Справа № 464/9377/15-а
пр.№ 2-а/464/61/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.02.2016 року
Сихівський районний суд м.Львова
в складі: головуючого-судді Чорна С.З.
при секретарі Бень І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії,-
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду у Галицькому районі м.Львова, в якому просить зобовязати перерахувати та виплачувати призначену їй пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» починаючи з 27.05.2015р., з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати), в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця, з якої було сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, з урахуванням Порядку корегування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що понад 35 років перебувала на державній службі на посадах державного службовця. Починаючи з 20.01.2009р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова, як одержувач пенсії державного службовця. 25.11.2015р. зверталась до відповідача з проханням провести перерахунок розміру пенсії згідно з поданою довідкою про складові заробітної плати, а саме, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, проте, отримала відмову. Вважає, що дані виплати входять до системи оплати праці державного службовця, а тому, повинні бути враховані при визначенні розміру її пенсії.
Позивач в судове засідання не зявилась, проте подала суду заяву за змістом якої підтримує свої позовні вимоги та просить здійснювати розгляд справи у її відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Представник відповідача УПФ України у Галицькому районі в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених в письмових запереченнях. Вказала, що відповідно до Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Постановою КМУ від 30.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» не передбачено, що складовими заробітної плати для пенсії державним службовцям є матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, а тому такі не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Оскільки дії відповідача щодо призначення позивачу пенсії згідно з ст.37 Закону України «Про державну службу» є правомірними і відповідають чинному законодавству, відтак, у задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, зясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 понад 35 років займала посаду державного службовця в органах управління Пенсійного фонду у Галицькому районі м.Львова, що підтверджується записами в трудовій книжці позивача. Починаючи з 20.01.2009р. позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова, як одержувач пенсії державного службовця до ст.37 Закону України про «Про державну службу».
25 листопада 2015 року позивач зверталася до відповідача із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, однак управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова відмовило позивачу у перерахунку пенсії у звязку з тим, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою та не є складовою заробітної плати у розумінні ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» і Постанови КМУ від 30 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а також з огляду на те, що чинним законодавством не передбачено можливості для врахування сум, повязаних з індексацією заробітної плати.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Згідно з цією статтею (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків суми їх заробітної плати, на яку нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція також викладена в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012р. у справі № 21-430а11, від 14.05.2013р. у справі №21-125а13, від 28.05.2013р. у справі № 21-97а13, від 06.11.2013р. у справі №21-350а13, від 04.03.2014р. у справах №№21-3а14 та 21-14а14, від 03.06.2014 р. у справі №21-134а14, від 16.09.2014р. у справі №21-314а14, від 09.06.2015р. №21-243а15.
Довідкою про складові заробітної плати, підтверджено, що на всі виплати включені в довідку (в тому числі і матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати) нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду будь-яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є повністю необґрунтовані.
Статтею 37 - 1 Закону «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Підставою для перерахунку являється заява та відповідні довідки про заробітну плату особи, подані пенсіонером до органів Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії. Довідки для перерахунку пенсіонер має отримати в державному органі за останнім місцем своєї роботи (п.5 постанови № 865).
Як вбачається з матеріалів справи, 25 листопада 2015 року позивач подала до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова заяву про перерахунок пенсії з урахуванням отримуваних нею на день виходу на пенсію «Інших виплат», до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань компенсація за невикористану відпустку, грошова винагорода державним службовцям та індексації заробітної плати на які нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування на підставі довідки № 12990/07-60 від 24.11.2015 року.
Разом з тим, при визначенні часу, з якого належить здійснювати перерахунок, суд виходить з норм ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» за правилами якої перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, тому враховуючи, що заява позивачем про перерахунок пенсії подана 25.11.2015 року відтак її права підлягають захисту з 01 грудня 2015 року.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає, що для його відновлення необхідно і достатньо зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії як державному службовцю починаючи з 1 грудня 2015 року, з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум як складових заробітної плати з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства, на підставі довідки № 12990/07-60 від 24.11.2015 року, в розмірі 90 % середньомісячного заробітку державного службовця; в решті позову слід відмовити.
На підставі ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70, 159-163, 256 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду в Галицькому районі м.Львова про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії задовольнити частково.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова перерахувати та виплачувати призначену ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», починаючи з 01.12.2015 року, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати) згідно з поданими довідками про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% середньомісячного заробітку державного службовця, на який нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий: