Справа № 352/2422/15-а
Провадження № 2-а/352/20/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2016 року м. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
в складі: головуючого судді Дузінкевича І.М.
секретаря Кукули О.С.
з участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Івано-Франківську адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області про визнання неправомірних дій та перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця, -
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірних дій та перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця. Позов обгрунтовувала тим, що 25.04.2014р. вона звільнилась з посади головного бухгалтера Черніївської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області. Стаж роботи на державній службі становить 11 років 10 місяців 10 дні. Загальний трудовий стаж роботи складає 42 років 10 місяців 10 днів. У відповідності до Закону України «Про державну службу» їй 11.05.2002 року присвоєно 15 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування, а 25.04.2014р. 12 ранг. У квітні 2014 року вона звернулась до управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Рішенням управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі, у відповідності до вимог ст.37 Закону України „Про державну службу, їй з 26.04.2014р. призначено пенсію як державному службовцю у розмірі 2453 грн. 82 коп. Проте, вважає, що відповідач по справі пенсію призначив невірно, у заниженому розмірі оскільки, при вирахуванні її заробітної плати (доходу), з якої призначено пенсію, не враховано суми матеріальної допомоги, які вона отримувала протягом останніх 60 місяців перед зверненням за призначенням пенсії з якої, згідно вимог Закону, проведено всі утримання і нарахування до Пенсійного фонду України. У листопаді 2015 року вона звернулася до субєкта владних повноважень із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням отриманих нею сум матеріальної допомоги. Управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі листом за № 90/Д-15 від 24.11.2015р. відмовилось провести перерахунок пенсії із врахуванням матеріальної допомоги, мотивуючи, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби не віднесена до інших надбавок, які відповідно до вимог ст. 33 Закону України „Про державну службу включаються в заробітну плату. Просила постановити рішення, яким визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області щодо відмови в призначенні пенсії із заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги та грошової винагороди, зобовязати управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області включити в місячний розрахунок заробітної плати для призначення пенсії матеріальну допомогу у розмірі 515 грн.58 коп., провести перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця з дня її призначення (30.04.2014 року), у розмірі 80% від розрахунку, в який включається посадовий оклад, надбавки за стаж, вислуга років, надбавки за високі досягнення, премія, матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби і грошова винагорода.
Представник позивачки у судовому засіданні позов підтримав, просив його задовольнити, та перерахувати пенсію з 14.06.2015р.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, пояснила, що відповідно до ч.1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011року- страхові внести на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 60% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011року- страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування. З 1 червня 2015року пенсії в порядку та на умовах, визначених законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку заробітної плати, тому вона не включається до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям. Просила відмовити у задоволенні позову.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_3 рішенням управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі, у відповідності до вимог ст.37 Закону України „Про державну службу з 26.04.2014р. призначено пенсію як державному службовцю у розмірі 2453 грн. 82 коп. Стаж роботи на державній службі позивачки становить 11 років 10 місяців 10 дні. Загальний трудовий стаж роботи складає 42 років 10 місяців 10 днів.
У відповідності до Закону України «Про державну службу» позивачці 11.05.2002 року присвоєно 15 ранг посадової особи органу місцевого самоврядування, а 25.04.2014р. 12 ранг.
У листопаді 2015 року позивачка звернулася до субєкта владних повноважень із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з врахуванням отриманих нею сум матеріальної допомоги. Листом №90/Д-15 від 24.11.2015р. відповідачем надано відповідь позивачці про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не відносяться до інших надбавок, тому врахувати їх в суму заробітної плати для обчислення пенсії не має підстав.
Базовим законом, який визначає основні засади пенсійного забезпечення непрацездатних громадян України є Закон України «Про пенсійне забезпечення», статтею 66 якого встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтями 37, 37-1 Закону України „Про державну службу встановлено, що пенсія державного службовця вираховується у відсотковому відношенні до його заробітку, в який включаються всі види оплати праці на які сплачуються страхові внески на обовязкове державне пенсійне страхування (збір на обовязкове державне пенсійне страхування).
Крім того, відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №212 від 24 лютого 2003 року «Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків» (п.1,3 Порядку), що діяла на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що виплата грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків (далі - грошова винагорода) видається особам, які пропрацювали безперервно на посадах державних службовців в одному або кількох органах державної влади не менше ніж 10 років і виплачується при стажі роботи від 10 до 15 років у розмірі одної середньомісячної заробітної плати.
Пунктом четвертим Порядку визначено, що сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР «Про оплату праці» (далі Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до довідки Черніївської сільської Тисменицького району Івано-Франківській області за №624, №629 від 25.04.2014р. та №3786 від 18.11.2015р. позивачці за період з 2009-2013 роки виплачено 30935 грн. 00 коп. матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби в тому числі 3057,40 грн. грошової винагороди, відповідно до Постанови КМУ №212 від 24.02.2003р..
Згідно довідки Черніївської сільської Тисменицького району Івано-Франківській області за №624, №629 від 25.04.2014р. на суми матеріальної допомоги та грошової винагороди у розмірі 30935 грн. 00 коп. проведено всі нарахування і утримання в т.ч. перераховано страхові внески до Пенсійного фонду.
З огляду на вище викладене, місячний розрахунковий розмір матеріальної допомоги та грошової винагороди, що повинен включатися в розрахунок при визначенні пенсії складає 515 грн.58 коп. (30935,00 грн. / 60 місяці).
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд достовірно встановив, що при визначенні розміру пенсії позивачці, відповідачем безпідставно не було враховано всі види оплати праці, на які нараховано збір на обовязкове державне пенсійне забезпечення, а тому позов підлягає до задоволення.
Відповідно до ч.1 ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів-у межах суми стягнення за один місяць. Тому вимога про звернення постанови до негайного виконання до задоволення не підлягає.
На підставі ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33,37,37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 94, 158-163 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_3 в призначенні пенсії із заробітку з урахуванням сум матеріальної допомоги та грошової винагороди.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі Івано-Франківської області включити в місячний розрахунок заробітної плати для призначення пенсії матеріальну допомогу у розмірі 515 грн.58 коп., провести перерахунок раніше призначеної ОСОБА_3 пенсії державного службовця з 14 червня 2015 року, у розмірі 80% від розрахунку, в який включається посадовий оклад, надбавки за стаж, вислуга років, надбавки за високі досягнення, премія, матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби і грошова винагорода.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної
скарги, якщо таку не було подано. Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тисменицький районний суд Івано-Франківської області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Головуючий І.М.Дузінкевич