Справа № 2-а-623/2009р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 квітня 2009 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Березкіної О.В.
при секретарі Соколової О.В.
з участю сторін:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_3 Донецької області ( третя особа- Головне Управління Державного Казначейства України у Донецькій області) про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_3 Донецької області про визнання неправомірними дій відповідача та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за 2007-2008 роки у сумі 7209 грв. 20 коп., та стягнення недоплаченої суми одноразової допомоги при народженні дитини у сумі 1963 грв. 80 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивачка посилається на те, що вона виховує сина- Ганца ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, на якого отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у розмірі, визначеному Законом України " Про Державний бюджет України на 2007 рік" у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в той час як така допомога повинна сплачуватися у розмірі, передбаченому Законом України " Про Державну допомогу сім"ям із дітьми". У добровільному порядку відповідач відмовляється виплатити їй недоплату, тому вона просить суд поновити їй строк звернення до суду, тому що вона його пропустила із-за своєї юридичної необізнаності, та стягнути на її користь недоплачену суму по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за 2007-2008 роки у сумі 7209 грв. 20 коп.
Крім того, позивачка просить стягнути з відповідача на її користь недоплаченої суми одноразової допомоги при народженні дитини у сумі 1963 грв. 80 коп., тому що їй було нараховано 8500 грв. одноразової допомоги, в той час як така допомога повинна виплачуватись у розмірі 22,6 розміра прожиткового мінімуму длі дитини віком до 6 років у відповідності із законом України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
В судовому засіданні позивачка підтримала свої вимоги, а представник відповідача позов не визнав, та пояснив, що виплати проводились на підставі Закону України " Про Державний бюджет на 2007 рік" , та Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік» у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб та в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 року, оскільки дія ст. 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" була зупинена вищезазначеним Законами.
Представник третьої особи - Головного Управління Державного Казначейства України у Донецькій області, який повідомлявся про дату слухання справи, в судове засідання не з"явився, надавши заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Суд, заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, встановив слідуючи фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Так, відповідно до ст. 3 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа ( один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Відповідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_4, 07.08.2007р.н., його матір"ю значиться позивачка, яка виховує дитину та отримує державну допомогу.
Відповідно до ст.15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям із дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років надається у розмірі встановленного законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно з ст. 71 Закону України " Про Державний бюджет на 2007 рік" призупинено на 2007 рік дію ст. 15 Закону України " Про Державну допомогу сім"ям із дітьми" і виплати жінкам, які доглядають дитину віком до трьох років сплачуються у розмірі, рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім"ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ст. 1 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім"ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів не делеговані.
Закон України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми" є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов"язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей і який необхідно застосовувати до спірних правовідносин в частині стягнення допомоги на дитину до трьох років.
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 71 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року.
Рішення Конституційного Суду України є обов"язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв"язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України " Про державну допомогу сім"ям з дітьми".
Отже, позивачка має право на отримання такої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 11 жовтня 2007 року ( тобто, з часу набрання сили рішенням Конституційного Суду України та виникнення у позивачки права на отримання допомоги) по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не в розмірі, який виплачується відповідачем.
Відповідно довідки Управління праці та соціального захисту населення, позивачка отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, розмір якої з 11 жовтня 2007 року складав: з 11 жовтня 2007 року- 92 грв. 22 коп., листопад 2007 року – 140,05 грв., грудень 2007 року - 144,10 грв.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по огляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 882 грв. 01 коп.:
З 11 жовтня 2007 року: (470 : 31х 21 день=318,38- 92,22 =226 грв. 16 коп.
Листопад 2007 року :470-140,05=329,95 грв.
Грудень 2007 року: 470-144,10 =325,90 грв.
Таким чином відповідач повинен виплатити позивачці ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік у сумі 882 грв. 01 коп.
Відносно вимог позивачки про стягнення на її користь недоплачену одноразову допомогу по народженню у розмірі 1963 грв. 80 коп., суд вважає, що вони задоволенню не підлягають із наступних підстав.
Так, відповідно до ст. 12 Закону України « Про Державну допомогу сім»ям із дітьми» в редакції, яка діяла до набрання законної сили Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», допомога при народжені дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини.
Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено наступне:
Абзац 2 частини 2 ст. 56 Закону: допомога при народженні дитини – у розмірі 8500 грв. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народжені дитини в сумі 3400 грв., решта- протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідач проводив відповідні виплати до вищезазначеного порядку та розмірів.
Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) положення абзацу третього частини другої статті 56, та п. 14 71 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року.
В той же час, рішенням Конституційного Суду України не було визнано неконституційним положення абзацу 2 частини 2 статті 56 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким було встановлено одноразову виплату у розмірі 8500 грв.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Таким чином, суд вважає, що Закон України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» та його положення мають вищу юридичну силу відносно інших спеціальних законів стосовно визначення розміру або порядку обчислення допомоги при народженні дитини, бо є основним та головним ( окрім Конституції) фінансовим нормативним актом розподілу доходів та видатків в країні. За цих обставин, положення цього закону, яким було визначено порядок нарахування допомоги при народжені дитини, є обов»язковим для застосування та вирішення справ у суді. Тобто, при визначені розміру допомоги при народжені дитини слід керуватися абзацом 2 частини 2 статті 56 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», а не ст. 12 Закону України « Про Державну допомогу сім»ям із дітьми».
Таким чином, відповідачем була призначена правомірно допомога при народжені дитини у розмірі 8500 грв., тому у суду немає підстав для визнання таких дій протиправними і немає підстав для нарахування та сплати позивачці 1963 грв. 80 коп. одноразової допомоги.
Відносно вимог позивачки по нарахуванню та виплаті їй недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною за 2008 рік у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд вважає, що вони також не підлягають задоволенню із слідуючих підстав.
Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік» ( розділом 2 п.23 ) внесені зміни до деяких законодавчих актів України, а саме: частина перша ст. 15 Закона України « Про державну допомогу сім»ям із дітьми» викладена в такій редакції: « Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатним осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грв.»
Внесені зміни не розглядались Коснтитуційним Судом України щодо їх конституційності, тому положення означенного закону є чинними на теперішній час, тому , дії відповідача по нарахуванню та сплаті допомоги за 2008 рік відповідають вимогам діючого законодавства і в цій частині позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Крім того, суд вважає необгрунтованим посилання позивача на Закон України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» тому що фактично з 01.01.2007 року допомога по догляду за дтиною за досягнення нею трирічного віку не виплачується за місцем роботи, а всі справи передані до відповідного Управління праці та соціального захисту населення для здійснення вказаної допомоги виключно на підставі Закону України » Про державну допомогу сім»ям із дітьми».
Стосовно вимог позивачки перерахувати їй розмір допомоги у подальшому у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатних осію включно до 07.08.2010р., суд вважає їх необгрунтованими, тому що в межах Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягає порушене право позивача, внаслідок чого зобов’язання відповідача в подальшому робити перерахунок допомоги, є безпідставним, оскільки встановлює обов’язки на майбутнє без наявності спірних правовідносин, які можуть бути в подальшому припиненні або зміненні в сторону зменшення шляхом внесення змін до закону.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Суд вважає, що ОСОБА_1 з поважних причин пропустила строк звернення до суду, оскільки вона виховує малолітнього сина- ганца ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, є юридично необізнаною особою, не знала про діючі правові норми, а тому пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду необхідно поновити.
Вирішуючи питання по спосіб захисту порушеного права, суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав позивачки, буде покладення на відповідача -Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ОСОБА_3 зобов"язання вчинити певні дії, а саме: здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 882 грв. 01 коп. за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 " Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.
Керуючись ст.4, 6,7, 8, 9,10, 11, 12, 15, 158-163 КАС України,-
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_1 пропущений нею строк на звернення до адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_3 Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 рік.
Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 882 ( вісімсот вісімдесят дві) грв. 01 коп. за рахунок коштів Державного Бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 " Допомога на догляд за дитиною віком до 3-х років" з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.
У іншій частині позову – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення, з наступним поданням апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Березкіна О.В.