Справа № 504/4235/15-а
2-а/504/142/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.12.2015смт. смт. Комінтернівське
Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Вінська Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщені суду в смт. Комінтернівському Одеської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії за віком зобовязання призначити пенсію за віком з дня подання заяви із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Комінтернівського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії за віком зобовязання призначити пенсію за віком з дня подання заяви із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком. В обґрунтування заявлених вимог посилався на наступне: з 06.07.2000 року він отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 26 серпня 2015 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України з заявою про призначення йому пенсії за віком. 21.10.2015 року за № 3170/03 УПФУ відмовило йому, пославшись на те, що він звернувся з заявою про перехід з пенсії за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Вважав відмову безпідставно та незаконно, а дії відповідача протиправними.
Позивач у судове засідання не зявився, проте надав до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу за його відсутності.
Представник відповідача у судове засідання також не зявився, про день та час слухання справи був повідомлений належним чином та своєчасно, проте надав до суду заперечення яким просив відмовити в задоволенні позову.
Відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, що значить без виклику осіб, які беруть участь у справі, на основі наявних у суду матеріалів, без проведення судового засідання, передбаченого главою третьою розділу третього КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Матеріалами справи, що позивач перебуває на обліку УПФУ в Комінтернівському районі Одеської області та отримує пенсію за вислугу років як особа (військовослужбовець), яка звільнена з військової служби відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 06.07.2000 року, що підтверджується атестатом № 1213 виданим ГУ ПФУ в Одеській області.
26 серпня 2015 року позивач звернувся із заявою до Управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі про призначення пенсії за віком згідноЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», у відповіді УПФУ в комінтернівському районі Одеської області зазначено, що при переведенні з одного виду пенсії на інший на бажання особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час первинного призначення попереднього виду пенсії, та що позивачу пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 47 років 1 місяць 11 днів та заробітної плати, визначеної за період роботи з 01.07.2000 року по 31.05.2015 року із застосуванням показника середньої плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2007 рік 1197, 91 грн і розмір пенсії з 26.08.2015 р. становить 1727, 88 грн, де: 1636, 20 грн основний розмір пенсії, та 91, 68 грн доплата за понаднормовий стаж.
Згідност. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Як вбачається зі змістуст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Частиною 1ст. 10 цього Законувстановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Тобто даною нормою встановлено вичерпний перелік пенсій, на які поширюється правове регулюванняЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби та деяких інших осіб», військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону таЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Тому аналізуючи вищевикладені нормиЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд приходить до висновку, що виплати пенсії за вислугою років не входять до правового регулювання даного Закону, та виплата такої пенсії позивачу регулюється виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» та така пенсія є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Дана позиція узгоджується з позиціями Вищого адміністративного суду в ухвалі від 13.03.2014 року у справі №К/800/32682/13 та в ухвалі від 10.04.2014 року у справі № К/800/47242.
Таким чином, отримуючи пенсію за вислугою років позивач не користувався жодним із видівпередбачених пенсій, встановлених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому звернувшись до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком 26.08.2015 року, позивач використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"вперше.
Отже відповідач безпідставно застосовує до виниклих правовідносин правове регулювання переходу із одного виду пенсії на інший, що передбачено ч. 3ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки такого переходу в межах дії цьогоЗаконуне відбувалося, і пенсія із застосуванням нормЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"призначалася позивачу вперше.
Згідност. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при обчисленні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
В п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне забезпечення" вказано, що право на призначення пенсії виникає з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно застосовує до виниклих правовідносин правове регулювання переходу із одного виду пенсії на інший, що передбачено ч. 3ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки такого переходу в межах дії цьогоЗаконуне відбувалося, і пенсія із застосуванням нормЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"призначалася позивачу вперше.
Враховуючи, що позивач звернувся з заявою про призначення йому пенсії за віком 26.08.2015 року, досягнувши пенсійного віку, існують усі законодавчо передбачені підстави для нарахування позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Крім того, оскільки пенсія позивачу призначена вперше, виникає право на застосування формул визначення розміру пенсії, які використовуються при призначенні пенсії вперше, а не тих формул та граничних розмірів коштів, які використовуються при переході із одного виду пенсії на інший.
Питання судових витрат слід вирішити у відповідності до вимогст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного та ст.ст.5,7,9,40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст. ст.160-163,167,254 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області про визнання протиправними дій щодо відмови в призначенні пенсії за віком зобовязання призначити пенсію за віком з дня подання заяви із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення з заявою про призначення пенсії за віком- задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області щодо переведення з одного виду пенсії на інший і застосування показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2007 рік - неправомірними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі Одеської області призначити ОСОБА_1 з 26.08.2015 року пенсію за віком і здійснити розрахунок пенсії з 26.08.2015 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2014 рік, тобто рік, що передує року звернення із заявою про призначення пенсії за віком.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Одеської області у межах строку встановленого КАС України.
Суддя: Н.В. Вінська