ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
УХВАЛА
"28" січня 2016 р.Справа № 922/5028/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатого В.О.
При секретарі судового засідання Мазуренко А.О.
За участю:
представника Основ"янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області - ОСОБА_1,дов.від 11.12.2015р.
ліквідатора - ОСОБА_2
розглянувши справу
за заявою ОСОБА_3 підприємство "Аврора", м. Харків до ОСОБА_3 підприємство "Аврора", м. Харків про визнання банкрутом
ВСТАНОВИВ:
Постановою суду від 05.10.2015 р. визнано Товариство з обмеженою відповідальністю "Аврора" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, призначено ліквідатором голову ліквідаційної комісії ОСОБА_4
Оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури здійснено на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України (№ 23604) 06.10.2015 р.
Ухвалою суду від 19.11.2015 р. задоволено заяву ліквідатора ОСОБА_4 про припинення виконання його обов`язків ліквідатора Іноземного підприємства "Аврора", припинено виконання ОСОБА_4 обов`язків обов`язків ліквідатора Іноземного підприємства "Аврора", призначено ліквідатором Іноземного підприємства "Аврора" арбітражного керуючого ОСОБА_2
Ухвалою суду від 01.12.2015 р. затверджено реєстр вимог кредиторів ОСОБА_3 підприємство "Аврора", який складається з вимог АТ "Укрексімбанк" в особі філії АТ "Укрексімбанк" в м.Харкові в сумі 876207377,16 грн. та включені до реєстру вимог кредиторів в сумі 814155931,88 грн. до четвертої черги та в сумі 62051445,28 грн. неустойки до шостої черги та в сумі 2436,00 грн. судового збору. Вимоги Основ"янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області в сумі 304936166,80 грн. та вимоги Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості в сумі 129,05 грн. не є конкурсним та погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.
До суду від Основ"янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надійшла заява з грошовими вимогами до боржника на суму 126297338,0 грн. (вх. № 931 від 14.01.2016 р.).
Відповідно до ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.
Відповідно до п.36.7 Інформаційного листа ВГСУ від 28.03.2013 р. № 01-06/606/2013, заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, що ліквідується власником, подаються безпосередньо до господарського суду та оплачуються судовим збором. Розгляд грошових вимог кредиторів в ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону. За результатами розгляду грошових вимог кредиторів господарським судом затверджується реєстр вимог кредиторів.
Відповідно ч. 3 ст. 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", до заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
Звертаючись із заявою з грошовими вимогами до боржника заявником не подано до суду доказів сплати судового збору.
Частиною 2 ст. 24 Закону передбачено, що у разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
За таких обставин, суд повідомив заявника про допущені недоліки та надає строк до 05.02.2016 р. для їх усунення.
В судовому засіданні 28.01.2016 р. представник Основ"янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області повідомив про неможливість сплати судового збору у встановлений строк у зв"язку з відсутністю грошових коштів та не передбаченням у кошторисі за 2016 р. видатків на сплату судового збору та просив звільнити податкову інспекцію від сплати судового збору.
Відповідно до ст.1 Закону України "про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Згідно ст.9 Закону України "Про судовий збір", судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.
Таким чином, кошти судового збору спрямовуються на зміцнення матеріально-технічної бази судів, включаючи створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційної системи, веб-порталу судової влади, комп'ютерних локальних мереж, сучасних систем фіксування судового процесу, придбання та обслуговування комп'ютерної і копіювально-розмножувальної техніки, впровадження електронного цифрового підпису.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про судовий збір", від сплати судового збору звільняються: 1. Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: 1) позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі; 2) позивачі - у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоровя, а також смертю фізичної особи; 3) позивачі - у справах про стягнення аліментів; 4) позивачі - у справах щодо спорів, повязаних з виплатою компенсації, поверненням майна, або у справах щодо спорів, повязаних з відшкодуванням його вартості громадянам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні"; 5) особи, які страждають на психічні розлади, та їх представники - у справах щодо спорів, повязаних з розглядом питань стосовно захисту прав і законних інтересів особи під час надання психіатричної допомоги; 6) позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення; 7) громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб; 8) інваліди Великої Вітчизняної війни та сімї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; 9) інваліди I та II груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів; 10) позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи; 11) виборці - у справах про уточнення списку виборців; 12) військовослужбовці, військовозобовязані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, повязаних з виконанням військового обовязку, а також під час виконання службових обовязків; 13) учасники бойових дій, Герої України - у справах, повязаних з порушенням їхніх прав; 14) позивачі - у справах у порядку, визначеному статтею 12 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту"; 15) фізичні особи (крім субєктів підприємницької діяльності) - кредитори, які звертаються з грошовими вимогами до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати, зобовязань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоровю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів, - після оголошення про порушення справи про банкрутство, а також після повідомлення про визнання боржника банкрутом; 16) позивачі - за подання позовів щодо спорів, повязаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.
Відповідно до ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
В постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 21.02.2013 р. "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Таким чином, оскільки Основ"янській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області не наділено пільгами, які дають можливість відповідно до Закону України "Про судовий збір" бути звільненими від сплати судового збору, а також приймаючи до уваги, що фінансування Основ"янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області з державного бюджету України та відсутність у нього коштів, призначених для сплати судового збору, не є підставою для звільнення від сплати судового збору, суд відмовляє Основ"янській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області в задоволенні його клопотання про звільнення від оплати судового збору.
Статтею 24 Закону встановлено, якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
Враховуючи не усунення податковою інспекцією визначених недоліків,суд повертає заяву Основ"янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області згрошовими вимогами до боржника на суму 126297338,0 грн. (вх. № 931 від 14.01.2016 р.) без розгляду.
За таких обставин, керуючись ст.ст. 23, 24,95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом",ст.86 ГПК України,
УХВАЛИВ:
Відмовити Основ"янській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Повернути Основ"янській ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області заяву (вх. № 931 від 14.01.2016 р.) з грошовими вимогами до боржника без розгляду на 18 аркушах.
Ухвалу направити Основ"янської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області.
Суддя ОСОБА_5