УХВАЛА
про відстрочення виконання судового рішення
29 січня 2016 року Справа № 803/2463/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Александрової М.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку подання державного виконавця Відділення державної виконавчої служби Камінь-Каширського районного управління юстиції про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Правда" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року в адміністративній справі № 803/2463/15 за позовом управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області (УПФУ в Камінь-Каширському районі) до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Правда" (СВК "Правда") про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позов задоволено повністю, стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за квітень-липень 2015 року в розмірі 134 694 грн. 58 коп. (а.с. 148-149).
25 січня 2016 року державний виконавець Відділення державної виконавчої служби Камінь-Каширського районного управління юстиції (ВДВС Камінь-Каширського РУЮ) ОСОБА_1 звернувся із заявою про відстрочення виконання судового рішення в адміністративній справі № 803/2463/15 на шість місяців. Подання мотивоване тим, що в Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" внесено зміни щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування, згідно з якими платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, звільнено від сплати фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Заборгованість, що утворилась з 01 січня 2015 року у платників єдиного податку четвертої групи підлягає списанню у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади. Однак, станом на 20 січня 2016 року відсутній порядок і механізм списання такої заборгованості. Таким чином, в разі примусового виконання судового рішення органами ВДВС роботу підприємства буде заблоковано, та можуть бути застосовані санкції, що призведе до додаткових витрат субєкта господарювання (а.с. 173).
В заяві від 26 січня 2016 року УПФУ в Камінь-Каширському районі проти відстрочення виконання судового рішення в даній адміністративній справі не заперечило (а.с. 182).
Державний виконавець ВДВС Камінь-Каширського РУЮ, представник УПФУ в Камінь-Каширському районі, представник СВК "Правда" в судове засідання не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового розгляду (а.с. 179-181). УПФУ в Камінь-Каширському районі подано письмову заяву від 26 січня 2016 року про розгляд справи за відсутності його представника (а.с. 182).
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, оскільки особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, в судове засідання не прибули, при цьому їх неприбуття у судове засідання не перешкоджає судовому розгляду, і дану справу можливо розглянути і вирішити на підставі наявних у ній матеріалів, тому суд приходить до висновку, що судовий розгляд справи необхідно здійснювати в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Відповідно до частини першої статті 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Судом встановлено, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року в адміністративній справі № 803/2463/15 за позовом управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області до Сільськогоподарського виробничого кооперативу "Правда" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах адміністративний позов задоволено повністю; стягнуто з Сільськогоподарського виробничого кооперативу "Правда" на користь управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області 134 694 грн. 58 коп. заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за квітень-липень 2015 року.
Вказане судове рішення набрало законної сили 17 листопада 2015 року. За заявою позивача від 07 жовтня 2015 року судом було видано йому виконавчий лист № 1257/2015 від 15 грудня 2015 року, на підставі якого 25 грудня 2015 року ВДВС Камінь-Каширського РУЮ відкрито виконавче провадження ВП № 49730079 (а.с. 168, 171, 174, 175).
Суд, з'ясувавши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що подання державного виконавця ВДВС Камінь-Каширського РУЮ про відстрочення виконання судового рішення підлягає задоволенню з наступних підстав.
Законом України "Про внесення зміни до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" щодо уточнення об'єкта оподаткування для платників, що обрали спрощену систему оподаткування" від 12 листопада 2015 року № 802-VIII (Закон № 802-VIII), який набрав чинності з 01 січня 2016 року, абзац четвертий пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" викладено в такій редакції: "Для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві положення" Закону № 802-VIII сума заборгованості фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що утворилася в період з 01 січня 2015 року до дня набрання чинності цим Законом у платників єдиного податку четвертої групи, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, підлягає списанню у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення.
Як вбачається з матеріалів справи, СВК "Правда" є платником єдиного податку четвертої групи і судом стягнуто заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за квітень-липень 2015 року в розмірі 134 694 грн. 58 коп., тобто відповідач відноситься до платників збору, що підпадають під дію даного Закону.
Зазначені обставини, на думку суду, є винятковими, що зумовлюють необхідність відстрочити виконання судового рішення на шість місяців - до 29 липня 2016 року, в звязку з відсутністю на момент розгляду заяви механізму списання сум заборгованості.
Отже, на підставі наведеного, з врахуванням того, що стягувач не заперечив проти відстрочення виконання рішення боржником, суд приходить до висновку, що подання державного виконавця ВДВС Камінь-Каширського РУЮ слід задовольнити шляхом відстрочення виконання судового рішення на 6 календарних місяців - до 29 липня 2016 року включно.
Керуючись частиною четвертою статті 160, статтями 165, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Подання державного виконавця Відділення державної виконавчої служби Камінь-Каширського районного управління юстиції задовольнити.
Відстрочити виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2015 року в адміністративній справі № 803/2463/15 за позовом управління Пенсійного фонду України в Камінь-Каширському районі Волинської області до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Правда" про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до 29 липня 2016 року.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя М.А. Александрова