Постанова № 55292168, 26.01.2016, Богунський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
26.01.2016
Номер справи
295/17895/15-а
Номер документу
55292168
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №295/17895/15-а

Категорія 87

2-а/295/56/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.01.2016 року м. Житомир

Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язати вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати відмову відповідача щодо нарахування підвищення та виплаті раніше призначеної пенсії, як інваліду війни ІІІ групи на 200 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» неправомірною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити нарахування та виплату підвищення раніше призначеної пенсії як інваліду війни ІІІ групи на 200 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи із прожиткового мінімуму, починаючи із 01.12.2013 року. Крім того, просить зобов'язати відповідача в подальшому здійснювати підвищення та виплаті раніше призначеної пенсії, як інваліду війни ІІІ групи на 200 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімальної пенсії за віком, розрахованого з поточного прожиткового мінімуму.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що проходив службу в лавах Збройних Сил СРСР, з якої звільнений у запас із призначенням пенсії за вислугу років та грошового забезпечення, яке отримував на час звільнення. Вказав, що зазначену пенсію йому виплачував Київський міський військовий комісаріат, оскільки позивач в той час перебував на обліку по пенсійному забезпеченню, проте із 01.12.2013 року пенсійна справа ОСОБА_1 була передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за місцем реєстрації позивача. Крім того, зазначив, що звернувшись до відповідача із заявою про нарахування та виплату підвищення пенсії, відповідно до рішення Фастівського міськрайонного суду Київської області, відповідач всупереч вимогам Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", безпідставно відмовив йому у здійсненні відповідного перерахунку пенсії.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирської області надійшли заперечення на позов, відповідно до яких відповідач позов не визнає, просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Письмові заперечення приєднані до справи.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 01.12.2013 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату підвищення пенсії, відповідно до постанови Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27.03.2007 року по справі №2-а-73/2007.

Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 27.11.2015 року за № 1502/У-11 позивачу ОСОБА_1 роз'яснено, що правових підстав для проведення перерахунку розміру пенсії немає підстав, оскільки постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27.03.2007 року та ухвалою цього ж суду зобов'язань на відповідача щодо проведення позивачу перерахунку підвищення інваліду війни ІІІ групи в розмірі 200 % мінімальної пенсії, судовим рішенням не покладено.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27.03.2007 року по справі №2-а-73/2007 зобов'язано Київський міський військовий комісаріат здійснювати ОСОБА_1 підвищення та виплату раніше призначеної пенсії, як інваліду ІІІ групи на 200 % мінімальної пенсії за віком, починаючи із 21.04.2005 року перерахувати вказане підвищення, виходячи із прожиткового мінімуму затвердженого Законом України «Про прожитковий мінімум», зобов'язано Київський міський військовий комісаріат здійснювати підвищення та виплату раніше призначеної пенсії, як учасникам бойових дій на 150 відсотків мінімальної пенсії за віком, як інвалідам війни 2-ї, 3-ї групи на 350, 200 відсотків мінімальної пенсії за віком та нараховувати у подальшому підвищення до пенсії виходячи із мінімальної пенсії за віком розрахованого з поточного прожиткового мінімуму затвердженого Законом України «Про прожитковий мінімум» та зобов'язано Київський міський військовий комісаріат перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» №2262-ХП від 09.04.1992 р., з часу виникнення права на перерахунок.

Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 12.05.2009 року замінено боржника Київський міський військовий комісаріат на Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві у виконавчому провадженні, відкритому на підставі виконавчого листа виданого Фастівським міськрайбнним судом Київської області у справі за позовом ОСОБА_3 до Київського міського військового комісаріату про неправильне нарахування пенсії.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Статтями 10, 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України, а окремі його рішення можуть бути оскаржені до вищих органів або до суду.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії, проводиться у порядку (45- 2008-п), встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ч. 2 ст. 51 Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до якого Управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року, передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Водночас відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» мінімальний розмір пенсії за вислугу років, що призначається відповідно до цього Закону, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Нормами статті 15 Закону України Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 25.03.1996 року встановлено, що підвищення пенсій за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пенсії за вислугу років підвищуються в таких розмірах: на 200 процентів мінімальної пенсії за віком - інвалідам війни III групи.

Вказане положення Закону №103/96-вр не змінювалось, таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними), у встановленому законом порядку не визнавалось.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості.

Законом України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.199 року, із змінами внесеними згідно із Законом №5462-VI (5462-17) від 16.10.2012 року визначено термін прожиткового мінімуму - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Нормами статті 2 вказаного Закону встановлено, що прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, допомоги сім'ям з дітьми, допомоги по безробіттю, а також стипендій та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 58 Конституції України - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закон має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Відповідно до ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до частини першої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення повинні бути законними і обґрунтованими.

Згідно ч. 2 ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183-2 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Керуючись ст. ст. 8, 19 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. ст. 8, 159, 183-2, 256 КАС України, суд,-

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в нарахуванні підвищення та виплаті раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, як інваліду війни ІІІ групи, на 200 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з прожиткового мінімуму відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 нарахування підвищення та виплату раніше призначеної пенсії, як інваліду війни ІІІ групи, з підвищенням на 200 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з прожиткового мінімуму відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум», починаючи із 01.12.2013 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення, прийнятого за результатами розгляду даного позову, зобов'язавши Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили подати суду звіт про виконання судового рішення.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в дохід держави судовий збір в розмірі 551,20 грн.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Л.М. Чішман