Постанова № 55282378, 21.01.2016, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2016
Номер справи
820/11250/15
Номер документу
55282378
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 січня 2016 р. № 820/11250/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Панченко О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області, треті особи: державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_2, Дергачівська державна нотаріальна контора Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №24617782 від 21.09.2015 року;

- зобов'язати відповідача - Реєстраційну службу Дергачівського районного управління юстиції Харківської області зареєструвати свідоцтво про право на спадщину за законом від 27.02.1998 року, реєстр №2-577, в частині спадщини на земельну ділянку 0,208 га, розташованої в с.Великі Проходи, вул. Радянська, буд.17, Дергачівського району Харківської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю, виданого виконавчим комітетом Проходівської сільської ради народних депутатів 14 січня 1997 року, за реєстром №100.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_2 від 21 вересня 2015 року їй відмовлено в реєстрації права власності на присадибну земельну ділянку розміром 0,208 га в с. Великі Проходи по вул. Радянська, 17, Дергачівського району Харківської області. На думку позивача, відмова відповідача є безпідставною, а рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2 №24617782 від 21.09.2015 року незаконне.

Позивач - ОСОБА_1, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена судом належним чином, у судове засідання не прибула, надіслала на адресу суду заяву, в якій просила суд розглядати справу без її участі в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с.52).

Відповідач - Реєстраційна служба Дергачівського районного управління юстиції Харківської області, у судове засідання не прибув, надав до суду письмові заперечення, в яких окрім іншого просив здійснювати розгляд справи за його відсутності.

У своїх запереченнях відповідач зазначив, що під час розгляду заяви позивача за реєстраційним номером 13288365 державним реєстратором Дергачівського районного управління юстиції встановлено, що ОСОБА_1 для державної реєстрації права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський р-н, с. Великі Проходи, вулиця Радянська 17, кадастровий номер 6322081503:00:000:0345 подано свідоцтво про право на спадщину №2-577 від 27 лютого 1998 року, видане державним нотаріусом Дергачівської державної нотаріальної контори ОСОБА_3, в якому спадкове майно складається з 1/2 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в селі Великі Проходи, Дергачівського району, Харківської області, по вулиці Радянській 17. Таким чином, державним реєстратором встановлено невідповідність заявлених прав на земельну ділянку що розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський р-н, с. Великі Проходи, вулиця Радянська 17, кадастровий номер 6322081503:00:000:0345 наданому свідоцтву про право на спадщину №2-577 від 27 лютого 1998 року, видане державним нотаріусом Дергачівської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 та прийнято рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 24617782 від 21 вересня 2015 року.

Треті особи: державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_2, Дергачівська державна нотаріальна контора Харківської області, у судове засідання повноважного представника не направили, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлені судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оскільки визначене ч. 1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завдання адміністративного судочинства залишається незмінним при розгляді будь-якої адміністративної справи, в тому числі і справи за позовом субєкта владних повноважень, і дотримання вказаного завдання є обовязковим в силу приписів ч.2 ст.19 Конституції України, то з огляду на приписи ст.41, ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, зібравши докази, що в своїй сукупності повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин, доходить висновку, що справа має бути розглянута та вирішена на підставі наявних в ній доказів в порядку письмового провадження.

За матеріалами справи судом встановлено, що 15 вересня 2015 року позивач - ОСОБА_1 звернулась до Реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області із заявою про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський р-н, с. Великі Проходи, вулиця Радянська 17, кадастровий номер 6322081503:00:000:0345 на підставі свідоцтва про право на спадщину №2-577 від 27 лютого 1998 року, видане державним нотаріусом Дергачівської державної нотаріальної контори ОСОБА_3 (а.с. 36).

21 вересня 2015 року рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_2 позивачу відмовлено в реєстрації права власності на присадибну земельну ділянку розміром 0,208 га в с. Великі Проходи по вул. Радянська, 17, Дергачівського району Харківської області, у зв'язку із тим, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують (а.с. 7).

Фактичною підставою для прийняття рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №24617782 від 21 вересня 2015 року слугувало надання позивачем свідоцтва про право на спадщину №2-577 від 27.02.1998 року, видане державним нотаріусом Дергачівської державної нотаріальної контори ОСОБА_3, яке на думку державного реєстратора свідчить про спадкове право ОСОБА_1 лише на 1/2 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в селі Великі Проходи, Дергачівського району Харківської області по вул. Радянська, 17 (а.с. 8).

Вирішуючи спір суд відзначає, що спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 року, Постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 року "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 182 Цивільного Кодексу України визначено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова в державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Згідно із ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) це єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Положеннями ч. 1, 3 статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Держава гарантує достовірність зареєстрованих прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Пункт 1 ч.2 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачає обов'язок державного реєстратора під час розгляду заяви про реєстрацію встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.

Відповідно до ст.15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.

В силу п. 2 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 року, яка кореспондується із положенням п. 20 Постанови Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013 року "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний реєстратор: приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Підстави для відмови в державній реєстрації перелічені в статті 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону: 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.

Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена (ч. 4 ст. 24 Закону України № 1952-IV).

Згідно з положеннями ч.1 ст. 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державна реєстрація прав проводиться на підставі: 1) договорів, укладених у порядку, встановленому законом, та актів прийому-передачі активів та/або зобов'язань неплатоспроможного банку приймаючому або перехідному банку, крім випадків, визначених законом;2) свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; 3) свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; 4) державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; 5) рішень судів, що набрали законної сили; 6) інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.

Приписами п.37 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року №868 "Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, зокрема є: 3) свідоцтво про право на спадщину, видане нотаріусом або консульською установою України, чи його дублікат.

Суд вважає за необхідне зазначити, що державним нотаріусом Дергачівського району ОСОБА_3 посвідчено спадкоємцем майна гр. ОСОБА_4 його дружину ОСОБА_1.

Так, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.02.1998 року садкове майно на яке видано дане свідоцтво про право на спадщину по закону, складається з: 1/2 частини житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходяться в селі Великі Проходи Дергачівського району Харківської області по вулиці Радянській, 17 на земельній ділянці розміром 0,208 гектарів (а.с. 8).

Судом зі свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.02.1998 року встановлено, що житловий будинок з надвірними будівлями, що знаходяться в селі Великі Проходи Дергачівського району Харківської області по вулиці Радянській, 17 належить померлому на підставі договору купівлі - продажу, посвідченого виконкомом Проходовської сільської ради від 09.11.1982 року та зареєстрованого в Дергачівському МБТІ 29.11.1973 року за №1-73, а земельна ділянка розміром 0,208 гектарів належить померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю, виданого виконкомом Проходовської сільської ради народних депутатів 14.01.1997 року по реєстру №100 (а.с. 9).

З аналізу вищевказаних норм, суд доходить до висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу у реєстрації прав та їх обтяжень на земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський р-н, с. Великі Проходи, вулиця Радянська 17, кадастровий номер 6322081503:00:000:0345, оскільки відповідачем не у повному обсязі вивчено поданий позивачем пакет документів, та залишено поза увагою свідоцтво про право на спадщину за законом, яке є тим самим документом, що посвідчує виникнення права власності ОСОБА_1 на спірну ділянку.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" №1952-ІV від 01.07.2004 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. У разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

З огляду на вищевказані норми закону, суд вважає, що на даний час рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2 про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №24617782 від 21.09.2015 року на земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська обл., Дергачівський р-н, с. Великі Проходи, вулиця Радянська 17, кадастровий номер 6322081503:00:000:0345 підлягає скасуванню, оскільки прийняте не у спосіб та поза межами повноважень, якими законодавець наділив відповідача.

Щодо позовної вимоги про зобов'язати відповідача - Реєстраційну службу Дергачівського районного управління юстиції Харківської області зареєструвати свідоцтво про право на спадщину за законом від 27.02.1998 року, реєстр №2-577, в частині спадщини на земельну ділянку 0,208 га, розташованої в с.Великі Проходи, вул. Радянська, буд.17, Дергачівського району Харківської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю, виданого виконавчим комітетом Проходівської сільської ради народних депутатів 14 січня 1997 року, за реєстром №100, суд зазначає, що Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом. А тому, враховуючи, що суд не може перебирати на себе функцію здійснення реєстрації речових прав на нерухоме майно замість органу, якому надані такі повноваження, дані позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Поряд із цим, суд зазначає, що відповідно до ст. 11, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи положення ст. 11 КАС України, суд, для повного захисту прав, свобод ті інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Реєстраційну службу Дергачівського районного управління юстиції Харківської області розглянути питання про реєстрацію свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.02.1998 року, реєстр №2-577, в частині спадщини на земельну ділянку 0,208 га, розташованої в с. Великі Проходи, вул. Радянська, буд.17, Дергачівського району Харківської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю, виданого виконавчим комітетом Проходівської сільської ради народних депутатів 14 січня 1997 року, за реєстром №100.

Приймаючи до уваги вище наведене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №24617782 від 21.09.2015 року; зобов'язання Реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області розглянути питання про реєстрацію свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.02.1998 року, реєстр №2-577, в частині спадщини на земельну ділянку 0,208 га, розташованої в с. Великі Проходи, вул. Радянська, буд.17, Дергачівського району Харківської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю, виданого виконавчим комітетом Проходівської сільської ради народних депутатів 14 січня 1997 року, за реєстром №100. Решта позовних вимог задоволенню не підлягає.

Враховуючи наведене та керуючись ст.ст.8 та 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Дергачівського районного управління юстиції Харківської області, треті особи: державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_2, Дергачівська державна нотаріальна контора Харківської області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень №24617782 від 21.09.2015 року.

Зобов'язати Реєстраційну службу Дергачівського районного управління юстиції Харківської області розглянути питання про реєстрацію свідоцтва про право на спадщину за законом від 27.02.1998 року, реєстр №2-577, в частині спадщини на земельну ділянку 0,208 га, розташованої в с. Великі Проходи, вул. Радянська, буд.17, Дергачівського району Харківської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю, виданого виконавчим комітетом Проходівської сільської ради народних депутатів 14 січня 1997 року, за реєстром №100.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Панченко