Справа №592/11262/15-а
Провадження №2-а/592/18/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2016 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми в особі судді Князєва В.Б., за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом та свої вимоги мотивує тим, що з 01.09.2007 року перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Сумської області, як пенсіонер за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 28.01.2014 р. та 26.08.2015 р. позивач звертався до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, виданої Сумським ОВК 17.01.2014 р., але йому було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. У звязку з чим, позивач просить суд визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у перерахунку пенсії відповідно до схеми розмірів посадових окладів у національній валюті за посадами офіцерського складу військових представництв Міністерства оборони України, що затверджено Міністром оборони України від 21.07.2011 р.; зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області надати список на ім'я позивача до Сумського обласного військового комісаріату для складання довідки про розмір грошового забезпечення згідно схеми, затвердженої Міністром оборони України від 21.07.2011 р. для перерахунку його пенсії в повному обсязі; зобов'язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок пенсії з 01.08.2013 р. згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом в повному обсязі на підставі схеми, затвердженої Міністром оборони України від 21.07.2011 р.; зобовязати ГУ ПФУ в Сумській області виплатити не отримані кошти згідно ст.ст.51,55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 01.08.2013 р.
У судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги з наведених підстав підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача - ГУ ПФУ в Сумській області, ОСОБА_3, в задоволенні позову просила відмовити. Зазначила, що позовні вимоги заявлені позивачем з 01.08.203 р., тобто за межами строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України, тому їх слід залишити без розгляду. Також вказала, що є необґрунтованою та безпідставною вимога позивача щодо зобовязання головного управління виплатити неотримані кошти згідно ст.ст.51,55 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Також зазначила, що нарахованих та невиплачених сум пенсії ОСОБА_4 в головному управлінні не обліковується, оскільки головне управління своєчасно кожного місяця здійснює нарахування та виплату пенсії позивача в повному обсязі, а отже і відсутня заборгованість по виплаті пенсії. Вказала, що в матеріалах пенсійної справи ОСОБА_2 відсутня відповідна довідка СОВК, тому у головного управління відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.
У судове засідання представник третьої особи - Сумського обласного військового комісаріату не зявився, надавши суду відгук, в якому просили розглядати справу без їх участі.
Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, представника відповідача ГУ ПФУ в Сумській області, дослідивши матеріали справи, вважає що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», звільнений з військової служби у запас з посади начальника військового представництва Міністерства оборони України, військове звання підполковник, ветеран військової служби.
Для зясування обставин щодо перерахунку пенсії позивач звернувся до Сумського обласного військового комісаріату та 17.01.2014 р. отримав копію довідки №39939 від 17.01.2014 р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії та розяснення про розмір його грошового забезпечення. На своє звернення отримав відповідь (від 02.01.2015 р. № 11/4), що на виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р. № 355 «Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до ГУ ПФУ в Сумській області 17.01.2014 р. було направлено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 квітня 2012 року у національній валюті за посадами офіцерського складу Військових представництв Міністерства оборони, відповідно до вимог ПКМУ від 07.11.2007 р. №1294 « Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та листа Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України з визначенням категорії Військового представництва від 30.12.2013 р. Під час складання довідки були враховані вимоги Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 11.05.2012 р. «248/3/6/876, а саме обчислення грошового забезпечення здійснене за схемою розмірів посадових окладів за посадами офіцерського складу військових представництв, затвердженою Міністром оборони України 21.07.2011 р. за розміром премії, встановленої наказом Міністра оборони України від 26.03.2012 № 165 та розміром процентної надбавки за вислугу років, відповідно до наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 р. №260 та складає: посадовий оклад - 1360,00 грн., оклад за військовим званням - 130 грн., надбавка за вислугу років 40 % - 596,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 1043,00 грн., надбавка за роботу з таємними документами 15 % - 204,00 грн., премія 90 % - 1224,00 грн. Всього 4557,00 грн. (а.с. 12).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області 28.01.2014 р. з заявою про перерахунок пенсії, а 26.08.2015 р. - з заявою про перерахунок пенсії згідно довідки (а.с.7, 8).
Відповідач - ГУ ПФУ в Сумській області листом від 10.02.2014 р. № 78/Г-11 відмовив позивачеві у перерахунку його пенсії, мотивуючи це тим, що перерахунок йому був проведений на виконання ПКМУ від 07.11.2007 р. №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого ПКМУ від 13.02.2008 р. №45, з 01.01.2008 р. згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення, наданою Сумським обласним військовим комісаріатом. На виконання постанови КМУ від 23.04.2012 р. №355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 1 липня , з 1 вересня 2012 р. та 1 січня 2013 р. позивачеві були проведені розрахунки підвищення розміру пенсії. 27.01.2014 р. Сумським обласним військовим комісаріатом була надана інша довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2012 р. за відповідною посадою, яку позивач обіймав на день звільнення з військової служби замість раніше наданої. На її підставі, починаючи з 01.02.2014 р. позивачеві проведений розрахунок підвищення розміру пенсії, враховуючи вимоги зазначеної вище постанови. Станом на 01.03.2014 р. розмір пенсії позивача становить 2656,00 грн. (а.с. 14).
Згідно листа від 08.09.2015 р. №406/Г-11, наданого ГУ ПФУ, вбачається, що Сумським обласним військовим комісаріатом листом від 17.01.2014 р. №11/57 була надана довідка про грошове забезпечення станом на 01.04.2012 р. за посадою начальника військового представництва, яку позивач обіймав на день звільнення. Згідно цієї довідки позивачеві з 01.03.2014 р. проведено підвищення пенсії та здійснено доплату розміру пенсії за період з 01.02.2013 р. по 28.02.2014 р., як передбачено ст.51 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та зазначена доплата виплачена у березні 2014 р. (а.с.15).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ,- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі постанова № 45), - перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 3 постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.
На виконання п. 12 ч. 2 постанови № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром оборони України було видано Наказ N 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Тобто, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, а тому суд приходить до висновку, що наказ № 814, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб посадового окладу.
Аналогічна правова позиція щодо наказу Міністра оборони України, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України (№ 377) викладена у постановах Верховного Суду України від 24.04.2012 р. № 21-84а12, від 16.01.2013 р. № 21-416а12, від 18.06.2013 р. № 21-165а13, від 01.07.2014 р. № 21-252-а14, які за приписами ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та для всіх судів України.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, з урахуванням нового розміру посадового окладу, визначеного наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814.
Відповідно до п. 2 і п. 3 постанови № 45,- Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 13.8 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, що затверджене Наказом Міністра оборони України № 530 від 14.08.2014 р., на підставі списків обласні військові комісаріати готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій та в місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України,- органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Органи Пенсійного фонду самостійно не визначають розміри грошового забезпечення, і Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зможе здійснити перерахунок пенсії позивача лише за наявності довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що розрахований на підставі Наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України».
Постановою № 1294 зокрема, Міністру оборони України дозволено здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менше 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду України від 04.11.2014 р. (№ 21-248а14), від 23.12.2014 р. (№ 21-569а14), від 31.03.2015 р. (№ 21-101а15),- премія, яку встановлено наказами Міністра оборони, зокрема, наказами № 50, 576, 355, носить індивідуальний характер і залежить від результатів служби конкретного військовослужбовця, індивідуальні заслуги якого не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки. Отже, встановлення такої премії не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Щодо вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області виплатити суму заборгованості пенсії з 01.08.2013 р. згідно частини ст. 51,55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» по день проведення перерахунку, суд зазначає наступне.
Статтею 55 вказаного закону передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Предметом даного судового розгляду є саме спір щодо здійснення перерахунку пенсії позивачеві, а тому нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером, відсутні.
Щодо вимог про зобов'язання ГУ ПФУ в Сумській області виплатити ОСОБА_2 не отримані пенсійні кошти відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.08.2013 р., суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту, а позовні вимоги частковому задоволенню.
Ухвалою суду від 25.01.2016 р. позовні вимоги ОСОБА_2 за період з 01.08.2013 року по 29.05.2015 року залишені без розгляду внаслідок пропуску строку звернення до суду.
Зважаючи на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, відмовляючи в перерахунку пенсії ОСОБА_2, діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачені законами України, з порушенням вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, тому його дії слід визнати неправомірними.
Для здійснення захисту порушених прав позивача необхідно зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати список на імя ОСОБА_2 до Сумського обласного військового комісаріату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення згідно Схеми, затвердженої Міністром оборони України від 21.07.2011 р. для перерахунку пенсії в повному обсязі та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 30 травня 2015 р., згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі схеми, затвердженої Міністром Оборони України від 21.07.2011 р.
В іншій частині позовних вимог відмовити за необгрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 71, 94, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумської області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області надати список на імя ОСОБА_2 до Сумського обласного військового комісаріату для складання Довідки про розмір грошового забезпечення згідно Схеми, затвердженої Міністром оборони України від 21.07.2011 р. для перерахунку пенсії в повному обсязі.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 30 травня 2015 р., згідно довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої Сумським обласним військовим комісаріатом на підставі схеми, затвердженої Міністром Оборони України від 21.07.2011 р.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
На постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми. При проголошенні вступної та резолютивної частини постанови згідно з ч. 3 ст. 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Суддя В.Б. Князєв