ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 січня 2016 року № 826/6283/15
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «ЛПТ-Торг» до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Приватне підприємство «ЛПТ-Торг» (далі по тексту також - позивач) з позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Подільського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (надалі також - відповідач1), Державної податкової інспекції у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві (надалі також - відповідач2), в якому просило:
- визнати протиправними дії Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб підприємців Подільського району реєстраційної служби щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців запису від 03.12.2014 року №10711440007032149;
- зобов'язати державного реєстратора скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис від 03.12.2014 року №10711440007032149 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу;
- судові витрати позивача покласти на відповідача.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачами у спірних правовідносинах допущено цілу низку порушень чинного законодавства, що у свою чергу потягнуло до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців запису неправомірного запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідачі проти задоволення позову заперечували з мотивів необґрунтованості та безпідставності.
В судовому засіданні за згодою сторін ухвалено про продовження вирішення справи у письмовому провадженні відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов задоволенню підлягає з огляду про наступне.
Фактичні обставини справи свідчать, що ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві було направлено запит №526 на встановлення місця знаходження суб'єкта підприємницької діяльності від 09.09.2014 р. до оперативного управління фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
Як зазнав, представник відповідача2 на вказаний запит до ДПІ направлено довідку №761/07 від 10.09.2014р в якій зазначено, що в результаті проведення заходів спрямованих на встановлення фактичного місцезнаходження даного товариства, позитивного результату отримано не було. Фактичне місцезнаходження ПП «ЛПТ ТОРГ» на даний час не встановлено.
В подальшому, ДПІ було винесено повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням форми № 18-ОПП за №5392/9/26-56-18-05-20 від 10.09.2014 р. з додатком, а саме рішення про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням від 10.09.2014 р. за №1043/26-56-18-05.
Також, відповідачем2 складено повідомлення про відсутність юридичної особи форми №18-ОПП за місцезнаходженням від 22.10.2014р. №6467/15/9/26-56-18-04-20, яке скеровано на адресу відповідача1.
Відповідачем1, 24.10.2014р. сформовано повідомлення № 1648 щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки (форма № 6) на підставі повідомлення №6467/15/9/26-56-18-04-20.
Також зі змісту реєстраційної справи №1_071_032149_92 слідує, що відповідачем2 складено повідомлення про відсутність юридичної особи форми №18-ОПП за місцезнаходженням від 27.11.2014р. №96/26-56-18-04-20, яке скеровано на адресу відповідача1.
01.12.2014р. відповідачем2 сформовано повідомлення № 1898 щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки (форма № 6) на підставі повідомлення №№96/26-56-18-04-20, згідно якого Приватне підприємство «ЛПТ-Торг» зобов'язане підтвердити відомості про юридичну особу, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців до 01.01.2015р.
В той час як, 03.12.2014р. державним реєстратором відділу до Єдиного державного реєстру внесено інформацію щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу ПП «ЛПТ-ТОРГ».
Позивач категорично не погоджуючись із діями відповідачів, вважаючи їх такими, що вчиненні з грубими порушеннями приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», з огляду про що звернувся з даним позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.
Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (надалі - Кодекс), Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (надалі - Закон), Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 року № 1130 (надалі - Положення) та Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 (надалі - Порядок). Відповідно до підпунктів 21.1.1., 21.1.2., 21.1.4. пункту 21.1. статті 21 Кодексу, посадові особи контролюючих органів зобов'язані, крім іншого, дотримуватися Конституції /країни та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
Згідно пункту 63. 3 статті 63 Кодексу, з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
За правилами абзацу 2 пункту 1.4. Порядку, платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцями обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку.
Згідно пунктів 12.1. та 12.2. Порядку, з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи контролюючих органів, до функцій яких належить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців контролюючими органами після здійснення їх державної реєстрації, реорганізації та внесення змін до Єдиного державного реєстру чи установчих документів.
При цьому, підрозділи контролюючого органу: - стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкових декларацій (звітів, розрахунків), у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму грошового зобов'язання, проводять роботу з узгодження грошового зобов'язання та інші заходи; - стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи з погашення податкового боргу.
У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні будь - якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками контролюючих органів здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.
Відповідно до пункту 12.3. Порядку, у разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь - якого іншого документа, надісланого контролюючим органом, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Заміна акта довідкою не проводиться, якщо іншими нормативно-правовими актами передбачено складання акта.
Згідно пункт 12.4. Порядку, щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ контролюючого органу, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу протягом трьох робочих днів приймає рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною 12 статті 19 Закону (пункт 12.5. Порядку).
Перелік таких заходів наведено у розділі IV Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державноїподаткової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом ДПА України від 17.05.2010 року № 336 (надалі - Положення № 336).
Так, відповідно до пункту 4.2. Положення № 336, підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою. У разі незнаходження за адресою платника податків необхідно: якщо платник податків зареєстрований за адресою жилого приміщення (квартири), опитати власника такого приміщення (квартири) (за згодою) щодо місцезнаходження за вказаною адресою платника податків, а також місцезнаходження посадових осіб платника податків, та оформити відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); якщо платник податків зареєстрований за адресою приміщення, в якому розташовано виробництво, офіси тощо, необхідно опитати власника приміщення - орендодавця (за згодою) щодо оренди та місцезнаходження платника податків, вказаного у запиті (пояснення або рапорт).
Відповідно до пункту 4.8. Положення № 336 кожний проведений захід оформлюється документально (довідкою або рапортом).
За приписами пункту 4.10. Положення № 336 підрозділ податкової міліції не пізніше 10 календарних днів з часу отримання запиту в обов'язковому порядку письмово повідомляє ініціатора запиту про проведену роботу за формою згідно з додатком (довідка про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків). У разі необхідності вказаний термін може бути продовжений за рішенням керівника підрозділу податкової міліції до 30 днів з дати отримання запиту.
Таким чином, порядок дій для встановлення місцезнаходження платника податків, які зобов'язаний вчинити підрозділ податкової міліції при отриманні запитів на встановлення місцезнаходження платника податків, а також визначений механізм оформлення проведених співробітниками податкової міліції заходів урегульовано приписами Положення № 336.
В той же час, в ході судового розгляду, відповідачем 1 не подано суду жодних належних та допустимих доказів щодо наявності підстав для проведення заходів щодо перевірки місцезнаходження позивача, а також складання відносно нього акту перевірки місцезнаходження платника податків. Також, відповідачем1 не подано суду жодних належних та допустимих доказів неможливості вручення позивачу довідки, листа: чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням, як то передбачено положеннями зазначеного Порядку.
Крім того, відповідачем 1 не надано суду копії довідки про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 10.09.2014 року № 761/07 та рішення про надсилання до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП від 10.09.2014 року № 5392/9/26-56-18-05-20, що ставить під сумнів дійсне їх складання.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 року №755-IV (надалі - Закон № 755).
Відповідно до ст.1 Закону № 755 державний реєстратор - посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).
Згідно ч. 1 ст.4 Закону № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону № 755 відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно з частинами 1 та 5 статті 16 Закону №755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Єдиний державний реєстр створюється і ведеться Спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації, який є його розпорядником та адміністратором.
Частиною 5 ст. 17 Закону № 755 встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться також відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.
Відповідно до приписів ст. 18, 19 Закону № 755 відомості про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу вносить до Єдиного державного реєстру державний реєстратор.
Згідно частини 11 ст. 19 Закону № 755 юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
В ході судового розгляду справи підтверджено, що позивачем систематично здійснювались заходи щодо про підтвердження відомостей про юридичну особу. Зокрема, згідно даних Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 19.05.2015р. по Приватному підприємству «ЛПТ-Торг», встановлено наступне:
- 29.09.2014р. - державним реєстратором Міщенко Катериною Леонідівною було здійснено реєстраційну дію №10711060003032149, згідно якої позивачем було підтверджено відомості про юридичну особу, шляхом подачі реєстраційної картки за Формою 6 затвердженої Наказом Міністерства юстиції України №3178/5 від 14.10.2011р.;
- 07.10.2014р. - державним реєстратором Міщенко Катериною Леонідівною було здійснено реєстраційну дію №10711060004032149), згідно якої позивачем було підтверджено відомості про юридичну особу, шляхом подачі реєстраційної картки за Формою 6 затвердженої Наказом Міністерства юстиції України №3178/5 від 14.10.2011р.;
- 20.10.2014р. - державним реєстратором Якимович Катериною Миколаївною здійснено реєстраційну дію №10711060005032149, згідно якої позивачем було підтверджено відомості про юридичну особу, шляхом подачі реєстраційної картки за Формою 6 затвердженої Наказом Міністерства юстиції України №3178/5 від 14.10.2011р.;
- 22.12.2014р. - державним реєстратором Якимович Катериною Миколаївною здійснено реєстраційну дію ОСОБА_3 здійснено реєстраційну дію №10711060008032149, згідно якої позивачем було підтверджено відомості про юридичну особу, шляхом подачі реєстраційної картки за Формою 6 затвердженої Наказом Міністерства юстиції України №3178/5 від 14.10.2011р.
Статтею 18 Закону №755 встановлено, що, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно наявних відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців по Приватному підприємству «ЛПТ-Торг» (згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ст. станом на 19.05.2015) вбачається, що місцезнаходженням позивача є наступна адреса: 04136, м. Київ, вул. Маршала Гречка, буд. 13, офіс 705; а також встановлено, що позивачем - 29.09.2014р., 07.10.2014р., 20.10.2014р. та 22.12.2014р. підтверджувались відомості про юридичну особу - Приватне підприємство «ЛПТ-Торг», а отже що дії щодо внесення запису до ЄДР щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу Приватне підприємство «ЛПТ-Торг», - є протиправними.
Відповідно до ст. 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративній справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Згідно ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачами як суб'єктами владних повноважень не доведено правомірність оспорюваних дій.
Керуючись ст. ст. 69-71, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних та фізичних осіб підприємців Подільського району реєстраційної служби щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців запису від 03.12.2014 року №10711440007032149.
Зобов'язати державного реєстратора скасувати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис від 03.12.2014 року №10711440007032149 про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Присудити з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «ЛПТ-Торг» понесені судові витрати в розмірі 73, 08 грн.
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур