"29" січня 2016 р. Справа № 363/101/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.01.2016 року, Вишгородський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Котлярової І.Ю., при секретар:Палій Л.О., за участю: представни відповідача Компанець А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Вишгороді адміністративний позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з даним позовом, в обґрунтування якого вказав, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорії, у зв'язку із чим він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області із заявою про призначення йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Рішенням Начальника управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області від 04.09.2015 року № 4 начальником Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області ОСОБА_4 було відмовлено в призначені пенсії. Мотивуючи відмову у призначені пенсії, начальник управління у своєму рішенні № 5036/04 посилається на те, що в заявника відсутні довідка Ф122 та інші первині документи, які б підтверджували факт його перебування на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Але, позивач зазначає, що основними документами, що підтверджують його право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, довідка Профспілкового комітету ГППЗ «Поліський» від 05.10.1992р. в якій встановлено факт його перебування на територіях радіоактивного забруднення по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. У зв'язку із чим, позивач просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі щодо відмови йому у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними, зобов'язати відповідача призначити та платити йому пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку з ІНФОРМАЦІЯ_2. Допустити негайне виконання постанови у відповідності до ст.256 КАС України.
У судове засідання позивач ОСОБА_4 не з'явився, надав заяву в якій на задоволенні позовних вимог наполягав, просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача - Управління Пенсійного Фонду України у Вишгородському районі Київської області позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що для підтвердження періодів перебування в зоні відчуження заявником надається посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Надані до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області ОСОБА_4, документи, для призначення пенсії за віком, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильської АЕС у 1986 році, серія НОМЕР_1 від 30.11.1992р., що не є первинним документом тому, що не містять інформації про період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а в особових рахунках не зазначена плата за виконану роботу. У зв'язку із чим просила у задоволенні позову відмовити за необґрунтованістю вимог.
Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши представлені докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст.21 Конституції України усі люди є вільними і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Основним положенням щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист, визначений Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки відповідно до ст. 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Так, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.7).
Згідно довідки Профспілкового комітету ГППЗ «Поліський» від 05.10.1992р. ОСОБА_4 працюючи у профкомі ГППЗ «Поліський» на посаді кіномеханіка будинку культури з 20.07.1987 року по 03.08.1987 рік, приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в с. Іловниця, Чорнобильського району (а.с.9).
Зазначені документи, крім іншого, є підставою для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від аварії на ЧАЕС.
Таким чином, на підставі наданих документів, суд вважає доведеними обставини стосовно того, що ОСОБА_4 будучи працівником профкому ГППЗ «Поліський» на підставі відповідних довідок, у яких зазначений період участі позивача у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та населені пункти, тобто є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС та працював у зоні відчуження.
Рішенням Начальника управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області від 04.09.2015 року № 5036/04 ОСОБА_4 було відмовлено у призначені пенсії із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, з мотивів того, що надані ним документи не є первинними, бо не містять інформації про період роботи, населений пункт та об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС (а.с. 8).
Статтею 105 КАС України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про скасування або визнання нечинним рішення відповідача та зобов'язання відповідача прийняти рішення або вчинити певні дії.
Таким чином, суд вважає обґрунтованими вимоги позивача в частині визнання протиправним рішення Начальника управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області № 5036/04 від 04.09.2015 року, а тому дане рішення підлягає скасуванню.
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме особи які працювали у 1987 році в зоні відчуження не менше 14 календарних днів із зменшенням віку, з якого вони мають право на пенсію, на 8 років.
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 виповнилось 55 років, що підтверджується даними з паспорту громадянина України виданого Вишгородським РВ ГУМВС України в Київській області 12.05.1996 року на ім'я ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5).
Статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
На підстави викладеного, суд вважає також, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_4 пенсію із зменшенням пенсійного віку підлягають задоволенню, оскільки є обґрунтованими та доведеними у судовому засіданні.
Здійснюючи розгляд справи суд виходить з того, що конституційні принципи, на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені статтями 1,3, частиною 2 статті6, статтею8, частиною 2 статті 19, статтями 22, 23, частиною 1 статті 24 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи з положень принципу верховенства права, закріпленого як статтею 8 Конституції України, так і статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.
У зв'язку з чим, суд вважає, що рішення Начальника управління Пенсійного Фонду України в Вишгородському районі Київської області № 5036/04 від 04.09.2015 року, пов'язане із відмовою у призначені пенсії із зменшенням пенсійного віку визнати протиправним, також за необхідне зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 16 квітня 2015 року.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2,11,17,18,71,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області про визнання протиправним рішення начальника управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області від 04.09.2015 року № 5034/04 та зобов'язання призначити пенсію із зменшенням пенсійного віку - задовольнити у повному обсязі.
Визнати рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області № 5034/04 від 04.09.2015 року про відмову у призначені пенсії із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_4 протиправним.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Вишгородському районі Київської області призначити ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 16 квітня 2015 року.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області протяг
ом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя І.Ю.Котлярова