Справа №295/16277/15-а
Категорія 87
2-а/295/35/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.02.2016 року м. Житомир
Богунський районний суд міста Житомира в складі:
головуючого - судді Зосименка О.М.,
за участі секретаря - Майчука Р.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України м. в Житомирі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернулась до суду з позовом, в якому фактично просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з дня її призначення - з 15.02.2011 року, виходячи з 85 % суми заробітної плати держслужбовця з урахуванням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. Крім того, просила стягнути з відповідача різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією з 15.02.2011 року по день фактичного виконання судового рішення, судове рішення звернути до негайного виконання та зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання ним законної сили.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначила, що пенсія їй була призначена в меншому ніж потрібно розмірі, а саме при її нарахуванні відповідачем не враховано нараховану та виплачену їй матеріальну допомогу на оздоровлення - 19 643 грн.14 коп., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 6 444 грн. 23 коп., та суму індексації - 6 864 грн. 46 коп., що призвело до зниження розміру її пенсії.
У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали повністю, вказали про наявність спору з відповідачем саме щодо відмови останнього здійснити перерахунок пенсії з включенням виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Спір щодо розміру пенсії, призначеної у відсотках (85%) між сторонами відсутній.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечив, просив відмовити в задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Письмові заперечення приєднані до справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ України в м. Житомирі Житомирської області, і отримує з 15.02.2011 року пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 85% від заробітку, що не заперечувалося позивачем та представником відповідача.
13.10.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з включенням суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 23.10.2015 року за № 476/Я-8 позивачу ОСОБА_1 роз'яснено, що врахувати вказані виплати для перерахунку розміру пенсії немає підстав.
Зі змісту довідки Житомирської об'єднаної ДПІ Головного управління ДФС у Житомирській області від 13.10.2015 року за №9794/Я/06-25-05-010 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" вбачається, що за період з лютого2006 року по січень 2011 року позивач отримала інші виплати, а саме: матеріальну допомогу на оздоровлення - 19 643 грн.14 коп., матеріальна допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 6 444 грн. 23 коп., та суму індексації - 6 864 грн. 46 коп., на які було нараховані виплати на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України "Про державну службу". Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30.10.2008 року №19-11 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852 передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
У частині першій статті 1 Закону від 24.03.1995 року №108/95?ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування " нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання викладена в постанові від 20 лютого 2012 року Верховним Судом України у справі № 21-430а11.
Відповідно до ст. 99 КАС України встановлюється шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав та інтересів особи.
Враховуючи, що позов заявлено 16.11.2015 року та зважаючи, на те, що сума індексації заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а відтак позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково, починаючи із 16.05.2015 року.
Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.
У відповідності до ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 6, 17-19, 94, 104, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,-
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі щодо відмови в проведенні перерахунку та виплаті призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми індексації заробітної плати - 6 864 грн.46 коп., матеріальної допомоги на оздоровлення - 19 643 грн.14 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 6 444 грн. 23 коп., з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням суми індексації заробітної плати - 6 864 грн.46 коп., матеріальної допомоги на оздоровлення - 19 643 грн.14 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 6 444 грн. 23 коп., з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 16.05.2015 року, з урахуванням виплачених коштів.
В решті вимог - відмовити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом місяця з дня набрання ним законної сили..
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови
Оголошення повного тексту - 04.02.2016 р. о 14-10 год.
Суддя О.М. Зосименко