Рішення № 55365555, 01.02.2016, Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
01.02.2016
Номер справи
709/2509/15-ц
Номер документу
55365555
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 709/2509/15-ц

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2016 року смт.Чорнобай

Чорнобаївський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Левченко В. В.,

за участі секретаря - Нікітенко В.Г.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Чорнобай цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Лукашівської сільської ради, ОСОБА_2 про визнання незаконними та скасування рішень Лукашівської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області,-

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що на підставі п.44 рішення Лукашівської сільської ради №9-22 від 28 лютого 1997 року ОСОБА_2 передано у приватну власність безоплатно земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства площею 0,42 га.

На підставі п.219 рішення Лукашівської сільської ради №29-1/У від 08 жовтня 2009 року уточнено площу земельної ділянки ОСОБА_2 з 0,42 га. до 0,3468 га. та проведено зміну цільового призначення з «особистого підсобного господарства» на «особисте селянське господарство».

На підставі рішення Лукашівської сільської ради №12-12/У від 19 червня 2007 року погоджено передати ОСОБА_4 земельну ділянку і надати дозвіл на виготовлення технічної документації по передачі земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства розміром 0,5254 га.

На підставі даних рішень Лукашівської сільської ради було виготовлено державні акти на право власності на земельні ділянки ОСОБА_4 серія НОМЕР_1 від 02 серпня 2007 року та ОСОБА_2 серія НОМЕР_2 від 17 листопада 2009 року.

Розміри земельних ділянок, які зазначені в рішеннях Лукашівської сільської ради Чорнобаївського району, а також їхнє розташування на місцевості не відповідають дійсності, про що йому стало відомо лише в 2014 році при повторному виготовлені 21 січня 2014 року ПП «Землемір» технічної документації на його земельну ділянку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1.

В пояснювальній записці вищезазначеної технічної документації було вказано, що фактична площа земельної ділянки не відповідає площі, зазначеній в державному акті, тобто при попередньому обмірі була допущена помилка.

Також на кадастровому плані вказаної технічної документації зображено, що межа між його земельною ділянкою та суміжною земельною ділянкою ОСОБА_2, що знаходиться по АДРЕСА_2 проходить по середині кількох його господарських будівель (літньої кухні та двох сараїв), що є грубим порушенням законних прав та інтересів. Дані споруди були побудовані ще в 70-х роках, що підтверджується технічним паспортом на житловий будинок від 28 серпня 2006 року, в яких дані споруди відмічені відповідними літерами В, Г, Д.

Незаконність вказаних вище рішень Лукашівської сільської ради вже була встановлена Чорнобаївським районним судом Черкаської області в рішенні від 16 червня 2014 року та апеляційним судом міста Києва в рішенні від 18 грудня 2014 року та стали підставою для скасування державних актів на право власності на землю НОМЕР_1 від 02 серпня 2007 року та НОМЕР_2 від 17 листопада 2009 року.

В зв'язку з тим, що державні акти на земельні ділянки та їх державна реєстрація судом скасовані, виникає необхідність в отриманні нових правовстановлюючих документів на земельні ділянки, що є неможливим без скасування вищезазначених рішень Лукашівської сільської ради Чорнобаївського району, а тому позивач просить суд скасувати вказані рішення.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив задовольнити на підставах викладених у позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки позивач повинен був знати про своє порушене право ще в 2007 році при отриманні державного акта, а тому просив застосувати позовну давність. Окрім цього зазначив, що така сама справа уже розглядалася судом та позивачу було відмовлено. Також вказані рішення сільської ради жодним чином не порушують права позивача.

Представник відповідача Лукашівської сільської ради в судове засідання не з'явився, надіслали до суду заяву про визнання позову та розгляд справи без їхньої участі.

Судом встановлені наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.

Рішенням Лукашівської сільської ради №9- 22 від 28 лютого 1997 року передано у приватну власність безоплатно земельну ділянку ОСОБА_2 площею 0,42 га. для ведення особистого підсобного господарства, яка розташована по АДРЕСА_2 (а.с.6-8)

Рішенням Лукашівської сільської ради №12-12/У від 19 червня 2007 року погоджено передати ОСОБА_4 земельну ділянку і надано дозвіл для виготовлення технічної документації по передачі земельної ділянки у приватну власність для ведення особистого селянського господарства площею 0,5254 га., яка розташована по АДРЕСА_1 (а.с.5).

На підставі цього рішення Лукашівської сільської ради, 02 серпня 2007 року ОСОБА_4 було видано державний акт на право власності на вказану земельну ділянку (а.с.12-13).

08 жовтня 2009 року рішенням Лукашівської сільської ради №29-1/У уточнено площу земельної ділянки, наданої ОСОБА_2 у приватну власність, а саме замість 0,42 га. - 0,3468 га. та змінено цільове призначення, а саме з особистого підсобного господарства на особисте селянське господарство (а.с.9, 10-11).

На підставі рішень Лукашівської сільської ради від 28 лютого 1997 року №9-22 та від 08 жовтня 2009 року №29-1/У ОСОБА_2 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,2046 га. по АДРЕСА_2 (а.с.14-15).

Рішенням Чорнобаївського районного суду від 16 червня 2014 року державні акти на право власності на землю НОМЕР_1 від 02 серпня 2007 року та НОМЕР_2 від 17 листопада 2009 року скасовані (а.с.83-84). Рішенням апеляційного суду м.Києва від 18 грудня 2014 року дане рішення, в частині скасування державних актів, залишене без змін (а.с.85-87).

Відповідно до проведених робіт ПП «Землемір» по визначенню меж земельної ділянки та відповідних виконаних геодезичних робіт виявлено, що фактична площа ділянки не відповідає площі ділянки по державному акту, тобто була допущена помилка в попередніх обмірах. У пояснювальній записці технічної документації зображено, що межа між земельними ділянками сторін проходить по середині кількох господарських будівель (літньої кухні та двох сараїв). Дані споруди побудовані ще в 70-х роках, що підтверджується технічним паспортом на житловий будинок від 2006 року та попереднім технічним паспортом від 1988 року, в яких дані споруди відмічені відповідними літерами В,Г,Д. (а.с.16-23, 41-53).

В кадастровому плані належної ОСОБА_4 земельної ділянки з експлуатації угідь, а також в акті погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі даної технічної документації, межа між земельними ділянками проходить на відстані від зазначених будівель, що не відповідає дійсності. Внаслідок помилки, допущеної при підготовці технічної документації при передачі земельної ділянки у власність позивачу, частина земельної ділянки разом з господарськими будівлями, що перебувала у його користуванні, фактично виділена ОСОБА_2

Відповідно до п.7 Постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ №3 від 01 березня 2013 року, ст.15 ЦПК України земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, регулюються земельним і цивільним законодавством та розглядаються в порядку цивільного судочинства.

Частиною 1 ст.21 ЦК України встановлено, що суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

За приписом ст.393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

Відповідно до ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акту, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт згідно з ч.1 ст.155 ЗК України визнається недійсним.

Згідно зі ст.158 ЗК України виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб.

Оскільки помилки при обмірах земельних ділянок призвели до ухвалення Лукашівською сільською радою Чорнобаївського району незаконних рішень про передачу земельних ділянок ОСОБА_4 та ОСОБА_2, та до видачі державних актів на право власності на земельні ділянки з невірним відображенням межі земельних ділянок, а тому, суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає до повного задоволення.

Заяву представника відповідача ОСОБА_3 про пропуск позивачем строку давності суд вважає необґрунтованою, так як позивач дізнався про порушення свого права з часу виготовлення повторної технічної документації із землеустрою ПП "Землемір", тобто в січні 2014 року і позивач звернувся до суду за захистом порушеного права в межах строку позовної давності.

Посилання представника відповідача ОСОБА_3 на ту обставину, що позивачем вже подавався позов до цього ж суду з такими самими вимогами, який розглянуто судом, та в задоволенні позовних вимог відмовлено, суд також вважає необґрунтованими, оскільки Лукашівська сільська рада та ОСОБА_2 не являлися співвідповідачами у попередніх справах.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст.10, 11, 60, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Лукашівської сільської ради №12-12/У від 19 червня 2007 року про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_4, площею 0,5254 га.

Визнати незаконним та скасувати пункт 44 рішення Лукашівської сільської ради №9-22 від 28 лютого 1997 року в частині передачі у приватну власність безоплатно земельну ділянку для ведення особистого підсобного господарства ОСОБА_2, площею 0,42 га.

Визнати незаконним та скасувати пункт 219 рішення Лукашівської сільської ради №29-1/У від 08 жовтня 2009 року в частині уточнення площі земельної ділянки ОСОБА_2, площею 0,346 га.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга подається апеляційному суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд.

Повний текст судового рішення виготовлений 01 лютого 2016 року.

Суддя Чорнобаївського

районного суду В.В.Левченко