760/21026/15-а
2-а-66/16
СОЛОМ`ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2016 року Солом'янський районний суд міста Києва
у складі судді Кицюк В.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
В листопаді 2015 року позивач звернулася до суду із адміністративним позовом, в якому просила визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва (далі - УПФУ) щодо відмови їй у переведенні пенсії за віком на пенсію у зв`язку із втратою годувальника у відповідності до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» неправомірними, зобов`язати відповідача перевести позивача на пенсію її померлого чоловіка у зв`язку із втратою годувальника та призначити пенсію в розмірі 50% пенсії по інвалідності померлого чоловіка з подальшою виплатою починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що її померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік ОСОБА_3 за час свого життя був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, інвалідом ІІ групи, захворювання якого було пов`язано із роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в подальшому отримував державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМУ №1210 від 23.11.2011.
Позивач, яка перебувала у шлюбі із останнім з 06.12.1956 року, стверджує, що повністю перебувала на його утриманні, оскільки її пенсія була значно меншою і не могла задовольнити всі її потреби.
Позивач посилається на експертний висновок від 06.07.2015 №3179, згідно якого захворювання, що призвело до смерті її чоловіка пов`язане із роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Посилаючись на норми ст.10, 36 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» вона 07.09.2015 звернулася до відповідача із заявою про перехід на пенсію по втраті годувальника, на який отримала відповідь із відмовою від 30.09.2015 з посиланням на відсутність документів, які підтверджують участь померлого чоловіка у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Позивач вважає таку відмову неправомірною, оскільки відомості про роботу померлого чоловіка містяться в його пенсійній справі, саме на їх підставі йому і була призначений відповідний вид пенсії згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС». Зі своєї ж сторони всі документи, які необхідно було подати згідно діючого законодавства вона подала. Тому вважає вимогу про необхідність представлення первинних документів по чоловікові такою, що не ґрунтується на положеннях діючого законодавства (а.с.5-8)
Відповідач направив на адресу суду заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач всупереч Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 не надала документ, що підтверджує факт перебування на утриманні померлого годувальника.
Також відповідач стверджує, що у позивача відсутні первинні документи, які підтверджують участь померлого чоловіка в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, накази на відрядження, табель обліку робочого часу, дорожні листи, що по розрахунковим листкам про заробітну плату з серпня 1986 року по січень 1987 року неможливо визначити характер роботи (вахта чи відрядження), документи про направлення на роботу в м. Чорнобиль.
А оскільки за твердженням відповідача позивач не надала необхідних документів для переведення її на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, тобто разом із заявою про переведення на такий вид пенсії повинна була надати первинні документи, що підтверджують довідки про заробітну плату та участь померлого чоловіка в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то тому відповідач їй і відмовив, на даний час підстав для задоволення позову не вбачає (а.с.21-24)
Представники сторін подали заяви про розгляд справи за їх відсутності (а.с.26, 30)
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судовим розглядом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач перебуває на обліку в УПФУ та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
07.09.2015 позивач звернулася до відповідача із заявою щодо переведення на пенсію у зв`язку із втратою годувальника - померлого чоловіка ОСОБА_3, інваліда ІІ групи - захворювання, пов`язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, який отримував пенсію згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.9)
30.09.2015 відповідач направив позивачу лист-відповідь із відмовою у задоволенні вищезазначеної заяви, зміст мотивів аналогічний змісту заперечень відповідача, викладених судом вище.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч.1 ст.36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера - незалежно від тривалості страхового стажу.
Непрацездатним членом сім`ї може бути дружина (ч.2 ст.36 вищезазначеного закону)
Згідно частини 3 вищезазначеної статті такими, що перебували на утриманні померлого годувальника вважаються не тільки ті, яких повністю утримували, але й ті, які одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
Зі свідоцтва про смерть ОСОБА_3 вбачається, що він помер 09 квітня 2015 року, про що відділом реєстрації смерті в м. Києві зроблено відповідний запис №6366 (а.с.31)
Померлий ОСОБА_3 та позивач перебували у зареєстрованому шлюбі з 06 грудня 1956 року, що підтверджено свідоцтвом про одруження (а.с.11). Відтак перебування осіб у зареєстрованому шлюбі презюмує ведення спільного бюджету. До дня смерті ОСОБА_3 вони разом були зареєстровані та разом проживали в квартирі АДРЕСА_1 що підтверджено довідкою КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом`янського району м. Києва» від 02.09.2015 (а.с.12)
З довідки, представленої відповідачем вбачається, що розмір пенсії ОСОБА_3 складав більше 8 тисяч гривень на місяць, відтак в матеріалах справи знайшли своє підтвердження доводи позивача про те, що вона як член сім`ї (дружина) ОСОБА_3 окрім того, що сама отримувала пенсію, ще й перебувала на утриманні чоловіка, розмір пенсії якого значно перевищував розмір її пенсії (а.с.27)
Згідно Постанови Правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, п.2.11 (далі - Порядку) за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні». У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Таким чином, суд вважає неспроможними твердження відповідача про те, що відсутні докази того, що позивач перебувала на утриманні померлого годувальника, оскільки встановлені судом обставини свідчать про те що пенсія померлого чоловіка була постійним і основним джерелом засобів до існування.
Відповідно до п.1.1 Порядку заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку із втратою годувальника, переведення з одного виду пенсії на інший, подається заявником особисто або через представника безпосередньо до управління пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації)
Аналогічна норма міститься і в ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно п.1.7 Порядку днем звернення за переведенням з одного виду пенсії на інший вважається день прийняття органом, що призначає пенсії, заяви з усіма необхідними документами.
Згідно п.1.8 Порядку Особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу.
Таким чином, суд вважає такою, що не ґрунтується на положеннях діючого законодавства вимогу позивача про необхідність зобов`язання відповідача здійснити відповідний перерахунок з квітня 2015 року - дня смерті чоловіка, а не дня її звернення до відповідача із відповідною заявою - 07.09.2015, враховуючи також положення ч.1 ст.10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», згідно яким сама особа, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника), приймає рішення про те, який вид пенсії вона бажає отримувати і відповідно після прийняття такого рішення звертається із особистою заявою.
Відповідно до п.2.3 Порядку до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Окрім документів про перебування позивача на утриманні померлого годувальника, про що суд зазначав вище, позивач надала відповідачу і експертний висновок №3179 від 06.07.2015 по встановленню причинного зв`язку хвороб, що призвели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на ЧАЕС, виданого Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України, з висновку якого вбачається, що захворювання, що призвело до смерті ОСОБА_3, пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.10)
Таким чином, позивачем надано відповідачу всі документи, які передбачені вищезазначеним Порядком, для переходу на інший вид пенсії - по втраті годувальника.
Згідно посвідчення Серія НОМЕР_1 ОСОБА_3 був особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), згідно вкладці НОМЕР_2 категорія 1 серія НОМЕР_1 - був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.15)
Відповідно до п.п.2.8, 2.9 Порядку переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред`явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік)
Судовим розглядом встановлено та не заперечується сторонами, що померлий ОСОБА_3 будучи ліквідатором аварії Чорнобильської катастрофи (категорія 1), інвалідом ІІ групи, отримував державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров`ю, згідно ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.27)
Аналізуючи вищенаведені обставини справи, суд приходить до висновку, що позивач наділена правом на пенсію у зв`язку із втратою годувальника, реалізувала своє право шляхом звернення із відповідною заявою до відповідача із наданням йому необхідних документів.
Таким чином, відмова відповідача у переводі позивача за її бажанням на пенсію у зв`язку із втратою годувальника є протиправною.
Ненадання первинних документів, які б підтвердили виконання померлим годувальником роботи, не може порушувати права позивача на отримання пільгової пенсії, оскільки в матеріалах пенсійної справи померлого годувальника містився повний обсяг документів, який вже давав йому право на отримання пенсії, оскільки така пенсія померлому за час його життя нараховувалася та виплачувалася відповідачем без жодних застережень.
Щодо розміру пенсії.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в редакції чинній на момент виникнення спірних взаємовідносин пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.
В той же час, до даних правовідносин слід застосовувати спеціальний закон. Так, відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії у зв'язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
При цьому, передбачено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Так, відповідно до Постанови КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок обчислення), передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Слід наголосити на тому, що вищезазначений Порядок обчислення - є документом, який встановлює механізм обчислення пенсій у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, і є обов`язковим для виконання органами Пенсійного фонду України.
Так, згідно п.9 Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою (тобто Порядком обчислення передбачені однакові правила для розрахунку пенсії як по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС):
Кв
П = Зс х Кзс х ----,
100%
де П - розмір пенсії;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,
Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;
Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках)
Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії (Кзс), визначається за формулою:
Ск
Кзс = ----,
К
де Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження у 1986-1990 роках;
К - кількість місяців, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати.
Коефіцієнт заробітної плати (Кз1, Кз2, Кз3, ..., Кзn) за кожний місяць роботи в зоні відчуження, який враховується під час обчислення пенсії, визначається за формулою:
Зв
Кз = ----,
Зсм
де Кз - коефіцієнт заробітної плати;
Зв - сума заробітної плати за роботу в зоні відчуження за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати,за період 1986-1990 років;
Зсм - показник середньомісячної заробітної плати робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 20 листопада 2003 року №1783 «Про заходи щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян», за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати, за період 1986-1990 років.
Розмір відшкодування фактичних збитків (Кв) визначається:
- для пенсій по втраті годувальника - як співвідношення кількості непрацездатних членів сім'ї до кількості таких членів сім'ї з урахуванням потерпілого (у відсотках)
Ку
Кв = ------ х 100%,
Ку + 1
де Ку - кількість непрацездатних членів сім'ї.
Під час визначення коефіцієнта заробітної плати у випадках, передбачених цим пунктом, середня заробітна плата за рік у відповідному періоді вважається середньомісячною платою робітників та службовців, зайнятих у галузях національної економіки, відповідного року.
Відповідно до п.п.4 п.11 вищезазначеного Порядку обчислення мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника становить: для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Так, визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у переході на пенсію чоловіка у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, зобов`язати відповідача призначити позивачу пенсію у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та здійснити перерахунок пенсії позивача та виплату пенсії в розмірі, передбаченому ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, але не нижче 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника з дня звернення до відповідача із відповідною заявою за вирахуванням здійснених виплат.
Також суд звертає увагу сторін, що п.14 Порядку обчислення передбачена можливість отримання щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, у розмірі 113,88 гривні.
Останнє цілком відповідає ст.52 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачено, що право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи мають непрацездатні члени сім`ї годувальника, які були на його утриманні.
Керуючись Законами України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та Постановою Правління Пенсійного Фонду України №22-1 від 25.11.2005 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст.6, ст. ст. 99, 122, 158-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва щодо відмови ОСОБА_2 у переході на пенсію чоловіка у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, - неправомірними.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Солом`янському районі м. Києва призначити ОСОБА_2 пенсію у зв`язку із втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи та здійснити перерахунок її пенсії та виплату пенсії в розмірі, передбаченому ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постановою КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, але не нижче 50% пенсії по інвалідності померлого годувальника з 07.09.2015 за вирахуванням здійснених виплат.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом`янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: В.С. Кицюк