Справа № 648/4030/15-а
Провадження № 2-а/648/3/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.01.2016 Білозерський районний суд Херсонської області
у складі: головуючого судді СокиркоЛ.М.,
при секретарі Онофрійчук Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Білозерка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області, про визнання протиправних дій субєкта владних повноважень та про зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплату пенсії,-
в с т а н о в и в :
Позивачка 30 жовтня 2015 року звернулася до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонській області про визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області в частині відмови здійснення перерахунку пенсії та з вимогами зобов`язати відповідача провести з 23 вересня 2015 року перерахунок та виплату їй пенсії в розмірі 80% від суми заробітної плати (доходу) норми, яка діяла на час призначення їй пенсії з урахуванням інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення), які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальне обов`язкове страхування з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до Закону Украни «Про державну службу», згідно довідок № 4670/05 та № 467105 від 1 жовтня 2015 року, а також стягнути сплачений нею судовий збір.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є одержувачем пенсії, яка їй була призначена відповідачем на підставі Закону України «Про держану службу». 23 вересня 2015 року позивачка звернулася до відповідача з питанням проведення перерахунку раніше призначеної їй пенсії, так як останній не врахував частину заробітної плати, яка визначена як «інші виплати», що зазначені в довідці. Проте відповідачем було відмовлено у проведені перерахунку пенсії. Позивачка вважає, що такі дії відповідача порушують її права на отримання пенсії в більшому розмірі. Дані обставини стали підставою для звернення до суду.
В ході судового засідання позивачка позовні вимоги підтримала.
Предстаник відповідча заперечувала проти позову, послаючсь на те, що інші виплати не відносяться до складових заробітку, які враховуються для обчислення розміру пенсійного забезпечення.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши надані суду докази, перевіривши матеріали пенсійної справи ОСОБА_1М, вважає, що позов підлягає заоволеюнню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області та з 10 грудня 2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про держану службу».
23 вересня 2015 року позивачка звернулася із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області про перерахування пенсії з урахуванням довідок Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області №4670/03 та № 4671/03 від 1 жовтня 2015 року.
12 жовтня 2015 року начальником Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області було направлено ОСОБА_1 листа-відповідь із зазначенням відсутності підстав для перерахунку пенсії, вказуючи на те, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати у розумінні Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року за № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміри заробітку для обчислення розмірів заробітку для обчислення пенсїї», розмір яких враховується при обчисленні пенсії.
Проте, такий висновок Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області є неправомірним з наступних підстав.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 37, ч. 2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення позивачці пенсії за цим Законом), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Перерахунок пенсії здійснюєтьсявиходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
В статті 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація та матеріальна допомога входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримуваня застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, яка, відповідно до ч. 1 ст 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Відповідно до ст. ст. 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачці.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 19 Конституції України, передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише па підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, відмова Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням «інших виплат», визначених в довідах №4670/03 та №4671/03, виданих 1 жовтня 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області є неправомірною, а порушене право позивачки підлягає судовому захисту, шляхом визнання протиправним дій відповідача, щодо відмови в перерахуванні пенчії позивачці та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії починаючи з 23 вересня 2015 року.
Що стосується вимоги про відшкодування з Державного бюджету України суми судових витрат, які складаються із сплаченого судового збору, які документально підтверджені, то в силу ст. ст. 87, 94 КАС України, суд, вважає її такою, що також підлягає задоволенню. При цьому слід зазначити, що, відповідно до підпункту 3 пункту 9 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України, у разі безспірного списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) Державна казначейська служба України відображає в обліку відповідні бюджетні зобов'язання розпорядника бюджетних коштів, з вини якого виникли такі зобов'язання. Погашення таких бюджетних зобов'язань здійснюється виключно за рахунок бюджетних асигнувань цього розпорядника бюджетних коштів. Одночасно, розпорядник бюджетних коштівзобов'язаний привести у відповідність з бюджетними асигнуваннями інші взяті бюджетні зобов'язання. Водночас пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ встановлено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджетута/або заяві про виконання рішення про стягнення надходженьбюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів. Однак, ч. 1 ст. 94 КАС України регламентує - якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Тому стягненню з Держаного бюджету на користь позивачки підлягає 974 грн. 40 коп. судового збору.
Керуючись ст. ст. 11, 69, 86, 87, 94, 159-162 КАС України, ст. ст. 19, 22, 46, 64 Конституції України, ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла станом на 10 грудня 2009 року), ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 1 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд, -
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області, про визнання протиправних дій субєкта владних повноважень та про зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, на які нараховані та з яких утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області здійснити ОСОБА_1 перерахунокта виплату пенсії починаючи з 23 вересня 2015 року у розмірі 80 % з урахуванням інших видів виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення), які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески на загальне обов`язкове страхування, згідно довідок №4670/03 та №4671/03 про складові заробітної плати, виданих 1 жовтня 2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 974 грн. 40 коп. в рахунок відшкодування судових витрат, шляхом їх безспірного списання із рахунка суб'єкта владних повноважень - Управління Пенсійного фонду України в Білозерському районі Херсонської області.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Білозерський районний суд Херсонської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня оголошення постанови.
Суддя: Сокирко Л.М.