Справа № 373/3036/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2016 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючої судді Колодко Л.В.
при секретарі Тітровій І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся з названим позовом в суд і просив визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013 - 2015 роки для нарахування йому пенсії за вислугу років, доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року. Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013 - 2015 роки для перерахунку його пенсії за вислугою років, доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС передбачену, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року та у термін передбачений п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 року за №135/3402 та направити його до органу, що призначає пенсію. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести йому, ОСОБА_1, перерахунок пенсії з 23.09.2015 року, з урахуванням доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року та у термін, передбачений п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 року за №135/3402 та виплатити в повному обсязі. Стягнути з відповідача на його користь всі судові витрати.
В обгрунтування позову посилається на те, що внаслідок незаконних дій Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо ненадання Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області документів на підтвердження отримання ним постійної доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області пенсія йому нарахована неправильно, без врахування доплати, що призвело до порушення його прав, а тому просив позов задовольнити.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3, яка діє за договором про надання правової допомоги від 26.11.2015 року, підтримали адміністративний позов та просили вищезазначені вимоги задовольнити.
Відповідачі - Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області своїх представників в судове засідання не направили. Про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідач Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області в письмових запереченнях просив в позові відмовити, посилаючись на те, що доплата за роботу в зоні Чорнобильської АЕС підлягає виплаті лише протягом встановленого проміжку часу, а тому не має постійного характеру.
Заслухавши позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_3, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_1, працюючи помічником начальника зміни (з питань оперативного реагування по м. Чорнобиль) оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області, звільнений у відставку (за станом здоров'я 22.09.2015 року). 23.09.2015 року йому призначена пенсія за вислугою років відповідно до ст. 13 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ в редакції від 01.04.2015 року, що діяла на час призначення пенсії в розмірі 64% від грошового забезпечення. Дані обставини підтверджуються копією пенсійної справи.
Під час проходження позивачем служби в період з 17.06.2013 року по вересень 2015 року в зоні ЧАЕС Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області йому виплачувалась доплата за виконання службових обов'язків в зоні відчуження.
Така доплата виплачувалась позивачу в період служби, щомісячно, в розмірі 1827,00 гривень, відповідно до вимог ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року, що підтверджується довідкою з Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області від 21.10.2015 року №262.
Зазначений Закон не виключав з обчислення пенсії доплату, передбачену Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року.
З 01.01.2015 року ст. 39 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року виключено.
Але постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року №831 „Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження", з наступними змінами, було встановлено, що у період з 01.01.2015 року до 01.01.2016 року особам, які постійно працюють, а також особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій Державного агентства з управління зоною відчуження Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, військовослужбовцями Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби, які постійно виконують службові обов'язки в зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 1827,00 гривень.
Частиною третьою ст. 43 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, було встановлено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, обчислюються з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, встановлених законодавством.
Таким чином, зазначений Закон №2262-ХІІ не виключав з обчислення пенсії доплату, передбачену Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року.
В ухвалах Вищий адміністративний суд України при розгляді аналогічних спорів прийшов до наступних правових висновків:
„До грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу належать: посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, щомісячні підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії та одноразові додаткові види грошового забезпечення. Тобто, в розрізі зазначення в грошовому атестаті позивача належних на його думку бажаних доплат, слід визначити їх постійний характер (проведення виплат щомісяця), на що звертає увагу Верховний Суд України у своїх рішеннях" (ухвала від 27.10.2015 року справа №К/9991/41805/12).
Враховуючи викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що доплата за виконання службових обов'язків у зоні відчуження є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби, а суб'єкт владних повноважень порушив його право на належне пенсійне забезпечення. Суди правомірно зобов'язали Головне управління Міністерства внутрішніх справа України в Київській області, Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести перерахунок пенсії позивачу з урахуванням отриманої ним перед виходом на пенсію доплати за виконання службових обов'язків в зоні відчуження Чорнобильської АЕС (ухвала від 16.06.2011 року №2а-7661/11/2670).
Верховний Суд України у постанові від 30.09.2014 року (справа №21-306а14) висловив наступну правову позицію: „Аналіз зазначених норм матеріального права дає підставу вважати, що касаційний суд у справі, що розглядається, дійшов обґрунтованого висновку про те, що невключення до грошового атестату та неврахування відповідачами зазначеної доплати при призначенні пенсії позивачу є неправомірними, оскільки позивач отримував щомісячну доплату, а отже така доплата мала постійний характер та підлягала врахуванню при призначені пенсії за вислугу років".
Отже, в судовому засіданні позивачем ОСОБА_1 доведено, що доплати йому за роботу в зоні ЧАЕС носили постійний характер, оскільки виплачувалась щомісячно і ця доплата є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яку позивач отримував під час проходження служби.
Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 року за №135/3402 не надали документи, що підтверджують отримання доплати позивачем в розмірі 1827,00 гривень Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області, які призначають та переховують пенсії, чим порушило право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Тому, дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області про невключення доплати за роботу позивача в зоні ЧАЕС в грошовий атестат, як додаткове грошове забезпечення, є незаконним.
Враховуючи, що наслідком незаконних дій відповідача - Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області позивачу ОСОБА_1 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області неправильно обчислено розмір пенсії, суд прийшов до висновку про зобов'язання відповідачів вчинити дії щодо обчислення пенсії позивачу з врахуванням включення у грошовий атестат і у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії, доплати за роботу в зоні ЧАЕС.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати в розмірі 487,20 гривень, понесені позивачем ОСОБА_1, слід стягнути з відповідачів пропорційно задоволеним позовним вимогам. З Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області - 2/3 частини судових витрат, що складає 324,00 гривень судових витрат, а з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області - 1/3 частину судових витрат, що складає 163,20 гривень.
На підставі Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 року, Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України №831 від 10.09.2008 року „Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження", ст.ст. 11, 70, 71, 159, 160, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо невключення у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013 - 2015 роки для нарахування ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, за період з вересня 2013 року по серпень 2015 року.
Зобов'язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити у грошовий атестат та у довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2013 - 2015 роки для перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугою років, доплату за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року та у термін, передбачений п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 року за №135/3402 та направити його до органу, що призначає пенсію.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 23.09.2015 року, з урахуванням доплати за роботу в зоні Чорнобильської АЕС, яка виплачувалась йому в період з вересня 2013 року по серпень 2015 року та у термін, передбачений п.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.02.2007 року за №135/3402 та виплатити в повному обсязі.
Стягнути з Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області на користь ОСОБА_1 324 гривень судових витрат, з Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 163,20 гривень судових витрат.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд, протягом десяти днів, з дня отримання копії постанови, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Складання повного рішення виконано 29.01.2016 року.
Головуючий: Л.В. Колодко