ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.01.2016р. Справа№ 914/3878/15
За позовом: Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, м. Львів
до відповідача: Приватного підприємства Вальтер, м. Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-1: Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради, м. Львів
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-2: Комунальне підприємство «Адміністративно технічне управління», м. Львів
про: демонтаж тимчасової споруди».
Суддя Долінська О.З.
При секретарі Вашкевич Н.І.
За участю представників сторін:
позивача: ОСОБА_1М дов. №34-вих-2089 від 07.12.2015 року,
відповідача: ОСОБА_2 дов. №21 від 15.12.2015 року.
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-1: Михальська ОСОБА_3 дов. №33-вих-1652 від 04.09.2015 р.
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-2: ОСОБА_4 дов. №2410-10-3786 від 02.07.2015 р.
Учасникам судового процесу роз'яснено права та обов'язки передбачені ст.ст. 20, 22,27 ГПК України. Заяв про відвід судді не подавалось. Клопотань про технічну фіксацію судового процесу не поступало.
На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до Приватного підприємства „Вальтер про демонтаж тимчасової споруди. Ухвалою від 12.11.2015 р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначено на 24.11.2015р.
Рух справи відображено в ухвалах суду, які містяться в матеріалах справи.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 11.01.2016 р. залучено до участі у справі №914/3878/15 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-1 - Личаківську районну адміністрацію Львівської міської ради (79017, м. Львів, вул. Левицького, 67, ідентифікаційний номер 04056109) та залучено до участі у справі №914/3878/15 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-2 Комунальне підприємство «Адміністративно технічне управління» (79008, м. Львів, вул. Сахарова, 42, ідентифікаційний номер 13804591) і продовжено строк розгляду справи з 11.01.2016 р. на 15 календарних днів за клопотанням представника позивача.
В судове засідання 25.01.2016 р. представник позивача зявився, позов підтримав із підстав викладених у позовній заяві та у письмових запереченнях на відзив, що подані суду 25.01.2016 р. Просить позов задоволити. Вимоги ухвали суду виконав.
В судове засідання 25.01.2016 р. представник відповідача зявився, проти позову заперечив із підстав викладених у відзиві та у доповненнях до відзиву поданих суду 25.01.2016 р. Вимоги ухвали суду від 20.01.2016 р. виконав.
В судове засідання 25.01.2016 р. представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-1 зявився, позов підтримав, вимоги ухвали суду від 20.01.2016 р. виконав.
В судове засідання 25.01.2016 р. представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача-2 зявився, позов підтримав, вимоги ухвали суду від 20.01.2016 р. виконав.
Крім того, відповідно до ч. 1 та 2 ст.43 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Враховуючи вищенаведене, слід зазначити, що судом, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість Учасникам процесу щодо обгрунтування їх правової позиції по суті спору та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.
В судовому засіданні 25.01.2016 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третіх осіб, оглянувши оригінали документів, повно, всебічно і обєктивно зясувавши усі обставини справи в їх сукупності, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
За адресою: м. Львів, вул. Г. Хоткевича, 62 Приватним підприємством «Вальтер» самовільно встановлено тимчасову споруду торгівельного призначення «Галицька здоба».
Відповідно до акту проведення обстеження тимчасової споруди від 18 серпня 2015 року, комісією в складі: в.о. начальника відділу соціально економічного розвитку Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради, інженера ЛКП «Хуторівка» та інженера КП «Адміністративно технічне управління», з виходом на місце виявлено самовільно встановлену функціонуючу тимчасову споруду «Галицька здоба», яка розташована за адресою: вул. Г. Хоткевича, 62 у м. Львові. Під час здійснення обстеження власник споруди був відсутній.
Розпорядженням голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 20 серпня 2015 року № 400 зобовязано ПП «Вальтер» до 25 серпня 2015 року демонтувати самовільно встановлену тимчасову споруду торгівельного призначення «Галицька здоба» за адресою: м. Львів, вул. Г.Хоткевича, 62, Сихівська районна адміністрація Львівської міської ради листом №34-вих-1455 від 20 серпня 2015 року звернулася до ЛМЕМ ПАТ «Львівобленерго» з проханням відєднати від електропостачання тимчасову споруду, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Г. Хоткевича, 62, ПП «Вальтер».
Позивач листом № 4-34-1608 від 20 серпня 2015 року звернулася до КП «Адміністративно-технічне управління» з проханням вжити заходів в межах повноважень щодо функціонуючої без дозвільних документів тимчасової споруди «Галицька здоба» за адресою: м. Львів, вул. Г. Хоткевича, 62.
20 серпня 2015 року КП «Адміністративно-технічне управління» надіслано ПП «Вальтер» вимогу №2410 Б-в2555 від 19.09.2015 року про надання дозвільних документів на встановлення тимчасової споруди малої архітектурної форми за адресою: м. Львів, вул. Г. Хоткевича, 62 або демонтувати її. Також було попереджено, що при невиконанні вимоги згідно ст. 152 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення» передбачено стягнення від 340 до 1 360 грн. на громадян та від 850 до 1 700 грн. на субєктів господарювання та посадових осіб (докази містяться в матеріалах справи).
Відповідно до акту проведення обстеження тимчасової споруди від 09 вересня 2015 року, представниками комісії відділу соціально економічного розвитку Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та інженером ЛКП «Хуторівка», з виходом на місце встановлено, що власником тимчасової споруди ПП «Вальтер», не виконано розпорядження голови Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради від 20 серпня 2015 року № 400 «Про демонтаж тимчасової споруди торгівельного призначення на вул. Г. Хоткевича, 62 у м. Львові», тимчасова споруда не демонтована і функціонує.
03 вересня 2015 року інженером КП «Адміністративно-технічне управління» складено протокол № 6-086б про адміністративне правопорушення, у якому зазначено, що директор ПП «Вальтер» ОСОБА_5 самочинно встановив тимчасову споруду за адресою: просп. ОСОБА_6 вул. Коломийська у м. Львові, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.152 КпАП України.
Відповідно до листа КП «Адміністративно-технічне управління» від 18 вересня 2015 року № 2410-07-5395, Сихівську районну адміністрацію Львівської міської ради повідомлено наступне, що за результатами проведення обстежень самовільно розміщеної тимчасової споруди за адресою: вул. Г.Хоткевича, 62 протокол №6-090б про адміністративне правопорушення скеровано для розгляду за місцем реєстрації відповідальної особи до адміністративної комісії при Личаківській районній адміністрації (докази містяться в матеріалах справи).
Згідно з ст.298 КпАП України постанова про накладення адміністративного стягнення є обовязковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами і громадянами.
За дане порушення адміністративною комісією при Личаківській районній адміністрації Львівської міської ради притягнуто гр. ОСОБА_5, директора ПП «Необхідність», до адміністративної відповідальності. Постановою від 08.10.2015 року № 162 на гр. ОСОБА_5 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1 700 грн. Доказів оскарження такої постанови відповідач не подав, натомість сплатив відповідний адміністративний штраф (копія квитанції від 12 жовтня 2015 року знаходиться в матеріалах справи).
Як вбачається із постанови №162 від 08.10.2015 р. у справі про адміністративні правопорушення і протоколу №24 засідання адміністративної комісії при Личаківській районні адміністрації, то комісія розглядала в тому числі протокол №6-086б від 03.09.2015 р. про адміністративне правопорушення щодо самочинно встановленої тимчасової споруди за адресою м. Львів, вул. вул. Г. Хоткевича, 62 Приватним підприємством «Вальтер. В той час ОСОБА_5 працював одночасно на посаді директора ПП «Необхідність» і директора ПП «Вальтер» також, що вбачається із витягу з ЄДРПОУ.
За наслідками розгляду одночасно всіх протоколів, складених на керівника ПП «Необхідність» і ПП «Вальтер», адміністративною комісією Личаківської райдержадміністрації було винесено постанову 08.10.2015 р. №162 і згідно ч. 2 ст. 36 та ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення накладено один максимальний штраф за кілька адміністративних правопорушень на посадову особу керівника підприємств ОСОБА_5
Відповідно до акту проведення обстеження тимчасової споруди від 21 січня 2016 року складеного комісією в складі: в.о. начальника відділу соціально економічного розвитку і головного спеціаліста відділу соціально економічного розвитку Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради та інженером ЛКП «Хуторівка», встановлено, що тимчасова споруда ПП «Вальтер» за адресою: м. Львів, вул. Хоткевича, 62 функціонує без дозвільних документів та здійснює реалізацію хлібо - булочної продукції; розмір тимчасової споруди 2,0м*4,0 м.
Станом на дату прийняття рішення у справі, доказів демонтажу вказаної тимчасової споруди не подано.
Суд при прийнятті рішення виходив з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України Про благоустрій населених пунктів благоустрій населених пунктів це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
За частинами 1 та 4 статті 20 Закону України Про благоустрій населених пунктів організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом; рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обовязковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.
Згідно ст.21 Закону України Про благоустрій населених пунктів Мала архітектурна форма - це елемент декоративного чи іншого оснащення обєкта благоустрою. До малих архітектурних форм належать: альтанки, павільйони, навіси; паркові арки (аркади) і колони (колонади); вуличні вази, вазони і амфори; декоративна та ігрова скульптура; вуличні меблі (лавки, лави, столи); сходи, балюстради; паркові містки; огорожі, ворота, ґрати; інформаційні стенди, дошки, вивіски; інші елементи благоустрою, визначені законодавством. Розміщення малих архітектурних форм здійснюється відповідно до цього Закону за рішенням власника обєкта благоустрою з дотриманням вимог законодавства, державних стандартів, норм і правил.
Відповідно до ст.28 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Згідно з пунктом 1.10 Правил благоустрою м.Львова, які затверджені Ухвалою Львівської міської ради від 21.04.2011 №376 самочинне встановлення (малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами) - це встановлення малої архітектурної форми, відкритого літнього майданчика, засобу зовнішньої реклами, дозвіл на встановлення яких не видавався або закінчився і не був продовжений у передбачені терміни або був скасований у встановленому порядку.
Згідно з п.2.1 Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва, та житлово-комунального господарства України №244 від 21.10.2011р. (далі Порядок) підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив'язки тимчасової споруди. Встановлення тимчасової споруди здійснюється відповідно до паспорта привязки, відхилення від паспорта привязки тимчасової споруди не допускається (п.2.20, 2.21 Порядку). Розміщення тимчасової споруди самовільно забороняється (п.2.31 Порядку). У разі закінчення строку дії, анулювання паспорта привязки, самовільного встановлення тимчасової споруди така тимчасова споруда підлягає демонтажу (п.2.30 Порядку). Документація щодо тимчасових споруд, видана до набрання чинності даним Порядком, дійсна до закінчення її терміну дії (п.2.35 Порядку).
Згідно п.2.1 Положення про порядок розміщення тимчасових споруд та Комплексної схеми розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності у м.Львові, затвердженого ухвалою ЛМР № 3190, розміщення тимчасових споруд здійснюється замовником відповідно до паспорту привязки, плану земельної ділянки та договору оренди земельної ділянки або договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою; місце встановлення тимчасових споруд повинно відповідати адресі, вказаній у паспорті привязки, та плану земельної ділянки або схемі привязки. Тимчасові споруди розміщуються і функціонують відповідно до вимог чинного законодавства України та інших нормативних актів, прийнятих у межах компетенції органами державної влади та органами місцевого самоврядування (п.2.3).
Пунктом 7.1 даного Положення передбачено, що демонтажу підлягають тимчасові споруди: для встановлення яких закінчився термін дії договору оренди окремих конструктивних елементів благоустрою або термін дії договору оренди земельної ділянки і субєкту господарювання відмовлено у його продовженні; самовільно встановлені ТС. Право районної адміністрації звертатися з позовом до суду про демонтаж передбачено пунктом 7.8 Положення.
Таким чином, законодавство визначає, що встановлення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності допускається за умови наявності паспорта привязки тимчасової споруди (до прийняття Порядку дозволу на встановлення МАФу), а у разі, якщо такого паспорта привязки (дозволу на встановлення МАФу) не існує, остання підлягає демонтажу. Така правова позиція підтримується Вищим господарським судом України (наприклад, постанова від 02.07.2013р. у справі №5015/4959/12, постанова від 21.05.2013р. у справі №5015/3387/12).
Суд відхиляє заперечення відповідача про недостовірність факту належності тимчасової споруди відповідачу виходячи з наступного.
Як вбачається із доказів долучених позивачем та третіми особами 1 та 2, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, то протокол про адміністративне правопорушення №6-086б від 03.09.2015 р. складався на директора ПП «Вальтер». Приватному підприємству «Вальтер» скеровувались запрошення вимоги і протокол про адмінправопорушення, що стосується самовільно встановленої тимчасової споруди ПП «Вальтер» за адресою: м. Львів, вул. Г. Хоткевича, 62 (докази містяться в матеріалах справи).
Предметом розгляду на адмінкомісії при Личаківській райдержадміністрації 08.10.2015 р. був протокол №6-086б від 03.09.2015 р., складений на директора ПП «Вальтер» ОСОБА_5 за самочинно вставлену тимчасову споруду за адресою: м. Львів, вул. Г. Хоткевича, 62.
За наслідками вчинення кількох адміністративних правопорушень на ОСОБА_5, як на посадову особу було накладено максимальний розмір штрафу згідно ч. 2 ст. 36 та ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення. ПП «Вальтер» дану постанову №162 від 08.10.2015 р. адмінкомісії при Личаківській райдержадміністрації не оскаржило і ОСОБА_5 сплатив 12.10.2015 р. штраф в сумі 1700,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані належними і допустимими письмовими доказами, що містяться в матеріалах справи і спростовують заперечення відповідача. А відтак, позов підлягає до задоволення повністю.
Згідно з ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до п.2.3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції №18 від 26.12.2011р. якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.
Таким чином, оскільки на момент прийняття рішення у Приватного підприємства Вальтер відсутні визначені законом дозвільні документи на розміщення тимчасової споруди «Галицька здоба» за адресою: вул. Хоткевича, 62 у м. Львові, яка функціонує та здійснює реалізацію хлібо-булочної продукції; розмір споруди 2,0м*4,0 м., то остання підлягає демонтажу.
Відповідно до ст.49 ГПК України судовий збір, сплачений позивачем, підлягає до стягнення з відповідача в сумі 1218,00 грн., так як спір виник з вини останнього.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 3, 12, 27,33, 34, 36, 44, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, суд,
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити повністю.
2. Зобов'язати Приватне підприємство Вальтер (79014, м. Львів, вул. Ярова, 14, ідентифікаційний код 20842534) демонтувати тимчасову споруду торгівельного призначення «Галицька здоба», встановлену за адресою: м. Львів, вул. Хоткевича, 62.
3. Стягнути з Приватного підприємства Вальтер (79014, м. Львів, вул. Ярова, 14, ідентифікаційний код 20842534) на користь Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради (адреса: 79049, м.Львів, просп. Червоної Калини, 66, код ЄДРПОУ 25258931) 1 218,00 грн. понесених витрат по сплаті судового збору.
4. Накази видати відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст. ст. 91- 93 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 29.01.2016 р.
Суддя Долінська О.З.