ФАСТІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД
КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
08500, м. Фастів, вул. Радянська, 25, тел. (265) 6-17-89, факс (265) 6-16-76, inbox@fs.ko.court.gov.ua
______________
2-а/381/5/16
381/4505/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2016 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді - Соловей Г.В.,
за участю секретаря - Момот Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Фастові Київської області цивільну справу в порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до УПФ України в м. Фастові про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що вона з 29.07.2009 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Має страховий стаж 32 роки 10 місяців 10 днів, в т.ч. стаж державної служби 23 роки 5 місяців 20 днів. Останнім місцем роботи на державній службі була посада заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Фастівської РДА.
На момент призначення пенсії державного службовця до Пенсійного фонду було надано відповідні документи, в тому числі довідку про складові заробітної плати № 454 від 29.07.2009 року про розмір надбавки та премії за період з 01.07.2007 року по 30.06.2009 року для нарахування пенсії, в яку не було включено інші виплати - матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, які не були враховані при обчисленні пенсії.
При зверненні до відповідача із заявою від 25.09.2015 року про перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки в яку включено матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію. На її заяву про здійснення перерахунку пенсії відповідачем була надана відповідь від 05.10.2015 року про відмову в перерахунку пенсії.
Вважає, що відповідач, безпідставно відмовив їй у здійсненні перерахунку розміру пенсії, свідомо та умисно незаконно ухиляється від здійснення перерахування розміру пенсії з урахуванням наведених видів виплат належних державному службовцю.
Посилаючись на викладене просила, визнати дії пенсійного фонду щодо відмови врахувати при перерахунку пенсії довідки наданої від 25.09.2015 року про складові заробітної плати, визнати такими, що втратили чинність форму довідки про складові заробітної плати від 30.10.2008 року, зобов'язати пенсійний фонд привести пенсійну справу у відповідність до вимог законодавства та включити довідку від 25.09.2015 року, зобов'язати пенсійний фонд здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків заробітної плати, згідно довідки від 25.09.2015 року з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат з дати призначення пенсії, тобто з 29.07.2009 року.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, пояснивши, що згідно ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям обчислюється тільки із заробітної плати державного службовця, тому при перерахунку пенсії з посади державного службовця застосовуються норми законодавства, чинні на момент проведення такого перерахунку, тобто у розмірі 60% розміру заробітку. На підставі зазначеного просив у задоволені позову відмовити.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши письмові докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м.Фастові та Фастівському районі Київської області з 29.07.2009 року та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», має страховий стаж 32 роки 10 місяців 10 днів, в т.ч. стаж державної служби 23 роки 5 місяців 20 днів. Останнім місцем роботи на державній службі була посада заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Фастівської РДА.
На момент призначення пенсії державного службовця до Пенсійного фонду було надано відповідні документи, в тому числі довідку про складові заробітної плати № 454 від 29.07.2009 року про розмір надбавки та премії за період з 01.07.2007 року по 30.06.2009 року для нарахування пенсії, в яку не було включено інші виплати - матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, які не були враховані при обчисленні пенсії.
25.09.2015 року Управлінням соціального захисту населення було видано довідку за № 1278 до якої включено матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію із яких було сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування.
25.09.2015 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та просила привести розмір її пенсії у відповідність з оновленою довідкою, шляхом включення до сум заробітної плати, з якої нараховується пенсія, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, грошову допомогу за сумлінну працю. індексацію заробітної плати.
Відповідач своїм листом № 215/О-01 від 05.10.2015 року відмовив у перерахунку пенсії.
Суд вважає таке рішення відповідача необґрунтованим з огляду на наступне.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу".
Відповідно до ст.33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Позивач вважає, що в розрахунок її пенсії має бути включено матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати оскільки нею, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" були сплачені страхові внески.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з середньої заробітної плати позивача, до якої увійшла матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати були сплачені страхові внески.
Наведене підтверджується також довідкою Управління соціального захисту населення № 1278 від 25.09.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення відповідно до Закону України "Про державну службу", у якій в графу "Інші виплати" включена матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування заробітну плату.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії державного службовця. Положення Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно постанови Верховного Суду України від 06.11.2013 року №21-350а13, яка є обов'язковою до застосування згідно ст. 244-2 КАС України, Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосування ст. 33.37 Закону №3723-ХІІ в постановах від 20.02.2012 р., 28.05.2013 р. (справа №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід), застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, аналіз наведених положень правових норм та обставин справи дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці позивача.
Позивачем ставиться питання про визнання неправовірними та протиправними дій відповідача по прийняттю спірного рішення про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, відповідач порушив право позивача на пенсію, яке передбачене Конституцією України та принципи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування щодо диференціації розмірів пенсій залежно від тривалості страхового стажу та розміру заробітної плати (доходу).
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ст.71 КАС України).
Згідно із ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При зверненні до суду позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ч.2 ст.99 КАС України та не наведено поважних причин його пропуску, а тому заявлений позов підлягає до часткового задоволення за період з 22.04.2015 року.
Керуючись ст.ст.11,12,71,99,100,158-163,167,171,186 КАС України та на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до УПФ України в м.Фастові про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги па оздоровлення та індексації заробітної плати на підставі довідки, наданої Управлінню Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі від 25.09.2015 року про складові заробітної плати, в яку включена матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Фастові та Фастівському районі здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90 відсотків заробітної плати, призначеної ОСОБА_1, згідно довідки від 25.09.2015 з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати з яких сплачено страхові внески відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням фактично отриманих сум з 22.04.2015 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Фастівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя Соловей Г.В.