Постанова № 55315414, 23.09.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
810/3748/15
Номер документу
55315414
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2015 року № 810/3748/15

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапія С.М. розглянувши у порядку скороченого провадження в м. Києві справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до СТОВ "Єдність" про застосування заходів реагування, -

В С Т А Н О В И В:

ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області звернулось до суду з позовом, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи СТОВ "Єдність" за адресою: Київська обл., Володарський р-н., с. Петрашівка, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері будівель за вказаною адресою, обов'язок виконання рішення суду покласти на позивача.

Ухвалою суду від 25.08.2015 відкрито скорочене провадження в даній справі.

Копію ухвали суду відповідачем отримано 01.09.2015, що підтверджується наявним в матеріалах справи відомостями про вручення рекомендованого поштового відправлення №0113317054776.

Оскільки заперечень проти позову відповідачем суду не надано, справа розглядається на підставі наявних матеріалів.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

На виконання вимог п. 10 Плану основних заходів цивільного захисту на 2015 рік, затвердженого розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. № 476-р, на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Володарським районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області (далі - Володарським PC ГУ ДСНС України у Київській області) було видано наказ від 26.06.2015 №9, провідному інспектору Володарського PC ГУ ДСНС України у Київській області капітану служби цивільного захисту Болобану О.М. доручено в період з 27.07.2015 - 03.08.2015 провести планову перевірку СТОВ «Єдність», за адресою: Київська область, Володарський район, с. Петрашівка, стосовно додержання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки.

На підставі наказу Володарського PC ГУ ДСНС України у Київській області від 26.06.2015 №9 було видано посвідчення від 27.07.2015 №52 на проведення планової перевірки СТОВ «Єдність», за адресою: Київська область, Володарський район, с. Петрашівка, щодо додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.

За наслідками перевірки складено Акт від 03.08.2015 № 5688, згідно якого встановлено, що відповідачем здійснює діяльність з порушеннями правил та норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- не проведено замір опору ізоляції силової та освітлювальної електромережі по всьому підприємстві, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.20 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- приміщення господарства не обладнано системою протипожежного захисту, чим порушено вимоги Р. V п. 1 пп. 1.2 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- пожежні щити не укомплектовані згідно норм належності, чим порушено вимоги Р. V п. 3 пп. 3.11 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не відремонтовано блискавкозахист будівель господарства, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.21 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- пожежні щити не укомплектовано згідно норм належності, чим порушено вимоги Р. V п. 3 пп. 3.11 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не оброблено вогнезахисною рідиною дерев'яні конструкції горищ господарства, чим порушено вимоги Р. III п. 2 пп. 2.5 Наказ №1417 від 30.12.2014;

- переносні вогнегасники нерозміщені шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей достатній для її повного відчинення, чим порушено вимоги Р. п. 3 пп. 3.10 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не проведено страхування членів добровільної пожежної дружини, чим порушено вимоги п. 16 ПКМУ № 564 від 17.07.2013;

- використовуються тимчасової електромережі в приміщеннях, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.8 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не забезпечений під'їзд з твердим покриттям до місця забору води пожежно-рятувальною технікою, чим порушено вимоги Р. III п. 1 пп. 1.3 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не встановлений покажчик місця розташування пристрою для забирання води пожежно-рятувальною технікою, чим порушено вимоги Р. III п. 1 пп. 1.3 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не визначено місця для куріння, чим порушено вимоги Р. II п. 3 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не забезпечено первинними засобами пожежогасіння об'єкти господарства згідно норм належності, чим порушено вимоги Р. V п. 3 пп. 3.6 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- електрощити, групові електрощитки незахищені автономними системами пожежогасіння та неоснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказанням зазначеного номінального струму апарата захисту (плавкої вставки), чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.16 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки, чим порушено вимоги Р. II п. 8 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не забезпечено працюючий персонал відповідними засобами індивідуального захисту, чим порушено вимоги п 2.3 ПКМУ 1200;

- не проведено ідентифікацію об'єкту, чим порушено вимоги ст. 9 ПКМУ № 956 від 11.07.2002;

- не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискання по господарству, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 п. 1.6 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- відкриті електророзподільні коробки не закрито кришками, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.7 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- використовуються відкриті лампи розжарювання та пошкодженні дільниці електромережі, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.18 Наказу №1417;

- електрощит, не захищено автономними системами пожежогасіння та не оснащено схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказанням зазначеного номінального струму апарата захисту (плавкої вставки), чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.16 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- відсутній блискавкозахист на будівлі ферми, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.21 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не забезпечено первинними засобами пожежогасіння, чим порушено вимоги Р. V п. 3 пп. 3.6 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- у приміщенні ферми в проходах, зберігається грубий корм, чим порушено вимоги Р. 8 п. 8.6 пп. 8.6.4 Наказу №730/770 від 04.12.2006;

- не завершене обвалування паливних місткостей складу паливно-мастильних матеріалів, чим порушено вимоги Розділу VI п. 10 п. 10.4 Наказу №1417 від 30.12.2014, Р. ІІ п. 2.2 пп. 2.2.5 Наказу №376 від 06.12.2005;

- з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.7 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- відкриті електророзподільні коробки не закриті кришками, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 п. 1.7 Наказу №11 від 21.01.2015;

- не забезпечено жорстким буксирним пристроєм приміщення автогаража та мехмайстерні, чим порушено вимоги Р. VII п. 8.3 Наказу №11 від 21.01.2015;

- не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискання по господарству, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.6 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не проведено профілактичний огляд та ремонт дільниць електромереж, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.1 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- невизначено категорію щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки та клас зони які позначати на вхідних дверях до приміщення, чим порушено вимоги Р.III п. 2 пп. 2.29 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не виконано з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискання по господарству, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.6 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не поновлені план-схеми евакуації персоналу з будівель столової та адмінприміщень, чим порушено вимоги Р. II п. 5 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- існуючі вогнегасники неперевірені на масу хімічного складу та перезарядити згідно норм заводу-виготовлювача, чим порушено вимоги Р. V п. 3 пп. 3.17 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не поновлені знаки пожежної безпеки, чим порушено вимоги Р. II п. 8 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не встановлено світлові покажчики місця знаходження найближчих джерел протипожежного водопостачання, чим порушено вимоги Р. V п. 2 пп. 2.1 Наказу №1417 від 30.12.2014;

- не встановлено плафони на світильники, чим порушено вимоги Р. IV п. 1 пп. 1.18. Наказу №1417 від 30.12.2014;

- до початку збирання врожаю не проведено ремонт систем живлення, запалювання, змащення, охолодження збиральної техніки, не оснащено іскрогасниками, первинними засобами пожежогасіння, не забезпечено своєчасне очищення радіаторів, двигунів та інших вузлів і деталей від пилу, соломи, зерна, мастила, не забезпечено регулярну перевірку щільності з'єднань вихлопної труби з патрубком випускного колектора та колектора з блоком двигуна, Не встановлено заборонні знаки біля хлібних масивів, доріг, великі хлібні масиви не розбиті на ділянки по 50 га., між ділянками не зроблено прокоси не менше 8 метрів, скошений хліб не прибрано, посередині прокосу не проорено смугу 4 метри, не забезпечено чергування трактора з плугом на хлібному масиві з якого збирається урожай, хлібні масиви, що прилягають до автогужових доріг, лісових масивів не обкошено та не оборено смугою 4 метри, чим порушено вимоги Р. 8 п. 8.1 підпункти 8.1.1, 8.1.2, 8.1.3, 8.1.6,8.1.7 Наказу №730/770 від 04.12.2006.

Вказані порушення відображено в Акті перевірки, який підписано та отримано уповноваженою особою суб'єкта господарювання, що підтверджується його підписом (а.с. 34).

Відповідно до ч. 1 ст. 51 та ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Як встановлено судом, всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначені в Акті перевірки, створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, які працюють та перебувають на підприємстві, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі.

Згідно визначення ДСТУ 2272-06 «Пожежна безпека. Терміни та визначення основних понять» небезпечним чинником пожежі є прояв пожежі, що призводить чи може призвести до опечення, отруєння леткими продуктами згоряння або піролізу, травмування чи загибелі людей та (або) до заподіяння матеріальних, соціальних, екологічних збитків. До небезпечних факторів пожежі належать: підвищена температура, задимлення, погіршення складу газового середовища.

Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Пунктом 12 частини 1 статі 67 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушень: створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно ч. 2. ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до п.п. 1,4, 10 ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Частиною 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Отже, у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду.

Оскільки під час проведення перевірки виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які зазначені в Акті перевірки, у зв'язку з чим експлуатація приміщень та об'єктів СТОВ "Єдність" здійснюється з недотриманням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги ГУ ДСНС України у Київській області.

При прийнятті рішення у даній справі судом враховується, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи вказаного об'єкту є заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідно до пунктів 6.2., 6.4. Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів (затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 № 130, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 за № 1416/10015) постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об'єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.

Частиною 2 статі 65 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що у суб'єктів господарювання приватної форми власності органи державного нагляду у сфері цивільного захисту контролюють виконання заходів щодо захисту населення та працівників на випадок надзвичайної ситуації, а також вирішення питань техногенної та пожежної безпеки, що стосуються прав та інтересів інших юридичних осіб і громадян.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Тому суд вважає обґрунтованим клопотання позивача про покладення на нього обов'язку забезпечення виконання рішення суду.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Згідно п. 10 ч. 1 ст. 258 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Згідно ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 69-72, 86, 94, 98, 158-163, 167, 183-2, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати до СТОВ "Єдність" (ідентифікаційний код 32151697) заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи за адресою: Київська обл., Володарський р-н., с. Петрашівка, до усунення порушень вказаних в Акті перевірки від 03.08.2015 № 56, та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення робіт.

Рішення суду виконувати шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері будівель СТОВ "Єдність" (ідентифікаційний код 32151697).

Обов'язок виконання рішення суду покласти на Головне управління ДСНС України у Київській області.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Лапій С.М.