ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" січня 2016 р.Справа № 924/1330/15
Господарський суд Хмельницької області у складі колегії суддів: Муха М.Є. (головуючий), ОСОБА_1, ОСОБА_2, розглянувши матеріали справи
за позовом Городоцької місцевої прокуратури м. Городок в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький
до Волочиської районної державної адміністрації м. Волочиськ, Хмельницької області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ - Агро" м. Волочиськ, Хмельницької області
про внесення змін до договору оренди землі
Представники сторін:
позивача: не з'явився
відповідача 1: не з'явився
відповідача 2: ОСОБА_3 за довіреністю від 04.01.16р.
за участю ОСОБА_4 прокурора відділу прокуратури Хмельницької області
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: прокурор в інтересах позивача звернувся з позовом до суду в якому просить внести зміни до договору оренди землі від 15.04.10р. укладеного між Волочиською районною державною адміністрацією та Сільськогосподарським кооперативом "Мир", правонаступник якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Волочиськ - Агро", зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.04.10р. за №041075000004, виклавши пункт 5 в наступній редакції: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2330949,73 грн." та п. 10 в наступній редакції: "Орендну плату встановити в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що складає 69928, 49грн. Орендну плату за землю переглядати щорічно", обґрунтовуючи позовні вимоги наявними в матеріалах справи доказами.
Позивач повноважного представника в судове засідання не направив. На адресу суду від позивача надійшов лист в якому управління з приводу вирішення спору покладається на думку суду та просить розглядати справу без участі представника.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач 1 в судове засідання повноважного представника не направив. У відзиві на позов від 10.09.15р. проти позовних вимог заперечує та зазначає, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка передається в оренду, не входить до вичерпного переліку істотних умов договору оренди землі, встановленого ч. 1 ст.15 Закону України "Про оренду землі", а тому невизначеність нормативної грошової оцінки земельних ділянок у спірному договорі не породжує юридичних наслідків та не тягне за собою його недійсність. За таких обставин, розмір орендної плати за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативно грошова оцінка яких не проведена, розраховується на підставі нормативно-грошової оцінки площі ріллі по області.
В судовому засіданні 24.09.15р. представником ТОВ "Волочиськ - Агро" було подано заяву про застосування строків позовної давності в якій відповідач 2 із посиланням на норми ст.257, 267 ЦК України, п.4.1 постанови ПВГСУ від 29.05.13р. №10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішення господарських спорів" вказує, що строк позовної давності мав би починати свій відлік із наступного дня після видання розпорядження голови Волочиської РДА від 28.01.2010р. № 41/2010-р, тобто з 29.01.2010р., коли на думку товариства прокурор зобов'язаний був здійснювати загальний нагляд за документами, які були прийняті органами державної виконавчої влади.
Представник відповідача 2 в судове засідання 25.01.16р. зявився, проти позову не заперечив.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
28.01.2010р. розпорядженням Волочиської районної державної адміністрації № 41/2010-р затверджено технічну документацію землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок сільськогосподарського виробництва для ведення товарного сільськогосподарського виробництва СГК "Мир" на території Федірківської сільської ради, за межами населеного пункту с. Федірки та надано СГК "Мир" земельні ділянки с/г призначення загальною площею 155,8021 га ріллі для ведення товарного с/г виробництва, які знаходяться за межами населеного пункту с. Федірки на території Федірківської сільської ради, на умовах довгострокової оренди терміном на 10 років.
На підставі даного розпорядження між Волочиською районною державною адміністрацією (орендодавець) та сільськогосподарським кооперативом "Мир" (орендар) 15.04.10р. укладено договір оренди землі за яким в оренду передано земельну ділянку с/г призначення, загальною площею 71,8800 га (в т.ч. 1,6452 га, які не обробляються (яри, підтоплення)), яка знаходиться на території Федірківської сільської ради за межами населеного пункту с. Федірки.
Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 115 166грн.
Договір укладено терміном на 10 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 20 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п.9 договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Федірківської сільської ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Орендну плату встановлено в розмірі 1% від вартості ріллі по Федірківській сільській раді за 1 гектар в рік. Орендну плату переглядати щорічно. Загальна сума орендної плати за рік становить 11 560,61грн. Орендна плата вноситься орендарем з дня укладання договору, щомісячно рівними частинами на протязі 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Сторони п.13 договору передбачили, що розмір орендної плати переглядається щорічно у разі: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції; зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п. 43 договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір підписаний сторонами, скріплений їхніми печатками, зареєстрований у Волочиському районному відділі ХРФ ДП ЦДЗК, про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 22.04.10р. за № 041075000004.
Головним управлінням Держземагентства у Хмельницькій області на адресу ТОВ "Волочиськ - Агро" було надіслано листи (№ 05-2879/14 від 08.07.2014р., № 05-4720/14 від 23.10.2014р.), в яких управління, посилаючись на положення ст.288 Податкового кодексу України, пропонувало переглянути договори оренди земельних ділянок державної власності, а саме: внести зміни в частині розміру орендної плати, для чого звернутись до нього для укладення додаткової угоди до договору оренди.
Листом № 10-2208-0.4-7982/2-15 від 09.07.2015 р. відділ Держгеокадастру у Волочиському районі Хмельницької області повідомив прокурора Волочиського району про те, що нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2015 р. (з урахування коефіцієнта індексації 3,997, рілля - 1,756) становить 28748,72 га.
Листом №789 від 29.04.15р. ТОВ "Волочиськ - Агро" направлено Головному управлінню Держземагенства у Хмельницькій області для розгляду додаткові угоди щодо збільшення орендної плати до договорів оренди укладених та зареєстрованих між Волочиською РДА та відповідачем як правонаступника всіх прав та обов'язків СГК "Мир".
В матеріалах справи наявне рішення Волочиської районної ради сьомого скликання від 24.12.15р. № -30-2/2015 про затвердження технічних документацій із нормативно грошової оцінки земельних ділянок яким затверджено розроблену ПП "Проекція" технічну документацію з нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває в оренді ТОВ "Волочиськ - Агро" для ведення товарного с/г виробництва і знаходиться на території Федірківської сільської ради, Волочиського р-ну Хмельницької області за межами населеного пункту за якою нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 71,8800га становить 2330949,73грн.
У зв'язку із невідповідністю розміру орендної плати, передбаченої договором оренди землі від 15.04.2010р., вимогам законодавства прокурор у позовних вимогах просить внести зміни до зазначеного договору.
Аналізуючи подані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке.
Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Частиною другою згаданої статті передбачено, що прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.
За приписами статті 29 ГПК України визначено повноваження прокурора як учасника судового процесу у позовному провадженні та передбачено, що у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави, в якій зазначено про відсутність органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, або про відсутність у такого органу повноважень щодо звернення до господарського суду, прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобовязаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного субєкта владних повноважень.
Рішенням Конституційного Суду України № 3-рп/99 від 08.04.1999 р. визначено, що державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів. Інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорон землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо. "Інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Заявлені прокурором позовні вимоги у цій справі мотивовані невідповідністю розміру орендної плати, встановленого в договорі оренди земельних ділянок державної власності, вимогам чинного законодавства, що створює загрозу порушення економічних інтересів держави.
Щодо заяви ТОВ "Волочиськ - Агро" про застосування строку позовної давності до спірних правовідносин, судом до уваги береться наступне.
Відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України, позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Обчислення позовної давності здійснюється за загальними правилами.
Згідно статті 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка порушила.
Враховуючи заяву прокурора про зміну предмету позову, яка судом прийнята, де прокурор просить внести зміни до договору оренди землі від 15.04.10р. укладеного між Волочиською районною державною адміністрацією та Сільськогосподарським кооперативом "Мир", правонаступник якого Товариство з обмеженою відповідальністю "Волочиськ - Агро", зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.04.10р. у зв'язку із зміною грошової оцінки орендованої земельної ділянки, про що йому стало відомо у 2015 році, суд вважає, що строк позовної давності для звернення із позовом до суду за захистом порушеного права не пропущено.
У ст. 93 Земельного кодексу України зазначено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 21 Закону України „Про оренду землі орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. ст. 288.1-288.3 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Відповідно до ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п.п.9-11 договору оренди землі від 15.04.2010р. орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету Федірківської сільської ради. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснено згідно розрахунку (додаток №1) з урахуванням індексів інфляції. Орендну плату встановлено в розмірі 1% від вартості ріллі по Федірківській сільській раді за 1 гектар в рік. Орендну плату переглядати щорічно. Загальна сума орендної плати за рік становить 11 560,61грн.
Статтею 288.5 Податкового кодексу України (зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 р. "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні") передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1 Податкового кодексу) та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12 відсотків нормативної грошової оцінки (пп. „в п. 288.5.2 Податкового кодексу України).
Згідно ст. 289.1 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2 Податкового кодексу України).
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про оцінку землі" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Тобто нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати (правова позиція, викладена у постанові ВСУ від 08.04.2015 р. у справі №916/2439/14), а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати (правова позиція, викладена в постанові ВСУ від 03.12.2013р. у справі № 5009/3430/12 (3-34гс13).
Також суд бере до уваги положення п.13 договору про щорічний перегляд розміру орендної плати, зокрема, у випадках: зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у т.ч. внаслідок інфляції; зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами; в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку. Аналогічні положення містяться в п.36 договору оренди землі від 15.04.2010р.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (аналогічна правова позиція викладена у постановах ВСУ №10/58 від 27.12.2010р., №11/042 від 30.05.2011р., № 41/81пд від 04.07.2011р., №17/299-10 від 30.05.2011р., №7/105-10 (30/234-09) від 23.05.2011р., № 5017/781-2012 від 20.08.2013р., у п. 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").
Таким чином, враховуючи наявність підстав для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, вимога до відповідачів про приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для сторін, є правомірною.
Згідно з частиною 1 статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Статтями 33, 34 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень; докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу; господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до частини 1 статті 43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі зазначеного вище, суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим, підтверджений належними доказами та підлягає задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ч. 1 ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Волочиськ - Агро".
Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 33, 43, 49, 82, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Городоцької місцевої прокуратури м. Городок в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області м. Хмельницький до Волочиської районної державної адміністрації м. Волочиськ, Хмельницької області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ - Агро" м. Волочиськ, Хмельницької області про внесення змін до договору оренди землі задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 15.04.10р. укладеного між Волочиською районною державною адміністрацією та Сільськогосподарським кооперативом "Мир", правонаступником якого є Товариство з обмеженою відповідальністю "Волочиськ - Агро", зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 22.04.10р. за №041075000004, виклавши пункт 5 в наступній редакції: "нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2330949,73 грн." та п. 10 в наступній редакції: "Орендну плату встановити в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі, що складає 69928, 49грн. Орендну плату за землю переглядати щорічно".
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Волочиськ - Агро" м. Волочиськ, Хмельницької області вул. Фридрихівська, 40 (код ЄДРПОУ 33007668) в доход Державного бюджету України (по коду бюджетної класифікації 22030001, р/р 31218206783002, отримувач коштів УДКСУ у м. Хмельницькому, код ОКРО 38045529, банк отримувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, призначення платежу: "Судовий збір, код 03500128") судовий збір у розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 29.01.16р.
Головуючий суддяМ.Є. Муха
СуддяВ.В. Виноградова
СуддяВ.О. Кочергіна
Віддрук. 3 прим.:1 - до справи, 2 - позивачу (29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська 4/1), 3 - відповідачу 1 (31200, м. Волочиськ, пл. Центральна,1).