Постанова № 55347829, 17.12.2010, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.12.2010
Номер справи
2-а-12894/09/1570
Номер документу
55347829
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2010 р.Справа № 2-а-12894/09/1570

Категорія: 2.11.8Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -ОСОБА_1 судді - ОСОБА_2 судді - ОСОБА_3при секретаріОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Менора»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання неправомірними дій Державної податкової адміністрації в Одеській області щодо проведення 25.06.2009 р. перевірки ТОВ «Менора»дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій та скасування рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси № НОМЕР_1 від 08.07.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 6 340,00 грн., -

встановиЛА:

24 листопада 2009 року, позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання неправомірними дій Державної податкової адміністрації в Одеській області щодо проведення 25.06.2009 р. перевірки ТОВ «Менора»дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій та скасування рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси № НОМЕР_1 від 08.07.2009р..

Суд першої інстанції позов задовольнив в повному обсязі. Визнав неправомірними дії ДПА в Одеській області щодо проведення 25.06.2009р. перевірки ТОВ «Менора»дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. Скасував рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси № НОМЕР_1 від 08.07.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 6 340грн.

Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси, Державна податкова адміністрація в Одеській області, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подали апеляційні скарги, в яких просять суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційних скарг Державна податкова інспекція у Приморському районі м. Одеси, Державна податкова адміністрація в Одеській області посилаються на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи,

невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 9 ЗУ "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №509-ХІІ Державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя) виконують функції, передбачені статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2, 3, 8, 11, 12, 13, 16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору.

Підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. №265/95-ВР. Обов'язок щодо надсилання суб'єктам господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій, не пізніше ніж за десять днів до дня проведення перевірки письмових повідомлень із зазначенням дати початку та закінчення її проведення, вищезазначеним спеціальним нормативно-правовим актом - не передбачений. Стаття 11-1 ЗУ "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990р. №509-ХІІ регулює питання підстав та порядку проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Відповідно до ст. 15 ЗУ "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995р. № 265/95-ВР контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Згідно ст. 16 цього ж Закону контролюючі органи мають право відповідно до законодавства здійснювати планові або позапланові перевірки осіб, які підпадають під дію цього Закону.

25 червня 2009 року на підставі направлень ДПА в Одеській області № 4320/23-7023 від 01.06.2009 р. та № 4681/23-7023 на проведення планової перевірки громадянського культурного центру, розташованого за адресою м. Одеса, вул. Ніжинська, 77/79, що належить ТОВ «Менора»щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Перевірка була проведена в присутності адміністратора Митник А.М. За результатами проведеної перевірки був складений акт від 25.06.2009 р. № 3591/15/32/23/36288256 перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.

Відповідно до висновків Акту перевірки встановлено порушення громадянським культурним центром ТОВ «Менора»п.п.1, 9 ст. З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 265/95-ВР), а саме:

встановлено факт надання послуги з курсу «Скорочитання»на суму 1200 грн., розрахункова операція була проведена без застосування реєстратора розрахункових операцій;

встановлено незберігання щоденного фіскального звітного чеку «2-звіту»№ 0102 за 31.06.2009 р.

Стаття 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№ 509-ХІІ зі змінами та доповненнями (далі - Закон України № 509-ХІІ) передбачені підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

Тобто, ст.11-1 Закону України № 509-ХІІ хоча і містить ч. 7 (позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів,

визначених Законами України № 265/95-ВР, «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадків - за рішенням суду), однак, не визначає підстави та порядок проведення планових та позапланових перевірок суб'єктів господарювання, що застосовують реєстратори розрахункових операцій.

Згідно розділу 3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від 27.05.2008 р. № 355, працівниками органів ДПС здійснюються відповідно до щомісячних планів органу ДПС планові перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі, а також операцій купівлі-продажу іноземної валюти (далі - розрахункові операції) та касових операцій, а також наявністю свідоцтв про державну реєстрацію патентів і ліцензій та позапланові перевірки у випадках, передбачених законодавством.

Перевірки щодо контролю за здійсненням суб'єктами господарювання розрахункових та касових операцій, наявністю свідоцтв про державну реєстрацію, патентів і ліцензій проводяться групою у складі не менше двох посадових осіб органів ДПС за наявності у них службових посвідчень та направлення на перевірку (примірка форма направлення наведена в додатку 8 до Методичних рекомендацій). Направлення виписується окремо на перевірку кожного суб'єкта господарювання у двох примірниках (один з яких оформлюється на бланку органу ДПС), що скріплюється гербовою печаткою і підписується керівником органу ДПС.

Таким чином, підстави та порядок проведення планових перевірок суб'єктів господарювання, що використовують реєстратори розрахункових операцій, визначаються Законом № 265/95-ВР та розділом 3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених наказом ДПА України від І 27.05.2008 р. № 355.

За результатами розгляду Акту перевірки винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_1 від 08.07.2009 р., яким до ТОВ «Менора»у відповідності з п.п.1, 4 ст. II Закону № 265/95-ВР застосовані штрафні (фінансові) санкції на суму 6340,00 грн.

Відповідно до п. 1,2,9 ст. З Закону України № 265/95-ВР суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:

- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;

- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;

- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звіти і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Згідно п.п.1,4 ст.17 Закону України № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції:

- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документи, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;

- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції постановив рішення із порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з постановленням нового рішення по справі.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 жовтня 2010 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Менора»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання неправомірними дії щодо проведення 25.06.2009 р. перевірки дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій та скасування рішення № 007682360 від 08.072009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 6 340,00 грн. - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Менора»до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси, Державної податкової адміністрації в Одеській області про визнання неправомірними дій Державної податкової адміністрації в Одеській області щодо проведення 25.06.2009 р. перевірки ТОВ «Менора» дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій та скасування рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси № НОМЕР_1 від 08.07.2009р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 6 340,00 грн відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою апеляційного суду законної сили.

Головуючийсуддя ОСОБА_1 суддя ОСОБА_2 суддя ОСОБА_3