Постанова № 55344353, 25.01.2016, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2016
Номер справи
803/3807/15
Номер документу
55344353
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2016 року

Справа № 803/3807/15

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Ксензюка А.Я.,

при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» до Ковельської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль» (далі – ТзОВ «Укр-Петроль») звернулося в суд з позовом про визнання недійсним наказу Ковельської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (далі – Ковельська ОДПІ ГУ ДФС) від 23 листопада 2015 року №727 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки».

Позивачем 15 січня 2016 року подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій просить визнати протиправними дії Ковельської ОДПІ ГУ ДФС щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТзОВ «Укр-Петроль», з питань правильності відображення показників задекларованих у декларації акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за вересень 2015 року, визнати протиправним та скасувати наказ Ковельської ОДПІ ГУ ДФС від 23 листопада 2015 року №727 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки», визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24 грудня 2015 року №0009221502.

25 січня 2016 року позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 24 грудня 2015 року №0009221502 на суму 42 190 грн. 79 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач виніс оскаржуване податкове повідомлення-рішення за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки з питань правильності відображення показників задекларованих у декларації акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за вересень 2015 року, що була проведена на підставі наказу від 23 листопада 2015 року №727 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки». Перевіркою встановлено заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за вересень 2015 року в сумі 28 127 грн. 19 коп.

Позивач вважає, що в наказі від 23 листопада 2015 року №727 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» відсутні обґрунтовані підстави, які дають контролюючому органу право проводити перевірку. Зазначає, що оскільки наказ «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» є неправомірним, то, як наслідок, дії щодо проведення такої перевірки є протиправними.

Також позивач не погоджується з винесеним податковим повідомленням-рішенням, оскільки вважає, що з наданих контролюючому органу під час перевірки документів, зокрема договорів поставки і купівлі-продажу нафтопродуктів вбачається, що ТзОВ «Укр-Петроль» реалізовує паливно-мастильні матеріали на користь суб’єктів підприємницької діяльності для комерційного використання.

Представник відповідача в поданих письмових запереченнях від 4 січня 2016 року №3/10/03-06-011 та від 16 січня 2016 року №379/10/03-06-011 пред’явленні позовні вимоги заперечила, посилається на правомірність висновків Ковельської ОДПІ ГУ ДФС, зроблених при проведенні перевірки та вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 24 грудня 2015 року №0009221502 сформоване у відповідності до норм діючого законодавства і підстав для визнання його протиправним та скасування немає. Просила в задоволенні позову відмовити повністю, справу розглядати без її участі.

Позивач в судове засідання представника не направив, подавши 25 січня 2016 року клопотання про розгляд справи без участі представника позивача. Уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

У відповідності до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов з таких підстав.

Судом встановлено, що Ковельською ОДПІ ГУ ДФС, відповідно до наказу від 23 листопада 2015 року №727 «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки» та згідно із підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпунктом 78.1.4 пункту 78.1 статті 78, статтею 79 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТзОВ «Укр-Петроль» з питань правильності відображення показників задекларованих у декларації акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за вересень 2015 року, за результатами якої складено акт від 9 грудня 2015 року №1058/03-06-15.02-39610216.

Перевіркою встановлено, неправомірне відображення у рядку 5.4 та рядку 6.4 додатку 6 декларації з акцизного податку за вересень 2015 року вартості від реалізації пального для комерційного призначення в сумі 562 543 грн. 79 коп., чим порушено статті 213, 214, підпункт 215.3.4 пункту 215.3 статті 215, статтю 216 Податкового кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 23 січня 2015 року №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», що призвело до заниження ТзОВ «Укр-Петроль» акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за вересень 2015 року в сумі 28 127 грн. 19 коп.

За наслідками перевірки прийняте податкове повідомлення-рішення від 24 грудня 2015 року №0009221502, яким позивачу збільшено суму грошового зобов’язання по акцизному податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на 42 190 грн. 79 коп., в тому числі за основним платежем в розмірі 28 127 грн. 19 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 14 063 грн. 60 коп.

Висновки контролюючого органу обґрунтовані тим, що ТзОВ «Укр-Петроль» в додатку 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» до декларації акцизного податку за вересень 2015 року у графі 4 відображено суму від реалізації підакцизних товарів (бензини моторні, інші нафтопродукти) для комерційного використання в сумі 562 543 грн. 79 коп., а згідно із видатковими накладними та роздатковими відомостями сума реалізації підакцизних товарів для комерційного використання становить 590 670 грн. 98 коп., відтак, встановлена розбіжність на суму 28 127 грн. 19 коп.

Однак, суд не погоджується з такими висновками Ковельської ОДПІ ГУ ДФС, враховуючи наступне.

Відповідно до підпункту 14.1.4 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 Податкового кодексу України визначено, що платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.

Згідно із пунктом 215.1 статті 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; електрична енергія.

При цьому підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України передбачено, що одним із об'єктів оподаткування зазначеним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

У разі обчислення податку із застосуванням адвалерних ставок базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу (підпункт 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 Податкового кодексу України).

Підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачає, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Таким чином, обов’язковою умовою реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.

Національний стандарт України ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять», затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 5 липня 2004 року №130, надає визначення поняттям роздрібної та оптової торгівлі.

Роздрібна торгівля – це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.

Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов’язаних із цим послуг.

Наказом Міністерства фінансів України від 23 січня 2015 року №14 затверджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.

Відповідно до даного Порядку додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів» до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:

графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;

графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;

графа 5 - вартість підакцизних товарів до оподаткування (графа 3 - графа 4), у якій вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.

З аналізу наведеного вбачається, що законодавцем окремою графою виділено вартість підакцизних товарів, реалізованих для комерційного використання, та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.

Судом встановлено, що ТзОВ «Укр-Петроль» було укладено з юридичними особами договори купівлі-продажу нафтопродуктів: №155 від 15 червня 2015 року, №159 від 15 червня 2015 року, №164 від 15 червня 2015 року, №169 від 15 червня 2015 року, №166 від 15 червня 2015 року, №; 397 від 8 вересня 2015 року, №396 від 27 липня 21015 року, №173 від 1 липня 2015 року, №167 від 1 липня 2015 року, №165 від 15 червня 2015 року, №163 від 15 червня 2015 року, №162 від 15 червня 2015 року, №161 від 15 червня 2015 року, №160 від 15 червня 2015 року, №158 від 15 червня 2015 року, №157 від 15 червня 2015 року, №156 від 15 червня 2015 року, №154 від 15 червня 2015 року, №152 від 15 червня 2015 року, №501 від 12 вересня 2015 року, №502 від 12 вересня 2015 року, №503 від 12 вересня 2015 року, №1 від 1 квітня 2015 року, №8 від 1 квітня 2015 року, №81002 від 1 липня 2015 року, №69 від 9 червня 2015 року, №7 від 1 квітня 2015 року.

Відповідно до умов вказаних договорів продавець (ТзОВ «Укр-Петроль») в порядку та на умовах, визначених договорами передає у власність та відпускає покупцю автомобільні бензини та дизельне паливо (нафтопродукти) по відомостях за ціною, яка встановлена на день фактичного відпуску на всі види нафтопродуктів на АЗС продавця.

Оплата здійснюється покупцем шляхом 100% передоплати за нафтопродукти на розрахунковий рахунок продавця. Підставо. для оплати є рахунок, накладна на відвантаження нафтопродуктів. Підтвердженням розрахунків є оригінал проведеного платіжного доручення, завіреного банківською установою.

ТзОВ «Укр-Петроль» у вересні 2015 року в ході здійснення операцій за вищевказаними договорами виписано покупцям видаткові накладні та складено роздаткові відомості на загальну суму 590 670 грн. 85 коп.

З наявних в матеріалах справи документів слідує, що ТзОВ «Укр-Петроль» згідно із договорами купівлі-продажу було реалізовано юридичним особам оптову партію нафтопродуктів, відпуск яких за умовами поставки здійснюється по довірчим документам через АЗС.

Порядок відпуску нафтопродуктів на АЗС врегульовано Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281/171/578/155).

Відповідно до пункту 10.3 даної Інструкції відпуск нафтопродуктів здійснюється: 1) за готівку; 2) за відомостями; 3) за талонами; 4) за платіжними картками.

Пунктом 216.9 статті 216 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року №265/95-ВР (далі - Закон №265), а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.

Відповідно до статті 2 Закону №265 розрахункова операція – це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Отже, через мережу АЗС можуть здійснюватися як операції з продажу пального кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що є об’єктами оподаткування акцизним податком з роздрібних продажів відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 Податкового кодексу України, так і операції з оптового продажу нафтопродуктів для їх подальшої реалізації кінцевому споживачу через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання.

Також виключення застосування РРО при відпуску нафтопродуктів за відомостями та за талонами підтверджується положеннями Інструкції №281/171/578/155.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, усі рішення та дії суб’єкта владних повноважень мають підзаконний характер, тобто повинні бути прийняті (вчинені) на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Відповідно до частини першої, другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом також приймається до уваги, що відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб’єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності прийнятого податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24 грудня 2015 року №0009221502.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись частиною третьою статті 160, статтями 128, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 24 грудня 2015 року №0009221502.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укр-Петроль»» (43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Георгія Гонгадзе, будинок 5, код ЄДРПОУ 39610216) за рахунок бюджетних асигнувань Ковельської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області (45004, Волинська область, місто Ковель, вулиця Чубинського, будинок 1, код ЄДРПОУ 39497686) 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. понесених витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.Я. Ксензюк

Постанова в повному обсязі складена 29 січня 2016 року.