Ухвала суду № 55380996, 26.01.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
816/3624/15
Номер документу
55380996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2016 р.Справа № 816/3624/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Катунова В.В.

Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.

за участю секретаря судового засідання Кудіної Я.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2015р. по справі № 816/3624/15

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області треті особи: фізична особа-підприємець ОСОБА_2 , начальник Новосанжарського відділу Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Повідерний Ігор Віталійович

про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, треті особи: фізична особа-підприємець ОСОБА_2, начальник Новосанжарського відділу Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Повідерний Ігор Віталійович, в якому з урахуванням уточнень позовних вимог просив:

- визнати протиправними дії відповідача в частині відмови в затвердженні проекту землеустрою земельних ділянок для ведення фермерського господарства з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, викладені в листі від 29 липня 2015 року №ДС-1054/0/72-15,

- зобов'язати відповідача затвердити проекти землеустрою земельних ділянок для ведення фермерського господарства з кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним рішення Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області викладене в листі від 29 липня 2015 року №ДС-1054/0/72-15.

Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області повторно розглянути проекти землеустрою щодо відведення земельниних ділянок для надання в оренду ОСОБА_1 з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В своїй апеляційній скарзі апелянт, як на підставу для скасування судового рішення посилається на його незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність, а також вважає, що судом неповно з'ясовано не всі обставини, що мають значення для вирішення справи і порушені норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 26.01.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 14 липня 2014 року Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області видано наказ №1704-СГ та наказ №1702-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (т.1 а.с. 88, 137).

06 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, кваліфікаційний сертифікат Державного агенства земельних ресурсів №000474 від 18 січня 2013 року (т.1 а.с. 120), про виготовлення проекту землеустрою, щодо відведення земельних ділянок із земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства на території Судівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області площею 18,7999 га 23,4625 га з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1 відповідно (т.1 а.с. 75, 130).

11 березня 2015 року за №0-1620-0.4-466/1/2-15 начальником Держземагенства у Новосанжарському районі Управління Держземагенства в Полтавській області складено та затверджено висновок погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером НОМЕР_2 площею18,7999 га ріллі та визнано за можливе погодити даний проект (т.1 а.с. 13).

07 травня 2015 року за №31-1620-0.2-1618/2-15 начальником Держземагенства у Новосанжарському районі Управління Держземагенства в Полтавській області складено та затверджено висновок погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 23,4625 га ріллі та визнано за можливе погодити даний проект (т.1 а.с. 12).

За результатом розгляду клопотання від 14 квітня 2015 року про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання в оренду земельну ділянку площею 18,7999 га, для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів на території Судівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, листом від 22 травня 2015 року №5359/2-15 ГУ Держземагенства у Полтавській області відмовлено у погодженні проектів землеустрою та запропоновано після усунення перелічених зауважень повторно подати документи на розгляд (а.с. 39-40).

16 червня 2015 року позивачем повторно подано клопотання про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1 площею 18,7999 га 23,4625 га відповідно.

Розглянувши дане клопотання Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області листом від 29 липня 2015 року ДС-1054/0/72-15 повідомило, що в представлених на розгляд та затвердження проектах землеустрою щодо відведення земельних ділянок не враховані зауваження зазначені в листі ГУ Держземагенства у Полтавській області від 22 травня 2015 року №5359/2-15.

Відповідно до пояснювальних записок, розроблених проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, дані проекти розроблені у відповідності вимогам "Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України України від 11 квітня 2002 року №502 та "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №677, які на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №154 від 20 лютого 2013 року втратили чинність.

У відповідності вимог пункту 4.1 Порядку взаємодії між територіальними органами Держгеокадастру / Держземагенства під час реалізації повноважень передачі та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на без конкурентних засадах) для всіх потреб, затвердженого наказом Дергеокадастру від 04 червня 2015 року №95 проекти землеустрою повинні відповідати вимогам статті 50 Закону України "Про землеустрій", статті 18 Земельного кодексу України та Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18 травня 2010 року №376 із змінами (т.1 а.с. 10).

Позивач, не погоджуючись із такими висновками відповідача, звернувся до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що в даному випадку відповідач не надав належних доказів в обґрунтування законності прийнятого рішення, викладеного в листі від 29 липня 2015 року №ДС-1054/0/72-15, що є предметом спору у справі.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений статтею 123 ЗК України, зокрема частиною другою передбаченою, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина третя статті 123 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини четвертої статті 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 1861 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частини першої статті 186-1 ЗК України, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.

В силу частини четвертої статті 186-1 Земельного кодексу України, розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.

Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері (частина п'ята статті 1861 Земельного кодексу України)

Згідно частини шостої статті 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Положеннями частини сьомої статті 186-1 Земельного кодексу України встановлено, що органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.

Відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці (за наявності таких об'єктів); розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянктративного судочинства України фіксування судового засідання 26.01.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Встановлені обставини справи, які не спростовані доводами апеляційної скарги свідчать про те, що у проектах землеустрою позивачем були надані:

- завдання на виконання робіт від 06 жовтня 2014 року, затверджені ОСОБА_1 та погоджені ОСОБА_2 (т.1 а.с. 89, 138),

- пояснювальні записки підписані та завірені печаткою ОСОБА_2 (т.1 а.с. 84-86, 133-135),

- копії заяв від 27 травня 2014 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки підписані ОСОБА_1 та прийняті до розгляду ГУ Держземагенства у Полтавській області 05 червня 2014 року за вх. №№ 31-1749/0/17-14 та 31-1748/0/17-14 (т.1 а.с. 87, 136),

- накази від 14 липня 2014 року №1702-СП та №1704-СП Головного управління Держземагенства у Полтавській області "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (т.1 а.с. 88, 137),

- довідки державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями по Новосанжарському району Полтавської області №757/0/2-15 від 19 лютого 2015 року та №1409/0/2-15 від 10 квітня 2015 року, завірені підписом та печаткою начальника відділення Держземагенства у Новосанжарському районі Полтавської області І.В.Повідерним (т.1 а.с. 96, 146),

- матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування земельної ділянки гр. ОСОБА_1 на території Судівської сільської ради Новосанжарського району Полтавської області, підписані та завірені печатко ОСОБА_2 (т.1 а.с. 112-113, 170-172, 158-160),

- відомості про обчислення площі земельної ділянки, підписані та завірені печатко ОСОБА_2 (т.1 а.с. 114, 173-175),

- акти приймання-передачі межових знаків на зберігання від 06 жовтня 2014 року, підписані ОСОБА_1 та засвідчені печатками ФОП ОСОБА_2 та Судівської сільської ради (т.1 а.с.101-104, 150-154),

- акти перенесення в натурі (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності від 06 жовтня 2014 року, підписані ОСОБА_1 та засвідчені печаткою ФОП ОСОБА_2 (т.1 а.с. 105, 155),

- переліки обмежень щодо використання земельних ділянок від 16 грудня 2014 року №31-28-0.1-4415/2-14 та від 06 жовтня 2014 року, підписані завідувачем сектору Відділу Держземагенства О.А.Лупандіною та начальником Відділу Держземагенства І.В.Повідерним і засвідчені печаткою Відділу Держземагенства у Новосанжарському району Полтавської області (т.1 а.с. 94-95, 144-145),

- викопіювання з картограми агровиробничих груп грунтів к-пу ім. Степового Новосанжарського району Полтавської області, виконані інженером-грунтознавцем ДП "Полтавський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою І.М.Подробахою та які підписані останнім та завірені печаткою підприємства (т.1 а.с. 93, 143),

- викопіювання з кадастрового плану Судівської сільської ради, погоджені гр. ОСОБА_1, головою Судівської сільської ради Р.Ф.Зінич та начальником Держземагенства у Новосанжарському районі І.В. Повідерним (т.1 а.с. 97, 147),

- кадастрові плани земельних ділянок, погоджені начальником Держземагенства у Новосанжарському районі І.В.Повідерним (т.1 а.с. 120, 168)

- креслення перенесення земельних ділянок в натурі, підписані та завірені печаткою ОСОБА_2 (т.1 а.с. 108-109),

- висновки про погодження землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 11 березня 2015 року № 0-1620-0.4-466/1/2-15 та від 07 травня 2015 року №31-1620-0.2-1618/2-15, підписані начальником Відділу Держземагенства у Полтавській області І.В.Повідерним і засвідчені печаткою Відділу Держземагенства у Новосанжарському району Полтавської області (т.1 а.с. 116-117, 177-178).

Останні за своїм переліком та змістом відповідають вимогам статті 50 Закону України "Про землеустрій", а тому посилання відповідача у своєму рішенні викладеному в листі від 29 липня 2015 року ДС-1054/0/72-15 на невідповідність проекту землеустрою вищевказаній нормі не знайшла свого підтвердження під час розгляду справи.

Також колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що безпідставним є посилання ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у своєму рішенні викладеному в листі від 29 липня 2015 року ДС-1054/0/72-15 на невідповідність проектів землеустрою Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої наказом Держкомзему від 18 травня 2010 року №376, оскільки для погодження проектів землеустрою позивачем надані усі документи передбачені частиною сьомою статті 186-1 Земельного кодексу України.

Крім того, із рішення відповідача взагалі незрозуміло яким пунктам вищевказаної Інструкції не відповідають подані на затвердження ОСОБА_1 проекти землеустрою.

Посилання ж ГУ Держгеокадастру у Полтавській області у своєму рішенні викладеному в листі від 29 липня 2015 року ДС-1054/0/72-15 на той факт, що відповідно до пояснюючих записок проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок розроблені у відповідності вимогам "Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України України від 11 квітня 2002 року №502 та "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №677, які на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №154 від 20 лютого 2013 року втратили чинність не може бути самодостатньою підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою, якщо наявні в ньому документи відповідають вимогам законам та прийнятих відповідно до них нормативно-правовим актам, документації із землеустрою або містобудівній документації та подані у відповідності до статті 50 Закону України "Про землеустрій".

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про протиправнісить рішення ГУ Держгеокадастру в Полтавській області, викладеного у формі листа від 29 липня 2015 року №ДС-1054/0/72-15 та зобов'язання відповідача повторно розглянути проекти землеустрою щодо відведення земельниних ділянок для надання в оренду ОСОБА_1 з кадастровими номерами НОМЕР_2 та НОМЕР_1.

Враховуючи, що постанова суду першої інстанції оскаржується лише відповідачем, колегія суддів не переглядає судове рішення в межах вимог позивача, залишених без задоволення.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2015 року по справі № 816/3624/15 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вони повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні спірного питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.10.2015р. по справі № 816/3624/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Бершов Г.Є. Ральченко І.М. Повний текст ухвали виготовлений 01.02.2016 р.