Ленінський районний суд м.Полтави
Справа № 553/3473/15-а
Провадження № 2-а/553/5/2016
П О С Т А Н О В А
Іменем України
12.01.2016м. Полтава
Ленінський районний суд м. Полтави у складі:
головуючого судді - Новака Ю.Д.,
при секретарі - Карпінчик О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції у Полтавській області, Державного інспектора з охорони навколишнього природнього середовища Полтавської області Мерефи Володимира Михайловича, третя особа без самостійних вимог Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» про скасування постанови про накладення адмістративного стягнення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом (скаргою) на постанову про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 164 ч. 1 КУпАП,, в якому просила:
1). Визнати протиправним та скасувати п.3 таблиці «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» Акту №115/01-01-14 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, а саме «ВП «Локомотивне депо Полтава» ДП «Південна залізниця» у 2015 році здійснюється виробнича діяльність пов'язана з утворенням, зберігання та видалення відходів за відсутності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами»).
2). Визнати дії Державного інспектора з охорони навколишнього природнього середовища Полтавської області Мерефи В.М. щодо складання постанови серії № 06-22-20 від 26 серпня 2015 р. про адміністративне правопорушення про накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 850 (вісімсот пятдесят) гривень за порушення ст. 22,33 ЗУ «Про відходи», ст. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» незаконними.
3). Визнати постанову № 06-22-20 від 26 серпня 2015 року про адміністративне правопорушення протиправною та скасувати її, а провадження по справі закрити.
В судове засідання позивачка не з'явилася, попередньо надавши заяву про розгляд справи без її участі, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
У судове засідання представник відповідача та відповідач Мерефа В.М. не з'явились, про час, день та місце слухання прави повідомлені були належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило. В поданих до суду письмових запереченнях просили відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання представник третьої особи не з'явився, попередньо надавши заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що позовні вимоги позивачки підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Враховуючи викладене керуючись ст. 268 КУпАП суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 20.12.2013 року Полтавською обласною державною адміністрацією був виданий Локомотивному депо Полтава Південної залізниці (код 04711330) «Дозвіл на розміщення відходів у 2014 -2016 роках» №22183 який був оформлений бланком документу «Дозвіл на розміщення відходів у 2014 -2016 роках» і підписаний Головою обласної державної адміністрації. Відповідачі не надали інформації, що Дозвіл на розміщення відходів у 2014 -2016 роках №22183 який дійсний до 31.12.2016 року на час проведення перевірки був скасований у відповідності до чинного законодавства.
26 квітня 2014 року набув чинності ЗУ від 09.04.2014 р. №1193-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що до скорочення кількості документів дозвільного характеру», яким з ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» виключений пункт 62 (Дозвіл на розміщення відходів).
8.05.2014 р. Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації оприлюднив на власному сайті наступну інформацію: - «Департамент з питань нафтогазового комплексу, промисловості, екології та природних ресурсів облдержадміністрації (далі-Департамент) повідомляє наступне: 26 квітня 2014 року набув чинності Закон України від 09.04.2014 року № 1193-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру». З Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» був виключений пункт 62 (дозвіл на розміщення відходів). Відповідно до статті 20 Закону України «Про відходи» і статті 20-4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», з 26 квітня 2014 року вид документу дозвільного характеру «Дозвіл на розміщення відходів» законодавством не встановлений. Після прийняття Кабінетом Міністрів України механізму надання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, їх видача буде здійснюватися через Дозвільний центр Полтавської міської ради (м.Полтава, вул.Жовтнева, 36).»
Відповідачі не надали суду доказів що в ЗУ «Про відходи», ЗУ «Про охорону навколишнього середовища», чи в інших законодавчих актах міститься вимога про переоформлення вже виданих «Дозволів на розміщення відходів».
«ВП «Локомотивне депо Полтава» ДП «Південна залізниця» зверталось з запитом до:
- Полтавської ОДА (лист № ТЧ5-5/01-06/692 від 31.07.2015 року) за роз'ясненням стосовно порядку отримання дозволу «Дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами» на що отримало відповідь (лист №3180/04-02-09 від 07.08.2015 року) де зазначино, що «… вид документу дозвільного характеру «Дозвіл на розміщення відходів» законодавством не встановлений … З 26.04.2014 року та станом на 6.08.2015 порядок отримання дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами не прийнятий, тому дозволи за цей період не видавались».
- Центру надання адміністративних послуг Полтавської міської ради, на що отримало відповідь від Управління адміністративних послуг Полтавської міської ради (лист № 01-14-03-01/525 від 10.08.2015 року) де зазначено: - «Відповідно до статті 8 Закону України «Про адміністративні послуги» суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджується інформаційна та технологічна картки. Проте, Департаментом екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації на сьогоднішній день до Центру надання адміністративних послуг Полтавської міської ради не надані затверджені в установленому законодавством порядку інформаційні та технологічні картки для видачі дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Одночасно, Департамент екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації листом №2133/02-23 від 06.06.2014р. повідомив виконавчий комітет Полтавської міської ради про те, що центральними органами державної виконавчої влади до цього часу не розроблений механізм видачі зазначеного дозволу і про існуючу неможливість здійснювати його видачу. В зв'язку з цим, видача дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами через Цент надання адміністративних послуг на теперішній час не здійснюється».
ДП «Південна залізниця» листом НГ-НЗ-1-07-01/636 від 16.07.2015 року з цього ж питання зверталось з запитом до Полтавської ОДА на що отримала відповідь (лист №3051/04-02-09 від 24.07.2015р) де зазначено: - «В ЗУ «Про перелік документів дозвольного характеру у сфері господарської діяльності» виключений пункт 62 (дозвіл на розміщення відходів) …. Вид документу дозвільного характеру «Дозвіл на розміщення відходів» законодавством не встановлений. … Після прийняття КМУ механізму надання дозволів … їх видача буде здійснюватися через Дозвільний центр Полтавської міської ради. Станом на 23 липня порядок отримання дозволів на здійснення операцій в сфері поводження з відходами … не прийнятий»
З 05 серпня 2015р. по 26 серпня 2015р. Державною екологічною інспекцією у Полтавській області проводилась перевірка Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Полтава» державного підприємства «Південна залізниця».
За результатами перевірки було складено «Акт
перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами» №115/01-01-14 де в п.3 таблиці «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» зазначено - «ВП «Локомотивне депо Полтава» ДП «Південна залізниця» у 2015 році здійснюється виробнича діяльність пов'язана з утворенням, зберігання та видалення відходів за відсутності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами». Позивач не згодна була з вищезазначеним пунктом Акту і своє заперечення з поясненням виклала у відповідному пункті цього Акту, вказавши, що згідно п.3 відсутній дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, так як станом на теперішній час не прийнятий КМУ порядок отримання цих дозволів, про що свідчать листи з органів виконавчої влади, що здійснють видачу даних дозволів № 3180/04-02-09 від 07.08.2015 року, № 01-14-03-01/525 від 10.08.2015 р., № 3051/04-02-09 від 24.07.2015р.
26 серпня 2015 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Мерефою В.М. була винесена «Постанова про накладення адміністративного стягнення» №06-22-20 якою визнано Позивача винною у вчинені адміністративного правопорушення, а саме порушення ст. 22,33 ЗУ «Про відходи», ст.. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», та згідно ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятьдесят) гривень. При винесенні цієї постанови не було враховано, що:
- після 26 квітня 2014 року «ВП «Локомотивне депо Полтава» ДП «Південна залізниця» працівником якого є Позивач, та ДП «Південна залізниця» звертались з запитами до Полтавської ОДА, Центру надання адміністративних послуг Полтавської міської ради за роз'ясненням стосовно порядку отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;
- згідно інформації наданої на ці запити відсутня можливість приймати та розглядати заяви від субєктів господарювання щодо видачі дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами та здійснювати видачу (переоформлення) документів дозвільного характеру у звязку із тим, що Кабінетом Міністрів України наразі не затверджено Порядок видачі дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, не визначено вичерпний перелік документів, які субєкту господарювання потрібно надати для отримання зазначеного дозволу,
- до Центру надання адміністративних послуг не надані інформаційні та технологічні картки для видачі дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами,
- видача дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами через Центр надання адміністративних послуг в період з 26.04.2014 року по 10.08.2015 року не здійснювалась.
Тому, суд вважає дії відповідача щодо:
- включення до п. 3. таблиці «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» «Акту №115/01-01-14 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами» порушення, а саме: «ВП «Локомотивне депо Полтава» ДП «Південна залізниця» у 2015 році здійснюється виробнича діяльність пов'язана з утворенням, зберігання та видалення відходів за відсутності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами» - не обґрунтованими (тобто без з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення);
- винесення державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Мерефою В. М. «Постанови про накладення адміністративного стягнення» від 26 серпня 2015 року № 06-22-20, якою визнано ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, а саме порушення ст. 22,33 ЗУ «Про відходи», ст. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», та згідно ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п»ятьдесят) гривень, за відсутності її вини протиправними.
Що стосується позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування п.3 таблиці «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» «Акту №115/01-01-14 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами», а саме «ВП «Локомотивне депо Полтава» ДП «Південна залізниця» у 2015 році здійснюється виробнича діяльність пов'язана з утворенням, зберігання та видалення відходів за відсутності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами», суд вважає, що вони не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом позивачем не оспорюються дії по проведенню планової перевірки З 05 серпня 2015р. по 26 серпня 2015р. Державною екологічною інспекцією у Полтавській області Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Полтава» державного підприємства «Південна залізниця», проте позивач не згоден з висновками, викладеними в «Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами» №115/01-01-14, в зв'язку з чим просить визнати дії по формуванню в акті перевірки вищезазначених висновків протиправними.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Суд зазначає, що висновки (порушення), викладені в «Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами» №115/01-01-14 не можуть бути предметом оскарження в адміністративному суді, оскільки акт не являється актом індивідуальної дії у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, він не є обов'язковим до виконання позивачем та сам по собі не породжує для нього будь-яких наслідків, позаяк такий акт є лише носієм доказової інформації та не містить волевиявлення суб'єкта владних повноважень щодо виявлених фактів правопорушень.
Так само і діяльність працівників органу з проведення перевірки Відокремленого підрозділу «Локомотивне депо Полтава» державного підприємства «Південна залізниця» є лише службовою діяльністю таких осіб на виконання своїх посадових обов'язків із збирання доказової інформації щодо дотримання даним суб'єктом вимог чинного законодавства. Тому, як власне акт перевірки, так і дії посадових осіб органу з проведення перевірки та зі складення цього акта не створюють жодних правових наслідків для Позивача, не змінюють стану його суб'єктивних прав, дії Державної екологічної інспекцієї у Полтавській області по проведенню перевірки та складанню акту є способом реалізації наданих суб'єкту владних повноважень компетенції.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі - ЗУ № 877) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - це планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Процедура проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів визначена Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 N464, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 січня 2009 р. за N18/16034.
Відповідно до ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Статтею 164 ч.1 КУпАП передбачена відповідальність, зокрема, за порушення порядку провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачено законом.
Відповідно до ст.9 ч.1 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Таким чином наявність вини є невід»ємною ознакою складу будь-якого адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст.247 ч.1 п.1 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності у діянні особи складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст.247 ч.1 п.1, 283-284 КУпАП, ст.ст. 7-11, 71, ч. 3 ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Державного інспектора з охорони навколишнього природнього середовища Полтавської області Мерефи Володимира Михайловича щодо складання постанови серії № 06-22-20 від 26 серпня 2015 р. про адміністративне правопорушення про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 850 (вісімсот пятдесят) гривень за порушення ст. 22,33 ЗУ «Про відходи», ст.55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища».
Скасувати «Постанову про накладення адміністративного стягнення» № 06-22-20 від 26 серпня 2015 року, винесену державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Полтавської області Мерефою Володимиром Михайловичем, якою визнано ОСОБА_1 винною у вчинені адміністративного правопорушення, а саме порушення ст. 22,33 ЗУ «Про відходи», ст.. 55 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», та згідно ст. 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п»ятьдесят) гривень.
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.164 ч.1 КупАП, закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КупАП, у звязку із відсутністю в її діянні складу адміністративного правопорушення.
У задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування п.3 таблиці «Порушення вимог законодавства, виявлені під час заходу державного нагляду (контролю)» Акту №115/01-01-14 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через Ленінський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Ю. Д. Новак