П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2009 року Красно армійський міськрайонний суд Донецької області у складі
головуючого судді: Величко О.В.,
при секретарі: Прокопенко І.М.,
за участю позивачки ОСОБА_1
за участю представника відповідача-
Управління праці та соціального
захисту населення м.Красноармійська
Красно армійської міської ради Шаповалової В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради Донецької області про стягнення недоотриманих сум державної допомоги,-
В С Т А Н О В И В :
28.11.2008 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради Донецької області про визнання дій протиправними, стягнення недоотриманих сум державної допомоги, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є матір»ю малолітньої дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, за якою вона здійснює догляд. Відповідно до ст.. 15 Закону України « Про Державну допомогу сім»ям з дітьми» і Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі № 6-рп ( № 1-29/2007р) має право на отримання щомісячної допомоги у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей до 6 років, як особа, що фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідач зазначену допомогу виплачував не в повному обсязі. У позові просила визнати протиправними дії відповідача відносно сплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі меншому за розмір прожиткового мінімуму встановленого законом для дітей віком до 6 років та стягнути з відповідача недосплачені суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період грудень 2007 року 1 листопада 2008 року у розмірі 4145,58 грн., та зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради призначити їй з 01.11.2008 року допомогу на дитину ОСОБА_4, у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років, з наступним підвищенням, у зв»язку з підвищенням розміру прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.
У судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги та просила виплатити щомісячну допомогу за період: з грудня 2007 рік - 1.11. 2008 рік у сумі 4145,58 грн.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення м. Красноармійська Красно армійської міської Ради Донецької області позовні вимоги не визнала та пояснила, що позивачка перебуває на обліку в управлінні як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Виплати допомоги передбачені ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до Бюджетного кодексу, виключно Законом України про Державний бюджет України затверджуються повноваження на реалізацію у відповідному році державних програм і заходів на здійснення платежів з конкретною метою. Так, показники Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» сформовано на підставі чинної нормативно- правової бази та повністю розподілено між головними розпорядниками бюджетних коштів. Витрати, пов»язані з прийняттям рішення Конституційного Суду від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, не враховані у зазначеному вище Законі. Вимоги позивачки про стягнення недоплачених сум допомоги за 2008 рік вважає безпідставними, оскільки рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2007 частина 23 розділу 2 Закону України « Про держаний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» , в якої визначені розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , не визнана неконституційною , та здійснювалась відповідачем на законних підставах. Просила відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, всебічно і повно з»ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, та оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» громадяни України, в сім»ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст.. 13 цього закону ( в редакції, яка діяла до 01.01.2008 р.) право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов»язкового соціального страхування особа ( один з батьків дитини, усиновитель, опіку, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов»язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв»язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхуванняу зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням « ( закон № 2240).
Статтею 1 Закону 2240 визначено, що загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв»язку з втратою заробітної плати ( доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності ( включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим члном сім»ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов»язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім»ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно ст.. 2 Закону 2240 страховий випадок подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім»ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.
Відповідно до ст..ст. 4,5, 29,42 Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україна, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов»язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи ( включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Одним із принципів загальнообов»язкового державного соціального страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.
Статтею 5 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» визначено, що всі види державної допомоги сім»ям з дітьми, крім допомоги у зв»язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у ч. 2 ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків, а відповідно до Постанови КМ України від 16.01.2007 р. № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» УПСЗН з 2 кварталу 2007 року зобов»язані виплачувати спірну допомогу застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім»ям з дітьми, малозабезпеченим сім»ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.
Як підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 має дитину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 12).
За період з 17.12.2007 року по 31.10.2008 року позивачка отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірах та в порядку, що визначається у відповідності із ст..ст. 1,13,14,15 ЗУ « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» № 2811-Х11 від 21.11.92 р., абзацом третім частини другої ст.. 56 ЗУ « Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 р. № 489-У та ЗУ « Про Держаний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « № 107 У! від 28.12.2007 р.
05.11. 2008 року позивачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради з вимогою виплатити недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до 6 років.
Управління праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради листом від 10.11.2008 року за № 1553 відмовило позивачці у виплаті відповідних сум з посиланням на відсутність підстав для зазначених виплат. ( а.с. 13).
За період з 17.12.2007 року по 31.10.2008 рік позивачка отримала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірах: за грудень 2007 рік 69,72 грн., січень 2008 рік жовтень 2008 рік по 144,10 грн. щомісячно.
Законом України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» № 489 У від 19.12.2006 рік було встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі 8500 грн. з виплатою допомоги одноразово при народженні дитини в сумі 3400 грн. та решти протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України ( абз.2 ч. 2 ст. 56 ); а також подомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, що дорівнює різницю між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатніх осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб, для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України ( абз.3 ч.2 ст. 56).
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп були визнані такими, що не відповідають Конституції України окремі положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, зокрема абз. 3 ч.2 ст. 56 та п.7 і 14 ст. 71, встановивши таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими, ніж передбачені законодавством розмір прожиткового мінімуму для особи віком до шести років.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього Рішення.
Статею 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в редакції, що діяла з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років., а відповідно до ст.. 43 Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до положень ст.. 62 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» передбачено, зокрема, затвердити на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років : з 1 січня 434 грн., з 1 квітня 463 грн., з 1 жовтня 470 грн.
Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року при здійснені виплати допомоги сім»ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами.
З урахуванням викладеного, сума недоплаченої відповідачем позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 142,53 грн ( 470 грн./31 х 14 69,72 грн.).
Що стосується вимог позивачки про стягнення коштів недоплаченої допомоги за 2008 рік, то суд виходить з наступного.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10 рп були визнані такими, що не відповідають Конституції України, є неконституційними окремі положення Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», зокрема п. 25 розділу 11 « Внесення змін до деяких законодавчих актів України». Таким чином, ст.. 43 ЗУ « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 р. № 2240 -111, якою передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, є діючою , та такою, що підлягає застосуванню при призначенні зазначеної допомоги.
Однак, підпунктом 7 пункту 23 розділу 11 ЗУ « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», внесено зміни до статті 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шусть місяців, але не менше 130 гривень. Одночасно, внесено зміни до п. 3 розділу У111 цього закону, на підставі яких, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між : з 1 січня 2008 року 50 відсотками, з 1 січня 2009 року 75 відсотками, з 1 січня 2010 року- 100 відсотками прожиткового мінімуму , встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Також визначено, що з 1 січня 2008 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років виплачується виключно за нормами ЗУ « Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Вищевказаним рішенням Конституційного Суду ці положення Закону та Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» неконституційними не визнані.
Зазначені зміни прийняті 28 грудня 2007 року, набули чинності з 1 січня 2008 року, і, на сьогодні, є чинними.
Враховуючи викладене, позов в частині стягнення коштів за період з 1 січня 2008 року по 01.11. 2008 року задоволенню не підлягають.
Також суд звертає увагу на те, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Позивачкою не надано доказів порушення її прав та інтересів відповідачем в майбутньому. За таких обставин, вимоги позивача про зобов»язання Управління праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради з 22.12. 2008 року сплачувати позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто до 04.07.2010 року, в розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» до внесення відповідних змін у законодавство в установленому законом порядку, також не підлягають задоволенню.
Суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст..ст. 2-15,17-18, 41-42,47-51,56-59, 69-71,79, 86,87,94,99,104-107,110-111,121,122-143,151-154,158,162,163,167,185-186,254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради про дій протиправними та стягнення недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з грудня 2007 року по 01.11.2008 року у розмірі 4145,58 грн., зобов»язання сплачувати допомогу з 01.11.2008 року в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст.. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» до внесення відповідних змін у законодавство в установленому законом порядку задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красноармійської міської ради щодо виплати ОСОБА_1 за період з 17.12.2007 року по 31.12.2007 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, менших ніж встановлено ст.. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Красно армійської міської ради здійснити виплату ОСОБА_1 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 142,53 грн. за рахунок коштів Державного бюджету України за кодом тимчасової функціональної класифікації видатків 090303 « Допомога на догляд за дитиною віком до 3 років», з реєстраційного рахунку № 35411016000759, МФО 834016, ЗКПО 25953161 в ГУДКУ в Донецькій області.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красно армійський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красно армійський міськрайонний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: