Ухвала суду № 55314221, 28.01.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2016
Номер справи
809/1422/15
Номер документу
55314221
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2016 року Справа № 876/5342/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Большакової О.О., Гуляка В.В.

за участю секретаря судового засідання - Бедрій Х.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2015р. у справі № 809/1422/15 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення № 000038 від 05.12.2014 року, -

В С Т А Н О В И В:

02 квітня 2015 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області у якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 05.12.2014 р. № 000038 про застосування фінансових санкцій в розмірі 17000,00 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення за № 000038 від 05.12.2014 року Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області в частині застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн. (вісім тисяч п'ятсот гривень).

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Відповідно до задоволених вимог стягнуто з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідент. номер НОМЕР_1) в дохід Державного бюджету України решту суми судового збору у розмірі 730,80 грн. (сімсот тридцять гривень вісімдесят копійок).

Не погодившись із постановою суду першої інстанції Головне управління ДФС в Івано-Франківській області оскаржило її в апеляційному порядку та просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2015 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Апелянт свої вимоги мотивує тим, що до 11.08.2014 року відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за вчинення даного порушення до суб'єктів господарювання застосовувалася фінансова санкція у вигляді штрафу у розмірі 8 500 гривень. З 12.08.2014 року підпунктом 9 пункту 2 розділу І Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо посилення контролю за обігом підакцизних товарів та уточнення окремих податкових норм» від 12.08.2014 № 1638- VII, зазначено, в абзаці п'ятнадцятому цифри «8500» замінити цифрами «17000» тобто, мінімальну штрафну санкцію за дане порушення збільшено до 17000 гривень.

Вказаними абзацами передбачено встановлення розміру штрафної санкції за те, що у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів: алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів в сумі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень. Тобто, судом робиться посилання на відтермінування збільшення розміру штрафної санкції за вчинення правопорушення, відмінного від того, яке було виявлене під час перевірки господарської діяльності.

Представник фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в судове засідання на виклик суду не з'явився, що не перешкоджає розгляду справи у його відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що 11.04.2014 року старшим оперуповноваженим ВОВЕЗ ОУ ДПІ у м. Івано-Франківську з дозволу та в присутності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за участю понятих, проведено огляд магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1", що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність.

Під час проведеного огляду виявлено алкогольні напої з наклеєними стрічками з зображенням "Козачка" та марками акцизного податку з наступними серіями та номерами, а саме: горілка "Maximum" ємкістю о,5 л. 17 АААМ 096594, 17 АААГ 096002, 17 АААВ 096904, 17 АААЇ 096818, 17 АААМ 096834; бальзам "Давній рецепт" ємкістю 0,5 л., 23 АААВ 120234, 23 АААЕ 333697, 23 АААВ 120066, 23 АААО 333277, 23 АААО 333445.

Вказані лікеро-горілчані вироби, у зв'язку із тим, що марковані марками акцизного податку не встановленого взірця, вилучено та дві марки акцизного податку на алкогольні напої серіями та номерами 17 АААГ 096002, 01/13, 9,174 грн.; 23 АААЕ 333697, 08/13, 9,898 грн. відповідачем направлено до Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при Управлінні МВС України в Івано-Франківській області для встановлення чи відповідають за способом нанесення зображення та первинними елементами захисту надані на дослідження марки акцизного податку тим, які перебувають в офіційному обігу, якщо ні, то яким способом виготовлені такі марки.

Відповідно до висновку експерта за № 09/07-231 від 22.06.2014 року дві марки акцизного податку на алкогольні напої серіями та номерами 17 АААГ 096002, 01/13, 9,174 грн.; 23 АААЕ 333697, 08/13, 9,898 грн. за способом нанесення зображень та первинними елементами захисту не відповідають маркам акцизного податку на алкогольні напої, які знаходяться в офіційному обігу. Всі зображення на наданих двох марках акцизного податку на алкогольні напої серіями та номерами 17 АААГ 096002, 01/13, 9,174 грн.; 23 АААЕ 333697, 08/13, 9,898 грн. виготовлені плоским офсетним способом друку без ірисового розкату.

На підставі матеріалів кримінального провадження № 32014000000000012 від 11.03.2014 року апелянт прийняв рішення № 000038 від 05.12.2014 року про застосування до позивача фінансових санкцій, передбачених абзацом п'ятнадцятим статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", у розмірі 17000 гривень за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.

Відповідно до абзацу 3 частини 4 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.

Згідно підпункту 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі - Кодекс), марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.

У відповідності до підпункту 14.1.109 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.

Згідно пунктів 226.6, 226.7 статті 226 Кодексу, маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки.

Постановою Кабінету Міністрів України за № 1251 від 27.12.2010 року, відповідно до пункту 226.3 статті 226 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Відповідно пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з порушенням вимог цього Положення, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.

Пунктом 226.11 статті 226 Кодексу встановлено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.

Суб'єкти господарської діяльності, які здійснюють зберігання алкогольних напоїв, повинні додержуватись вимог абзацу третього частини четвертої статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів", статті 226 Кодексу та пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 1251 від 27.12.2010 року щодо належного маркування алкогольних напоїв.

Згідно положень пункту 83.1 статті 83 Кодексу, для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: експертні висновки (підпункт 83.1.3); інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи (підпункт 83.1.6).

Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 790, передбачено, що однією з підстав для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідачем виявлено зберігання суб'єктом підприємницької діяльності алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка 11.04.2014 року, таким чином, моментом виникнення даних правовідносин є дата виявлення допущеного порушення.

У відповідності до абзацу 15 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в редакції Закону чинної з 31.07.2014 року) рішенням про застосування фінансових санкцій за № 000038 від 05.12.2014 року відповідач застосував фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 17000 гривень, тобто у відповідності до редакції закону діючої на момент винесення оскаржуваного рішення.

Однак, відповідно до абзацу 15 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в редакції Закону від 19.12.2013 року чинній на момент виникнення спірних правовідносин), до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 8500 гривень.

Таким чином, штрафна санкція за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, передбачена абзацом 15 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" чинним на момент виникнення даних правовідносин, складає 8500 гривень.

Судом першої інстанції встановлено зберігання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, відповідальність за таке порушення передбачена абзацом 15 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (в редакції Закону від 19.12.2013 року чинній на момент виникнення спірних правовідносин), тому до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 слід було застосувати фінансові санкцій у вигляді штрафу в розмірі 8500 гривень.

В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, на підставі правильно встановлених обставин справи та визначених їм правовідносин, прийшов до обґрунтованих і законних висновків. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції і не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи і відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 30.04.2015р. у справі № 809/1422/15 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя: В.Я. Макарик

Судді: О.О. Большакова

В.В. Гуляк

Повний текст ухвали складений 29 січня 2016 року.