Рішення № 55392475, 27.01.2016, Криворізький районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
27.01.2016
Номер справи
177/3032/14-ц
Номер документу
55392475
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 177/3032/14-ц

Провадження № 2/177/13/16

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

27 січня 2016 року

Криворізький районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді Приміч Г. І.

за участі: секретаря Ференц Я. З.,

прокурора Іванченко П.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кривому Розі цивільну справу за позовом прокурора Криворізької місцевої прокуратури № 2 Дніпропетровської області, який діє в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області до ОСОБА_1, третя особа Недайводська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Криворізького району Дніпропетровської області 22.10.2014 року звернувся до суду з позовом в інтересах держави, в особі Управління Держземагенства у Криворізькому районі, в якому просив суд внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 18.03.2014 року, укладеного між Головним управлінням Держземагенства у Дніпропетровській області та ОСОБА_1, в частині визначення розміру орендної плати за землю на рівні визначеному ст. 288 Податкового кодексу України.

15.12.2015 року прокурор Криворізької місцевої прокуратури № 2, яка є правонаступником прокуратури Криворізького району Дніпропетровської області, подав до суду уточнений позов в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, які є правонаступниками відповідно Головного управління Держземагенства у Дніпропетровській області та управління Держземагенства у Криворізькому районі, де просив суд внести зміни до пункту 5.1 Договору оренди земельної ділянки від 18.03.2014 року № 18/03/14/2-ДО, укладеного між Головним управлінням Держземагенства у Дніпропетровській області в особі начальника Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області та ОСОБА_1, зареєстрованого 20.03.2014 року Реєстраційною службою Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області за № 5062516, виклавши його в наступній редакції: "5.1. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі (в національній валюті України - гривна). Орендна плата на рік встановлюється відповідно до п.п. 288.5.1 п. 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, в розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Недайводській сільській раді Криворізького району Дніпропетровської області. Розмір орендної плати становить 551 гривні 41 коп. за 1 га орендованої площі земельної ділянки на рік."

В обґрунтування позову прокурор вказував, що відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 року, органи прокуратури уповноважені звертатися до суду в інтересах держави в особі певних органів держави, у разі наявності порушень або загрози порушень інтересів держави.

18.03.2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Дніпропетровській області, в особі начальника Управління Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області та ОСОБА_1 було укладено договір оренди земельної ділянки № 18/03/14/2-ДО, предметом якого є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, а саме для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Недайводської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, загальною площею 62,6053 га - ріллі, кадастровий номер 1221884500:01:001:0457. Вказаним договором встановлено орендну плату в розмірі 0,1 % від нормативно грошової оцінки одиниці площі ріллі по Недайводській сільській раді Криворізького району, що відповідало нормам Податкового кодексу України в редакції чинній на момент укладення договору.

Пунктом 27 Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності 01.04.2015 року, підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України викладено в такій редакції: розмір орендної плати не може бути меншим 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи № 71-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року, п. 288. 5 ст. 288 ПК України викладено в новій редакції, визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Вказані зміни до законодавства є підставою для внесення змін до договору оренди землі, яка перебуває у державній власності. Можливість внесення змін до договору в частині розміру орендної плати передбачена п. 5.4 Договору, але ОСОБА_1 ухиляється від внесення змін до договору в позасудовому порядку. У зв'язку з цим, враховуючи порушення інтересів держави, що має місце в результаті недоотримання бюджетом сум орендної плати в розмірах визначених ПК України, порушення встановленого в державі порядку управління землями держави, а також встановленого законом порядку адміністрування податку у вигляді орендної плати за користування землями держави, прокурор позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі.

ОСОБА_2, який є одночасно представником Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (а.с. 95) та представником Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області (а.с. 96), 27.01.2016 року до суду не з'явився, згідно його заяви просив суд розглянути справу за його відсутності, уточнений позов прокурора підтримав та просив задовольнити (а.с. 193).

Представник третьої особи Недайводської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області також правом на участь у судовому засіданні не скористався, згідно заяви просив справу розглянути за його відсутності (а.с. 196).

Відповідач та його представник за довіреністю ОСОБА_3 (а.с. 65) до суду повторно не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином (а.с. 138-139, 186, 194-195), про причини неявки суду не повідомили. Як вбачається з заяви ОСОБА_3, він позов не визнає, вважаючи, що розмір орендної плати за землю має визначатися сторонами договору та відповідати їх волі (а.с.170-172).

Вислухавши пояснення прокурора, дослідивши докази по справі в їх сукупності, надавши їм оцінку, суд приходить до висновку, що вимоги прокурора підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є, зокрема, держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади - на землі державної власності. Стаття 84 ЗК України визначає, що у державній власності перебувають всі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених ЗК України.

Згідно з ч.4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності або користування для всіх потреб.

Відповідно до п. 6-1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів, затвердженого Указом Президента України № 445 від 08.04.2011 року, Державне агентство земельних ресурсів України є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, яке серед іншого, уповноважене передавати відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб.

На виконання вказаних положень 18.03.2014 року між Головним управлінням Держземагенства у Дніпропетровській області, в особі начальника Управління Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області ОСОБА_4В, як орендодавцем та ОСОБА_1 як орендарем, було укладено договір оренди земельної ділянки № 18/03/14/2-ДО (а.с. 7-12), який пройшов державну реєстрацію у порядку встановленому законом, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с. 14-15).

Згідно п. 3 договору об'єктом оренди є земельна ділянка сільськогосподарського призначення, загальною площею 62,6053 га - рілля, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Недайводської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1221884500:01:001:0457. Нормативно грошова оцінка вказаної земельної ділянки складає 18 380,40 грн. за 1 га землі (а.с. 7). Відповідно до п. 2, 4 вказаного договору земельна ділянка передається в користування ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства, строком на 49 років.

Як вбачається з п. 5.1 договору оренди сторонами договору погоджена орендна плата в розмірі 0,1% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Недайводській сільській раді Криворізького району по Дніпропетровській області, а саме в розмірі 18,38 грн. за 1 га орендованої площі земельної ділянки за рік, що відповідало положенням п.п. 272.1.1 ст. 272 та ст. 288 Податкового кодексу України в редакції чинній на момент укладення договору (а.с. 7).

Пункт 5.4 договору оренди передбачає можливість перегляду орендної плати, в тому числі в інших випадках, передбачених законом. При цьому, згідно п. 12.1 договору оренди зміна умов договору проводиться у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі її недосягнення, спір вирішується у судовому порядку.

На момент укладення договору оренди земельної ділянки від 18.03.2014 року, пункт 288.5.1 статті 288 Податкового кодексу України визначав, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. При цьому, ст. 272 Податкового кодексу України визначала, що ставка податку за один гектар сільськогосподарських угідь встановлюється у відсотках від їх нормативної грошової оцінки, зокрема для ріллі - 0,1%.

Пунктом 27 Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності 01.04.2015 року, підпункт 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України викладено в такій редакції: розмір орендної плати не може бути меншим 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи № 71-VIII від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року, п. 288. 5 ст. 288 ПК України викладено в новій редакції, визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Як вбачається, з листів на адресу ОСОБА_1, останньому пропонувалося укласти додаткові угоди до договору оренди, на виконання вимог чинного податкового законодавства, які останній ігнорував (а.с. 16-26), що призводило до недоотримання надходжень у вигляді орендної плати до бюджету, що підтверджується розрахунком Державної податкової служби (а.с. 27-30).

Відповідно до Постанови КМ України "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" № 442 від 10.09.2014 року зі змінами, Постанови КМ України № 5 від 14.01.2015 року "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру" реорганізовано територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, шляхом приєднання до новоутворених територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (а.с. 110-127). Розпорядженням КМ України № 294-р від 31.03.2015 року, функції та повноваження Державного агенства земельних ресурсів передано Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру (а.с. 129). Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру функції Управління Держземагенства у Дніпропетровській області покладено на територіальні органи Держгеокадастру у Дніпропетровській області (а.с. 128).

Відповідно до ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції чинній на момент звернення до суду з вказаним позовом, органи прокуратури уповноважені звертатися до суду в інтересах держави в особі певних органів держави, у разі наявності порушень або загрози порушень інтересів держави.

Стаття 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року

№ 1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року, також передбачає можливість представництва прокурором інтересів держави в суді, яке полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 року, "інтереси держави" є оціночним поняттям. Державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і

нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від

інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі інтересів держави є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних,

економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих зокрема на гарантування її економічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо.

Виходячи з вище вказаного, суд приходить до висновку, про наявність достатніх підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави, оскільки невнесення змін до договору оренди в частині приведення розміру орендної плати за земельну ділянку відповідно до чинного законодавства, яка перебуває у власності держави, що є податком на майно в розумінні ПК України, призводить до порушення встановленого законом порядку розпорядження землями державної власності, встановленого законом порядку адміністрування податків та недонадходження коштів до бюджету, та суперечить інтересам держави в їх широкому розумінні.

Відповідно до ст. 1 Податкого кодексу України, він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, тощо. Стаття 6 Податкового кодексу визначає, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Податкову систему України складають загальнодержавні та місцеві податки, серед яких і податок на майно, одним із різновидів якого є орендна плата за землю.

Відповідно до п. 14.1.136 ст. 14 ПК України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).

Тобто аналіз вище вказаних норм законодавства, свідчить, що орендна плата за землі державної власності, якою є земельна ділянка передана в оренду відповідачу, є обов'язковим платежем, справляння якого регулюється Податковим кодексом України.

Пункт 288. 5 ст. 288 ПК України в редакції, яка є чинною на момент ухвалення рішення визначає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Тобто, законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі.

Відповідно до п.п. 16.1.4 пункту 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори у розмірах та у строки, визначені ПК України.

Тобто, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної чи комунальної власності, який є податком та підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам п.п. 288.5.1. пункту 288.5 ст. 288 цього кодексу та є підставою для перегляду встановленого в договорі розміру орендної плати.

Як вбачається з витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 6580 від 20.10.2014 року, нормативно грошова оцінка 1 га орендованої земельної ділянки складає 18 380,40 грн.(а.с. 13) та залишилася незмінною з моменту укладення договору оренди (п. 3.4 договору оренди), а тому розмір орендної плати має складати 551,41 грн. за 1 га землі (18 380,40 грн. х 3% /100%).

Стаття 651 ЦК України визначає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Стаття 30 Закону України "Про оренду землі" також передбачає можливість зміни умов договору оренди землі у судовому порядку, у випадку недосягнення між сторонами згоди, щодо зміни умов договору.

У зв'язку з вище викладеним, суд приходить до висновку, про необхідність приведення вказаного договору оренди землі, в частині розміру орендної плати, у відповідність до вимог Податкового кодексу України, а тому, враховуючи відсутність добровільної згоди відповідача на внесення змін до договору оренди, вимоги прокурора про внесення змін до договору в судовому порядку підлягають задоволенню, а пункт 5.1 Договору оренди земельної ділянки від 18.03.2014 року № 18/03/14/2-ДО має бути викладений в наступній редакції: "5.1. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі (в національній валюті України - гривна). Орендна плата на рік встановлюється відповідно до п.п. 288.5.1 п. 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, в розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Недайводській сільській раді Криворізького району Дніпропетровської області. Розмір орендної плати становить 551 гривні 41 коп. за 1 га орендованої площі земельної ділянки на рік."

Відповідно до ч.3 ст. 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Оскільки на момент звернення прокурора до суду, останній був звільнений від сплати судового збору в силу п.11 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", а рішенням суду позов задоволено, то судовий збір на користь держави, в силу ст. 88 ЦПК України, підлягає стягненню з відповідача в розмірі 243,60 грн., що відповідає ставці судового збору дійсній на час подання позову до суду.

Керуючись ст.ст. ч.3 ст. 88, 130, 212-215 ЦПК України, п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву прокурора Криворізької місцевої прокуратури № 2 Дніпропетровської області, який діє в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області до ОСОБА_1, третя особа Недайводська сільська рада Криворізького району Дніпропетровської області про внесення змін до договору оренди земельної ділянки, - задовольнити.

Внести зміни до пункту 5.1 Договору оренди земельної ділянки від 18.03.2014 року № 18/03/14/2-ДО, зареєстрованого 20.03.2014 року Реєстраційною службою Криворізького районного управління юстиції Дніпропетровської області за № 5062516, укладеного між Головним управлінням Держземагенства у Дніпропетровській області в особі начальника Держземагенства у Криворізькому районі Дніпропетровської області та ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції:

п."5.1. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі (в національній валюті України - гривна). Орендна плата на рік встановлюється відповідно до п.п. 288.5.1 п. 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, в розмірі 3,0% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Недайводській сільській раді Криворізького району Дніпропетровської області. Розмір орендної плати становить 551 гривна 41 коп. за 1 га орендованої площі земельної ділянки на рік."

Стягнути з ОСОБА_1, проживаючого та зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 на користь держави судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлено 01.02.2016 року.

Суддя: