УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2016 року Справа № 876/5804/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.,
судді Запотічний І.І.
секретар судового засідання Гнатик А.З.
за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області на постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 30.04.2015року по справі № 459/1116/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
27.03.2015 року ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області провести перерахунок пенсії, включивши у суму середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення та суми індексації заробітної плати, які позивач отримував до виходу на пенсію та з яких сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Просить провести перерахунок провести з дня призначення пенсії по інвалідності 2 групи державної служби, тобто з 24.12.2010 року та відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, чинній на час призначення пенсії, тобто у розмірі 87 відсотків (за наявності 17 повних років роботи на державній службі) середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією.
Постановою Червоноградського міського суду Львівської області від 30.04.2015 року позов задоволено частково: зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації,ураховуючи виплачені суми,починаючи з 27.09.2014 року.
Не погодившись з вказаною вище постановою, апелянт - управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області, подав апеляційну скаргу, покликаючись на те, що при ухваленні постанови судом неповністю з'ясовано обставини справи,висновки суду не відповідають обставинам справи та порушено норми матеріального права. Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі ч. 1 ст. 41 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у відкритому судовому засіданні, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується наявними у справі повідомленнями про вручення повісток, а тому у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України їх неприбуття не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Судом встановлено, що з 24.12.2010 року позивачу призначено пенсію по інвалідності 2 групи державного службовця за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року. 02.03.2015 року він звернувся з проханням до управління Пенсійного фонду в м. Червонограді Львівської області про перерахунок розміру пенсії, узявши до уваги суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати згідно норм чинного законодавства. Однак, рішенням відповідача від 05.03.2015 року №2564/03-33/10 у перерахунку пенсії позивачу було відмовлено, посилаючись на те, що при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються лише складові заробітної плати, передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Згідно з п.1 ст.41 Закону України від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати(доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу),отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом,з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу),з якої сплачуються страхові внески. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічні правові висновки висловлені Верховним Судом України,зокрема,у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи №№ 21-125а13,21-97а13 відповідно).
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно визнав неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області стосовно не включення ОСОБА_1 до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.
Проте, суд першої інстанції не вирішив всіх позовних вимог, так як позивач просив провести перерахунок пенсії у розмірі 87% від суми заробітної плати.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Проведення перерахунку пенсії державним службовцям визначає ст. 37-1 Закону № 3723. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. При цьому внесені зміни у вищезгаданий Закон щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, перерахунок вже призначеної пенсії позивача повинен обчислюватись з того показника, який брався для призначення пенсії. З матеріалів справи вбачається, що пенсія позивачу призначалась в розмірі 87% від суми заробітної плати.
Крім того, суд першої інстанції помилково в резолютивній частині неправильно вказав дату з якого відповідач має зробити перерахунок пенсійних виплат.
Відповідно до ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є вирішення не всіх позовних вимог або питань, у зв'язку з чим постанову суду першої інстанції необхідно змінити.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області задовольнити частково, а постанову Червоноградського міського суду Львівської області від 30.04.2015року по справі № 459/1116/15-а- змінити, виклавши резолютивну частину рішення наступним чином: «зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Червонограді Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 87% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та сум індексації,ураховуючи виплачені суми,починаючи з 27.09.2014 року.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М.
Запотічний І.І.