Постанова № 55339538, 21.09.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.09.2015
Номер справи
804/1743/14
Номер документу
55339538
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2015 р. Справа № 804/1743/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Тулянцевої І.В.

при секретарі Ломідзе Д.Г.,

за участю

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу, -

ВСТАНОВИВ:

24.01.14 року фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (правонаступником якої являється - Державна податкова інспекція у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області) про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу від 24.12.2013 року № 13274/6/173 про нарахування позивачеві 87374,08 грн. зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою суду від 16.09.2015 року відповідача по справі було замінено на Державну податкову інспекцію у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області в зв'язку з правонаступництвом.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем не на підставі, не у межах повноважень, та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не обґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки №1244/173/НОМЕР_1 від 24.12.2013 року щодо заниження розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2012 рік в розмірі 87374,08 грн. зроблені відповідачем виключно з посиланням на акт перевірки контрагента позивача - ТОВ «Матадор», та є такими, що не відповідають дійсності. Позивачем правомірно було сформовано розмір витрат, понесених по взаємовідносинам із вказаним контрагентом у 2012 році, у зв'язку із чим, висновок ДПІ щодо заниження розміру доходу на який нараховується суми єдиного внеску є безпідставними, а вимога від 24.12.2013 року № 13274/6/173 про нарахування позивачеві 87374,08 грн. зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, протиправною.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач - Державна податкова інспекція у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проти задоволення позову заперечував, подав до суду письмові заперечення, які залучені до матеріалів справи (а.с. 81-86). В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що в ході документальної планової перевірки позивача за результатами якої було складено Акт №1244/173/НОМЕР_1 від 24.12.2013 р. було встановлено заниження ФОП ОСОБА_3 чистого оподатковуваного доходу у 2012 році на суму 102754,63 грн., у зв'язку із чим і було винесено оскаржуване рішення. Вважають, що вимога від 24.12.2013 року № 13274/6/173 про нарахування позивачеві 87374,08 грн. зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, протиправною є правомірною і підстави для її скасування відсутні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, вивчивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті встановив наступне.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області.

В період з 05.12.2013 р. по 18.12.2013 р. у відповідності до положень пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.77.1 ст.77, ст.82 Податкового кодексу України, Закону України від 08.07.2010 р. «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ДПІ у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області було проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_3 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2012р. по 31.12.2012р., за результатами якої складено акт від 24.12.2013р. №1244/173/НОМЕР_1 (а.с. 7-18).

За результатами перевірки встановлені наступні порушення ФОП ОСОБА_3:

- абз. 5 п.6 ст.128 Господарського кодексу України від 16.01.2013р., в частині неналежного ведення обліку доходів та витрат за 2012 рік;

- п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України, в результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності за 2012 р. у сумі 102754,63грн.;

-п.198.3 ст. 198 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податок на додану вартість всього 13007,89 грн., а саме за період березень 2012 р. - 10836,89 грн., травень 2012 р. - 621,00 грн., червень 2012 р. - 1550,00 грн.;

- п.1 ч.2 ст.6, п.1 ч.1, ч.4, ч.5 ст.7, ч.5,7 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. у результаті чого донараховано своєчасно не нарахований єдиний внесок за період, що перевірявся, на суму 9642,96 грн., в тому числі по звітних періодах: за січень 2012 р. - 490,00 грн., за лютий 2012 р. - 490,00грн., за березень 2012 р. - 490,00 грн., за квітень 2012р. -1021,50грн., за травень 2012 р. -1021,50грн., за червень 2012 р. - 1021,50 грн., за липень 2012 р.- 1021,50 грн., за серпень 2012 р.- 1021,50 грн., за вересень 2012 р.- 1021,50 грн., за жовтень 2012 р. - 1021,50 грн., за листопад 2012 р. - 1021,50 грн.;

- ч.4,5 статті 7, ч. 8 статті 9 розділу ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не сплачено суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансові платежі) за період, що перевірявся, на суму 7264,68 грн., в тому по звітних періодах: за січень 2012 - 365,82 грн., за лютий 2012 - 396,35грн., за березень 2012 - 396,35 грн., за квітень 2012 - 763,27, за травень 2012 - 763,27 грн., за червень 2012 - 763,27 грн., за липень 2012 - 763,27 грн., за серпень 2012 - 763,27 грн., за вересень 2012.

- п.1 ч.2 ст.6, п.1 ч.1, ч.3,4,5 ст.7, ч.5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого донараховано єдиний внесок у розмірі 34,7%, який повинен бути нарахований на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - підприємцями за 2012 рік на загальну суму 77731,12 грн., у тому числі за періодами: за січень 2012- 6329,63 грн., за лютий 2012 - 6329,63 грн., за березень 2012- 6329,63 грн., за квітень 2012 - 6500,70 грн., за травень 2012 - 6453,51 грн., за червень 2012 - 6453,51 грн., за липень2012- 6500,70 грн., за серпень 2012 - 6500,70 грн., вересень 2012- 6500,70 грн., жовтень 2012- 6595,08 грн., за листопад 2012- 6595,08 грн., за грудень 2012 - 6689,47.

На підставі вищевказаного акту перевірки, 24.12.2013 р. органом державної податкової служби прийнята та направлена на адресу позивача вимога про сплату боргу від 24.12.2013 року № 13274/6/173 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на загальну суму 87374,08 грн. (9642,96 грн. +77731,12 грн.) (а.с. 19).

Як вбачається з матеріалів перевірки, підставою для винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки) на суму 87374,08 грн. від 24.12.2013 року № 13274/6/173 слугували висновки ДПІ щодо заниження позивачем чистого оподатковуваного доходу у 2012 році на суму 102754,63 грн. по взаємовідносинам з ТОВ «Матадор» і ТОВ «Ремарк», що призвело до заниження розміру єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 77731,12 грн., а також ненарахування та несплата позивачем єдиного внеску на заробітну плату найманого працівника ОСОБА_4 в розмірі 9642,96 грн. (8793,36 грн. (37,26%)+849,60 грн. (3,6%)).

Судовим розглядом також встановлено, що на підставі вищевказаного акту перевірки, ДПІ у АНД районі м. Дніпропетровська було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000561703 від 27.01.2014 р., яким позивачу збільшено суми грошового зобов'язання за єдиним соціальним внеском для фізичних осіб-підприємців в сумі 116596,68 грн., в тому числі за основним платежем 77731,12 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 38865,56 грн. (а.с. 50).

В ході розгляду справи відповідачем не заперечувався той факт, що суми грошового зобов'язання по єдиному внеску за 2012 рік в розмірі 77731,12 грн., вказані в оскаржуваній вимозі від 24.12.2013 року № 13274/6/173 та донараховані в податковому повідомленні-рішенні форми «Р» №0000561703 від 27.01.2014 р., стосуються одного і того ж самого періоду 2012 року і визначені у зв'язку із встановленими ДПІ порушеннями щодо заниження ФОП ОСОБА_3 чистого оподатковуваного доходу за 2012 рік на суму 102754,63 грн. (по взаємовідносинам з ТОВ «Матадор» і ТОВ «Ремарк»).

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ФОП ОСОБА_3 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ДПІ у АНД районі м. Дніпропетровська про визнання недійсними та скасування податкового повідомлення-рішення від 27.01.2014 року №0000561703 (справа №804/3063/14).

Постановою суду від 11 квітня 2014 року по справі №804/3063/14, залишеною в силі Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 26 травня 2015 року, адміністративний позов було задоволено, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000561703 від 27.01.2014р. про збільшення суми грошового зобов'язання за єдиним соціальним внеском для фізичних осіб-підприємців в сумі 116596,68 грн., в тому числі за основним платежем 77731,12 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями 38865,56 грн. (а.с. 58-64).

Згідно з ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

За наведених обставин, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову в частині скасування вимоги про сплату боргу від 24.12.2013 року № 13274/6/173 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 77731,12 грн.

Щодо вимоги про сплату боргу зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 9642,96 грн. суд зазначає наступне.

Згідно п.1 та п.4 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є роботодавці: фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців); фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Частиною 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань. Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та членів сімей таких осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону «Про збір та облік внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

До 23-го класу професійного ризику виробництва, що має місце у даному випадку, застосовується ставка єдиного внеску у розмірі 37,26% від бази нарахування.

Відповідно до абз.2 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Частиною 4 ст. 8 Закону України «Про збір та облік внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом.

Так, у перевіряємий період ФОП ОСОБА_3 нараховувала та виплачувала заробітну плату працівнику ОСОБА_4, що підтверджується розрахунковими відомостями №1-11 платіжними відомостями №1-11.

Станом на 24.12.2013 року ФОП ОСОБА_3 не надавала звіти за формою Додатка 4 «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України» до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органам Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 05.11.2009 № 26-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2009 за № 1136/17152.

В результаті зазначеного правопорушення ДПІ у АНД районі м. Дніпропетровська було донараховано єдиний внесок у розмірі 37,26%, який повинен бути нарахований на заробітну плату найманого працівника ОСОБА_4 за 2012 рік на загальну суму 8793,36 грн.

В зв'язку з чим ДПІ у АНД районі м. Дніпропетровська також було донараховано єдиний внесок у розмірі 3,6%, який повинен бути нарахований на заробітну плату найманого працівника ОСОБА_4 за період січень-листопад 2012 року на загальну суму 849,60 грн.

Всього за результатами перевірки правильності нарахування та утримання єдиного внеску із сум заробітної плати, нарахованої особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) ДПІ у АНД районі м. Дніпропетровська було донараховано 9642,96 грн. (8793,36 грн. + 849,60 грн.).

Відповідно до ч. 1 і 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.. 72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперчує проти адміністративного позову.

В ході розгляду справи відповідачем було надана належні та обґрунтовані докази правомірності винесення вимоги про сплату боргу від 24.12.2013 року № 13274/6/173 зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 9642,96 грн., у зв'язку із чим, позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу - задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області про сплату боргу (недоїмки) від 24.12.2013 року № 13274/6/173 в частині стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 77731,12 грн.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_2, 49000, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області судові витрати, понесені за сплати судового збору у розмірі 91,35 грн. (дев'яносто одна грн. 35 коп.).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Тулянцева