ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
25 січня 2016 року (в порядку письмового провадження) № 826/23813/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АСS- Україна" до Державна податкова інспекція в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Суддя: Кротюк О.В.
Обставини справи:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АСS-Україна» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у місті Києві (далі - відповідач) та просить суд скасувати податкове повідомлення - рішення №0008241503 від 18.09.2015 (далі - оскаржуване рішення)
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем всупереч нормам Податкового кодексу України, а висновки викладені в акті перевірки є такими, що не відповідають дійсності.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених в письмових запереченнях, що долучені до матеріалів справи.
На підставі ч. 4 ст. 122 КАС України судом ухвалено про подальший розгляд справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у місті Києві 17.09.2015 №727/26-54-15-03-13 складено акт про результати камеральної перевірки податкової звітності (далі - Акт перевірки) Товариства з обмеженою відповідальністю «АСS-Україна» за перший квартал 2015 року.
Згідно змісту вказаного Акту перевірки податковим органом встановлено, що позивачем не подано податкову декларацію платника єдиного податку - юридичної особи, чим порушено п. 120.1 ст. 120 розділу II Податкового кодексу України.
На підставі Акту перевірки Державною податковою інспекцію в Оболонському районі ГУ ДФС у місті Києві прийнято податкове повідомлення - рішення №0008241503 від 18.09.2015, яким застосовано до Товариства з обмеженою відповідальністю «АСS-Україна» штраф у розмірі 1 020, 00 грн.
Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки прийнято всупереч нормам чинного законодавства.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Згідно п. 49.1 ст. 49 ПК України (у редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення) податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 ПК України).
У відповідності до приписів п. 49.3 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів:
а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п.49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПК України).
При цьому, згідно п. 49.20 ст. 49 ПК України якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
Аналіз вказаного в сукупності дає суду підстави стверджувати, що платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. При цьому, якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
З матеріалів справи слідує, що податковим органом в Акті перевірки встановлено неподання позивачем податкової декларації платника єдиного податку - юридичної особи за податковий період з 01.01.2015 по 31.03.2015 граничний строк подання якої є 11.05.2015.
Суд не може погодитися з доводами податкового органу відносно граничного строку подання податкової декларації - 11.05.2015 мотивуючи це наступним.
Відповідно до приписів ст. 73 Кодексу законів про працю України встановлено такі святкові дні
1 січня - Новий рік
7 січня - Різдво Христове
8 березня - Міжнародний жіночий день
1 і 2 травня - День міжнародної солідарності трудящих
9 травня - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги)
28 червня - День Конституції України
24 серпня - День незалежності України
14 жовтня - День захисника України.
Робота також не провадиться в дні релігійних свят:
7 січня - Різдво Христове
один день (неділя) - Пасха (Великдень)
один день (неділя) - Трійця.
В той же час, ст. 67 Кодексу законів про працю України регламентовано, зокрема, що у випадку, коли святковий або неробочий день (стаття 73) збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового або неробочого.
Суд встановлено, що 09.05.2015 є святковим днем та суботою. З урахуванням приписів ст. 67 Кодексу законів про працю України - 11.05.2015 є вихідним днем.
Таким чином, граничним строком подання податкової декларації в контексті п. 49.20 ст. 49 ПК України є 12.05.2015.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про помилковість доводів відповідача щодо граничного строку подання податкової декларації.
Водночас, суд звертає увагу наступне.
Загальні принципи організації інформаційного обміну під час подання платниками податків податкової звітності до органів державної податкової служби України в електронній формі із використанням електронного цифрового підпису визначено наказом Державної податкової адміністрації України від 10.04.2008 №233, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2008 за N 320/15011 «Про подання електронної податкової звітності».
Вказаним наказом (п. 1) затверджено Інструкцію з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку (далі - Інструкція).
При цьому, зазначена вище інструкція поширюється на Державну податкову адміністрацію України та її територіальні органи, платників податків, які за власним бажанням подають податкові документи в електронному вигляді визначено
Так, у відповідності до п. 1 розділу I Інструкції квитанція про одержання податкового документа в електронному вигляді (далі - перша квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт і час одержання податкового документа в електронному вигляді; квитанція про приймання податкового документа в електронному вигляді (далі - друга квитанція) - електронний документ, що формується програмним забезпеченням органів ДПС та засвідчує факт та час приймання (неприймання) податкового документа в електронному вигляді у базу даних органів ДПС.
Згідно п. 1 розділу II Інструкції платник податків здійснює формування та подання податкових документів в електронному вигляді відповідно до законодавства із застосуванням спеціалізованого програмного забезпечення формування податкових документів, засобу КЗІ, керуючись цією Інструкцією та договором.
Податкові документи в електронному вигляді можуть бути надіслані до органів ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку за звітні періоди у терміни, визначені законодавством для відповідних податкових документів у паперовій формі (п. 1 розділу III Інструкції).
При цьому, у відповідності до п. 2 розділу III Інструкції при відправленні електронних документів платник податків самостійно визначає кінцевий термін їх відправлення (враховуючи час на своєчасну доставку документів до органів ДПС у разі можливого пошкодження телекомунікаційного зв'язку або ненадходження першої квитанції).
Пунктом 4 розділу III Інструкції органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів.
Відповідно до приписів п.п. 7.7. п. 7 розділу III Інструкції датою та часом надання податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС є дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
Слід зауважити, що податкова звітність в електронному вигляді, отримана органами ДПС пізніше терміну, встановленого законодавством для податкової звітності, вважається поданою з порушенням терміну (п. розділу III Інструкції).
Як свідчать матеріали справи, позивачем з використанням електронної пошти подано податкову декларації платника єдиного податку - юридичної особи 12.05.2015 о 18:41 год.
З вказаного слідує, що податкову звітність було подано поза межами часового проміжку часу прийняття органами ДПС податкової звітності.
В той же час, згідно квитанції 1 та квитанції 2 податкову декларацію прийнято 13.05.2015 о 01:30:21. Таким чином, датою та часом надання податкового документу в електронному викладі до органів ДПС є 13.05.2015 о 01:30:21, тобто пізніше терміну, встановленого законодавством для подання податкової звітності (12.05.2015).
Аналізуючи вищевикладене, суд незважаючи на те, що податковим органом в Акті перевірки допущено помилку в частині визначення граничного строку подання податкової звітності, дійшов висновку про наявність порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «АСS-Україна» п. 120.1 ст. 120 ПК України, а саме граничного строку подання податкової звітності, тобто несвоєчасне подання останньої.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про наявність підстав для застосування відповідачем штрафних санкцій до позивача.
В той же час, суд не погоджується з розміром штрафних санкцій застосованих до Товариства з обмеженою відповідальністю «АСS-Україна» з огляду на наступне.
Згідно п. 120.1 ст. 120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), -
* тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
· тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
З вказаного слідує, що ПК України встановлено мінімальний штраф у розмірі 170, 00 грн. за кожне не подання або несвоєчасне подання податкової декларації та максимальний - 1 020, 00 грн. При цьому, максимальний розмір штрафу залежить від повторності неподання або несвоєчасного подання податкової декларації платником податків протягом року.
Відповідно до змісту Акту перевірки, штрафні санкції до Товариства з обмеженою відповідальністю «АСS-Україна» за порушення п. 120.1 ст. 120 ПК України протягом 2015 року не застосовувалися.
За таких обставин, сума штрафу має становити 170, 00 грн.
Приймаючи до уваги те, що позивачем фактично несвоєчасно подано податкову декларацію платника єдиного податку - юридичної особи, з урахування відсутності доказів застосування до останнього штрафних санкцій за порушення п. 120.1 ст. 120 ПК України протягом 2015 року, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині, а саме скасування податкового повідомлення - рішення на суму 850, 00 грн.
Інші доводи і заперечення сторін не спростовують встановленого вище судом.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При цьому, у відповідності до приписів ч. 3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
З матеріалів справи слідує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1 388, 00 грн., у той час коли, слід було сплати 1 218, 00 грн.
Таким чином, при вирішенні питання щодо відшкодування судового збору, судом присуджуються судові витрати пропорційно задоволеним позовним вимог, сума яких обчислюється від 1 218, 00 грн.
Приймаючи до уваги те, що адміністративний позов задоволено частково, та скасовано податкове повідомлення рішення в частині штрафних санкцій на суму 850, 00 грн., сума судового збору, яка підлягає відшкодуванню позивачу становить - 850, 04 грн. (1218 = 100%, 850=х%. Звідси, 69,79 % суми судового збору від 1 218 підлягає відшкодуванню).
Керуючись ст.. 9, 71, 159, 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення - рішення №0008241503 від 18.09.2015 прийняте Державною податковою інспекцією в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві в частині визначення штрафних санкцій застосованих до Товариства з обмеженою відповідальністю «АСS-Україна» у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 00 коп.
В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.
Судові витрати в розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. 04 коп. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АСS-Україна» (04075, м. Київ, вул. Лісова, б. 66-б, кв. 6, код ЄДРПОУ 24742404) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції в Оболнському районі ГУ ДФС у м. Києві (04213, м. Київ, проспект Героїв Сталінграда, б. 58, код ЄДРПОУ 39468697).
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст..186 КАС України.
Суддя О.В. Кротюк