ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2016 року м. Київ К/800/24571/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Ємельянової В.І.,
Стародуба О.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Міндоходів у Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
за касаційною скаргою Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі - Управління) на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2015 року,
В С Т А Н О В И Л А:
У січні 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування постійного виду грошового забезпечення «різниці між розміром грошового забезпечення (без премій) за час роботи на займаній посаді, визначеними за умовами оплати праці згідно нормативно-правовими актами, що втратили чинність та розміром грошового забезпечення (без премій), установленими за новими умовами оплати праці», встановленого заступнику начальника управління - начальника відділу планування та моніторингу слідчого управління фінансових розслідувань Управління наказом Головного управління Міндоходів у Сумській області №70-ф від 19 грудня 2013 року у розмірі 2148 грн 32 коп. при нарахування та виплаті: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги для оздоровлення за грудень 2013 року, серпень 2014 року та листопад 2014 року; одноразової грошової допомоги при звільненні з органів податкової міліції за останні повні календарні 14 років служби; грошової компенсації за 35 днів невикористаної щорічної відпустки за 2013 рік та 36 днів невикористаної щорічної відпустки за 2014 рік; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити, враховуючи «різницю між розміром грошового забезпечення (без премій) за час роботи на займаній посаді, визначеними за умовами оплати праці згідно нормативно-правовими актами, що втратили чинність та розміром грошового забезпечення (без премій), установленими за новими умовами оплати праці» у розмірі 2148 грн 32 коп. при нарахуванні та виплаті: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги для оздоровлення за грудень 2013 року, серпень 2014 року та листопад 2014 року; одноразової грошової допомоги при звільненні з органів податкової міліції за останні повні календарні 14 років служби; грошової компенсації за 35 днів невикористаної щорічної відпустки за 2013 рік та 36 днів невикористаної щорічної відпустки за 2014 рік, за вирахуванням усіх податків, зборів та інших платежів, які підлягають стягненню відповідно до чинного законодавства України.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2015 року, позов задоволено.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалені ними судові рішення та постановити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права згідно статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновків про відмову у задоволенні касаційної скарги.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, наказом Управління від 22 грудня 2014 року №279-0, на підставі наказу Міністерства доходів і зборів України №2277-0 від 19 грудня 2014 року, у зв'язку зі звільненням позивача 30 грудня 2014 року з податкової міліції у запас Збройних сил України, прийнято рішення про виплату позивачу одноразової грошової допомоги. Крім того, прийнято рішення про виплату позивачу грошової компенсації за 35 днів невикористаної щорічної відпустки за 2013 рік та 36 днів невикористаної щорічної відпустки за 2014 рік.
Виплата позивачу різниці між розміром грошового забезпечення (без премій) за час роботи на займаній посаді, визначеними за умовами оплати праці згідно нормативно-правовими актами, що втратили чинність та розміром грошового забезпечення (без премій), установленими за новими умовами оплати праці встановлена наказом Управління від 19 грудня 2013 року №70-ф з 11 вересня 2013 року та визначена у розмірі 2148 грн 32 коп., яку він отримував до звільнення.
Відповідачем при визначенні сум одноразової грошової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористану відпустку, а також при виплаті позивачу матеріальної допомоги (на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань) за грудень 2013 року, серпень та листопад 2014 року було невраховано постійного виду грошового забезпечення «різниці між розмірами грошового забезпечення» у розмірі 2148 грн 32 коп.
Порядок виплати одноразової грошової допомоги при звільненні передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1993 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», згідно з пунктом 10 якого передбачено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної інспекції техногенної безпеки, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, які звільняються із служби за віком, у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 7 листопада 2007 року №1294 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 9 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 9 березня 2006 року №268 у разі зменшення у зв'язку з прийняттям цієї постанови та визнанням такими, що втратили чинність, актів Кабінету Міністрів України та Указів Президента України, розміру заробітної плати (без премії), грошового забезпечення (без премії) в окремих працівників державних та інших органів, умови оплати праці яких визначені цією постановою, та у працівників, прирівняних згідно з нормативно-правовими актами, що втрачають чинність, за умовами оплати праці до працівників державних органів, або яким передбачено збереження умов оплати праці за попередньою посадою, на час роботи на займаній посаді виплачується різниця між заробітною платою (без премії), грошовим забезпеченням (без премії), визначеною за умовами оплати праці, згідно з нормативно-правовими актами, що втратили чинність, та розміром заробітної плати, встановленим за новими умовами оплати праці.
Згідно із пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 9 березня 2006 року №268 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу, відряджених до органів державної влади та місцевого самоврядування, складається з посадового окладу, інших виплат (крім надбавки за ранг та надбавки за вислугу років), установлених цією постановою, а також окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, установлених у розмірі і порядку, що визначаються законодавством для військовослужбовців.
Розділом 2 методичних рекомендацій «Про порядок застосування нормативно-правових актів з питань грошового забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції», затверджених наказом ДПА України №576 від 12 жовтня 2007 року, передбачено, що керівник органу ДПС у межах асигнувань, що виділяються на утримання органів державної податкової служби, має право надавати особам начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та матеріальну допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує місячного грошового забезпечення (без врахування виплат одноразового характеру), нарахованого у місяці, що передує події.
Відповідно до пункту 7 методичних рекомендацій особам начальницького складу податкової міліції, які звільняються з органів державної податкової служби, за невикористану відпустку виплачується грошова компенсація. Для виплати грошової компенсації до розрахунку береться середньоденне забезпечення місяця настання події, яке множиться на кількість календарних днів невикористаної відпустки. Середньоденне грошове забезпечення визначається шляхом ділення суми грошового забезпечення (без урахування премії та виплат одноразового характеру) місяця настання події з урахуванням премії, виплаченої у місяці, що передує події, на кількість календарних днів даного місяця.
Згідно із пунктом 8 методичних рекомендацій особам рядового і начальницького складу податкової міліції, які звільняються з органів державної податкової служби, у встановлених законодавством випадках виплачується грошова допомога у відповідному відсотку місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. При цьому в розрахунок включається грошове забезпечення (без урахування премії та виплат одноразового характеру), виплачене у місяці настання події з урахуванням премії, виплаченої у місяці, що передує події.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає правильними висновки судів попередніх інстанцій, що позивачу при визначенні розміру відповідних виплат при звільненні необхідно виходити з грошового забезпечення, яке фактично виплачено (без урахування премії та виплат одноразового характеру), тобто відповідачем протиправно не враховано різницю між розміром грошового забезпечення (без премій) за час роботи на займаній посаді, визначеними за умовами оплати праці згідно нормативно-правовими актами, що втратили чинність та розміром грошового забезпечення (без премій), установленими за новими умовами оплати праці, яку позивач отримував щомісячно у період з вересня 2013 року по грудень 2014 року.
Суди першої та апеляційної інстанцій повно і всебічно встановили обставини справи, дали їм належну юридичну оцінку, правильно застосували норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятих ними рішень.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И ЛА:
Касаційну скаргу Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 13 травня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута у порядку і з підстав, передбачених статтями 235-237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський
Судді В.І. Ємельянова
О.П. Стародуб