ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 січня 2016 року № 826/24737/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Келеберда В, І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Гаражно-будівельного кооперативу (ГБК) "ТЕРЕМКИ - 1 - НОВИЙ" до Державної інспекції сільського господарства в м.Києві Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору : Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Будєвросервіс»про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язати вчинити дії
Обставини справи:
Гаражно-будівельний кооператив «Теремки - 1 - НОВИЙ» (далі - ГБК «Теремки - 1 - НОВИЙ», позивач) звернувся до суду з позовом до Державної інспекції сільського господарства в м. Києві в якому просить суд:
- визнати протиправною та незаконною бездіяльність Державної інспекції сільського господарства в м. Києві щодо не розгляду «Заяви. Повідомлення. Клопотання. (Повторного)» Голови ГБК «Теремки - 1 - НОВИЙ» ОСОБА_1 від 26.08.2015 року;
- зобов'язання відповідача розглянути та повідомити заявника ОСОБА_1, Голову ГБК «Теремки - 1 - НОВИЙ» про результати розгляду «Заяви. Повідомлення. Клопотання» від 07.05.2015 року та «Заяви. Повідомлення. Клопотання. (Повторного)» від 26.08.2015 року та «Заяви. Повідомлення. Клопотання» від 14.05.2015 року, а також прийняти рішення;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві повідомити заявника ОСОБА_1, Голову ГБК «Теремки - 1 - НОВИЙ» про результати розгляду відповідачем документів, матеріалів та інформації витребуваних в Департаменті земельних ресурсів КМДА та в Головному управлінні Держземагентства у м. Києві щодо дотримання вимог земельного законодавства при відведенні (наданні) земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві повідомити заявника ОСОБА_1, Голову ГБК «Теремки - 1 - НОВИЙ» про вжиті заходи реагування відповідачем після виявлення порушень вимог земельного законодавства при відведенні (наданні) земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1 після дослідження документів, матеріалів та інформації витребуваних із Департаменту земельних ресурсів КМДА та в Головного управління Держземагентства у м. Києві;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві повідомити заявника ОСОБА_1, Голову ГБК «Теремки - 1 - НОВИЙ» чи надавала Державна інспекція сільського господарства в м. Києві будь-які дозвільні документи ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс»;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві не погоджувати, не схвалювати, не затверджувати та не надавати ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» документів дозвільного характеру, які б суперечили вимогам згідно переліку;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві провести позапланову перевірку використання ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» не за цільовим призначення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1, скласти Акт обстеження вказаної земельної ділянки та зафіксувати вищевказані обставини;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві до приведення дій посадових і службових осіб згідно переліку відкликати, скасувати прийняті раніше рішення щодо здійснення будівництва на вищезазначеній земельній ділянці;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві встановити факт нецільового використання земельної ділянки ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві звернутися до Київської міської ради, Постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, Департаменту земельних ресурсів КМДА з відповідним документом, яким зобов'язати вчинити дії, а саме прийняти рішення, виконати вимоги законодавства, скласти Акт прийому-повернення земельної ділянки та Акт із засвідченням факту невикористання ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» для будівництва, експлуатації та обслуговування багатофункціонального офісного торгово-розважального комплексу, земельної ділянки під забудову протягом п'яти років;
- зобов'язати відповідача звернутися до Київської міської ради, Постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, Департаменту земельних ресурсів КМДА з відповідним документом, яким зобов'язати зазначені органи вчинити дії;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві прийняти рішення про примусове припинення права користування земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1 та внести зміни в черговий кадастровий план із засвідченням відсутності землекористувача ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» на даній земельній ділянці;
- зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві проінформувати Київську міську раду, Постійну комісію Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, Департамент земельних ресурсів КМДА, Виконавчий орган Київської міської ради (КМДА), Головне управління Державного земельного агентства у м. Києві та ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» про прийняті рішення.
В обґрунтування позовних вимог позивача зазначає, що відповідачем в порушення вимог чинного законодавства не надано відповідей на звернення від 07.05.2015, від 14.05.2015 року та від 26.08.2015. Крім того, позивач вказує про необхідність зобов'язання відповідача вчинити дії щодо проінформування позивача про вчинення відповідачем дій та проведення позапланової перевірки з метою засвідчення факту нецільового використання земельної ділянки Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Будєвросервіс» із повідомленням відповідних органів.
Позивач позовні вимоги в судовому засіданні підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.
Відповідач явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про місце, дату та час судового розгляду справи. Письмових заперечень суду не надав.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Будєвросервіс» також явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча була належним чином повідомлена про місце, дату та час судового розгляду справи. Письмових пояснень суду не надала.
В судовому засіданні з урахуванням положень ч. 6 ст. 128 судом ухвалено про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 07.05.2015 Голова Гаражно-будівельного кооперативу «Теремки - 1 - НОВИЙ» звернувся із заявою до Державної інспекції сільського господарства в м. Києві про надання інформації та вжиття заходів реагування.
Згідно штемпеля вхідної кореспонденції Державної інспекції сільського господарства в м. Києві вказане звернення отримане відповідачем 07 травня 2015 року вх. № 01-05/2350.
В матеріалах справи міститься лист Державної інспекції сільського господарства України від 02.06.205 року № 2651/6-1/2-15 про розгляд заяви, яким доручено інспекції сільського господарства в м. Києві розглянути заяву позивача та у разі виявлення порушень вжити відповідних заходів реагування.
Листом від 26.06.2015 року № 01-11/3654 Державною інспекції сільського господарства в м. Києві проінформовано Голову Гаражно-будівельного кооперативу «Теремки - 1 - НОВИЙ» про направлення клопотання про надання документів, матеріалів та інформації до виконавчого органу Київської міської ради Департаменту земельних ресурсів та до Головного управління Держземагентства у м. Києві щодо дотримання вимог земельного законодавства при відведенні ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» земельної ділянки ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1.
Також судом встановлено, що 26.08.2015 року Голова Гаражно-будівельного кооперативу «Теремки - 1 - НОВИЙ» повторно звернувся до Державної інспекції сільського господарства в м. Києві із зверненням про надання інформації., зареєстроване під № 01-07/178 26.08.2015 року.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання відповідей на вказані звернення у зв'язку з чим звернувся до суду з відповідними вимогами в тому числі про зобов'язання вчинити дії.
Вирішуючи адміністративну справу по суті, суд, керуючись Конституцією України, частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, якою встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, виходить з того, що оскільки позивачем як спосіб захисту порушеного права обрано оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень, Окружний адміністративний суд міста Києва досліджуючи надані сторонами докази повинен встановити відповідність оскаржуваної бездіяльності чинному законодавству та необхідність зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинювати дії з метою відновлення ймовірно порушених пав позивача.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускається бездіяльності.
Статтею 5 Закону України «про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як вказувалось вище звернення Голови Гаражно-будівельного кооперативу «Теремки - 1 - НОВИЙ» ОСОБА_1 від 07.05.2015 та від 26.08.2015 року зареєстровані в Державній інспекції сільського господарства в м. Києві згідно відбитку вхідного штемпеля, відповідно, відповідь на них мала бути надана не п'яти днів від дня їх отримання.
Як вказувалось вище в матеріалах справи міститься відповідь Державної інспекції сільського господарства України від 02.06.205 року № 2651/6-1/2-15 про розгляд заяви, яким доручено інспекції сільського господарства в м. Києві розглянути заяву позивача та у разі виявлення порушень вжити відповідних заходів реагування. Також Листом від 26.06.2015 року № 01-11/3654 Державною інспекції сільського господарства в м. Києві проінформовано Голову Гаражно-будівельного кооперативу «Теремки - 1 - НОВИЙ» про направлення клопотання про надання документів, матеріалів та інформації до виконавчого органу Київської міської ради Департаменту земельних ресурсів та до Головного управління Держземагентства у м. Києві щодо дотримання вимог земельного законодавства при відведенні ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» земельної ділянки ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1.
Проте, суд наголошує, що із зазначених відповідей неможливо встановити на яке саме звернення позивача надано відповідь у зв'язку з відсутністю будь-яких ідентифікуючих ознак у відповіді та враховуючи неодноразове звернення позивача. При цьому в матеріалах справи відсутні та відповідачем не надані докази надання відповіді на звернення позивача від 26.08.2015 року.
Крім того, щодо змісту наданих відповідей, то, на думку суду, вони не дають відповіді на ті питання, які запитувались позивачем, а лише інформують про вчинені дії з метою отримання необхідних документів.
Оскільки відповідачем вказані обставини не спростовано, суд вважає за доцільне визнати протиправною бездіяльність Державної інспекції сільського господарства в м. Києві щодо ненадання відповідей на звернення позивача від 07.05.2015 року та від 26.08.2015 року.
При цьому вимога позивача про визнання протиправною бездіяльність Державної інспекції сільського господарства в м. Києві щодо ненадання відповіді на звернення позивача від 14.05.2015 року та зобов'язати відповідача вчинити дії щодо його розгляду задоволенню не підлягають, оскільки в матеріалах справи відсутні та позивачем не надані докази направлення та отримання вищевказаного відповідачем.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля визначено Законом України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» 9 червня 2003 року № 963-IV (далі - Закон № 963).
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Статтею 6 вказаного Закону передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать, крім іншого, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:
додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;
додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;
ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;
розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;
виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям;
дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;
виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою;
дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;
додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;
додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю та інше.
Приписами статті 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок; розгляду звернень юридичних і фізичних осіб; участі у прийнятті в експлуатацію меліоративних систем і рекультивованих земель, захисних лісонасаджень, протиерозійних гідротехнічних споруд та інших об'єктів, які споруджуються з метою підвищення родючості ґрунтів та забезпечення охорони земель; розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель; проведення моніторингу ґрунтів та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення.
Аналіз викладеного свідчить про право центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі проводити перевірки та здійснювати інші заходи, спрямовані на реалізацію компетенції даного органу з метою перевірки дотримання відповідними суб'єктами вимог законодавства України про охорону земель.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про Державну інспекцію сільського господарства України» від 13 квітня 2011 року N 459/2011 передбачено, що Державна інспекція сільського господарства України (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України (далі - Міністр), входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Відповідно до п. 3 даного Указу основними завданнями Держсільгоспінспекції України є:
1) реалізація державної політики у сферах здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі;
2) внесення на розгляд Міністра пропозицій щодо формування державної політики у зазначених сферах.
Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань:
1) організовує та здійснює державний нагляд (контроль):
а) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за:
веденням державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель;
виконанням умов зняття, збереження і використання родючого шару грунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних із порушенням грунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель;
дотриманням вимог земельного законодавства при набутті права власності на земельні ділянки за договорами купівлі-продажу, міни, дарування, застави та іншими цивільно-правовими угодами;
дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
дотриманням правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереженням захисних насаджень і межових знаків;
проведенням землеустрою, виконанням заходів, передбачених проектами землеустрою, зокрема, за дотриманням власниками та користувачами земельних ділянок вимог, визначених у проектах землеустрою;
розміщенням, проектуванням, будівництвом та введенням у дію об'єктів, які негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;
здійсненням заходів, передбачених проектами землеустрою щодо захисту земель від водної і вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочення, засолення, солонцювання, висушування, ущільнення та інших процесів, що призводять до погіршення стану земель, а також щодо недопущення власниками та користувачами земельних ділянок псування земель шляхом їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, заростання чагарниками, дрібноліссям та бур'янами;
дотриманням строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;
дотриманням порядку визначення та відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва;
використанням земельних ділянок відповідно до цільового призначення;
дотриманням вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, у тому числі в оренду, зміни цільового призначення, вилучення, викупу, продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах та інше (п. 4 Указу Президента України «Про Державну інспекцію сільського господарства України»).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року N 877-V (далі - Закон № 877).
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Частиною 1 статті 4 Закону № 877 передбачено, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
За приписами абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону № 877 однією з підстав для здійснення позапланових заходів є: обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення.
Також частиною 1 статті 6 Закону № 877 передбачено, що під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).
Фізичні особи, які подали безпідставне звернення про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, несуть відповідальність, передбачену законом.
Тобто, у разі звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав відповідний орган, який уповноважений здійснювати державний нагляд (контроль) зобов'язаний встановити обґрунтованість поданого звернення та провести відповідну позапланову перевірку згідно вимог чинного законодавства або уразі виявлення її безпідставності вчинити дії щодо притягнення особи-заявника до відповідальності, передбаченої законом.
Як вказувалось вище позивач 07.05.2015 року звернувся до відповідача із заявою про надання інформації та вжиття заходів реагування.
Зокрема, посилаючись на рішення Господарського суду міста Києва від 25.12.2007 року та Постанову Київського апеляційного господарського суду від 02.06.2011 року, припис Прокуратури міста Києва від 06.09.2011 року та інші документи, позивач вказує про незаконність використання земельної ділянки ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1 не за цільовим призначенням.
Відповідь від 26.06.2015 № 01-11/3654 надана Державною інспекцією сільського господарства в м. Києві містить лише інформацію про направлення клопотання про надання документів, матеріалів та інформації про надання документів, матеріалів та інформації до виконавчого органу Київської міської ради Департаменту земельних ресурсів та до Головного управління Держземагентства у м. Києві щодо дотримання вимог земельного законодавства при відведенні ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» земельної ділянки ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1.
Також з ідентичним за змістом звернення позивач звернувся до відповідача 26.08.2015, проте як вказувалось вище відповіді не отримав.
При цьому в матеріалах справи відсутні, а відповідачем не надані докази подальшого розгляду звернень позивача з урахуванням положень абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону № 963 та визнання обґрунтованості чи безпідставності звернення позивача та проведення у разі необхідності відповідних дій передбачених даною статтею.
З огляду на відсутність в матеріалах справи доказів вчинення відповідачем дій передбачених абзацем 5 частини 1 статті 6 Закону № 963 за наслідками отримання звернень позивача від 07.05.2015 року та від 26.08.2015 року, суд вважає наявними підстави для зобов'язання Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві розглянути заяви позивача від 07.05.2015 року та від 26.08.2015 року та вирішити їх в порядку абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
При цьому суд наголошує, що вимоги позивача про зобов'язати відповідача повідомити позивача про результати розгляду документів, матеріалів та інформації витребуваних в Департаменті земельних ресурсів КМДА та в Головному управлінні Держземагентства у м. Києві щодо дотримання вимог земельного законодавства при відведенні (наданні) земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1, зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві повідомити заявника ОСОБА_1, Голову ГБК «Теремки - 1 - НОВИЙ» про вжиті заходи реагування відповідачем після виявлення порушень вимог земельного законодавства при відведенні (наданні) земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1 після дослідження документів, матеріалів та інформації витребуваних із Департаменту земельних ресурсів КМДА та в Головного управління Держземагентства у м. Києві, зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві повідомити заявника ОСОБА_1, Голову ГБК «Теремки - 1 - НОВИЙ» чи надавала Державна інспекція сільського господарства в м. Києві будь-які дозвільні документи ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс», зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві звернутися до Київської міської ради, Постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, Департаменту земельних ресурсів КМДА з відповідним документом, яким зобов'язати вчинити дії, а саме прийняти рішення, виконати вимоги законодавства, скласти Акт прийому-повернення земельної ділянки та Акт із засвідченням факту невикористання ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» для будівництва, експлуатації та обслуговування багатофункціонального офісного торгово-розважального комплексу, земельної ділянки під забудову протягом п'яти років, зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві проінформувати Київську міську раду, Постійну комісію Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, Департамент земельних ресурсів КМДА, Виконавчий орган Київської міської ради (КМДА), Головне управління Державного земельного агентства у м. Києві та ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» про прийняті рішення, задоволенню не підлягають виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Захист прав здійснюється у разі їх порушення. З цього слідує, що під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства. Якщо позивач не довів факту порушення особисто своїх прав, то навіть у разі, якщо дії суб'єкта владних повноважень є протиправними, підстав для задоволення позову немає. Звернення до суду є способом захисту порушених суб'єктивних прав, а не способом відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до пункту 8 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Таким чином судовому захисту в адміністративних судах України підлягає лише порушене право, а отже предмет оскарження за правилами адміністративного судочинства повинен мати юридичне значення, тобто впливати на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків, а також встановлені законом умови їх реалізації.
Аналізуючи викладене суд вважає за необхідне наголосити, що заявляючи вимогу про зобов'язання відповідача вчинити дії в частин повідомлення за нслілдками майбутнього розгляду матеріалів та документів та проінформування щодо вчинення відповідачем певних дій, фактично просить суд здійснити захист прав на майбутнє. Оскільки завданням адміністративного судочинства, як вказувалось вище є саме захист порушених або оспорюваних прав та інтересів фізичних і юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин, суд вважає, що зазначені вимоги задоволенню не підлягають.
Вимоги про зобов'язання Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві не погоджувати, не схвалювати, не затверджувати та не надавати ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» документів дозвільного характеру, які б суперечили вимогам згідно переліку; зобов'язання Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві провести позапланову перевірку використання ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» не за цільовим призначення земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1, скласти Акт обстеження вказаної земельної ділянки та зафіксувати вищевказані обставини; зобов'язання Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві до приведення дій посадових і службових осіб згідно переліку відкликати, скасувати прийняті раніше рішення щодо здійснення будівництва на вищезазначеній земельній ділянці, зобов'язання відповідача звернутися до Київської міської ради, Постійної комісії Київради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури, Департаменту земельних ресурсів КМДА з відповідним документом, яким зобов'язати зазначені органи вчинити дії; зобов'язання Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві прийняти рішення про примусове припинення права користування земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1 та внести зміни в черговий кадастровий план із засвідченням відсутності землекористувача ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» на даній земельній ділянці також задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
За своєю правовою природою, повноваження відповідача щодо прийняття рішень, вчинення дій щодо звернення до інших органів, проведення перевірки та вчинення інших функцій є дискреційним повноваженням та виключною компетенцією уповноваженого органу.
Як випливає зі змісту Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 р. на 316-й нараді під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду -тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст.2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень -ключовим завданням якого є здійснення правосуддя.
Тому, вказані позовні вимоги є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходять за межі завдань адміністративного судочинства, а тому задоволенню не підлягають.
Також суд зауважує, що заявляючи вимогу про зобов'язання Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві встановити факт нецільового використання земельної ділянки ТОВ «Будівельна компанія «Будєвросервіс» кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1 позивач намагається здійснити захист прав на прав у майбутньому, оскільки станом на час вирішення справи перевірка на підставі якої відповідачем встановлено наявність чи відсутність фактів використання земельної ділянки з порушенням вимог чинного законодавства не проведення, а тому задоволенню не підлягає.
За правилами частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладені обставини, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та наявних в матеріалах справи матеріалів, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Задовольнити частково адміністративний позов Гаражно-будівельного кооперативу «Теремки - 1 - НОВИЙ».
2. Визнати протиправною бездіяльність Державної інспекції сільського господарства в м. Києві щодо ненадання відповідей на звернення Гаражно-будівельного кооперативу «Теремки - 1 - НОВИЙ» від 07.05.2015 року та від 26.08.2015 року.
3. Зобов'язати Державну інспекцію сільського господарства в м. Києві розглянути заяви позивача від 07.05.2015 року та від 26.08.2015 року та вирішити їх в порядку абзацу 5 частини 1 статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» 5 квітня 2007 року № 877-V.
4. Відмовити в задоволенні іншої час тини вимог.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.185-187 КАС України.
Суддя В. І. Келеберда