Постанова № 55400, 17.07.2006, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
17.07.2006
Номер справи
27-26/387-04-10946а
Номер документу
55400
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

"17" липня 2006 р.

Справа № 27-26/387-04-10946А

Час прийняття Постанови - 14:50

Господарський суд Одеської області у складі:

Головуючого судді

Семенюка Г.В.

при секретарі

Санковської Ю.В.

За позовом

„Компанії АСК” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю

до відповідачів

1) ДПІ в Малиновському районі м. Одеси

2) Управління державного казначейства в Одеській області

3) Відділення державного казначейства у м. Одесі

4) Малиновської районної адміністрації Одеського міськвиконкому

5) Міського фінансового управління Одеської міської ради

6) Одеської міської ради

За участю: Прокуратури Малиновського району

Про стягнення 294305,70 грн.

Представники:

Від позивача

Тарнакоп В.І., довіреність від 04.10.2005 року;

Від відповідачів

1) ДПІ в Малиновському районі: Чернега Д.С., довіреність № 12304/10-00 від 21.06.2006 року;

2) УДК в Одеській області: Кривогуз С.Ю., довіреність № 15-04-12/35 від 10.01.2006 року;

3) ВДК у м. Одесі: Крижанівська О.В., довіреність № 08-13/1 від 20.01.2006 року;

4) Малиновська районна адміністрація: Сорокін С.Ю., довіреність № 0025/01-11 від 11.01.2006 року;

5) Міське фінансове управління: не з’явився;

6) Одеська міська рада: Кіхтенко О.С., довіреність довіреність № 277/исх-и від 05.05.2006 року;

Представник Прокуратури Малиновського району: не з’явився;

Суть спору:

Позивач звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення 294305,70 грн. переплати за торгові патенти.

Рішенням місцевого господарського суду від 16.02.2005р. (суддя Никифорчук М.І.) позовні вимоги задоволено. Постановлено стягнути з Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси через Управління державного казначейства в Одеській області на користь "Компанії "АСК" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю 294305, 70 грн. суми переплати за торгові патенти, 1700 грн. державного мита та 118 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 04.05.2005 р. (колегія суддів у складі: головуючого - судді Поліщук Л.В., суддів Бандури Л.І., Туренко В.Б.) рішення місцевого господарського суду скасовано, позов задоволено. Постановлено стягнути з місцевого бюджету через Управління державного казначейства в Одеській області на користь "Компанії "АСК" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю 294305,70 грн. - суму передплати за торгові патенти.; стягнути з Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси витрати по сплаті держмита у сумі 1700 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Постановою Вищого господарського суду України від 10.08.2005 року Постанову Одеського апеляційного господарського суду від 04.05.2005 року у справі № 26/387-04-10946 та Рішення господарського суду Одеської області від 16.02.2005 року скасовано, а справу передано на новий розгляд до місцевого господарського суду.

Підставами для скасування Постанови Одеського апеляційного господарського суду від 04.05.2005 року у справі № 26/387-04-10946 та Рішення господарського суду Одеської області від 16.02.2005 року Вищий господарський суд зокрема зазначив:

1. Судами не досліджені обставини в наслідок неправильних дій якої саме із сторін виник спір, відповідно до ст. 49 ч.2 ГПК України залежить вирішення питання про розподіл судових витрат;

2. Як в рішенні місцевого господарського суду так і в постанові апеляційного господарського суду, в порушення вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, не зазначено про прийняття рішення щодо кожного з відповідачів;

3. В резолютивній частині постанови Одеського апеляційного господарського суду не зазначено на чию користь підлягають стягненню з Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси витрати по сплаті держмита в сумі 1700 грн. та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу;

4. Відповідно до копії довідки №13 з Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, назвою позивача є: "Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія АСК". Судові ж рішення місцевим та апеляційними господарськими судами приймались відносно "Компанії "АСК" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю". Існує й розбіжність між кодом позивача, зазначеним у вказаній довідці, та кодом, вказаним у позовній заяві. Господарськими судами першої та апеляційної інстанції в своїх судових рішеннях не з'ясовано, чи є суб'єкт підприємницької діяльності, у якого виникли спірні правовідносини з податковим органом тією ж особою, що й позивач в справі, що, на думку Вищого господарського суду України, є порушенням вимог ст. 43 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою судді господарського суду Одеської області Семенюк Г.В. від 21.09.2005 року було відкрито провадження в адміністративній справі № 26/387-04-10946 та присвоєно № 27-26/387-04-10946А.

У судовому засіданні від 26.10.2005 року ДПІ в Малиновському районі м. Одеси надала до господарського суду заперечення, у яких просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, з підстав, що вказані в запереченнях.

Ухвалою від „04” листопада 2005 року господарським судом Одеської області на підставі клопотання позивача було залучено в якості іншого відповідача по справі –відділення Державного казначейства у м. Одесі.

14.11.2005 року за вхідним № 20895 відділення Державного казначейства у м. Одесі надало до господарського суду заперечення до позову, у яких просить суд відмовити позивачу у стягнені з відділення Державного казначейства у м. Одесі як з відповідача судових витрат по справі.

Ухвалою від „23” грудня 2005 року господарським судом Одеської області на підставі клопотання позивача було залучено в якості іншого відповідача по справі –Малиновську районну адміністрацію.

17.02.2006 року за вхідним № 3299 Малиновська районна адміністрація Одеського міськвиконкому надала до господарського суду заперечення проти позову, у яких з підстав зазначених в запереченнях просить суд залучити до участі по справі –міське фінансове управління Одеської міської ради.

У судовому засіданні від 22.02.2006 року позивач підтримав Малиновську районну адміністрацію з питання залучення до участі по справі –міського фінансового управління Одеської міської ради.

Ухвалою від „22” лютого 2006 року господарським судом Одеської області було залучено в якості іншого відповідача по справі –міське фінансове управління Одеської міської ради.

27.03.2006 року за вхідним № 6465 відділення Державного казначейства у м. Одесі надав до господарського суду Одеської області відзив на позов у якому надав номер рахунку по коду бюджетної класифікації 14071700 "Плата за придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу, сплачена юридичними особами" та вказує на те, що відділення Державного казначейства у м. Одесі являється виконавцем висновків Державних податкових інспекцій або судових рішень при поверненні коштів з місцевого бюджету та просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог до відділення державного казначейства у м. Одесі.

25.04.2006 року за вхідним № 8655 позивач надав до господарського суду Доповнення до позовної заяви про повернення надлишково сплачених грошових коштів у якому навів додаткові підстави в обґрунтування позову та уточнив реквізити „Компанії АСК” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю

У судовому засіданні від 17.05.2006 року Управління фінансів Одеської міської Ради надало до господарського суду пояснення по справі, у яких із посиланням на Наказ Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України № 58/78/22 від 03.02.2005 року «Про затвердження Порядку взаємодії органів Державної податкової служби України, фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків», вказує на те, що повернення помилково сплачених коштів здійснюється не управлінням фінансів Одеської міської ради, як розпорядником бюджетних коштів за видатками, а Державним казначейством за рахунок доходів бюджету.

У судовому засіданні від 17.05.2006 року Малиновська районна адміністрація Одеського міськвиконкому надала до господарського суду відзив на позов у якому вказує на те, що доходна частина району формується за рахунок доходів визначених рішенням міської ради „Про бюджет міста на відповідний рік". Відповідно рішення Одеської міської ради від 17.12.2003 року № 2026 - XXIV „Про бюджет міста Одеси на 2004 рік" доходна частина району сформована за рахунок лише власних доходів, що не враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів. Плата за торгові патенти на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу є доходами бюджету міста Одеси та враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів. Тому сплата коштів за придбання патентів на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу зараховується на рахунок районних бюджетів за місцем реєстрації СПД для подальшого перерахування до доходів міського бюджету (згідно п. 15 рішення Одеської міської ради від 17. 12. 2003 року № 2026 - XXIV), з яких Управління державного казначейства в Одеській області проводить вилучення коштів до державного бюджету. Тобто, плата за торгові патенти на здійснення діяльності у сфері грального бізнесу, що сплачена ТОВ „Компанія АСК" транзитом надійшла на рахунок Малиновського району, а потім в повному обсязі перерахована державним казначейством до міського бюджету. Повернення платнику податку помилково та\або надмірно сплачених платежів здійснюється з того бюджету, до якого зараховуються. Також, у відзиві на позов Малиновська райадміністрація вважає, що вона є неналежним відповідачем у зазначеній справі та просить суд замінити Малиновську райадміністрацію - відповідача по справі, належним відповідачем.

Ухвалою від „17” травня 2006 року господарським судом Одеської області на підставі клопотання позивача було залучено в якості іншого відповідача – Одеську міську раду.

Одеська міська рада письмових пояснень з предмету заявленого позову до господарського суду не надала та у судовому засіданні від 17.07.2006 року позов не визнала у повному обсязі.

Розглянувши матеріали, додані до позовної заяви, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи та заслухавши представника позивача та представників відповідачів, суд,

встановив.

„Компанія АСК” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю зареєстрована Малиновською райадміністрацією Одеського міськвиконкому 19.07.2000 року за № 03567960Ю0010637 за юридичною адресою: м. Одеса, вул. І. Рабіна, 4 кв. 25.

Код ЄДРПОУ „Компанії АСК” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю за Свідоцтвом про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності –юридичної особи від 19.07.2000 року –31094811.

В подальшому „Компанією АСК” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю було отримано Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 258451 у якому також міститься код ЄДРПОУ позивача - 31094811.

Означене також підтверджується і Довідкою головного управління статистики в Одеській області № 6850 від 19.07.2005 року.

Так, згідно з Довідкою № 6850 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України від 19.07.2005 року „Компанія АСК” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю включена до єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за ідентифікаційним кодом –31094811.

Враховуючи вищевикладене, зазначення в позовній заяві коду ЄДРПОУ 31034811 замість 31094811 суд розцінює як механічну описку позивача при підготовці позовної заяви.

Основними видами діяльності „Компанії АСК” у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю за Довідкою головного управління статистики в Одеській області № 6850 від 19.07.2005 року, зокрема є:

92.71.0

Азартні ігри та ігри на гроші

52.48.1

Спеціалізована роздрібна торгівля комп’ютерами і стандартним програмним забезпеченням та пристроями для зняття інформації з каналів зв'язку

30.02.1

Виробництво (без ремонту) електронно-обчислювальних машин та іншого устаткування для оброблення інформації

30.02.2

Монтаж та ремонт електронно-обчислювальних машин та іншого устаткування для оброблення інформації

51.64.1

Оптова торгівля офісною технікою й обладнанням

26.61.9

Виробництво інших будівельних виробів з бетону

Як встановлено судами під час попереднього розгляду справи,

Компанія „АСК" у вигляді ТОВ сплатила за 420 торгових патентів на здійснення підприємницької діяльності у сфері грального бізнесу за 1-ий квартал 2004 року, виходячи із розміру вартості торгового патенту 350,00 грн. за квартал. Оплата здійснена платіжними дорученнями № 101 від 21.10.2003 р. на суму 10500,00 грн., від 07.11.2003р. на суму 14700,00 грн., від 19.11.2003 р. на суму 12600,00 грн., від 01.12.2003 р. на суму 136136,00 грн. У зв'язку з набранням чинності 01.01.2004р. Закону України „Про Державний бюджет України на 2004 рік" позивач на вимогу податкової інспекції доплатив вартість торгових патентів за 1-ий квартал 2004р. та останній квартал строку дії цих патентів, виходячи із розміру вартості торгового патенту 700,0 грн. за квартал. Доплата здійснена п/дорученнями № 101 від 04.02.2004р. на суму 100000,0 грн., № 228 від 20.02.2004р. на суму 20000,00 грн. Також компанією сплачено 508569,70 грн. п/дорученням № 101 від 12.03.2004 р. за 474 патенти за 1-ий, 2-ий квартали 2004 р. та останній квартал їх дії, де доплата за 420 патентів за 1-ий квартал 2004р. і за останній квартал їх дії склала відповідно 27305,70 грн. і 147000 грн., виходячи із вартості 420 торгових патентів в сумі 700,0 грн. за патент (а.с. 7-14).

Ст. 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» № 1344-IV від 27 листопада 2003 року, встановлено, що у 2004 році збільшується вартість торгового патенту на здійснення діяльності з обміну готівкових валютних цінностей, надання послуг у сфері грального бізнесу. Встановлені частиною четвертою статті 4 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" стосовно вартості торгового патенту цифри "320" замінено цифрами "960". Встановлені частиною третьою статті 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" стосовно вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу цифри "1400", "64000", "48000", "2000", "600", "2400" замінено відповідно цифрами "2800", "128000", "96000", "4000", "1200", "4800".

Відповідно до ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» № 1344-IV від 27 листопада 2003 року, він вводиться в дію з 1 січня 2004 року.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" № 98/96-ВР від 23 березня 1996 року (із змінами та доповненнями), яка була чинною до 01.01.2004 року - вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлювалась у фіксованому розмірі (за рік) для використання грального автомату з грошовим або майновим виграшем та склала - 1400,0 грн.

Пункт 5 ст. 5 вищезазначеного Закону передбачає, що оплата вартості торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу провадиться щоквартально до 15 числа місяця, що передує звітному кварталу. Під час придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу суб'єкт підприємницької діяльності вносить одноразову плату у розмірі вартості торгового патенту на 3 місяці. На суму, сплачену під час придбання торгового патенту, зменшується розмір плати за торговий патент, яка підлягає внесенню в останній квартал його дії.

Таким чином, на дату здійснення позивачем оплати за торгові патенти Закон діяв в редакції станом на 22.05.2003 року, за яким вартість торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу встановлювалась у фіксованому розмірі (за рік) для використання грального автомата з грошовим або майновим виграшем та складала - 1400,0 грн.

Отже, обов'язок позивача по сплаті вартості торгових патентів на 1 квартал припинився у зв'язку із сплатою у встановлений строк до 15.12.2003 року.

Враховуючи викладене, компанія не повинна була здійснювати доплату за 420 торгових патентів на здійснення підприємницької діяльності у сфері грального бізнесу в подвійному розмірі у зв'язку з підвищенням цін на ці патенти, оскільки сплатила їх вартість в строки та у розмірі, визначених ч. 3 ст. 5 Закону України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності". Дія Закону України „Про Державний бюджет України на 2004 рік" не поширюється на правовідносини, що виникли до 11.01.2004р.

Крім того, згідно з п. 19 ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” № 1251-XII від 25 червня 1991 року –плата за торговий патент за деякі види підприємницької діяльності відноситься до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Статтею 1 вказаного закону визначено, що ставки, механізм справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком особливих видів мита та збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, і пільги щодо оподаткування не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів про оподаткування. Зміни і доповнення до Закону „Про систему оподаткування” № 1251-XII від 25 червня 1991 року, інших законів України про оподаткування стосовно надання пільг, зміни податків, зборів (обов'язкових платежів), механізму їх сплати вносяться до Закону, інших законів України про оподаткування не пізніше, ніж за шість місяців до початку нового бюджетного року і набирають чинності з початку нового бюджетного року.

Закони про бюджет на відповідні роки не відносяться до законодавства про оподаткування і зміни до Закону про патентування внесені з порушенням зазначеного шестимісячного терміну.

Відповідно до п.5 ч.1 ст. 64 Бюджетного кодексу України, ст. 6 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" та ст. 63 Закону України "Про місцеве самоврядування" кошти, одержані від продажу торгових патентів, зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування (місцевих бюджетів) за місцем оплати торгового патенту.

Державне казначейство України веде облік всіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів стягнення, погодженим з відповідними фінансовими органами, здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету (ч.2 ст. 78 Бюджетного кодексу України).

Згідно п. 1.4 Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів), затвердженого наказом Державного казначейства від 10.12.2002 року № 226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.12.2002 року за № 1000/7288, повернення платникам помилково та/або надміру сплачених платежів здійснюється з того бюджету, до якого зараховуються у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню.

Як зазначає відділення державного казначейства у місті Одесі в своєму відзиві на позовну заяву, - згідно з вказаними у позовній заяві платіжними документами від 04.02.2004 р. сумою 100000,00 грн., від 20.02.2004 р. сумою 20000.00 грн. та від 12.03.2004 р. сумою 508569,70 грн. кошти, зараховані до місцевого бюджету від ТОВ "Компанія АСК", код ЄДРПОУ якої 31094811.

Кошти були зараховані до місцевого бюджету на рахунок №31419624800007 по коду бюджетної класифікації 14071700 "Плата за придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу, сплачена юридичними особами", який був відкритий для зарахування коштів від платників Малиновського району м. Одеси. Відповідно до бюджету м. Одеси на 2004 рік надходження від плати за придбання торгових патентів зараховувалися до міського бюджету у повному обсязі (100 %), тому кошти були перераховані з вищезазначеного рахунку на котловий рахунок управління фінансів ОМР №31425000800002.

Відповідно до п. 2.2 наказу Державного казначейства України від 04.11.2002 р. №205 , зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26 листопада 2002 р. за № 919/7207 "Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів", у процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів, відділення Державного казначейства у м. Одесі, здійснює повернення надміру та/або помилково сплачених до місцевих бюджетів платежів тільки на підставі відповідних документів (висновків), органів Державної податкової інспекції або рішень органів судової влади про повернення коштів.

Відповідно до п. 1.4 "Порядку повернення платникам помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів)", затвердженого Наказом Державного казначейства України від 10.12.2002 р. за № 226, повернення платникам помилково та/або надміру сплачених платежів здійснюється з того бюджету, до якого зараховується у поточному бюджетному році платіж, який підлягає поверненню. На сьогодні починаючи з 27.02.2006 р. діє рахунок місцевого бюджету по коду бюджетної класифікації 14071700 "Плата за придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу, сплачена юридичними особами" № 31416526600007, з якого можуть бути поверненні кошти, безпосередньо лише за наявністю або рішення суду або висновку Державної податкової інспекції.

Тобто, відділення Державного казначейства у м. Одесі являється виконавцем висновків Державних податкових інспекцій або судових рішень при поверненні коштів з місцевого бюджету.

Таким чином, відшкодування переплати за торгові патенти повинно здійснюватись з місцевого бюджету через відділення державного казначейства у м. Одесі.

Відповідно до ст. 245 КАС України, - Постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами. Підстави для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами визначені у частині 2 ст. 245 КАС України.

Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок позивача згідно його заяви від 12.07.2006 року.

Керуючись ст. ст. 87, 159,163, розділом 7 (п. 6) КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.

Позов задовольнити повністю.

2.

Стягнути з місцевого бюджету (рахунок № 31416526600007, код бюджетної класифікації 14071700 „Плата за придбання торгового патенту на здійснення операцій з надання послуг у сфері грального бізнесу, сплачена юридичними особами”) через відділення державного казначейства у м. Одесі (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6) на користь Компанії „АСК" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (650076, Одеська область, м. Одеса, вул. І. Рабіна, буд. 4, кв. 25), код ЄДРПОУ 31094811, р/р 2600631130 у 2 ОФ ВАТ "Укргазбанк" МФО 328588, - 294305 грн. 70 коп. переплати за торгові патенти.

3.

Інших відповідачів по справі від відповідальності звільнити.

Постанову може бути оскаржено в порядку ст. 186 КАС України.

Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Суддя Семенюк Г.В.