Справа № 565/1679/15-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2016 року 15 год. 58 хв. м.Кузнецовськ
Кузнецовський міський суд Рівненської області у складі
головуючого судді Демчини Т.Ю.,
при секретарі судового засідання Ковальчук В.С.,
з участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Костючик О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі засідань Кузнецовського міського суду адміністративний позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в АДРЕСА_1 про зобов'язання призначити пенсію, -
в с т а н о в и в:
До суду звернулась ОСОБА_3 з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в АДРЕСА_1 (далі - УПФ м.Кузнецовська) з вимогою зобов'язати призначити їй пенсію за віком на пільгових умовах з 18.11.15 р., знизивши пенсійний вік відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 05.12.88 р. і по даний час вона постійно проживає в АДРЕСА_1, яке відноситься до зони посиленого радіологічного контролю, і відповідно до ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" вона має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державної пенсії, як особа, яка постійно проживала чи постійно працювала у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що станом на 01.01.93 р. проживала або працювала у цій зоні не менше 4 років та додатково 1 рік за кожні 3 роки проживання, але не більше 5 років. Відповідач відмовляється призначити їй пенсію на пільгових умовах.
В судове засідання позивач ОСОБА_3 не з'явилась. Представник позивача ОСОБА_1 вимоги позову ОСОБА_3 підтримав в повному обсязі та пояснив, що позивач зареєстрована в АДРЕСА_1 з 03.01.89 р., а у період з 05.12.88 р. по 03.01.89 р. вона також проживала в АДРЕСА_1, перерва у прописці пов'язана з тим, що місце її проживання у цей час змінилось, і прописка у новому житлі зайняла певний час. У підтвердження факту проживання у цей період в АДРЕСА_1 відповідачу було надано судове рішення, яке набрало законної сили, проте відповідачем дане судове рішення до уваги не взято. Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні з підстав, викладених у позові, просив суд його задовольнити.
Представник відповідача Костючик О.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю та подала письмові заперечення, які обґрунтовуються тим, що з наданих позивачем документів про період проживання на території зони посиленого радіологічного контролю вбачається, що підтверджений довідкою період проживання є недостатнім для зниження пенсійного віку. Костючик О.А. підтвердила, що 18 листопада 2015 року позивач звернулась з пакетом необхідних для призначення пенсії документів до відповідача, однак у зв'язку з відсутністю документально підтвердженого часу проживання в АДРЕСА_1 їй було відмовлено у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років, про що її письмово повідомлено. Представник відповідача також підтвердила, що спір щодо права ОСОБА_3 на пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виник лише в частині зарахування до періоду її проживання у зоні посиленого радіологічного контролю передбаченого законодавством строку для зменшення пенсійного віку на 5 років. З підстав відсутності документів у підтвердження проживання такий період у зазначеній зоні, представник відповідача просила суд відмовити у задоволенні позову у зв'язку з безпідставністю вимог.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши інші докази у справі, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.
Позивач ОСОБА_3 має статус особи, постраждалої від наслідків катастрофи на ЧАЕС категорії 4, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 05.12.11 р. Рівненською обласною державною адміністрацією.
З довідки ЖЕД-4 № 2536 від 26.11.15 р. судом встановлено, що ОСОБА_3 з 03.01.89 р. по даний час зареєстрована в АДРЕСА_1.
Відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування": особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років - на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
З аналізу вказаної норми вбачається, що максимальне зниження пенсійного віку для осіб, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, складає п'ять років.
Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" (в редакції Закону від 08.07.2011 р., чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. Частиною 2 цієї статті передбачено випадки набуття жінками права на пенсію до досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті.
Зокрема, цією нормою передбачено, що для жінок, які народилися до 30 вересня 1956 року (вік ОСОБА_3, зменшений на 5 років), право на пенсію виникає при досягненні 55 років.
Отже, вік, по досягненні якого ОСОБА_3 набуває право на пенсію із зменшенням пенсійного віку, за наявності належним чином підтвердженого пільгового стажу проживання (роботи) визначений час на території радіоактивного забруднення, складає: 55 років - 5 років = 50 років.
З копії паспорта громадянина України серії НОМЕР_2, виданого 09.10.97 р. Кузнецовським МВ УМВС України в Рівненській області, вбачається, що ОСОБА_3 народилась 03 липня 1961 року, отже, 03.07.11 р. їй виповнилось повних 50 років.
З копії заяви ОСОБА_3 та відповіді УПФ м.Кузнецовська № 2691/Г-62 від 25.11.15 р. вбачається та підтверджується поясненнями сторін, що позивач звернулась до відповідача 18 листопада 2015 року із заявою про призначення пенсії. З даного документу вбачається також, що позивачці відмовлено у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку у зв'язку з відсутністю документів, які б підтверджували факт постійного проживання заявниці у зоні посиленого радіологічного контролю до 01.01.93 р. встановленої законодавством тривалості - 4 роки.
Рішенням Кузнецовського міського суду Рівненської області від 30 серпня 2011 року, яке 12 вересня 2011 року набрало законної сили, встановлено факт, що має юридичне значення - що ОСОБА_3 постійно проживала в АДРЕСА_1 у період часу з 05 грудня 1988 року по 03 січня 1989 року.
Відповідно до ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи викладене, суд вважає доведеним факт постійного проживання ОСОБА_3 в АДРЕСА_1 у період з 05 грудня 1988 року по 03 січня 1989 року, тобто у час, коли місце її проживання у даному населеному пункті зареєстроване не було.
При цьому суд вважає неспроможними заперечення відповідача щодо того, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України 25.11.05 р. № 22-1, не передбачено подання судового рішення у підтвердження періоду проживання у зоні посиленого радіологічного контролю, оскільки відповідно до ст.14 ЦПК України та ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
При зверненні із заявою про призначення пенсії позивач надала посвідчення особи, потерпілої від наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 4, що є достатнім підтвердженням того, що вона на протязі не менше 4 років станом на 01.01.93 р. проживала або постійно працювала саме у зоні посиленого радіологічного контролю, а тому відмова відповідача, яка ґрунтується на відсутності документів, які підтверджували відомості про постійне місце проживання у забрудненій зоні, є неправомірною.
Згідно п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №41 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам. які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Відповідно до ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи із зазначеного принципу покладення обов'язку доказування, відповідач не довів правомірності своїх дій.
Частиною 1 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 71, 138, 160-163, 167 КАС України, ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", суд,-
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в АДРЕСА_1 призначити ОСОБА_3 пенсію за віком з 18 листопада 2015 року, знизивши їй пенсійний вік відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області, який ухвалив оскаржуване судове рішення, протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: