Справа № 453/686/15-а
№ провадження 2-а/453/2/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25.01.2016 року Сколівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого-судді Ясінського Ю.Є.
при секретарі Гринюк Л.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сколе Львівської області в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Сколівському районі Львівської області, ОСОБА_2 державної казначейської служби у Сколівському районі Львівської області про визнання неправомірними дій суб»єкта владних повноважень та зобов»язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду в Сколівському районі Львівської області щодо оподаткування пенсії за вислугу років, зобов»язати проводити йому виплату пенсії призначеної 28 вересня 2011 року та в подальшому перерахованої згідно діючого законодавства, у повному розмірі без її оподаткування. Відшкодувати йому різницю в пенсії, яка виникла внаслідок її оподаткування, в розмірі 1342 грн. 50 коп., яку стягнути з ОСОБА_2 державної казначейської служби у Сколівському районі Львівської області. В обґрунтування заявлених адміністративних позовних вимог покликається на те, що з 28 вересня 2011 року та отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру». Зазначає, що при нарахуванні та виплаті пенсії ОСОБА_2 пенсійного фонду у Сколівському районі Львівської області з 1 січня 2015 року утримало з належної до виплати суми податок на доходи фізичних осіб у розмірі 15% та військовий збір у розмірі 1,5%. Загальний розмір податків та зборів, на які зменшено розмір його пенсії, починаючи з 1 січня 2015 року складає 268 грн. 50 коп. Вважає, що такі дії пенсійного фонду обмежують його право на отримання пенсії у розмірі, в якому вона була призначена, і є неправомірними.
В судовому засідання позивач ОСОБА_1 підтримав заявлений позов, дав пояснення аналогічні наведеним та додатково зазначив, що на час виходу на пенсію 28 вересня 2011 року, призначена йому пенсія відповідно до ч.4 ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від оподаткування звільняється. Зміни в податкове законодавство внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 року і введені в дію з 1 січня 2015 року, після призначення йому пенсії без права на її оподаткування. Поширюючи дію нормативно-правових актів, які набули чинності після призначення йому пенсії, на період до введення їх в дію 28 вересня 2011 року, відповідач надав їм зворотної сили, що є неприпустимим.
Представники відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Сколівському районі Львівської області ОСОБА_3, ОСОБА_4 в судовому засіданні позов не визнали з підстав наведених у письмових запереченнях та додатково пояснили, що з 10.10.2003 року позивач отримував пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», з 28.09.2011 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Положення податкового кодексу в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року, відтак змінено ставку податку на доходи фізичних осіб, а саме 15% якщо база оподаткованого доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, та 20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати. Розмір пенсії позивача складає 5281 грн. 26 коп., базою оподаткування є 1627 грн. 26 коп. (5281 грн. 26 коп. 3564 грн.). Розмір військового збору складає 24 грн. 41 коп. (1627 грн. 26 коп. 1,5%), ПДФО складає 244 грн. 09. коп. (1627 грн. 75 коп. 15%), розмір пенсії до виплати 5012 грн. 76 коп., розмір податку 268 грн. 50 коп. Положення податкового кодексу в частині оподаткування пенсії набрали чинності і не визнанні такими, що не відповідають Конституції України. Відтак, вважають, що підстав для задоволення позову немає.
Представник відповідача управління державної казначейської служби у Сколівському районі Львівської області ОСОБА_5 в судовому засіданні 10.08.2015 року просить відмовити у позові з підстав наведених у письмових запереченнях від 24.06.2015 року. В подальшому надіслав заяву за вх. №4282 від 28.09.2015 року про розгляд справи без його участі.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що у позові слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 10.10.2003 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», з 28.09.2011 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
З 01.01.2015р. пенсія ОСОБА_1 зменшилась на суму оподаткування в частині перевищення пенсії трьох розмірів мінімальної заробітної плати зі ставкою оподаткування 15%, у зв»язку із чим він звертався до відповідача з питанням роз»яснити зменшення його пенсійного забезпечення та просив відновити його порушені пенсійні права, однак отримав відмову від 31.03.2015 року.
Згідно ч.2ст.95 Конституції України, виключно законами України про державні бюджети на відповідні роки визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове призначення цих видатків.
Конституційний Суд України в рішенні №20-рп/2011 зазначив, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, якими регулюються бюджетні відносини, зокрема питання соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України, є складовою бюджетного законодавства відповідно до пункту 5 частини 1ст.4 Бюджетного кодексу України.
Тобто, суди при розгляді справ щодо соціального захисту право громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконанняБюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону України про Державний бюджет України на відповідний рік.
Рішення Конституційного Суду України є обов»язковим до виконання на території України.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», встановлено осіб, з яких утримується податок на доходи фізичних осіб, що визначені пунктом162.1. ст.162 ПК України, тобто, фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Об»єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та доходи, що визначені п.162.1. ст.163 ПК України, тобто, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).
Відповідно до п.п.164.2.19. п.164.2. ст.164 ПК України, з 01.01.2015р. до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються зокрема суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої з 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов»язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Ставка податку становить 15% бази оподаткування щодо доходів, зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. Якщо база оподаткування (сума пенсії) в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, до суми такого перевищення застосовується ставка 20%, про що вказано в пункті167.1. ст.167 ПК України.
Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет на 2015 рік» №80 від 28.12.2014р. встановлено у 2015р. мінімальну заробітну плату у місячному розмірі: з січня 1 218 грн., а тому згідно зПодатковим кодексом Українита Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», базою оподаткування у 2015р. є суми пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3 654 грн. на місяць.
Крім цього, до завершення реформи Збройних сил України були внесені зміни доПерехідних положень Податкового кодексу України, якими встановлюється військовий збір, платниками якого згідно пункту162.1. ст.162 ПК Україниє фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи.
Об»єктом оподаткування військового збору є доходи, визначені вст.163 ПК України, тобто, доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання), тобто, із сум пенсій або щомісячного довічного грошового утримання у частині, що перевищує 3 654 грн.
Розмір пенсії ОСОБА_1 становить 5281 грн. 26 коп., до виплати 5012 грн. 76 коп., а розмір податку на доходи фізичних осіб становить 244 грн. 09 коп. і військовий збір становить 24 грн. 41 коп., а всього: 268 грн. 50 коп.
Відповідно до частини 2ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюі законами України.
Оскільки положенняПодаткового кодексу Українив частині оподаткування пенсії набрали чинності з 01.01.2015р. і не визнані такими, що не відповідаютьКонституції України, то ОСОБА_2 Пенсійного фонду в сколівському районі Львівської області, нараховуючи оподаткування на частину пенсії позивача, яка перевищує три розміри мінімальної заробітної плати, діє відповідно до чинного законодавства, у зв»язку із чим його дії не можуть бути визнані судом протиправними.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та співставленні, враховуючи те, що оподаткування пенсії позивача здійснюється згідно із діючим законодавством, суд приходить до висновку про необхідність відмови в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 2, 9-12, 70-72, 159-163, 167 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Сколівському районі Львівської області, ОСОБА_2 державної казначейської служби у Сколівському районі Львівської області про визнання неправомірними дій суб»єкта владних повноважень та зобов»язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова суду у відповідності до вимог ч. 2 ст. 186 КАС України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сколівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, що є у даному випадку, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Повний текс постанови виготовлено 29.01.2016 року
Суддя Сколівського районного
суду Львівської області ОСОБА_6