днів (а.с.19).

З листа ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» від 11.03.2015 року вбачається, що ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» не є правонаступником ліквідованого тресту «Київміськбуд-7», а є лише зберігачем архівних документів, у зв'язку з чим ПАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд» не може підтвердити періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановленої для окремих категорій працівників (а.с.15).

Відповідно до листа Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Деснянського району м. Києва надання інформації щодо Будівельного управління № 42 тресту «Київміськбуд-7» неможливе, у зв'язку з відсутністю відомостей стосовно вказаної юридичної особи (а.с.28).

13.05.2015 року позивач звернувся до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, надавши всі необхідні підтверджуючі документи, в тому числі відповідні довідки та накази з місць роботи. Проте, відповідачем було відмовлено у призначенні такої пенсії, про що повідомлено листом від 11.06.2015 року.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, в тому числі, органів державної влади.

Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

У відповідності до пункту «б» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Атестація робочих місць за умовами праці - це комплексна оцінка всіх факторів виробничого середовища і трудового процесу, супутніх соціально-економічних факторів, що впливають на здоров'я і працездатність працівників в процесі трудової діяльності. Відповідно до пунктів 1, 2 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року №442, атестація робочих місць за умовами праці проводиться на підприємствах і організаціях незалежно від форм власності й господарювання, де технологічний процес, використовуване обладнання, сировина та матеріали є потенційними джерелами шкідливих і небезпечних виробничих факторів, що можуть несприятливо впливати на стан здоров'я працюючих, а також на їхніх нащадків як тепер, так і в майбутньому. Основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Частиною 2 пункту 4 зазначеного Порядку встановлено, що відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.

Відповідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

У відповідності до п.3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи.

Відповідно до статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В трудовій книжці позивача вказані періоди роботи, що зараховуються до трудового стажу та дають йому право на пенсію на пільгових умовах, отже жодних підстав для виребування додатково документів про підтвердження періодів роботи у ввдповідача не має.

За таких обставин, суд вважає, що позивач з має право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки він досяг відповідного віку і має трудовий стаж, які визначені у даній нормі Закону.

Відповідно до ч.1 та 2 ст. Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

При вирішенні цієї справи суд керується принципом верховенства права (ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України) відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, оцінивши за правилами встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України докази, що наявні у матеріалах справи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 17, 69, 71, 158, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», -

постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити пенсію на пільгових умовах - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва в призначені ОСОБА_1 пільгової пенсії.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва призначити пенсію ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах, з урахуванням стажу роботи в періоди зазначені в трудовій книжці з 16 жовтня 1979 року по 14.11.1984 року на посаді майстра будівельного об'єкту з 13.05.2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.

Повний текст постанови виготовлено 29.01.2016 року.

Суддя: Н.Г. Таран