Постанова № 55314196, 28.01.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2016
Номер справи
826/9903/15
Номер документу
55314196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/9903/15 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.

Суддя-доповідач: Коротких А. Ю.

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 січня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Коротких А.Ю.,

суддів: Ганечко О.М.,

Літвіної Н.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 вересня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 вересня 2015 року позов задоволено частково.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Державна податкова інспекція у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову. Свої вимоги апелянт аргументує тим, що судом першої інстанції були неповно з'ясовані всі обставини, що мали суттєве значення для вирішення справи та допущені порушення норм матеріального права.

Враховуючи неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання та положення ст. 197 КАС України, колегія суддів приходить до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві на підставі наказу від 20.11.2014 року № 3022 та направлення на перевірку від 20.11.2014 року № 2107, відповідно до пп. 78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, проведено документальну позапланову виїзну перевірку товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД" з питань дотримання вимог податкового законодавства стосовно правильності нарахування і повноти сплати до бюджету сум податків та зборів за серпень 2014 року.

За результатами документальної позапланової виїзної перевірки складено акт від 03 грудня 2014 року № 577/26-57-22-04/37588823 та встановлено порушення товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД": п. 44.1 ст. 44, п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п. 201.1 та п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено податкові зобов'язання з податку на додану вартість за серпень 2014 року на суму 1 059 269 грн.; п. 44.1 ст. 44, п. 201.6 та 201.10 ст. 201, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачем завищено суму податкового кредиту за серпень 2014 року в сумі 1 042 478 грн.

Не погоджуючись з висновками, викладеними в акті від 03 грудня 2014 року № 577/26-57-22-04/37588823, товариство з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД" подало 17 грудня 2014 року заперечення до податкового органу.

Листом від 26 грудня 2014 року Державною податковою інспекцією у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві надано відповідь на заперечення товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД", відповідно до якого висновки акта перевірки залишені без змін, а заперечення без задоволення.

24 лютого 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД" подало скаргу на дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві до Головного управління ДФС у м. Києві.

25 березня 2015 року Головним управлінням ДФС у м. Києві надано відповідь на скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД" від 24 лютого 2015 року в якій зазначено, що працівником Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві порушено окремі вимоги чинного законодавства, що не вплинуло на висновки акта перевірки.

03 квітня 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД" подало скаргу на дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві до Державної фіскальної служби України.

15 травня 2015 року товариство з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД" отримало лист-відповідь від Державної фіскальної служби України «Про розгляд звернення» № 9660/6/99-99-22-02-01-15 від 05 травня 2015 року, в якому зазначається, що Державною фіскальною службою України встановлено окремі порушення вимог Податкового кодексу України та Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, допущені при проведенні перевірки та притягнуто до відповідальності посадову особу Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві, якою допущені зазначені порушення.

Не погоджуючись з висновками акта перевірки, вважаючи, що відповідачем у спірних правовідносинах порушено вимоги податкового законодавства та безпідставно скориговано показники фінансової звітності, товариство з обмеженою відповідальністю "СПОРТ - ЛЕНД" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно із пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України: «Документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту».

Відповідно до пп.78.1.4 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності таких обставин: виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з п.78.4 ст.78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Отже, для вирішення питання щодо наявності у податкового органу правових підстав для проведення документальної позапланової виїзної перевірки, відповідно до п.п.78.1.4. п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, необхідно встановити наявність наступних обставин: виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; надання платнику податків письмового запиту органу державної податкової служби, який підписаний керівником (заступником керівника) останнього та містить перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту; ненадання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на такий запит протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Проведення документальної позапланової виїзної перевірки не виключає необхідності дотримання загальних вимог до наявності підстав та порядку проведення документальних позапланових перевірок, зокрема, право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків надається лише у випадку, коли останньому до початку проведення зазначеної перевірки було надіслано рекомендованим листом із повідомленням про вручення чи вручено під розписку копію наказу про проведення зазначеної перевірки.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 30.05.2015 року у справі №К/9991/90349/11.

Відповідно до п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Як встановлено судом першої інстанції, податковим органом не доведено та не надано належних доказів надіслання ТОВ «СПОРТ - ЛЕНД» запиту про надання інформації та її документального підтвердження за серпень 2014 року, що позбавило позивача надати відповідні документи в підтвердження здійснення господарської діяльності за вказаний період.

Податковим органом було видано наказ від 20 листопада 2014 року № 3022 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СПОРТ - ЛЕНД» та направлення на перевірку від 20 листопада 2014 року № 2107.

Працівниками управління податкового аудиту було здійснено виїзд на фактичну адресу ТОВ «СПОРТ - ЛЕНД» (03179, м. Київ, вул. Верховинна, буд.87 кв. 4,5) з метою вручення копії наказу та пред'явлення направлення. Однак було виявлено, що за вказаною адресою підприємство та його посадові особи не знаходяться, про що складено відповідний акт та передано матеріали до оперативного управління фінансових розслідувань Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві службовою запискою від 20.11.2014 №3573/26-57-22-04-17.

Відповідно до ст. 81 Податкового кодексу України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки. Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

З аналізу норм права вбачається, що документальна позапланова виїзна перевірка проводиться посадовими особами податкового органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки та за наявності підстав для її проведення, тобто наказ про проведення документальної позапланової виїзної перевірки приймається після встановлення наявності підстав для проведення такої перевірки, а не навпаки.

Податковим органом не було вручено ТОВ «СПОРТ - ЛЕНД» та не надіслано на його адресу наказ та направлення про проведення позапланової документальної виїзної перевірки, що, в свою чергу, свідчить про порушення зі сторони відповідача вимог податкового законодавства.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 27 січня 2015 року у справі №21-425а14. У вказаній постанові Верховний Суд України зазначив, що з наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку, а невиконання таких вимог призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.

Враховуючи вищевикладене, оскаржуваний наказ про проведення перевірки виданий з порушенням норм Податкового кодексу України, перевірка проведена з порушенням відповідного порядку, встановленого Податковим кодексом України, отже дії відповідача щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «СПОРТ-ЛЕНД» є такими, що вчинено протиправно. Таким чином, позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

З метою удосконалення процесу адміністрування податків створено інформаційну систему "Податковий блок", що включає чотири підсистеми-сегменти операційної діяльності органів податкової служби, такі як: реєстрація платників податків; обробка податкової звітності та платежів; облік платежів; податковий аудит. Ця система призначена для виконання основних завдань органів доходів та зборів, а саме: інформування платників податків про їх податкові зобов'язання та надання роз'яснень податкового законодавства; податковий облік та реєстрація платників податків; прийом та обробка документів податкової звітності та облік платежів; перевірка податкової звітності на відповідність вимогам та нормам, встановленим законодавчими та нормативними актами України; застосування заходів із погашення податкового боргу у випадках порушення податкової дисципліни з боку платників податків; вирішення спірних питань щодо сум податкових донарахувань та податкового боргу тощо.

Таким чином, інформаційна система «Податковий блок» повинна відображати фактичні задекларовані ТОВ "СПОРТ - ЛЕНД" показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи податкової служби України використовують вказану систем у своїй роботі.

Внесення податковим органом до Інтегрованої системи інформації, отриманої внаслідок проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ "СПОРТ - ЛЕНД", є лише службовою діяльністю працівників податкового органу з виконання обов'язків зі збирання доказової інформації про наявність чи відсутність документального підтвердження господарських операцій. Оскільки права ТОВ "СПОРТ - ЛЕНД" оскаржуваними діями Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві не порушуються, то позовні вимоги в частині зобов'язання податкового органу вилучити з інформаційної бази даних «Податковий блок» інформацію, внесену на підставі акта перевірки від 03 грудня 2014 року № 577/26-57-22-04/37588823 є безпідставними.

Саме таку правову позицію висловив Верховний Суд України в постанові від 03 листопада 2015 року в адміністративній справі № 21-99а15.

Судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови було неповно з`ясовано обставини справи та порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Беручи до уваги вищевикладене, колегія суддів, у відповідності до ч.2 ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 160, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві задовольнити частково.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 вересня 2015 року скасувати та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві щодо проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «СПОРТ - ЛЕНД», за результатами якої складено акт від 03 грудня 2014 року № 577/26-57-22-04/37588823 «Про проведення документальної виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «СПОРТ - ЛЕНД» з питань дотримання вимог податкового законодавства з питань правильності нарахування та повноти сплати до бюджету сум податків та зборів за серпень 2014 року».

В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили у порядку, визначеному ст. 254 КАС України, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя: Коротких А.Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Літвіна Н.М.

Головуючий суддя Коротких А. Ю.

Судді: Ганечко О.М.

Літвіна Н. М.