ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" січня 2016 р.Справа № 924/1799/15
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Заярнюк І.В., розглянувши матеріали справи
за позовом приватного підприємства "Фірма "СОМГІЗ", м. Львів
до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м.Хмельницький
за участю: 1. третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Хмельницької міської ради, м. Хмельницький
2. третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Автомасло", м. Хмельницький
про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.09.2015року №99-р/к у справі №03-06/06-15.
Представники сторін:
позивача ОСОБА_1 - представник згідно довіреності №01/21 від 11.01.2016р.;
відповідача ОСОБА_2 за довіреністю №20 від 12.08.2015р.
від третьої особи 1 не з'явився.
від третьої особи 2 не з'явився.
У судовому засіданні 22.01.2016р. відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.
Суть спору: позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить визнати недійсним рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України "Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" від 30.09.15р. №99-р/к у справі №03-06/06-15. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що 30 вересня 2015 року Хмельницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України за результатами розгляду заяви Приватного підприємства «Автомасло» (надалі - ПП «Автомасло») №12 від 22 жовтня 2014р. на дії приватного підприємства «Фірма «СОМГІЗ» (надалі - ПП «Фірма «СОМГІЗ») щодо неправомірного, примушування учасників земельних торгів до отримання консультаційно-правових послуг та їх оплати, в разі перемоги на торгах, в розмірі 50 %, в тому числі ПДВ 20%, від ціни продажу лоту згідно виставленого рахунку-фактури, - було винесено рішення, яким: 1. визнано, що ПП «Фірма СОМГІЗ» займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг при організації та проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки - кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б в межах м. Хмельницького, протягом вересня - жовтня 2014 року із часткою - 100 відсотків. 2. визнано дії ПП «Фірма «СОМГІЗ», які полягали у включенні до договору про участь в земельних торгах у формі аукціону пунктів (1.3 та 1.4), якими передбачалось отримання консультаційно-правових послуг з питань регулювання земельних відносин та оплата переможцем торгів за надані послуги у вигляді винагороди в розмірі 50%, в тому числі ПДВ 20%, від ціни продажу лоту згідно виставленого рахунку-фактури, та які могли призвести до ущемлення прав споживачів (населення) в частині отримання послуг з виконання земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачені пунктом 2 статті 50, частиною першою та пункті частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем, шляхом: вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку. 3. накладено на ПП «Фірма «СОМГІЗ» штраф у розмірі 25548 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот сорок вісім) гривень.
Зазначає, що відповідач у своєму рішенні не наводить жодну із ознак ринкової влади, які на його думку притаманні «Фірма «СОМГІЗ» та не зазначає яким чином позивач має здатність не допускати, чи обмежувати конкуренцію, зокрема обмежувати конкурентоспроможність інших суб'єктів господарювання, оскільки право бути виконавцем земельних торгів позивач отримав на основі конкурсу.
Пояснює, що в порушення вимог Методики відповідач неправильно визначив товарні межі ринку, оскільки згідно із п. 5.1. Методики товарні межі ринку визначаються формування групи взаємозамінних товарів (товарних груп), у межах якої споживач за звичайних умов може легко перейти від споживання одного товару до споживання іншого. Проте, замість формування групи взаємозамінних товарів, відповідач встановив товарними межами ринку - надання послуг при організації та проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки - кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б. Зауважує, що порушення вимог Методики мало місце і при встановленні часових меж ринку, оскільки відповідач жодним чином не обґрунтовує умов визнання проміжку часу, меншого ніж допустимими часовими межами ринку.
Звертає увагу суду, що висновки Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, що викладені у оскаржуваному рішенні, здійснено з недодержанням інших приписів Методики, а саме: не досліджено належним чином наявність на відповідному товарному ринку інших суб'єктів господарювання, що можуть надавати аналогічні послуги (потенційних конкурентів), в тому числі і на ринку м. Хмельницька, а також не досліджувалося питання вартості аналогічних послуг у інших суб'єктів господарювання, при розрахунку частки ПП «Фірма» СОМГІЗ» на ринку надання відповідних послуг не застосовано передбачену Методикою формулу (не відображено порядок проведення розрахунку)
Наголошує, що при розгляді питання чи займало ПП «Фірма «Сомгіз» монопольне (домінуюче) становище на ринку відповідачем також необґрунтовано, не надано оцінки тому факту, що на території України провадять свою діяльність 229 суб'єктів господарювання, що мають ліцензію на проведення земельних торгів, а на участь в конкурсі щодо відбору виконавців земельних торгів було подано конкурсну документацію від п'яти претендентів. Зазначає, що склад правопорушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачений п.1 ч.2 ст.13 Закону, в діях суб'єкта господарювання має місце за умови, якщо будуть встановлені в сукупності такі обставини: суб'єкт господарювання займає монопольне становище на ринку; суб'єкт господарювання встановлює такі ціни чи інші умови придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умови існування значної конкуренції на ринку; такі дії суб'єкта господарювання призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції або ущемленням прав інших суб'єктів господарювання чи споживачів. Зважаючи на викладене, вважає, що відповідачем не було доведено того факту, що ПП «Фірма «СОМГІЗ» займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, а відтак склад правопорушення про захист економічної конкуренції у цьому випадку відсутній. До того ж, потрібно зауважити, що відповідачем не подано жодного доказу чи обґрунтування на підтвердження стверджуваного ним факту, що позивач встановив такі умови реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку чи, що він вчинив дії, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (в чому саме це проявляється, які це умови, які саме інтереси споживачів ущемляються тощо).
Стверджує, що не відповідають дійсності також висновки Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, висловлені ними в оскаржуваному рішенні, щодо того, що ПП «Фірма СОМГІЗ» отримало винагороду від ПП «Автомасло» за послуги, які фактично надавалися лише Управлінню земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради та оплата за які передбачена договором №040914/05-О від 04.09.2014 р. Зазначає, що порівняльний аналіз положень вищенаведеного договору із Договором №071014/1-23-У про участь в земельних торгах у формі аукціону від 07.10.2014 р. дає можливість встановити різний предмет договорів, та різні за своїм змістом зобов'язання виконавця земельних торгів по відношенню до Управління та до учасника земельних торгів. Пояснює, що між договором, укладеним з Організатором аукціону і Виконавцем та договором, укладеним з Виконавцем та Учасником аукціону відсутній будь-який правовий зв'язок, який би взаємно зобов'язував на виконання якихось спільних дій та в разі їх невиконання спільно для сторін наступали будь-які негативні наслідки. Враховуючи вищевикладене позивач просить задовольнити позовну заяву та визнати оскаржуване рішення недійсним.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 10.11.2015р. позовну заяву прийнято до розгляду та порушено провадження у справі. Ухвалами суду від 09.12.2015р., від 22.12.2015р. та від 12.01.2016р. розгляд справи відкладався на іншу дату.
Ухвалою суду від 09.12.2015р. до участі у справі залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Хмельницьку міську раду (м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3) та третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Автомасло" (м. Хмельницький, вул. Пілотська 70/1).
Ухвалою суду від 22.12.2015р. строк розгляду спору по справі №924/1799/15 продовжено на 15 днів.
Представник позивача з'явився в судове засідання 22.01.2015р., позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні та у письмовому відзиві на позовну заяву від 09.12.2015р. проти задоволення позовних вимог заперечив в повному обсязі, свою позицію обґрунтував наступним. Учасники земельних торгів, які мали на меті придбати право оренди вищезазначеної земельної ділянки не могли отримати послуги з проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки, так як з жодним іншим суб'єктом господарювання Управління не укладало договорів про надання послуг при проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова. 5/5 Б. Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання. Вважає, що ПП «Фірма СОМГІЗ» займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг при організації та проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки - кадастровий номер 6810100000:18:003:0062. площею 0.0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова. 5/5 Б, протягом вересня - жовтня 2014 року із часткою - 100 відсотків в межах м. Хмельницького. Пояснює, що проаналізувавши договори, укладені ПП «Фірма «СОМГІЗ» із Управлінням (№ 040914/05-О від 04 вересня 2014 року) та із ПП «Автомасло» (№071014/1 -23-Увід 07 жовтня 2014року) Відділенням виявлено лише незначні відмінності в розділах, де визначені обов'язки виконавця. Зауважує, що ПП «Фірма «СОМГІЗ» отримало винагороду від ПП «Автомасло» за послуги, які фактично надавались лише Управлінню та оплата за які передбачена договором № 040914/05-О від 04 вересня 2014 року. Зазначає, що договором між ПП «Фірма «СОМГІЗ» та ПП «Автомасло» (№071014/1-23-У від 07 жовтня 2014 року) не передбачено отримання учасниками косультаційно-правових послуг у разі необхідності, а також відсутні будь-які роз'яснення з цього приводу. Відмічає, що абзацом 11 «Умов проведення земельних торгів у формі аукціону» передбачено, що Учаснику, який став Переможцем земельних торгів, але відмовився підписати в день проведення земельних торгів: протокол торгів, Акт здачі-прийняття наданих послуг, договір оренди земельної ділянки, оплатити винагороду Виконавцю відповідно до умов Договору про участь в земельних торгах у формі аукціону, оплатити повну вартість придбаного лоту протягом трьох банківських днів з дня підписання договору оренди земельної ділянки, гарантійний внесок не повертається і зараховується, як неустойка (ст. 549 ЦКУ). Результати торгів по даному лоту анульовуються і Переможець торгів позбавляється права на подальшу участь в торгах. Пояснює, що виходячи з наведеного, учасники земельних торгів не мають права вільного вибору надавача зазначених послуг, так як договір № 040914/05-О від 04 вересня 2014 року про надання послуг при проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки укладено лише із ПП «Фірма «СОМГІЗ». Враховуючи вищевикладене вважає, оскаржуване рішення відділення законним та обґрунтованим, а позовну заяву підприємства - безпідставною. Просить, керуючись положеннями ст. 59 ГПК України позовну заяву ПП «Фірма «СОМГІЗ» залишити без задоволення.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ПП "Автомасло" представника в судове засідання не направила. 22.01.2016р. представником третьої особи до суду подано заяву про розгляд справи за його відсутності. 22.12.2015р. третьою особою подано письмовий відзив на позовну заяву, де зазначено, що на виконання вимоги представників ПП «Фірма СОМГІЗ», представником ПП «Автомасло» ОСОБА_3 при подачі документів для участі в земельних торгах 07 жовтня 2014 року було підписано договір №07101/1 -23-У про участь в земельних торгах (копія додається). П.1.2 вказаного договору передбачено, що ПП «Фірма СОМГІЗ» забезпечує учаснику торгів надання консультаційно-правових послуг з питань регулювання земельних відносин. Вказаних послуг ПП «Автомасло» не потребувало, однак представники ПП «Фірма СОМГІЗ» вказували, що підписання зазначеного договору є обов'язковою умовою для участі в земельних торгах. З їх слів, у випадку не підписання зазначеного договору суб'єкт господарювання позбавляється права участі в земельних торгах. За інших обставин представником ПП «Автомасло» зазначений договір ніколи б підписаний не був. Зазначає, що за результатами проведення земельних торгів 14 жовтня 2014 року з продажу права оренди земельної ділянки за адресою м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5Б, ПП «Автомасло» визнано переможцем в земельних торгах згідно Протоколу від 14 жовтня 2014 року №21/23 земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки. За результатами проведення земельних торгів ПП «Автомасло» було придбано право оренди зазначеної земельної ділянки за суму 25 548, 8 грн. Пояснює, що після проведення торгів 14 жовтня 2014 року представники ПП «Фірма СОМГІЗ» викликали представника ПП «Автомасло» ОСОБА_3 та надали їй для підпису Акт здачі-прийняття наданих послуг по договору 07 жовтня 2014 року №07101/1-23-У, згідно якого учасник, що став переможцем земельних торгів, прийняв в повному обсязі надані послуги по проведенню земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки за адресою м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5Б. Погрожуючи скасуванням результатів аукціону, посилаючись на п.5 «Умов проведення земельних торгів у формі аукціону» (які ПП «Фірма "СОМГІЗ» сама для себе розробила), представники ПП «Фірма СОМГІЗ» примусили представника ПП «Автомасло» підписати акт здачі-прийняття наданих послуг. За інших обставин представник ПП «Автомасло» ніколи б зазначений акт не підписала. Також, представнику ПП «Автомасло» було надано рахунок-фактуру №СФ-0000225 від 14 жовтня 2014 року на суму 12 774,4 грн. (50% вартості лоту) для оплати послуг позивача, наданих згідно договору від 07 жовтня 2014 року №07101/1-23-У. Зауважує, шо представники ПП «Фірма СОМГІЗ» вказали, що нададуть документи про результати торгів та договір оренди земельної ділянки з Хмельницькою міською радою тільки після оплати коштів згідно рахунку-фактури №СФ-0000225 від 14 жовтня 2014 року на суму 12 774, 4 (50% вартості лоту). Стверджує, що представники ПП«Фірма СОМГІЗ» вказали, що в іншому випадку результати земельних торгів будуть анульовані. Пояснює, що в зв'язку з цим представник ПП «Автомасло» ОСОБА_4 оплатила ПП «Фірма СОМГІЗ» кошти в сумі 12 774.4 грн. на підставі рахунку-фактури №СФ-0000225 від 14 жовтня 2014 року (квитанція №0.0.306058562.1 від 14.10.2014 року Хмельницького відділення №21 Хмельницької філії ПриватБанку, копія додається). Таким чином, 14 жовтня 2014 року, внаслідок зловживання ПП «Фірма СОМГІЗ» своїм монопольним (домінуючим) становищем, а саме, наданими Хмельницькою міською радою виключними повноваженнями на проведення земельних торгів, ПП «Автомасло» завдано збитки в сумі 12 774,4 грн. Крім цього, ПП «Фірма СОМГІЗ» вдавалась до аналогічних дій під час проведення земельних торгів на замовлення Хмельницької міської ради 29 жовтня 2013 року, 17 грудня 2013 року, 17 червня 2014 року, однак при цьому сума незаконної винагороди, яку вимагав виконавець торгів, складала 10 % від суми вартості лоту. Враховуючи викладене просить у задоволенні позову відмовити.
Третя особа Хмельницька Міська рада представника в судове засідання 22.01.16р. не направила, у письмовому відзиві по справі від 12.01.2016р. зазначила, що не погоджується з таким статусом по даній справі з наступних підстав. Відповідно до ст. 27 ГПК України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.09.2015 № 99-р/к не порушує права Хмельницької міської ради.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено:
Розпорядженням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 16.01.2015р.р. №6-рп/к розпочато розгляд справи №03-06/06-15 за заявою ПП "Автомасло" відносно ПП "Фірма СОМГІЗ" за ознаками порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачені п. 2 ст. 50, ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживанням монопольним становищем.
Розглянувши матеріали, подання з попередніми висновками у справі другого відділу досліджень та розслідувань відділення від 05.08.2015р. №03-06/06-15 адміністративна колегія Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прийняла рішення від 30.09.2015р. №99-р/к "Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" відповідно до якого: 1. визнано, що ПП «Фірма СОМГІЗ» займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг при організації та проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки - кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б в межах м. Хмельницького, протягом вересня - жовтня 2014 року із часткою - 100 відсотків. 2. визнано дії ПП «Фірма «СОМГІЗ», які полягали у включенні до договору про участь в земельних торгах у формі аукціону пунктів (1.3 та 1.4), якими передбачалось отримання консультаційно-правових послуг з питань регулювання земельних відносин та оплата переможцем торгів за надані послуги у вигляді винагороди в розмірі 50%, в тому числі ПДВ 20%, від ціни продажу лоту згідно виставленого рахунку-фактури, та які могли призвести до ущемлення прав споживачів (населення) в частині отримання послуг з виконання земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачені пунктом 2 статті 50, частиною першою та пункті частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем, шляхом: вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; 3. за порушення зазначене у п. 2 цього рішення відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" на ПП «Фірма «СОМГІЗ» накладено штраф у розмірі 25548 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот сорок вісім) гривень.
Рішенням встановлено, що відповідно до Земельного кодексу України, Законів України «Про оренду землі» та «Про місцеве самоврядування» Хмельницька міська рада є організатором земельних торгів.
Згідно з Положенням про порядок передачі в оренду земельних ділянок, підготовку та проведення земельних торгів у м. Хмельницькому, затвердженим рішенням 20-ї сесії Хмельницької міської ради від 31.10.2012 року №20, Хмельницькою міською радою надано право Управлінню земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів (надалі - Управління) укладати договори із виконавцями земельних торгів.
21 липня 2014 року Управлінням було проведено конкурс для відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель, виконавців земельних торгів. Відповідно до протоколу засідання конкурсної комісії від 21 липня 2014 року серед п'яти претендентів було обрано ПГІ «Фірма «СОМГІЗ».
Листом від 23.07.2014 № 2826/02-0115 повідомлено ГІН «Фірма «СОМГІЗ» про те, що воно визнано переможцем конкурсу з відбору виконавця послуг з виконання земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок по вул. Мирного, 18/2, вул. Сонячна, 63, вул. Трудова, 5/5Б, проси. Миру, 99/101Ж, вул. Госпітальна, 2/1, вул. Тернопільська, 17/1К, вул. Пілотська,79/1.
Зазначено, що для проведення земельних торгів у формі аукціону з права продажу земельної ділянки Хмельницькою міською радою в особі начальника управління земельних ресурсів та земельної реформи департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів укладено договір №040914/05-О від 04 вересня 2014 року про надання послуг при проведенні земельних торгів у формі аукціону (надалі - земельні торги) з продажу права оренди земельної ділянки з ПП «Фірма «СОМГІЗ».
Предметом даного договору є надання послуг при організації та проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки - кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б.
Зроблено висновок, що учасники земельних торгів, які мали на меті придбати право оренди вищезазначеної земельної ділянки не могли отримати послуги з проведення земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки, так як з жодним іншим суб'єктом господарювання Управління не укладало договорів про надання послуг при проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б.
В рішенні встановлено, що ПП «Фірма СОМГІЗ» займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг при організації та проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки - кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б, протягом вересня - жовтня 2014 року із часткою - 100 відсотків в межах м. Хмельницького.
Вказано, що до проведення земельних торгів у формі аукціону ПП «Фірма «СОМГІЗ» заключало з учасниками торгів договори про участь в земельних торгах у формі аукціону.
Здійснивши аналіз договору №071014/1-23-У про участь в земельних торгах у формі аукціону від 07 жовтня 2014 року відповідачем встановлено, що пунктом 1.3 договору передбачено надання ПП «Фірма «СОМГІЗ» учаснику торгів консультаційно-правових послуг з питань регулювання земельних відносин. Згідно з пунктом 1.4 цього ж договору учасник оплачує Виконавцю надані послуги у вигляді винагороди у розмірі 50 %, в тому числі ПДВ 20%, від ціни продажу лоту негайно в день проведення земельних торгів згідно виставленого рахунку-фактури.
Також, Відділенням встановлено, що при подачі документів для участі в земельних торгах Підприємством надавались для підпису роздруковані «Умови проведення земельних торгів у формі аукціону» пунктом 5 яких передбачено, що переможець земельних торгів зобов'язується оплатити Виконавцю земельних торгів у формі аукціону витрати, пов'язані із підготовкою та проведення земельних торгів у формі аукціону на підставі окремого договору негайно в день проведення аукціону.
З рішення вбачається, що за результатами проведення земельних торгів 14 жовтня 2014 року з продажу права оренди земельної ділянки за адресою: вул. Трудова, 5/5Б, м. Хмельницький, ПП «Автомасло» визнано переможцем зазначених земельних торгів та придбано право оренди вказаної земельної ділянки за суму 25548,8 гри.
Відповідачем, проаналізувавши договори, укладені ПП «Фірма «СОМГІЗ» із Управлінням (№040914/05-О від 04 вересня 2014 року) та із ПП «Автомасло» (№071014/1-23-Увід 07 жовтня 2014року) виявлено лише незначні відмінності в розділах, де визначені обов'язки виконавця.
Територіальним відділенням встановлено, що послуги, пов'язані із підготовкою та проведенням земельних торгів у формі аукціону передбачено договором №040914/05-О від 04 вересня 2014 року про надання послуг при проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки, укладеного між Хмельницькою міською радою та ІIII «Фірма «СОМГІЗ» (пункт 2.2 «Виконавець» зобов'язується). Пунктом 3.2. цього ж договору передбачено розмір винагороди Виконавцю за надані послуги 50% від ціни продажу лота, але не більше 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, в т.ч. ПДВ 20%.
Зроблено висновок, що ПП «Фірма «СОМГІЗ» отримало винагороду від ПП «Автомасло» за послуги, які фактично надавались лише Управлінню та оплата за які передбачена договором №040914/05-О від 04 вересня 2014 року.
Зазначено, що договором між ПП «Фірма «СОМГІЗ» та ПП «Автомасло» (№071014/1-23-У від 07 жовтня 2014 року) не передбачено отримання учасниками косультаційно-правових послуг у разі необхідності, а також відсутні будь-які роз'яснення з цього приводу.
В рішенні встановлено, що Пунктом 1.4 цього ж договору чітко передбачено, що учасник оплачує Виконавцю надані послуги у вигляді винагороди у розмірі 50 %, в тому числі ПДВ 20%, від ціни продажу лоту негайно в день проведення земельних торгів згідно виставленого рахунку-фактури. Вказується, що жодним пунктом зазначеного договору не передбачено, що оплата послуг ПП «Фірма «СОМГІЗ» здійснюється при умові замовлення послуг, вказаних у пункті 1.3.
В рішенні відмічено, що абзацом 11 «Умов проведення земельних, торгів-у формі аукціону» передбачено, що Учаснику, який став Переможцем земельних, торгів, але відмовився підписати в день проведення земельних торгів: протокол торгів. Акт здачі-прийняття наданих послуг, договір оренди земельної ділянки, оплатити винагороду Виконавцю відповідно до умов Договору про участь в земельних торгах у формі аукціону, оплатити повну вартість придбаного лоту протягом трьох банківських днів з дня підписання договору оренди земельної ділянки, гарантійний внесок не повертається і зараховується, як неустойка (ст. 549 ЦКУ). Результати торгів по даному лоту анульовуються і Переможець торгів позбавляється права на подальшу участь в торгах.
Відповідач прийшов до висновку, що відсутність конкуренції на ринку надання послуг при організації та проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки - кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б, тобто відсутність інших суб'єктів господарювання на цьому ринку, не дає можливість споживачам отримати послуги у інших суб'єктів господарювання.
Листом від 15 квітня 2015 року №309 ПП «Фірма «СОМГІЗ» надало інформацію розміщену на офіційному веб сайті Держземагенства України, згідно з якою на території України зареєстровані та провадять господарську діяльність по проведенню земельних торгів на підставі ліцензії 229 суб'єктів господарювання.
Листом від 05.08.2015 року №01-27/16-2625 відповідачем було надіслано подання з попередніми висновками у справі №03-06/06-15 від 05.08.2015 р. №16/184-п. .
Листом від 20.08.2015 року №526 позивач надав зауваження до подання з попередніми висновками у справі №03-06/06-15 від 05.08.2015 р. №16/184-п ПП «Фірма «СОМГІЗ» висловило зауваження щодо зайняття ним монопольного становища у зв'язку з тим, що на участь у конкурсі для відбору виконавців робіт із землеустрою, оцінки земель, який проводився Управлінням 21 липня 2014 року було подано заявки від 5 претендентів із 229 суб'єктів. А також зазначило , що Підприємство зазнає значної конкуренції.
В рішенні від 30.09.2015р. відповідачем зроблено висновок, що дії ПП «Фірма «СОМГІЗ», які полягали у включенні до договору про участь в земельних торгах у формі аукціону пунктів (1,3 та 1.4), якими передбачалось отримання консультаційно-правових послуг з питань регулювання земельних відносин та оплата переможцем торгів за надані послуги у вигляді винагороди в розмірі 50 %, в тому числі ПДВ 20% , від ціни продажу лоту згідно виставленого рахунку-фактури та які призвели до ущемлення прав споживачів лоту (населення) в частині отримання послуг з виконання земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбачені пунктом 2 статті 50, частиною першою та пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції"" у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем, шляхом: вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Не погоджуючись з вищевказаним рішенням, ПП "Фірма "СОМГІЗ" звернулося до суду з позовом про визнання недійсним даного рішення.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги таке:
Згідно ст. 1 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Положеннями ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції; контроль за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та регулюванням цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій; сприяння розвитку добросовісної конкуренції; здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про захист економічної конкуренції" економічна конкуренція (конкуренція) - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку; ринок товару (товарний ринок) - сфера обороту товару (взаємозамінних товарів), на який протягом певного часу і в межах певної території є попит і пропозиція; товар - будь-який предмет господарського обороту, в тому числі продукція, роботи, послуги, документи, що підтверджують зобов'язання та права (зокрема цінні папери).
Статтею 12 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо: на цьому ринку у нього немає жодного конкурента; не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин. Монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції.
Зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
В пункті 15.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №15 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" зазначено, що господарські суди у розгляді справ мають перевіряти правильність застосування органами Антимонопольного комітету України відповідних правових норм, зокрема, Методики визначення монопольного (домінуючого) становища суб'єктів господарювання на ринку, затвердженої розпорядженням названого Комітету від 05.03.2002 року N49-р. Однак, господарські суди не повинні перебирати на себе не притаманні суду функції, які здійснюються виключно органами Антимонопольного комітету України, та знову встановлювати товарні, територіальні (географічні), часові межі певних товарних ринків після того, як це зроблено зазначеними органами, й на підставі цього робити висновки про наявність чи відсутність монопольного (домінуючого) становища суб'єкта господарювання на ринку.
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного відділення Антимонопольного комітету України №99-р/к від 30.09.2015р. у справі № 03-06/06-15 визнано дії ПП «Фірма «СОМГІЗ», які полягали у включенні до договору про участь у земельних торгах у формі аукціону пунктів (п. 1.3 та 1.4.), якими передбачалось отримання консультаційно-правових послуг з питань регулювання земельних відносин та оплата переможцем торгів за надані послуги у вигляді винагороди в розмірі 50%, в тому числі ПДВ 20% від ціни продажу лоту згідно виставленого рахунку-фактури, та які могли призвести до ущемлення прав споживачів (населення) в частині отриманні послуг з виконання земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченої пунктом 2 статті 50, частиною першою та пунктом один частини другої статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним становищем, шляхом: вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Судом встановлено, що умови відбору та визначення виконавця земельних торгів визначається «Порядком закупівлі послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель та визначення виконавця земельних торгів на конкретних засада» затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 25.09.2012р. №579.
Відповідно до Порядку, під час обрання переможця із числа учасників конкурсу з відбору виконавців торгів враховується загальна оцінка балів конкурсної пропозиції кожного з учасників за певними критеріями.
Згідно із п. 3.4. Порядку рішення комісії про обрання переможця приймається шляхом визначення учасника, пропозиція якого набрала найбільшу кількість балів.
Відповідно до п. 3.10 Порядку, за результатами конкурсу організатор земельних торгів не пізніше ніж протягом 20 днів після затвердження результатів конкурсу укладає з переможцем конкурсу договір на виконання послуг з виконання робіт із землеустрою, оцінки земель або на проведення земельних торгів.
Отже, відбір того субєкта господарювання, що буде виконавцем земельних торгів відбувається на конкурсних засадах, оскільки всі претенденти мають рівні можливості, щодо подання комісії своєї конкурсної пропозиції.
Як вбачається з матеріалів справи ПП «Фірма «СОМГІЗ» визнано виконавцем земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5Б, за результатами конкурсу з відбору виконавців послуг з виконання земельних торгів з продажу права оренди земельних ділянок, що проводився Хмельницькою міською радою, відповідно до вищевказаного порядку.
Крім того, судом приймається до уваги, що відповідачем по справі не було враховано, що окрім позивача в конкурсі, щодо відбору виконавців земельних торгів прийняло участь пять претендентів.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку є порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Згідно з ч.1 ст.13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку
Відповідно до п.1 ч.2 ст.13 Закону зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається: встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
З наведених норм вбачається, що склад правопорушення про захист економічної конкуренції, передбачений п.1 ч.2 ст.13 Закону в діях субєкта господарювання має місце за умови, якщо будуть встановлені в сукупності такі обставини: субєкт господарювання займає монопольне становище на ринку; субєкт господарювання встановлює такі цін чи інші умови придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку; такі дії субєкта господарювання призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Зважаючи на викладене, суд вважає, що відповідачем не було доведено монопольного становища ПП «Фірма «СОМГІЗ» на ринку, а відтак склад правопорушення про захист економічної конкуренції у даному випадку відсутній.
Судом встановлено, що рішенням від 30.09.2015р. №99-р/к у справі №03-06/06-15 відповідач вирішив визнати дії позивача порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2 ст.50, ч.1 та п.2 ч.2 ст. 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним становищем шляхом: вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку. Такими діями відповідач, зокрема визначає «включення до договору про участь у земельних торгах у формі аукціону пунктів (п. 1.3 та п. 1.4.), якими передбачалось отримання консультаційно-правових послуг з питань регулювання земельних відносин та оплата переможцем торгів за надані послуги у вигляді винагороди в розмірі 50%, в тому числі ПДВ 20%,від ціни продажу лоту згідно виставленого рахунку-фактури.
Як вбачається із п. 1.3. договору №071014/1-23-У від 07.10.2014р. укладеного між позивачем та ПП "Автомасло" виконавець забезпечує Учаснику надання консультаційно-правових послуг відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Сімейного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про оренду землі», Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», Закону України «Про державний земельний кадастр», Закону України «Про землеустрій», Закону України «Про інформацію» та інших Законів України з питань регулювання земельних відносин в Україні.»
Відповідно до п. 1.4. Договору «Учасник оплачує Виконавцю надані послуги за Договором, відповідно до ст. ст. 901-903 ЦК України та ст. 190 ГК України, у вигляді винагороди Виконавцю в розмірі 50% в т.ч. ПДВ 20% від ціни продажу лоту негайно в день проведення земельних торгів згідно виставленого рахунку-фактури.»
Згідно із статтею 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
Стаття 902 ЦК України передбачає, що Виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.
Відповідно до ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Стаття 190 Господарського кодексу України передбачає, що вільні ціни визначаються на всі види продукції (робіт, послуг), за винятком тих, на які встановлено державні регульовані ціни. Вільні ціни визначаються суб'єктами господарювання самостійно за згодою сторін, а у внутрішньогосподарських відносинах - також за рішенням суб'єкта господарювання.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 179 ГК України при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі вільного волевиявлення, коли сторони мають право погоджувати на свій розсуд будь-які умови договору, що не суперечать законодавству, а також ч. 7 ст. 179 ГК України, відповідно до якої господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України Господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Таким чином, у п. 1.4. Договору врегульовано питання оплати Учасником Виконавцю винагороди за надані послуги відповідно до ст. ст. 901-903 ЦК України та ст. 190 ГК України, які, в свою чергу, встановлюють зобов'язання виконавця надати послугу за завданням замовника, а останнього зобов'язують оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором, тобто в розмірі 50% в т.ч. ПДВ 20% від ціни продажу лоту негайно в день проведення земельних торгів згідно виставленого рахунку-фактури.
Судом, також приймається до уваги позиція позивача у справі стосовно різного предмету та зобов'язань сторін за договорами №071014/1-23-У від 07.10.2014р. та №040914/05-О від 04.09.2014р.
Зокрема, предметом Договору №071014/1-23-У про участь в земельних торгах у формі аукціону від 07.10.2014 року є «умови участі Сторін при проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди, терміном на 3 (три) роки, земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б, (в межах населеного пункту), категорія земель - землі житлової та громадської забудови».
Предметом Договору №040914/05-0 від 04.09.2014 року про надання послуг при проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки є «розподіл обов'язків по наданню Сторонами послуг при організації та проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди, терміном на 3 (три) роки, земельної ділянки, а саме: земельна ділянка, кадастровий номер 6810100000:18:003:0062, площею 0,0200 га, що розташована за адресою: м. Хмельницький, вул. Трудова, 5/5 Б, (в межах населеного пункту), категорія земель - землі житлової та громадської забудови».
За Договором №071014/1-23-У про участь в земельних торгах у формі аукціону від 07.10.2014 року Виконавець (ПП «Фірма «СОМГІЗ») зобов'язується: 2.1.1. Забезпечити Учаснику надання консультаційно-правових послуг відповідно до п. 1.3. даного Договору. 2.1.2. Зарахувати кошти відповідно до документів, що підтверджують сплату реєстраційного та гарантійного внесків. 2.1.3. В день проведення земельних торгів провести реєстрацію Учасників. 2.1.4. Провести земельні торги згідно вимог чинного законодавства. 2.1.9. Надати Учаснику, що став Переможцем земельних торгів, необхідні документи, що підтверджують факт визнання його Переможцем земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки (протокол торгів) та інші.
За Договором №040914/05-0 від 04.09.2014 року про надання послуг при проведенні земельних торгів у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки Виконавець (ПП «Фірма «СОМГІЗ») зобов'язується: 2.2.1. Провести пошук покупців щодо продажу права оренди на земельних торгах, надати, відповідно до ст. ст. 4, 5, 6 Закону України «Про інформацію», інформаційно-роз'яснювальні послуги, в тому числі з питань правового забезпечення, що стосуються процесу продажу земельної ділянки на аукціоні. 2.2.2. Підготувати та опублікувати, відповідно до вимог ст. 137 Земельного кодексу України, на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, офіційну інформацію про проведення земельних торгів з продажу права оренди на земельну ділянку. 2.2.3. Оформити, прийняти та зареєструвати від потенційних покупців заяви про участь у земельних торгах. 2.2.6 . Забезпечити рівні умови участі всіх заявників в земельних торгах та дотримання конфіденційності інформації щодо них. 2.2.7. Провести контроль за поступленням реєстраційних та гарантійних внесків від учасників та надити інформацію «Організатору». 2.2.10. Провести відеозапис торгів, копія якого після завершення торгів передається «Організатору» торгів та ін.
Враховуючи викладене, судом не приймаються до уваги доводи відповідача та третьої особи по справі про примушування учасника торгів до підписання договору №071014/1-23-У від 07.10.2014р., що підтверджується також актом здачі-приймання наданих послуг від 14.10.2014р. підписаним ПП "Автомасло" із зазначенням про відсутність у сторін претензій одна до одної по наданню послуг згідно умов договору, а також копіями договорів про участь в земельних торгах у формі аукціону, що були укладені між ПП «Фірма «СОМГІЗ» та іншими учасниками торгів, згідно з якими зважаючи на ненадання послуг за Договором про участь в земельних торгах у формі аукціону було виставлено до сплати 0(нуль) гривень, що свідчить про те, що надання консультаційно-правових послуг не носить обов'язковий характер та не є вирішальним при визначенні переможця торгів.
Отже, суд приходить до висновку, що ПП ""Фірма "СОМГІЗ" під час проведення аукціону з продажу права оренди земельної ділянки не було вчинено порушення, передбачені п. 2 ст. 50, ч. 1 та п. 1 ч. 2 статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем, шляхом: вчинення дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку; встановлення таких умов реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Натомість, належних та допустимих доказів на спростування вищенаведеного, суду не подано, доводи позивача не спростовано.
За приписами статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд, у визначеному законом порядку, встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно із приписами статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Під належністю доказу розуміється наявність об'єктивного зв'язку між змістом судових доказів і фактами, що є об'єктом судового дослідження. Належними слід визнавати докази, які містять відомості про факти, що входять у предмет доказування у справі, та інші факти, що мають значення для правильного вирішення спору. Допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні підтверджуватися певними засобами доказування або певні обставини не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказування полягає не лише в поданні особами доказів, а й у доведенні їх переконливості. Отже, обовязок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини.
Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі усіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Відтак, позовні вимоги про визнання недійсним та скасування рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.09.2015р. №99-р/к № 03-06/06-15, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
В силу ст.ст.44, 49 ГПК України судові витрати по справі підлягають покладенню на відповідача у звязку із задоволенням позову.
Керуючись ст. ст.1, 12, 32, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, СУД
В И Р І Ш И В:
Позов приватного підприємства "Фірма "СОМГІЗ", м. Львів до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Хмельницький за участю: 1. третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Хмельницької міської ради, м. Хмельницький 2. третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Приватне підприємство "Автомасло", м. Хмельницький про визнання недійсним рішення Адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.09.2015року №99-р/к у справі №03-06/06-15, задовольнити.
Визнати недійсним рішення Адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 30.09.2015року №99-р/к у справі №03-06/06-15 "Про припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу".
Стягнути з Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (м. Хмельницький, вул. Героїв Майдану, 54, код 21312821) на користь приватного підприємства "Фірма "СОМГІЗ" (79012, м. Львів, вул. Сахарова, 46, код ЄДРПОУ 20810095) 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 27.01.2016 р.
СуддяІ.В. Заярнюк
Віддрук 3 прим.
1 - до справи, 2- третій особі, Хмельницькій міській раді, ( м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3), 3 - третій особі, Приватне підприємство "Автомасло" ( м. Хмельницький, вул. Пілотська 70/1)----------------------- рекомендованим листом.