Постанова № 55282499, 22.01.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.01.2016
Номер справи
826/23092/15
Номер документу
55282499
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 січня 2016 року (в порядку письмового провадження) № 826/23092/15

за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії

Суддя: Кротюк О.В.

Обставини справи:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач) та просить суд:

1. Зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати ОСОБА_1 інформацію про усі земельні ділянки комунальної форми власності в межах Дніпровського, Дарницького, Деснянського, Оболонського, Святошинського, Солом'янського, Голосіївського та Подільського районів м. Києва не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для подальшої реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з нанесенням відповідних даних на графічні матеріали;

2. Судові витрати стягнути з відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив надавши відповідь на запит ОСОБА_1 порушив ч. 5 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності», оскільки запитувану інформацію позивачем так і надано не було надано.

Відповідач в судове засідання не прибув, повідомлений належним чином, заяв та клопотань не подавав, причини не явки в судове засідання суду не відмові, відношення до позову не висловив.

На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України судом ухвалено про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Справа вирішується на підставі наявних матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

встановив:

З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 звернувся з запитом про надання публічної інформації до Виконавчого комітету Київської міської ради. Листом №09/023-1947 від 28.08.2015 заявника повідомлено про скерування запиту до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на підставі ч. 3 ст. 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Так, листом №055-7677 від 02.09.2015 Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надав відповідь позивачу на запит.

ОСОБА_1 вважає, що відповідь на його запит надана не в повному обсязі, оскільки фактично не надано відповіді на постановлені питання у ньому, зокрема, інформації про усі земельні ділянки комунальної форми власності в межах Дніпровського, Дарницького, Деснянського, Оболонського, Святошинського, Солом'янського, Голосіївського та Подільського районів м. Києва не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для подальшої реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з нанесенням відповідних даних на графічні матеріали.

За таких обставин, на думку позивача, відповідачем порушено ч. 5 ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівельної діяльності».

Вирішуючи спір по суті, суд виходить за наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначено Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 N 2939-VI (далі - Закон N 2939-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 вказаного закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

В той же час, публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом (ч. 2 ст. 1 Закону N 2939-VI).

Згідно присів ст. 3 Закону N 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

При цьому, доступ до інформації, серед іншого, забезпечується шляхом надання інформації за запитами на інформацію (п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону N 2939-VI).

Згідно ст. 12 Закону N 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 13 Закону N 2939-VI встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 14 Закону N 2939-VI розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Аналіз вказаного в сукупності дає суду підстави стверджувати про наявність у суб'єкта владних повноважень - розпорядника публічної інформації обов'язку надання інформації за запитами на інформацію. При цьому, право на доступ до публічної інформації гарантується законом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем листом №055-7677 від 02.09.2015 надано відповідь на запит позивача від 27.08.2015.

Зі змісту вказаної відповіді слідує, що заявника повідомлено про те, що офіційна інформація про наявність земельних ділянок, які можуть бути використані під забудову буде оприлюднена на сайті містобудівного кадастру міста Києва після її отримання. В той же час, ОСОБА_1 роз'яснено щодо вчинених Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) дій для забезпечення виконання положень Закону України «Про містобудівельну діяльність».

Суд оцінивши наявний запит позивача та відповідь на нього вважає за необхідне зазначити наступне.

Так, у відповідності до присів ч. 5 ст. 24 Закону України «Про містобудівельну діяльність» від 17.02.2011 N 3038-VI (далі - Закон N 3038-VI) уповноважені органи з питань містобудування та архітектури і центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, забезпечують відкритість, доступність та повноту інформації про наявність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову, про наявність обмежень і обтяжень земельних ділянок, містобудівні умови та обмеження в містобудівному і державному земельному кадастрах.

При цьому, до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації або відповідний місцевий орган виконавчої влади зобов'язані надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову.

Аналізуючи вищевказані приписи Закону N 3038-VI, суд дійшов висновку про наявність обов'язку виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, Київської та Севастопольської міської державної адміністрації або відповідного місцевого орган виконавчої влади надавати за запитами фізичних та юридичних осіб письмову інформацію про наявність земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову до моменту внесення відповідної інформації до містобудівного та державного земельного кадастрів.

Приписи ч. 5 ст. 22 Закону N 3038-VI носять імперативний характер, тобто не встановлюють можливість суб'єкту владних повноважень діяти в інший спосіб.

Судом встановлено, що відповіді на запит позивача від 27.08.2015 в частині надання інформації про усі земельні ділянки комунальної форми власності в межах Дніпровського, Дарницького, Деснянського, Оболонського, Святошинського, Солом'янського, Голосіївського та Подільського районів м. Києва не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для подальшої реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з нанесенням відповідних даних на графічні матеріали Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) не надано.

При цьому, суд звертає увагу на ч. 2 ст. 22 Закону N 2939-VI згідно якої відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

В той же час, ч. 5 ст. 6 вказаного закону встановлено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.

Таким чином, в контексті ч.2 ст. 19 Конституції України, ч. 5 ст. 6, ч. 2 ст. 22 Закону N 2939-VI, ч. 5 ст. 22 Закону України N 3038-VI, суд дійшов висновку, що надання ОСОБА_1 відповіді на його запит щодо надання інформації про усі земельні ділянки комунальної форми власності в межах Дніпровського, Дарницького, Деснянського, Оболонського, Святошинського, Солом'янського, Голосіївського та Подільського районів м. Києва не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для подальшої реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з нанесенням відповідних даних на графічні матеріали Департаментом містобудування та архітектури Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) після її отримання шляхом офіційного оприлюднення на сайті містобудівного кадастру міста Києва є неправомірною відмовою в наданні інформації, відтак, наявні підстави для зобов'язання відповідача вчинити дії.

За таких обставин, адміністративний позов підлягає до задоволення.

Оскільки, адміністративний позов підлягає до задоволенню, то судові витрати підлягають відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.. 9, 71, 159, 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надати ОСОБА_1 інформацію про усі земельні ділянки комунальної форми власності в межах Дніпровського, Дарницького, Деснянського, Оболонського, Святошинського, Солом'янського, Голосіївського та Подільського районів м. Києва не наданих у користування, що можуть бути використані під забудову для подальшої реалізації права на безоплатне отримання у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд з нанесенням відповідних даних на графічні матеріали.

Судові витрати в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп. присудити на корись ОСОБА_1 (02218, АДРЕСА_1) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, б. 32, код ЄДРПОУ 26345558).

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст..186 КАС України.

Суддя О.В. Кротюк