ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" січня 2016 р.Справа № 922/6209/15
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Яризька В.О.
при секретарі судового засідання Солдатовій М.Ю.
розглянувши справу
за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Харків, до 1. Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м. Харків, 2. Управління Держземагентства у Харківському районі Харківської області, м. Харків, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідачів 1. ОСОБА_2, м. Харків, 2. ОСОБА_3, м. Харків, 3. ОСОБА_4, м. Харків, 4. ОСОБА_5, м. Харків, 5. ОСОБА_6, м. Харків, 6. ОСОБА_7, м. Харків, про відновлення порушеного права власності за участю представників:
позивача - ОСОБА_8 (дов.),
1-відповідача - Крайник К.О. (дов.),
2-відповідача - не з'явився,
1-третьої особи - не з'явився,
2-третьої особи - не з'явився,
3-третьої особи - не з'явився,
4-третьої особи - не з'явився,
5-третьої особи - не з'явився,
6-третьої особи - не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, фізична особа - підприємець ОСОБА_1, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до відповідачів 1. Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, 2. Управління Держземагентства у Харківському районі Харківської області, в якій просить суд відновити порушене право власності на багаторічні насадження сад яблуневий в кількості 1498 дерев, що розташований на земельній ділянці площею 12 га вздовж Бєлгородської траси за межами населених пунктів на території Кулинічівської селищної ради Харківського району Харківської області.
Після подання заяви про уточнення позовних вимог, яка була прийнята судом до розгляду, позивач просить суд визнати незаконними та скасувати :
- накази Головного управління Держземагентства у Харківській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" від 30 грудня 2014 року № 3690-СГ, № 3691-СГ, № 3692-СГ, № 3693-СГ, № 3694-СГ, № 3695-СГ;
- висновки про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок Управління Держземагентства у Харківському районі Харківській області від 27 лютого 2015 р. № 212, № 213, № 214, № 215, № 216, № 217;
- висновки державної експертизи землевпорядної документації від 16 березня 2015 р. № 0844, № 0845, № 0846, затверджених Головним управлінням Держземагентства у Харківській області;
- накази Головного управління Держземагентства у Харківській області "Про затвердження документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність" від 21 квітня 2015 року № 878-СГ, № 884-СГ, № 885-СГ, № 886-СГ, № 887-СГ, № 888-СГ.
Суд зазначає, що Головне управління Держземагентства у Харківській області було реорганізовано в Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, яке є його правонаступником.
Ухвалою суду від 22.12.2015 р. залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7.
25.01.2016 р. 1-відповідачем заявлено клопотання про припинення провадження у справі на підставі того, що спір не підлягає вирішенню в господарських судах України та повинен розглядатись в порядку цивільного судочинства, адже власниками земельних ділянок, щодо яких винесені оспорювані накази та висновки є треті особи, що не мають статусу суб'єктів господарювання.
Відповідно до пункту 4.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" № 18 від 26.12.2011 року припинення провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
Існування норм, що регулюють припинення провадження у справі, викликано необхідністю вилучати з процесу судочинства справи, порушені за позовами, що подані на підставі помилкового уявлення особи про її право на звернення до господарського суду.
Суд вважає, що обставини для припинення провадження у даній справі відсутні, позивач - суб'єкт підприємницької діяльності звернувся до суду з позовом про захист своїх порушених прав до відповідачів, які мають статус юридичних осіб, та справа зі спору підвідомча господарському суду (стаття 12 ГПК).
Так, частиною 1 статті 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Частинами 1, 2 статті 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Таким чином, у відносинах, які склалися між сторонами, відповідачі, як територіальні підрозділи центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин, реалізували повноваження власника землі.
За правовими висновками Верховного Суду України, викладеними у постановах від 16.12.2014 р. по справі № 21-544а14 та від 28.04.2015 р. по справі №21-173а15, спір щодо захисту цивільних прав, що виникають із земельних відносин, має приватно правовий характер. До таких висновків Верховний Суд України дійшов по справах, у яких позивачі оспорювали рішення суб'єктів владних повноважень про передачу прав на землю третім особам, внаслідок чого були порушені їхні цивільні права.
Висновки Верховного Суду України обов'язкові до врахування в силу статті 111-28 ГПК України.
З огляду на викладене, даний спір належить до господарської юрисдикції, виходячи із характеру правовідносин та суб'єктного складу сторін, суд відмовляє в задоволенні клопотання 1-відповідача про припинення провадження у даній справі.
В слуханні справи оголошувались перерви до 12.01.2016 р. об 10:30 год., 21.01.2016 р. об 11:00 год., 26.01.2016 р. об 11:30 год.
Представник позивача підтримує заявлені вимоги з урахуванням уточнень. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувані накази та висновки суперечать актам цивільного законодавства.
Представник 1-відповідача проти позовних вимог заперечує, посилається на те, що підстави для прийняття рішення про відмову у наданні дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердження державної експертизи землевпорядної документації та передачі земельних ділянок кадастрові номери: НОМЕР_2, НОМЕР_3,НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7 у власність третім особам були відсутні, земельні ділянки виділялися за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення не наданих у власність чи у користування громадянам чи юридичним особам. Об'єктом договору купівлі-продажу від 06.05.2005 року є зелені насадження (сад яблуневий), а не земельна ділянка, а договір оренди землі від 21.12.2010 року не зареєстрований в порядку, який передбачений законодавством, тому він є неукладеним, з огляду на що права позивача не порушені.
2-й відповідач, через канцелярію господарського суду 20.01.2016 р. надав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог посилаючись на те, що третіми особами подано документи, необхідні для прийняття позитивних висновків про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 27.02.2015 року № 212, № 213, № 214, № 215, № 216, № 217. Крім того 2-відповідач вважає, що земельні ділянки кадастрові номери: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7 отримані третіми особами у власність, не є цілісними об'єктами з розміщеними на них багаторічними насадженнями.
Представник 2-відповідача в судовому засіданні 21.01.2016р. підтримав заперечення, викладені в письмовій формі.
У судове засідання 26.01.2016р. 2-відповідач не з'явився, про час та місце розгляду справи повноважний представник 2-відповідача був повідомлений під розпис у судовому засіданні 21.01.2016р., про причини неявки суду не повідомив.
Враховуючи надання 2-відповідачем відзиву на позов та витребуваних судом документів, а також пояснень по суті спору в судовому засіданні 21.01.0216р., суд вважає, що його нез'явлення не перешкоджає розгляду справи.
Треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, у судові засідання по даній справі не з'являлись, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Третіми особами ОСОБА_5, ОСОБА_4 отримані ухвала суду від 22.12.2015р. про відкладення розгляду справи на 12.01.2016р., що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (т. 2 а.с.3-4). Ухвали суду від 22.12.2015р., направлені на адреси ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_6 повернуті поштою за закінченням терміну зберігання (т. 2 а.с. 5-23).
Враховуючи належне повідомлення третіх осіб про час та місце розгляду справи, які про причини неявки в судове засідання не повідомили, суд у судовому засіданні 12.01.2016р. дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності третіх осіб.
Про оголошену в судовому засіданні 12.01.2016р. перерву до 21.0.10216р. треті особи повідомлялись листом суду, Треті особи ОСОБА_7, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_4 отримали вказаний лист, що підтверджується повідомленням про вручення поштових відправлень, листі суду, направлені на адресу ОСОБА_2, ОСОБА_6 повернуті поштою за закінченням терміну зберігання.
Враховуючи викладене, справа розглядається за відсутності 2-відповідача та третіх осіб, за наявними матеріалами.
Вислухавши представників сторін, які були присутні в судових засіданнях по даній справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
06.05.2005 року між ФО П ОСОБА_1 (позивач) та ВАТ "Сад" було укладено договір купівлі-продажу, відповідно до пунктів 1, 2 якого ВАТ "Сад" продає, а позивач купує зелені насадження (сад яблуневий) в кількості 1498 дерев (квартал 63), які розташовані на земельній ділянці, площею 12 га (в тому числі під плодовими насадженнями 10,074 га вздовж Бєлгородської траси біля земельної ділянки покупця), надалі по тексту договору - "товар". Земельна ділянка, на якій розташований товар згідно кадастрової карти має інвентарний номер 63 і визначена на копії кадастрової карти, що є невід'ємною частиною цього договору.
Згідно з частиною 1 статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до положень статті 317 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Статтею 328 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Суд вважає, що позивачем доведено право власності на багаторічні насадження - сад яблуневий в кількості 1498 дерев, що розташований на земельній ділянці площею 12 га вздовж Бєлгородської траси за межами населених пунктів на території Кулинічівської селищної ради Харківського району Харківської області.
Рішенням Кулиничівської селищної ради від 26.12.2005 року "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації по оформленню права оренди СПДФО ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 12 га розташованої в межах с. Затишшя вздовж Бєлгородської траси" було надано дозвіл на виготовлення СПДФО ОСОБА_1 технічної документації по оформленню права оренди на земельну ділянку площею 12 га для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Кулиничівської селищної ради в межах с. Затишшя вздовж Бєлгородської траси.
Технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки СПДФО ОСОБА_1 розташованої в с. Затишшя Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області була розроблена у 2006 році ДП "Харківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою". Розроблена технічна документація отримала позитивні висновки Харківського районного відділу земельних ресурсів від 11.07.2006 року та Управління Держкомзему у Харківському районі Харківської області № 355-д від 21.12.2010 року.
З матеріалів справи вбачається, що земельній ділянці загальною площею 11,9606 га, в т.ч. сади - 10,0751 га, пасовища - 1,6231 га, господарські шляхи - 0,2624 га, були присвоєні кадастрові номери НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, про що свідчить витяг з державного земельного кадастру № 3099 від 04.10.2006 року Харківського районного відділу земельних ресурсів Харківського головного обласного управління земельних ресурсів.
Пунктами 1, 3 рішення Кулиничівської селищної ради від 16.12.2010 року "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди та нормативно-грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 11,9606 га для ведення сільськогосподарського виробництва в с. Затишшя" було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ФОП ОСОБА_1 загальною площею 11,9606 га для ведення сільськогосподарського виробництва в с. Затишшя та передано в довгострокову оренду вказану земельну ділянку терміном на 49 років.
21 грудня 2010 року між позивачем та Кулиничівською селищною радою було укладено договір оренди землі, відповідно до пункту 1 якого орендодавець (Кулиничівська селищна рада) на підставі рішення ІІІ сесії VI скликання Кулиничівської селищної ради від 16.12.2010 року надає, а орендар (позивач) приймає в строкове платне користування земельну ділянку за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в межа населеного пункту с. Затишшя на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області.
Згідно з пунктами 2, 8 договору оренди землі від 21.12.2010 року, в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 11,9606 га, у тому числі: садів - 10,0751 га, пасовищ - 1,6231 га, під господарськими шляхами та прогонами - 0,2624 га. та договір укладено на 49 років.
З огляду на наведене, суд не приймає посилання 1-відповідача на те, що згідно оспорюваних наказів та висновків земельні ділянки виділялися за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення не наданих у власність чи у користування громадянам чи юридичним особам.
З пояснень позивача вбачається, що договір оренди землі від 21.12.2010 року не був зареєстрований у зв'язку із вимаганням хабарів за вказані дії.
Про наявність корупційних діянь службових осіб на території Кулинічівської селищної ради Харківського району Харківської області свідчить той факт, що по відношенню до трьох поспіль голів Кулинічівської селищної ради Харківського району Харківської області були порушені кримінальні справи за злочини у сфері службової діяльності.
За інформацією наданою Харківською місцевою прокуратурою № 6 в листі № 0448-157-15 від 31.12.2015 р. апеляційний суд Харківської області вироком від 25.10.2011 р. визнав колишнього голову Кулинічівської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_10 винним у скоєнні злочинів за трьома статтями Кримінального кодексу ч. 3 ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень, що спричинило тяжкі наслідки), ч. 2 ст. 366 (службове підроблення з тяжкими наслідками) та ч. 4 ст. 190 (шахрайство в особливо великому розмірі) та засудив його до 7 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати виборні посади, посади пов'язані з організаційно-розпорядчою та адміністративно-господарською діяльністю строком на 3 роки, з конфіскацією усього майна, яке є його власністю. Наступний голова Кулинічівської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_11 у травні 2011 року був затриманий за отримання хабаря, кримінальна справа була порушена за фактом вимагання хабаря за вирішення земельного питання. Щодо наступного голови Кулинічівської селищної ради Харківського району Харківської області ОСОБА_12 прокуратурою Харківської області 17.08.2012 року було порушено кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 Кримінального кодексу України (одержання хабаря службовою особою, яка займає відповідальне становище, поєднане з вимаганням хабаря).
Частиною 2 статті 792 Цивільного кодексу України передбачено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом. Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України "Про оренду землі".
Згідно з статтею 20 Закону України "Про оренду землі" укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до частини 1 статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.
В момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося, і така реєстрація не може змінювати моменту укладення договору.
У договорі оренди від 21.12.2010 р. позивач та Кулиничівська селищна рада досягли згоди щодо істотних умов договорів оренди земельних ділянок, скріпивши договір своїми підписами, що і є моментом укладення такого договору.
До таких висновків дійшов Верховний Суд України в постанові від 19.02.2014 року, прийнятій за результатами розгляду справи № 6162цс13.
Згідно положень ч. 1 ст. 360-7 ЦПК України та ч. 1 ст. 111-28 ГПК України висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Отже, незважаючи на відсутність державної реєстрації, договір оренди землі від 16.12.2010 року між позивачем та Кулиничівською селищною радою є укладеним.
З огляду на наведене, суд не приймає посилання 1-відповідача на те, що договір оренди землі від 21.12.2010 р. є неукладеним у зв'язку із відсутністю реєстрації.
Судом також встановлено, що 30.12.2014 року 1-відповідачем було видано накази "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою":
- № 3690-СГ, яким надано гр. ОСОБА_2 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства;
- № 3691-СГ, яким надано гр. ОСОБА_6 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сіножаті), для ведення особистого селянського господарства;
- № 3692-СГ, яким надано гр. ОСОБА_4 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства;
- № 3693-СГ, яким надано гр. ОСОБА_5 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства;
- № 3694-СГ, яким надано гр. ОСОБА_3 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства;
- № 3695-СГ, яким надано гр. ОСОБА_7 дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, розташованої за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області. Орієнтовний розмір земельної ділянки 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства
27 лютого 2015 року 2-відповідач надав висновки про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок:
- № 214, яким погоджено відведення гр. ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження);
- № 216, яким погоджено відведення гр. ОСОБА_6 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,6257 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь;
- № 217, яким погоджено відведення гр. ОСОБА_4 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,6257 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження);
- № 212, яким погоджено відведення гр. ОСОБА_5. земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження);
- № 213 яким погоджено відведення гр. ОСОБА_3 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 1,6257 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження);
- № 215, яким погоджено відведення гр. ОСОБА_7 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження).
16.03.2015 року 1-відповідачем затверджено висновки державної експертизи землевпорядної документації:
- № 0844 щодо відведення гр. ОСОБА_2 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження);
- № 0845 щодо відведення гр. ОСОБА_5 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження);
- № 0846 щодо відведення гр. ОСОБА_7 земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 2,0000 га за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження).
21 квітня 2015 року 1-відповідачем було видано накази "Про затвердження документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність":
- № 887-СГ, яким: затверджено, розроблений ПП "Тема" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_2 для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03) загальною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області та передано у власність гр. ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_2, розташовану за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03);
- № 878-СГ, яким: затверджено, розроблений ПП "Тема" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_6 для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03) загальною площею 1,6257 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області та передано у власність гр. ОСОБА_6 земельну ділянку площею 1,6257 га з кадастровим номером НОМЕР_3, розташовану за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (сіножаті), для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03);
- № 888-СГ, яким: затверджено, розроблений ПП "Тема" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_4 для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03) загальною площею 1,6257 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області та передано у власність гр. ОСОБА_4 земельну ділянку площею 1,6257 га з кадастровим номером НОМЕР_6, розташовану за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03);
- № 886-СГ, яким: затверджено, розроблений ПП "Тема" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_5 для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03) загальною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області та передано у власність гр. ОСОБА_5 земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_4, розташовану за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03);
- № 884-СГ, яким: затверджено, розроблений ПП "Тема" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03) загальною площею 1,6257 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області та передано у власність гр. ОСОБА_3 земельну ділянку площею 1,6257 га з кадастровим номером НОМЕР_7, розташовану за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03);
- № 885-СГ, яким: затверджено, розроблений ПП "Тема" проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_7 для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03) загальною площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області та передано у власність гр. ОСОБА_7 земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером НОМЕР_5, розташовану за межами населених пунктів на території Кулиничівської селищної ради Харківського району Харківської області за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (багаторічні насадження), для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ - 01.03).
Згідно з статтею 19, частиною 2 статті 22 Земельного Кодексу України, багаторічні насадження - це різновид сільськогосподарських угідь, що відносяться до земель сільськогосподарського призначення.
Відповідно до статі 187 Цивільного кодексу України складовою частиною речі є все те, що не може бути відокремлене від речі без її пошкодження або істотного знецінення. При переході права на річ її складові частини не підлягають відокремленню.
Частиною 3 статті 373 Цивільного кодексу України та частиною 2 статті 79 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (ґрунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об'єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
З огляду на наведене, суд не приймає посилання 2-відповідача на те, що земельні ділянки не є цілісним об'єктом з розміщеними на них багаторічними насадженнями.
З матеріалів справи вбачається, що земельні ділянки кадастрові номери: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, надані у власність третім особам, розташовані в межах земельних ділянок кадастрові номери НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10 загальною площею 11,9606 га, на яких знаходяться належні позивачу багаторічні насадження - сад яблуневий в кількості 1498 дерев, що підтверджується листом вих. №30-Д від 18.08.2015 р. ТОВ "Інститут правового консалтингу" (ліцензія АЕ 190972 від 06.12.2012 р. на проведення робіт із землеустрою, землеоціночних робіт) та інженера-геодезиста ОСОБА_13 (кваліфікаційний сертифікат № 012081 від 09.11.2013 р.).
Відповідно до статті 41 Конституції України та статті 321 Цивільного кодексу України - право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Зазначені правові норми кореспондують положенню частини 1 статті 1 Протоколу № 1 в редакції Протоколу № 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який ратифіковано Законом України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції" № 475/97-ВР від 17.07.1997 року, відповідно до якої кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Частиною 3 статті 1 Земельного кодексу України визначено, що використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Статтею 6 Закону України "Про землеустрій" № 858-IV від 22.05.2003 р. передбачено, що землеустрій базується на принципі дотримання законності.
Згідно з статтею 4 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" № 1808-IV від 17.06.2004 року завданням державної експертизи землевпорядної документації є, зокрема, підготовка об'єктивних та обґрунтованих висновків державної експертизи.
Статтею 5 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" № 1808-IV від 17.06.2004 року визначено основні принципи державної експертизи землевпорядної документації: законність; незалежність і компетентність при проведенні державної експертизи; об'єктивність досліджень об'єктів державної експертизи; повнота аналізу та обґрунтованість висновків державної експертизи; врахування досягнень науково-технічного прогресу, встановлених стандартів, норм і правил технічної та екологічної безпеки, інших нормативно-правових актів, міжнародних угод; відповідальність за достовірність і повноту аналізу, обґрунтованість висновків державної експертизи.
Відповідно до статі 32 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" № 1808-IV від 17.06.2004 року державна експертиза проводиться шляхом розгляду документації та матеріалів, а за необхідності шляхом проведення обстежень у натурі (на місцевості). При проведенні державної експертизи досліджуються, перевіряються, аналізуються та оцінюються, зокрема, питання дотримання вимог законодавства та встановлених стандартів, норм і правил при прийнятті проектних рішень.
Суд зазначає, що при наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, погодженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженні висновків державної експертизи землевпорядної документації та наданні у власність третім особам земельних ділянок кадастрові номери: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7 відповідачі обмежились лише формальною перевіркою наданих проектів землеустрою, виготовлених Приватним підприємством "Тема", без проведення об'єктивного дослідження та повного аналізу.
Так, відповідачі дали оцінку проектам землеустрою вказаних земельних ділянок без проведення обстежень вказаних земельних ділянок у натурі (на місцевості), не взявши до уваги, що на них знаходяться належні позивачу багаторічні насадження - сад яблуневий в кількості 1498 дерев, та той факт що вони розташовані в межах земельних ділянок кадастрові номери НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10 загальною площею 11,9606 га, що була надана в оренду позивачу рішенням Кулиничівської селищної ради від 16.12.2010 року та яка є предметом договору оренди землі від 21.12.2010 р.
Відповідачі не дотримались принципів законності, об'єктивності та повноти аналізу та шляхом надання у власність третім особам земельних ділянок кадастрові номери: НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4, НОМЕР_5, НОМЕР_6, НОМЕР_7, порушили право власності позивача на належні йому за договором від 06.05.2005 року багаторічні насадження (сад яблуневий в кількості 1498 дерев), який являє собою сільськогосподарське угіддя земель сільськогосподарського призначення.
Згідно зі частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Відповідно до частини 1 статті 386 Цивільного кодексу України держава забезпечує рівний захист прав усіх суб'єктів права власності.
Статтею 393 Цивільного кодексу України визначено, що правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.
Проаналізувавши вказані норми чинного законодавства та стан правовідносин між сторонами суд дійшов висновку про те, що обраний позивачем спосіб захисту шляхом визнання незаконними та скасування правових актів органів державної влади відповідає вимогам чинного законодавства України та спрямований на відновлення його порушених прав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є нормативно та документально обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідачів. Суд покладає витрати позивача по оплаті трьох немайнових вимог на 1-відповідача, а саме в сумі 3654,00 грн., та за одну вимогу немайнового характеру на 2-відповідача, а саме в сумі 1218,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1, 12, 22, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держземагентства у Харківській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" № 3690-СГ від 30 грудня 2014 року, № 3691-СГ від 30 грудня 2014 року, № 3692-СГ від 30 грудня 2014 року, № 3693-СГ від 30 грудня 2014 року, № 3694-СГ від 30 грудня 2014 року, № 3695-СГ від 30 грудня 2014 року.
Визнати незаконними та скасувати висновки про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок Управління Держземагентства у Харківському районі Харківській області № 212 від 27 лютого 2015 року, № 213 від 27 лютого 2015 року, № 214 від 27 лютого 2015 року, № 215 від 27 лютого 2015 року, № 216 від 27 лютого 2015 року, № 217 від 27 лютого 2015 року.
Визнати незаконними та скасувати висновки державної експертизи землевпорядної документації № 0844 від 16 березня 2015 року, № 0845 від 16 березня 2015 року, № 0846 від 16 березня 2015 року, затверджені Головним управлінням Держземагентства у Харківській області;
Визнати незаконними та скасувати накази Головного управління Держземагентства у Харківській області "Про затвердження документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність" № 878-СГ від 21 квітня 2015 року, № 884-СГ від 21 квітня 2015 року, № 885-СГ від 21 квітня 2015 року, № 886-СГ від 21 квітня 2015 року, № 887-СГ від 21 квітня 2015 року, № 888-СГ від 21 квітня 2015 року.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (місце реєстрації : 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, під'їзд 3, поверх 3; поштова адреса: 61003, м. Харків, вул. Короленка, 16, код 39792822) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (61000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору в сумі 3654,00 грн.
Стягнути з Управління Держземагентства у Харківському районі Харківської області (місце реєстрації : 62416, Харківська область, Харківський район, с. Пісочин, вул. Крупської, 15, поштова адреса: 61003, м. Харків, вул. Короленка, 16, 8 поверх, код 39881469) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (61000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору в сумі 1218,00 грн.
Повне рішення складено 01.02.2016 р.
Суддя В.О. Яризько