Рішення № 55337685, 26.01.2016, Апеляційний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
689/1146/15-ц
Номер документу
55337685
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

КОПІЯ

УКРАЇНА

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

______________

Справа № 689/1146/15-ц

Провадження № 22-ц/792/197/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2016 року м. Хмельницький

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Апеляційного суду Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Карпусь С.А.

суддів: Баса О.Г., Матковської Л.О.

при секретарі Бондарі О.В.

з участю: прокурора Лунь Ю.А., законного представника ОСОБА_1 ОСОБА_2

розглянула у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою заступника прокурора Хмельницької області на рішення Ярмолинецького районного суду від 03 грудня 2015 року за позовом прокурора Ярмолинецького району в інтересах держави до Ярмолинецької районної державної адміністрації, Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, ОСОБА_1, в інтересах якого діє його законний представник ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вербсько-Мурована сільська рада Ярмолинецького району, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Реєстраційна служба Ярмолинецького районного управління юстиції, про скасування розпорядження, наказу та рішення про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.

Заслухавши доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів

в с т а н о в и л а :

В червні 2015 року прокурор Ярмолинецького району звернувся до суду з зазначеним позовом, вказуючи на те, що в результаті проведеної прокуратурою району перевірки щодо вивчення стану законності при розпорядженні та використанні земельних ділянок на території району встановлено, що розпорядженням Ярмолинецької районної державної адміністрації від 20.12.2012 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га на території Вербсько-Мурованої сільської ради за межами села. Головним управлінням Держземагенства у Хмельницькій області ______________

Головуючий у першій інстанції - Кульбаба А.В. Провадження № 22-ц/792/197/16

Доповідач - Карпусь С.А. Категорія № 47

08.01.2014 року видано наказ про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за межами Вербсько-Мурованої сільської ради Ярмолинецького району та передачі її у власність. 14.04.2014 року реєстраційною службою Ярмолинецького району прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на вищевказану земельну ділянку. Передача земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, яка відноситься до земель резервного фонду, у власність ОСОБА_1 відбулася у порушення вимог ст. ст. 25, 33, 78, 116, 118 Земельного кодексу України та п. 7 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям». За повідомленням Вербсько-Мурованої сільської ради ОСОБА_1 членом колишнього колгоспу «Дружба» не був, у соціальній сфері села не зайнятий, на території сільської ради не зареєстрований та не проживає.

Зазначеними рішеннями порушено інтереси держави, оскільки з державної власності протиправно вибула земельна ділянка, яка не могла бути передана у власність вказаній особі, оскільки відноситься до земель резервного фонду. У зв'язку з чим прокурор просив визнати незаконним та скасувати розпорядження Ярмолинецької районної державної адміністрації від 20.12.2012р. № 633/2012р. про надання дозволу ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на території Вербсько-Мурованої сільської ради за межами с. Вербка-Мурована в частині надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га.; визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 8 січня 2014 року №ХМ/6825882400:03:016/00000004 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність»; скасувати рішення реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 12393456 від 14.04.2014р. про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1.

Ухвалою Ярмолинецького районного суду від 20 жовтня 2015 року залучено до розгляду справи законного представника неповнолітнього відповідача батька ОСОБА_2.

Рішенням Ярмолинецького районного суду від 03 грудня 2015 року в задоволенні позову прокурора Ярмолинецького району в інтересах держави відмовлено. Скасовано заходи забезпечення позову, які накладені ухвалою Ярмолинецького районного суду Хмельницької області від 17 червня 2015 року, а саме: знято арешт із земельної ділянки площею 2, 0000 га з кадастровим номером НОМЕР_1, що призначена для ведення особистого селянського господарства, і розташована на території Вербсько-Мурованої сільської ради Ярмолинецького району за межами с. Вербка-Мурована Ярмолинецького району Хмельницької області, яка належить ОСОБА_1 згідно свідоцтва про право власності, серія НОМЕР_2, індексний номер 20434090 від 14 квітня 2014 року.

В апеляційній скарзі заступник прокурора Хмельницької області вважає рішення суду незаконним та необґрунтованим, просить його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволенні позову прокурора Ярмолинецького району в повному обсязі. Посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, його правові висновки ґрунтуються на недоведених обставинах, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими. Суд не врахував вимоги ст. ст. 25, 33, 78, 116, 118 ЗК України, ст. 57 ЦПК України, ст. 1 ЗУ «Про землеустрій» та п. 7 Указу Президента України від 08.08.1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям».

Відмовляючи в задоволенні позову, поза увагою суду залишились доводи прокурора про належність спірної земельної ділянки до земель резервного фонду, що підтверджується інформацією Держземагенства у Ярмолинецькому районі від 27.04.2015 року та планово-картографічними матеріалами. Про факт створення резервного фонду також свідчить технічна документація по паюванню земель колективної власності КСП «Дружба» с. Вербка-Мурована Ярмолинецького району, розпорядження Ярмолинецької РДА від 03.06.2005 року та від 07.08.2002 року.

Суд безпідставно прийняв до уваги інформацію ГУ Держгеокадастру в Хмельницькій області від 01.10.2015 року, не врахував, що резервний фонд створено в процесі приватизації земель КСП «Дружба» в порядку ст. 5 ЗК України 1991 року. Суд не дослідив під час розгляду справи картографічні матеріали щодо розташування земель резервного фонду Вербсько-Мурованої сільської ради, про що свідчить звукозапис судового засідання. Враховуючи те, що на час видачі спірних розпорядження та наказу ОСОБА_1 не був працівником соціальної сфери села, не проживав та не проживає в ньому, а набуття ним у власність земельної ділянки резервного фонду в обхід інших громадян, які відповідно до закону наділені правом набути землі зазначеної категорії першочергово, порушується принцип гарантії права на землю у зв'язку з чим рішення є незаконним та підлягає скасуванню.

В запереченнях на апеляційну скаргу Ярмолинецька районна державна адміністрація та Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, посилаючись на законність та обґрунтованість судового рішення, просили відхилити апеляційну скаргу та проводити розгляд справи без участі їх представників.

Реєстраційна служба Ярмолинецького районного управління юстиції в судове засідання не з'явилась, будучи належним чином повідомленою про розгляд справи, про що свідчить поштове повідомлення.

Представник Вербсько-Мурованої сільської ради Ярмолинецького району просив слухати справу у відсутності його представника, про що направив електронне повідомлення.

В засіданні апеляційного суду прокурор підтримав апеляційну скаргу.

Законний представник неповнолітнього відповідача ОСОБА_2 вважає апеляційну скаргу безпідставною і просить її відхилити.

Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню з наступних підстав.

Згідно п.п. 1,3,4 ч.1 ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права.

Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з вимогами ст. 214 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані (пропущення строку позовної давності тощо), які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.

Однак дане рішення не відповідає вказаним вимогам закону.

Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з недоведеності прокурором заявлених вимог щодо належності до земель резервного фонду переданої у приватну власність неповнолітньому ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2.0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Вербсько-Мурованої сільської ради Ярмолинецького району за межами населеного пункту.

Проте з такими висновками суду погодитись не можна, оскльки вони не узгоджуються з матеріалами справи та не ґрунтуються на законі.

Розпорядженням Ярмолинецької районної державної адміністрації №633/2012 р. від 22.12.2012 року надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2.0000 га на території Вербсько-Мурованої сільської ради за межами села Вербка-Мурована. Наказом ГУ Держземагенства у Хмельницькій області від 8 січня 2014 року №ХМ/ 6825882400:03:016/00000004 затверджено проект землеустрою та надана йому у власність земельна ділянка площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, розташована за межами населенних пунктів Вербсько-Мурованої сільської ради Ярмолинецького району. 10 квітня 2014 року проведена державна реєстрація права власності за ним на вказану земельну ділянку.

Встановлено, що ОСОБА_1 передана у власність земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства із земель резервного фонду, що підтверджується повідомленням державного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин - відділу Держземагенства в Ярмолинецькому районі від 27.04.2015 року №0-2221-03.-2695/2-15Ю, згідно з яким земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1 передана у власність ОСОБА_1 із земель резервного фонду (а.с.16), показаннями свідка ОСОБА_7, який працює спеціалістом відділу Держземагенства в Ярмолинецькому районі і який підтвердив, що відповідно до планово-картографічних матеріалів це землі резервного фонду; оглянутими в судовому засіданні повідомленнями сільської ради за 2002 та 2004 роки про наявність на території сільської ради земель резервного фонду; планово-картографічними матеріалами земель цієї сільської ради, на яких ОСОБА_2 вказав, що спірна земельна ділянка розташована на землях резервного фонду без цифрового показчика між полями під цифрами «10» , «48» та «49».

З наведеного вбачається, що резервний фонд був створений під час передачі земель у колективну власність КСП «Дружба» і з того часу він існує на території Вербсько-Мурованої сільської ради, про що свідчить довідка відділення Держземагенства в Ярмолинецькому районі від 27.04.2015 року.

Згідно довідки Вербсько-Мурованої сільської ради від 21.04.2015 року №145 ОСОБА_1 на території сільської ради не зареєстрований та не проживає, в соціальній сфері села не задіяний, членом КСП «Дружба», яке проводило розпаювання землі, не являвся. За даними обліково-реєстраційних матеріалів Ярмолинецького РС УДМС України в Хмельницькій області ОСОБА_8 разом з дітьми ОСОБА_1 та ОСОБА_5 11 серпня 2009 року вибула в м. Хмельницький, а 21.07.2015 року повернулась з ними в с. Вербка-Мурована, тобто після відкриття провадження у цій справі.

Крім того, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 в силу свого неповнолітнього віку не може бути суб'єктом, який би використовував земельну ділянку за ціловим призначенням - ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до ст. 78 Земельного кодексу України (далі - ЗК України ) право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ст. 116 ЗК України ).

Статтею 5 ЗК України 1991 року передбачалося, що сільські і селищні Ради народних депутатів створюють на своїй території резервний фонд земель за погодженням місцярозташування з землекористувачем у розмірі до 15 процентів площі усіх сільськогосподарських угідь, включаючи угіддя в межах відповідних населених пунктів.Частина земель резервного фонду, яка на час введення в дію цього Кодексу належала господарствам, залишається за ними на умовах постійного користування. Резервний фонд земель перебуває у державній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

Згідно ч. 1 ст. 25 Земельного кодексу України, при приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій земельні ділянки передаються працівникам цих підприємств, установ та організацій, працівникам державних та комунальних закладів освіти, культури, охорони здоров'я, розташованих на території відповідної ради, а також пенсіонерам з їх числа з визначенням кожному з них земельної частки (паю).

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Земельного кодексу України, площа земель, що передаються у приватну власність, становить різницю між загальною площею земель, що перебували у постійному користуванні сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, і площею земель, які залишаються у державній чи комунальній власності (лісогосподарське призначення, водний фонд, резервний фонд).

Частинами 10, 11 ст. 25 Земельного кодексу України визначено, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у процесі приватизації створюють резервний фонд земель за погодженням його місця розташування з особами, зазначеними в частині першій цієї статті у розмірі до 15 відсотків площі усіх сільськогосподарських угідь, які були у постійному користуванні відповідних підприємств, установ та організацій. Резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням.

Пунктом 7 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» зазначено, що створюваний під час передачі земель у колективну власність резервний фонд використовується для передачі у приватну власність або надання у користування земельних ділянок переважно громадянам, зайнятим у соціальній сфері на селі, а також іншим особам, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.

Також пунктом 4 розділу IX Прикінцеві положення ЗК України, 2001 року передбачено, що забезпечення потреб вчителів, лікарів, інших працівників соціальної сфери, що проживають у сільській місцевості, а також громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та евакуйовані із зони відчуження, переселені із зони безумовного (обов'язкового) або зони гарантованого добровільного відселення, які проживають в сільській місцевості, у земельних ділянках для ведення особистого селянського господарства і садівництва у межах норм безплатної приватизації, а також для городництва і сінокосіння здійснювати за рахунок земель запаса та резервного фонду.

Зазначені норми законодавства вказують на те, що створений у процесі приватизації резервний фонд земель призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням переважно громадянами, зайнятими у соціальній сфері на селі, а також іншими особами, яких приймають у члени сільськогосподарських підприємств або які переселяються у сільську місцевість для постійного проживання.

Наведеним обставинам суд першої істанції дав неправильну оцінку, не врахував вимог чинного законодавста, а тому його рішення підлягає скасуванню з ухваленням апеляційним судом нового рішення про задоволення вимог прокурора.

На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що земельна ділянка з резервного фонду Вербсько-Мурованої сільської ради Ярмолинецького району надана ОСОБА_1 в порушення вимог закону, він не відноситься до тих осіб, яким надано право отримати у власність земельну ділянку із земель резервного фонду Вербсько-Мурованої сільської ради Ярмолинецького району.

У відповідності з вимогами ст. ст. 21, 393 ЦК України розпорядження Ярмолинецької районної державної адміністрації №633/2012 р. від 22.12.2012 року та наказ ГУ Держземагенства у Хмельницькій області від 8 січня 2014 року №ХМ/ 6825882400:03:016/00000004 щодо ОСОБА_1 слід визнати незаконними та скасувати.

Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цього права.

Оскільки ОСОБА_1 набув право вланості на земельну ділянку без достатніх правових підстав, тому відповідно підлягає скасуванню рішення реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 12393456 від 14.04.2014 року про державну реєстрацію за ним права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1.

Відповідно до положень ч.5 ст. 88 ЦПК України, якщо суд апеляційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, суд відповідно змінює розподіл судових витрат.

Як видно з матеріалів справи, прокурором Хмельницької області понесені та документально підтверджені витрати на сплату судового збору при подачі апеляційної скарги 1071 грн. 84коп.. Оскільки його вимоги задоволені, тому колегія суддів вважає, що з законного представника відповідача ОСОБА_2 слід стягнути на користь прокуратури Хмельницької області понесені судові витрати.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313-316, 317, 319, 324 ЦПК України, колегія суддів

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу заступника прокурора Хмельницької області задовольнити.

Рішення Ярмолинецького районного суду від 03 грудня 2015 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позов задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати розпорядження Ярмолинецької районної державної адміністрації від 20.12.2012 року № 633/2012-р. про надання дозволу ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_1, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність на території Вербсько-Мурованої сільської ради за межами с. Вербка-Мурована в частині надання дозволу ОСОБА_1 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га.

Визнати незаконним та скасувати наказ Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області від 8 січня 2014 року №ХМ/6825882400:03:016/00000004 «Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність».

Скасувати рішення реєстраційної служби Ярмолинецького районного управління юстиції Хмельницької області про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 12393456 від 14.04.2014 року про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 за ОСОБА_1.

Стягнути з законного представника ОСОБА_1, ОСОБА_2 на користь прокуратури Хмельницької області 1071 грн. 84 коп. понесених судових витрат.

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання ним законної сили.

Головуюча /підпис/ С.А. Карпусь

Суддя /підпис/ О.Г. Бас

Суддя /підпис/ Л.О. Матковська

Згідно оригіналу: суддя апеляційного суду С.А. Карпусь