Справа № 522/23179/15-а
Провадження №2-а/522/156/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючої - судді Ільченко Н.А.
при секретарі Довгань Ж.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси №155 від 13 жовтня 2015 року «Про відмову у перерахунку пенсії» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити розрахунок та виплату її пенсії починаючи з моменту останнього перерахунку, а саме з 01.02.2008 року у розмірі 80% з урахуванням інших виплат, згідно з рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 01.10.2004 року по справі №2-7664 та довідки, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області від 04.09.2015 року №164/З/15-32-05-02-11 без зміни базового місяця індексації пенсії жовтень 2009 року.
Позивач звернулася до суду із заявою про розгляд справи без її участі та просила задовольнити її позов у повному обсязі, ця заява приєднана судом до матеріалів справи.
Представник відповідача надав до суду заперечення на позов та заяву, у якій просить справу розглядати за його відсутності.
Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі поданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.12.1998 року отримує пенсію за віком як державний службовець.
Як вбачається з довідки від 04 вересня 2015 року №164/З/15-32-05-02-11 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію ОСОБА_1 працювала в Державній податковій адміністрації в Одеській області та заробітна плата за посадою головного державного податкового ревізора-інспектора, з якої призначено пенсію для її перерахунку з 01.02.2008 року становить: посадовий оклад у розмірі 1422 грн., надбавка за спеціальне звання (радник податкової служби 3 рангу) у розмірі 110 грн., надбавка за вислугу років (40%) у розмірі 612,80 грн., надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (50%) у розмірі 1072,40 грн., премія (102,12%) у розмірі 1452,15 грн., інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) у розмірі 778, 22 грн., а разом 5447,57 грн..
У довідці про складові заробітної плати, яка надавалась позивачці при призначенні пенсії вперше, форма якої затвердженаПостановою Кабінету Міністрів від 31 травня 2000 року №865 з урахуванням особового рахункуі на цей час втратила чинність, графа «Інші виплати» відсутня, а отже вказані вище виплати не враховувалися при призначенні їй пенсії.
Між тим, у довідці про складові заробітної плати від 04 вересня 2015 року №164/З/15-32-05-02-11, форма якої затвердженоПостановою правління Пенсійного Фонду України 04 вересня 2015року№ 15-1,включено графу «Інші виплати» винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому суд погоджується з позивачкою, що для розрахунку пенсії ОСОБА_1 безпідставно не включено дохід у загальному розмірі 5447 грн. 47 коп..
Відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії,пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 % заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Таким чином, об'єктом обчислення розміру пенсії при призначенні пенсії для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Судом встановлено, що пенсія позивачу призначалася в розмірі 80% від суми її заробітної плати.
Ст. 33 Закону України «Про державну службу»,на яку посилається відповідач, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу»,заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до вимогст. 35 Закону України «Про державну службу»,державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу, тобто виплата матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань визначена законом.
Відповідно до змістуст. 37 Закону України «Про державну службу»,відповідач повинен був при призначенні пенсії враховувати отримувані ОСОБА_1 суми заробітної плати, у тому числі «інших виплат», до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення і допомога для вирішення соціально-побутових питань, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця.
Згідно до вимогст. 2 Закону України «Про оплату праці»,структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
З огляду на вищевикладене, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Включення до складової заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, премій, індексації заробітної плати передбаченіЗаконамиУкраїни «Про державну службу»,«Про оплату праці», постановами Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006року № 268.від 20 грудня 1993 року № 1049, від 31 травня 2000 року № 865. Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси при прийнятті оспорюванного рішення не враховано вимогистатті 66Закону України «Про пенсійне забезпечення»,якою врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
На підставі вимог ч. 1ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»,до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно доЗакону України «Про збір на обов'язкове державнепенсійне страхування»нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично зараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Факт нарахування та сплати страхових внесків або збору підтверджується довідкою від 04 вересня 2015 року №164/З/15-32-05-02-11 виданою Головним Управлінням ДФС в Одеській області для перерахунку пенсії позивача.
З урахуванням вищевказаного, оцінивши всі обставини у їх сукупності, суд вважає, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.2,7,8,11,17,86,159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнатипротиправним рішення управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси №155 від 13 жовтня 2015 року «Про відмову у перерахунку пенсії», яким відмовлено к проведенні донарахування до пенсії ОСОБА_1 інших виплат при проведенні останнього перерахунку пенсії з 01.02.2008 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії починаючи з моменту останнього перерахунку, а саме: з 01.02.2008 року у розмірі 80% з урахуванням інших виплат, згідно з рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 01.10.2004 року по справі №2-7664 та довідки, виданої Головним управлінням ДФС в Одеській області від 04.09.2015 року №164/З/15-32-05-02-11 без зміни базового місяця індексації пенсії жовтень 2009 року.
Постанову суду звернути до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Приморського районного суду м.Одеси апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя: Н.А. Ільченко
27.01.2016