Постанова № 55313954, 28.01.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2016
Номер справи
822/22/16
Номер документу
55313954
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/22/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2016 року м. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівМайстер П.М. Ніколайчука М.Є. Касапа В.М. при секретарі за участі:Нетичай Ю.В. представників позивача: Смішної І.В., Шпарука М.О., представника відповідача: Думарецького О.В.,розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельний Альянс Груп" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про скасування постанови та припису, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просить скасувати постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 30.12.2015 року №40, та припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 18.12.2015 року.

В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 18.12.2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області проведено планову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ПМП "Катрин". За результатами перевірки 18.12.2015 року було складено акт та винесено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, згідно якого позивача зобов'язано усунути допущені правопорушення до 31.12.2015 року.

Вказує, що 30 грудня 2015 року відповідачем винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №40, якою на Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельний Альянс Груп" накладено штраф у сумі 24804 грн.

Постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності та припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил позивач вважає незаконними та необгрунтованими, тому звернувся в суд з позовними вимогами про їх скасування.

Ухвалами суду від 21.01.2016 року замінено неналежного відповідача - Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області на належного - Державну архітектурно - будівельну інспекцію України (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26), та призначено колегіальний розгляд справи.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав. Просив суд у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.

Як встановлено в судовому засіданні, що 18 грудня 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Кліповим В.А. із залученням начальника відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Павлюка М.П., у присутності директора ПМП "Катрин" Дитюка Є.Є., виконроба ТОВ "Будівельний Альянс Груп" Левицького О.О. та особи, що здійснює технічний нагляд Шпарука М.О. проведена планова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ПМП "Катрин" (код ЄДРПОУ 21319450), вул. Зарічанська, 5/3, м. Хмельницький. Назва та місцезнаходження об'єкта будівництва: будівництво 15-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Свободи, 16/1, м. Хмельницький.

Згідно направлення для проведення планової перевірки від 01.12.2015 року, копія якого знаходиться в матеріалах справи, перевірка проведена на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24.09.2015 року №1070 про затвердження плану перевірок об'єктів будівництва, замовником яких є суб'єкти господарювання у сфері містобудівної діяльності, на ІІІ квартал 2015 року, наказу №976 від 08.09.2015 року Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Відповідачем 18.12.2015 року складено акт перевірки проведеної будівництва 15-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Свободи, 16/1 в м. Хмельницькому. Як зазначено в акті, що за результатами перевірки встановлено: ПМП "Катрин" наведено недостовірні дані в зареєстрованій Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області декларації про початок виконання будівельних робіт від 30.04.2015 року №ХМ 083151250359, чим порушено ч.8 ст.36 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".

На момент проведення перевірки встановлено, що згідно записам у загальному журналі робіт та поданих оригіналів актів на закриття прихованих робіт, з урахуванням додатку "Л" ДБН А.3.1-5:2009 "Організація будівельного виробництва" та п.10.арк.1 ТОМ 4.2 "Конструкції бетонні нижче відмітки 0,000" (0335/14-01-КБО) на об'єкті будівництва відсутні певні акти на закриття прихованих робіт, а саме: земельні роботи , основи та фундаменти, бетонні та залізобетонні конструкції (прийняття змонтованої та підготовленої до бетонування опалубки).

Враховуючи зазначене встановлено, що виконавча документація на об'єкті будівництва ведеться з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, чим з боку Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельний Альянс Груп" порушено п.1.17 ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва".

18.12.2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Кліповим В.А. винесено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, згідно якого позивача зобов'язано усунути допущені правопорушення до 31.12.2015 року.

30 грудня 2015 року головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області Кліповим В.А. винесено постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності №40, в постановляючій частині якої вказано, що відповідно до п.6 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" накласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Будівельний Альянс Груп" штраф у сумі 24804 грн.

Вказана постанова винесена на підставі акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил від 18.12.2015 року будівництва 15-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку по вул. Свободи 16/1, м. Хмельницького, та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 18.12.2015 року №00377.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі Порядок № 553).

Згідно п. 5 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Відповідно до п. 6 Порядку № 553 плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю.

В силу п. 16 Порядку № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою органу державного архітектурно-будівельного контролю складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

Як передбачено у п. 17 Порядку № 553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.

За правилами п. 22 Порядку № 553 постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в органі державного архітектурно-будівельного контролю, який наклав штраф.

В силу ч.8 ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Як стверджує відповідач, а також вказане встановлено в судовому засіданні, що в зареєстрованій Управлінням державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області декларації про початок виконання будівельних робіт від 30.04.2015 року №ХМ 083151250359, ПМП "Катрин" наведено недостовірні дані.

Пунктом 1.17 ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва" встановлено, що на кожному об'єкті будівництва належить:

- вести загальний журнал робіт за формою згідно з додатком В, спеціальні журнали з окремих видів робіт, перелік яких встановлює генпідрядник, виходячи з вимог нормативних документів щодо ведення виконавчої документації за формами, зразки яких наведено в додатку Г, журнал авторського нагляду відповідно до ДБН А.2.2-4;

- складати акти на закриття прихованих робіт за формою, наведеною у додатку К, акти проміжного прийняття відповідальних конструкцій за формою, наведеною у додатку М;

- складати акти індивідуального та комплексного випробування устаткування, інженерних систем, мереж і обладнання;

- оформляти виконавчу документацію - комплект робочих креслень із написами, зробленими особами, відповідальними за виконання будівельно-монтажних робіт, про відповідність виконаних у натурі робіт цим кресленням або змінам у них, внесеним за погодженням із замовником та проектувальником;

- вести облік збирання та видалення відходів і вторинної сировини;

- після завершення будівництва об'єкта скласти його архітектурно-технічний паспорт згідно із Законом України "Про архітектурну діяльність" та "Положенням про архітектурно-технічний паспорт об'єкта архітектури", паспорт технічного стану будівлі (споруди) згідно із НПАОП 45.2-1.01, енергетичний паспорт будинку згідно з ДБН В.2.6-31.

Встановлено, що позивачем, виконавча документація на будівництво 15-ти поверхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення по вул. Свободи, 16/1 в м. Хмельницькому ведеться з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил, а саме на об'єкті будівництва відсутні певні акти на закриття прихованих робіт (земельні роботи, основи та фундаменти, бетонні та залізобетонні конструкції (прийняття змонтованої та підготовленої до бетонування опалубки)).

Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правопорушення у сфері містобудівної діяльності" правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами.

Відповідно до п.6 ч.3 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", суб'єкти містобудування, які виконують будівельні роботи, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: ведення виконавчої документації з порушенням будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі вісімнадцяти мінімальних заробітних плат.

Суд відкидає доводи позивача про те, що службова особа інспекції під час перевірки не пред'явила службове посвідчення та направлення для перевірки, оскільки в судовому засіданні встановлено, що виконроб ТОВ "Будівельний Альянс Груп" Левицький О.О., а також довірена особа ТОВ "Будівельний Альянс Груп" Шпарук М.О. були присутні під час перевірки та будь - яких зауважень до порядку здійснення перевірки не зазначили.

ТОВ "Будівельний Альянс Груп" є генпідрядником будівництва, на підставі договору підряду, укладеного з ПМП "Катрин", що також стверджується позивачем.

Згідно направлення для проведення планової перевірки від 01.12.2015 року, копія якого знаходиться в матеріалах справи, перевірка проведена на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 24.09.2015 року №1070 про затвердження плану перевірок об'єктів будівництва, замовником яких є суб'єкти господарювання у сфері містобудівної діяльності, на ІІІ квартал 2015 року, наказу №976 від 08.09.2015 року Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Враховуючи вищевикладене, судом не встановлено, а позивачем не надано належних доказів в обґрунтування своїх позовних вимог, які б могли бути законною підставою для їх задоволення, а тому у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельний Альянс Груп" слід відмовити.

Згідно з частиною першою ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на викладене вище позивачем не доведено правомірність позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельний Альянс Груп" код ЄДРПОУ 36397828 відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 29 січня 2016 року о 14 год. 25 хв.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/П.М. Майстер М.Є. Ніколайчук В.М. Касап "Згідно з оригіналом" Суддя П.М. Майстер