Постанова № 55386681, 26.01.2016, Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
279/12328/15-а
Номер документу
55386681
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 279/12328/15-а

Номер провадження 2-а/279/21/16 ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"26" січня 2016 р. Коростенський міськрайонний суд Житомирської області

в складі : головуючого судді Моголівець І.А.

з секретарем - Война Ю.С.

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання неправомірними дій щодо відмови в перерахунку пенсії, суд, -

в с т а н о в и в :

24.12.2015 року позивач звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені та Коростенському районі Житомирської області в якому просила :

- визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за віком при звільненні в розмірі 82 % від заробітної плати, враховуючи для обчислення пенсії суми індексації, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, премії на які були нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у повному обсязі та дорахувати стаж роботи по 30.12.2010 року згідно ЗУ "Про державну службу";

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за віком, як державному службовцю при звільненні в розмірі 82 % від заробітної плати з 31.12.2010 року з урахуванням всіх складових, а саме : суми індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов, надбавки за високі досягнення у праці, премії за період роботи, на які були нараховані та сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в повному обсязі.

Свій позов позивач мотивувала тим, що вона перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію у розмірі 80 % від заробітної плати яка призначена 31.12.2010 року. На її заяву про перерахунок пенсії та врахування при цьому всіх надбавок відповідач їй відмовив через відсутність підстав. Вважає такі дії відповідача неправомірними так як з вказаних надбавок та доплат були сплачені податки і збори і вони повинні бути враховані при обрахунку пенсії.

В судове засідання позивач не з'явилась, просила позов розглянути за її відсутності та задовольнити його.

Представник відповідача в судове не з'явився, подав заперечення, позов не визнав, вважає вимоги позивача безпідставними, такими, що не відповідають чинному законодавству України, яке регулює пенсійні відносини.

Вивчивши матеріали справи судом встановлено наступне.

Позивач є пенсіонером за віком, отримує пенсію відповідно до ст.33 ЗУ "Про державну службу" у розмірі 80 % від заробітної плати, має страховий стаж 37 років, стаж державного службовця - 12 років.

На всі виплати, включені у довідку про складові заробітної плати, нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідач листом від 22.12.2015 року відмовив позивачу в проведенні перерахунку та виплати пенсії державного службовця з врахуванням надбавок та доплат вказаних позивачем.

Заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, ч.1 ст.1 ЗУ "Про оплату праці".

До структури заробітної плати згідно ст.2 ЗУ "Про оплату праці" входить як основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати.

Згідно зі ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, зокрема, враховуються:

- суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески;

- суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 33 Закону України «Про державну службу», зокрема, встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 1 ст.35 вказаного Закону передбачено, що державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Згідно зі ст.37 вказаного Закону на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітну, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Відповідно до п.п.3 п.2 Постанови КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» №268 від 09.03.2006 року при наданні щорічної відпустки працівникам надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога на оздоровлення.

Проаналізувавши наведені норми законодавства, суд приходить до висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони в структуру заробітної плати. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку позивачу, становить 90%.

Для вирішення спірних правовідносин підлягають застосуванню спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, зокрема ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», натомість положення Законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці» є загальними.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (частина друга статті 37-1 Закону України «Про державну службу»).

При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Враховуючи наведене, суд погоджується з позицією позивача, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.

Оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що відповідач діяв неправомірно, порушив права позивача, тому позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 6,8,9,11,17,18,69,71,86,99,100,158, 160-163, 167, 256 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Позов задовольнити повністю.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням всіх складових заробітної плати, які не були враховані : матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, премії на які були нараховані збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування чи єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, взявши до перерахунку пенсії складові заробітної плати - за період 24 календарних місяців роботи підряд до часу виникнення права на перерахунок пенсії, а саме з 01.12.2008 року по 31.11.2010 року - протиправними.

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 82 % від заробітної плати, з урахуванням всіх складових заробітної плати, які не були враховані :

матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально-побутових умов, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, премії на які були нараховані збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування чи єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, взявши до перерахунку пенсії складові заробітної плати - за період 24 календарних місяців роботи підряд до часу виникнення права на перерахунок пенсії, а саме з 01.12.2008 року по 31.11.2010 року, починаючи з 31 грудня 2010 року, з врахуванням проведених виплат.

Постанову в межах стягнення за один місяць допустити до негайного виконання.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 487,20 гривень.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги - після закінчення апеляційного розгляду справи, якщо її не скасовано.

Суддя Коростенського міськрайонного суду І.А. Моголівець